Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița a decis

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița l-a reconfirmat în funcție pe Marius Dumitrescu, directorul demis al Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Acesta a rămas fără funcție anul trecut, printr-o decizie a Adunării Generale a AJVPS. Măsura a fost adoptată în baza unui Raport al Consiliului de Administrație, document în care Marius Dumitrescu a fost acuzat că a adus prejudicii bugetului Asociației. În Hotărîrea emisă, judecătorii au mai stabilit ca Dumitrescu să fie penalizat cu 10% din salariu, pe o perioadă 3 luni, pentru abateri disciplinare, dar să  primească salariile restante pe toată perioada în care nu s-a aflat în funcție.

Dumitrescu, reconfirmat în funcție... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 17:25 (8944 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

La sfîrșitul săptămînii trecute, după aproape două luni de dispute interne (și publice), delegații Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița s-au reunit în cadrul unei Adunări Generale Extraordinare pentru a identifica o soluție la problemele cu care se confruntă Asociația încă de la începutul anului. În ciuda gravității problemelor expuse, singura măsură concretă adoptată a fost ocuparea a două funcții vacante de vicepreședinte. În spatele acestei decizii se ascunde lupta pentru controlul Consiliului, singura structură funcțională la acest moment.

Rufele murdare se spală în public... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 19:05 (10816 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Lăsați vânătoarea vânătorilor!»

Marius Dumitrescu, directorul AJVPS Ialomița

«Lăsați vînătoarea vînătorilor!»

De o lună de zile încoace, lupta pentru controlul Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița îmbracă forme penale. După ce au aruncat în derizoriu statutul, impunînd o nouă conducere, oamenii din umbra președintelui Adrian Neagu, în frunte cu acesta, au decis să calce în picioare statutul Asociației, indiferent de consecințe. Scopul declarat al activității lor ilegale îl reprezintă eliminarea din sistem a lui Marius Dumitrescu, actualul director al AJVPS. Consecințele acