Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17537 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii Tribunalului Ialomița au respins dreptul fermierilor din Țăndărei de a-și lucra pământurile

Judecătorii Tribunalului Ialomița au respins dreptul fermierilor din Țăndărei de a-și lucra pământurile

Carantina impusă de autorități la Țăndărei afectează culturile agricole din cauza faptului că fermierii nu au voie să părăsească orașul pentru a-și întreține terenurile. Cătălin Nicolae, unul dintre agricultorii din Țăndărei, a solicitat, printr-o acțiune în instanță, dreptul de a părăsi locuința astfel încât să-și lucreze suprafețele pe care le deține. Procesul, desfășurat în premieră în România, s-a judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care a respins solicitarea fermierului. Decizia a fost atacată la Curtea de Apel București, iar judecarea cauzei urmează să fie reluată. Fermierul speră ca magistrații din Capitală să-i dea câștig de cauză.

O solicitare inadmisibilă... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2020, 13:50 (8743 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Se întâmplă la Slobozia

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Reprezentanții Asociației de Locatari U20 din Slobozia au găsit o soluție pentru a-i determina pe proprietarii blocurilor pe care le are în administrare să fie mai responsabili în ceea ce privește plata taxei de întreținere a imobilelor. În ultimii 2 ani, entitatea i-a acționat în instanță pe rău-platnici, reușind să recupereze peste jumătate din datoriile acumulate. În același timp, în alte blocuri din oraș, recuperarea de­bitelor se dovedește a fi o misiune imposibilă.

Au rezolvat problema rău-platnicilor
Asociația de Locatari U20 are în administrare câteva blo­curi situate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2020, 12:40 (5605 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni, parte civilă în peste 2000 de procese penale

Spitalul Municipal Urziceni, parte civilă în peste 2000 de procese penale

În ultimii 5 ani, Spitalul Municipal din Urziceni a intentat peste 2000 de acțiuni în instanță ca să-și recupereze sumele cheltuite pentru tratarea victimelor agresiunilor sau accidentelor de circulație. Reprezentanții unității medicale susțin că banii pe care i-au primit până acum sunt destul de puțini...

Spitalele, părți civile în procesele penale
Șoselele din zona Urziceniului fac cele mai multe victime. Multe dintre persoanele care supraviețuiesc accidentelor rutiere ajung la Spitalul Municipal din Urziceni. O evidență a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cele... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2018, 10:20 (3605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Susținuți de părinți, 7 copii din Țăndărei au obținut în instanță o viață nouă

Victorie fără precedent în Ialomița

Susținuți de părinți, 7 copii din Țăndărei au obținut în instanță o viață nouă

Umiliți și tratați cu indiferență de autorități, părinții a 7 copii cu cerințe educaționale speciale (CES), din Țăndărei, au reușit să câștige în instanță o serie de drepturi sociale pentru copiii lor. Este vorba despre sumele aferente alocației de hrană, cuantumul anual alocat pentru rechizite, cazarmament, îmbrăcăminte și încălțăminte. Drepturile au fost obținute după un proces care s-a desfășurat pe parcursul unui an la Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București. Deși aceste stimulente financiare sunt reglementate prin legi speciale încă din 2004, până în prezent nicio instituție publică din Ialomița nu a pus în practică prevederile actelor normative.

Premieră în instanță... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2017, 16:20 (26278 vizualizări - 60 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru tichetele de masă ale medicilor și asistentelor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia refuză acordarea drepturilor salariaților

Război în instanță pentru tichetele de masă ale medicilor și asistentelor

Acordarea tichetelor de masă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia aprinde spiritele între reprezentanții instituției și cei ai sindicatului SANITAS-filiala Ialomița. Sindicaliștii reclamă faptul că angajații unității medicale nu beneficiază corespunzător de acest drept salarial și amenință cu procese. «Vom face câte o acțiune în instanță în fiecare lună în care nu se acordă tichetele!» susține Valentin Spătărelu, liderul SANITAS Ialomița.

Situație ambiguă La nivelul Sloboziei, Spitalul Județean de Urgență este printre cei mai mari angajatori. Potrivit reglementărilor legale, lună... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2017, 19:15 (9333 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

110 comercianți vor fi acționați în instanță

Războiul din Bazarul Municipal continuă

110 comercianți vor fi acționați în instanță

Servicii Publice SRL, firma privată a Primăriei Slobozia, continuă demersurile juridice în vederea recuperării debitelor înregistrate de comercianții din Bazarul Municipal. Situația creanțelor a fost scoasă la iveală în urma unui audit al Camerei de Conturi Ialomița, realizat în februarie 2016. Reprezentanții societății administrată de municipalitate susțin faptul că singura măsură pe care o are la dispoziție este de a acționa în instanță vânzătorii din Bazar. Firma Primăriei Slobozia trebuie să recupereze suma de 527 mii de lei. Între timp, Dorina Milea, administratorul numit toamna trecută la Servicii Publice Slobozia și-a anunțat demisia!

Un administrator ineficient... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2017, 11:20 (8531 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica

În vara anului 2015, mai exact în luna iulie, Primăria Slobozia acționa în instanță societatea Urban pentru neachitarea unei redevențe în valoare de 9,7 milioane de lei. Decizia reprezintă apogeul incompetenței administrației locale din reședința județului, în condițiile în care respectiva societate este administrată direct de Consiliul Local Slobozia. La 7 luni distanță, Tribunalul Ialomița a respins cererea de chemare în judecată, pe motiv de prescriere. Acest litigiu ar reprezenta însă intenția ascunsă a Primăriei Slobozia de a-și suplimenta fictiv veniturile, folosind drept dovadă a existenței banilor impresionata sumă înscrisă pe factura emisă către Urban.

Societatea Urban, acționată în instanță... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2016, 20:15 (7977 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

În Ialomița, statul a «fentat» peste 19000 de pensionari. Printr-o modificare ambiguă a legii, acestora le-a fost reținută o contribuție de 5,5 la sută pentru asigurările sociale de sănătate. Acum ei se pregătesc să-și ceară drepturile în instanță. La Tribunalul Ialomița au fost înregistrate primele dosare, iar procesele urmează să înceapă...

Statul a «fentat» pensionarii
Isteria națională legată de contribuția de 5,5% a pensionarilor la asigurările sociale de sănătate «este cauzată de o modificare ambiguă a actelor normative» spun voci din cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 10:55 (8346 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

13 sesizări penale pentru firme din partea Finanțelor

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii octombrie 2010 au fost efectuate 168 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 13:19
(10634 vizualizări - 0 comentarii)


Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului Sergiu Băhăian. Acestea, împreună ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:10
(15349 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun numai electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că solicitarea de utilizare a unui certificat digital poate fi depusă, pentru fiecare contribuabil reprezentat, la unitatea fiscală teritorială ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:01
(11790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

În cursul dimineții de joi, 11 noiembrie 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sfințit la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia noua raclă în care ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 14:07
(14699 vizualizări - 0 comentarii)


Braconieri surprinși la Bordușani

Un control de rutină al polițiștilor organizat marți, 9 noiembrie, în zona Fetești, pentru prevenirea și combaterea braconajului, a dus la identificarea în trafic a unui autoturism suspect. În vehiculul ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:46
(14192 vizualizări - 0 comentarii)


Un MIC producător de pîine de la Amara a fost «ars» de Poliție și Gardă. Pe cînd cei MARI?

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare au identificat pe raza orașului Amara un autovehicul ce aparținea unei societăți comerciale din localitate ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:38
(9838 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 9 noiembrie, polițiștii din Fetești au identificat, pe strada Călărași din localitate, un cetățean în vîrstă de 53 de ani care se deplasa la volanul unui autoturism. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:23
(15226 vizualizări - 0 comentarii)


Finanțele atenționează agricultorii asupra plății impozitului anual

Fermierii ialomițeni care desfășoară activități agricole în legumicultură și viticultură și pomicultură mai au la dispoziție 5 zile pentru plata impozitului anual. Într-un comunicat remis publicității, ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:02
(13484 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la un uscător de cereale

Un incendiu s-a produs în această dimineață, în jurul orei 5.15, la un uscător de cereale care aparține unei societăți comerciale din municipiul Fetești. Urmare a nerespectării parametrilor tehnologici ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 11:14
(13620 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 19:30
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 18:54
(12766 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» se extinde la Jilavele

Centrul de formare Biblionet (demarat în cadrul unui program derulat ca parteneriat între IREX-SUA, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, Asociația Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 16:17
(15627 vizualizări - 0 comentarii)


Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Luni, 8 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, polițiștii au identificat un cetățean ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:47
(15750 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 100 de vitezomani amendați de Poliția Rutieră

Peste 100 de conducători auto au fost depistați conducînd cu viteze peste limita legală doar pe parcursul a trei zile. În intervalul 5-7 noiembrie a.c., pe arterele din județ, polițiștii Serviciului Rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:40
(14145 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului-9,3%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la sfîrșitul lunii octombrie 2010 rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este în scădere. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 12:22
(8865 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrân de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

Slobozia: Bătrîn de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

În cursul dimineții de luni, 8 noiembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii slobozeni au depistat pe raza municipiului un localnic, de 73 de ani, în timp ce intenționa să comercializeze țigări avînd ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:11
(16329 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Un tânăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Slobozia: Un tînăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în Slobozia, un tînăr a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului. Așadar, pe strada Gării din Slobozia, un tînăr, de 26 de ani, din municipiu, gonea la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:05
(15395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


APIA: 90,8 milioane de euro pentru peste 400000 de fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 401942 fermieri ce au îndeplinit cumulativ condițiile impuse de regulamentele europene și legislația românească, cu suma de 387,9 ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:21
(14034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 9 ani, violată cu bestialitate

O copilă de doar 9 ani, din localitatea Marsilieni a trecut zilele trecute prin clipe de groază, după ce a fost violată de un bărbat de 47 de ani. Fetița a fost ademenită de violator la docmiciliul acestuia ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:01
(19560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: viol Ialomița


Tânăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tînăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie aseară în cartierul Slobozia Nouă. Un tînăr de 26 de ani a sfîrșit într-un accidet rutier produs de prietenul său. Accidentul s-a produs duminică, 7 noiembrie, în cartierul Slobozia Nouă. În timp ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:00
(16443 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Femeie salvată de la viol de doi jandarmi

Sîmbătă, 6 noiembrie, noaptea, doi jandarmi ialomițeni ce se îndreptau către domiciliul propriu după terminarea orelor de program au auzit țipetele de ajutor ale unei femei în zona blocului G5. Nu mare ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:59
(17630 vizualizări - 1 comentariu)


Patru persoane rănite în urma unui accident rutier

În dimineața zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în jurul orei 7.45, în afara localității Armășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. La fața locului s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:56
(16667 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au identificat pe raza cartierului Slobozia Nouă două persoane care comercializau pește fără a deține documente legale de proveniență. Astfel, în autoturismul ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:55
(15358 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană sancționează România diminuînd subvenția pe suprafață

În campania SAPS 2007 România a avut la dispoziție, conform regulamentelor Uniunii Europene, un pachet financiar de 440 milioane de euro, reprezentînd sprijin financiar direct pe unitate de suprafață. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:50
(15956 vizualizări - 0 comentarii)


Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13633 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12344 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15315 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13677 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16543 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...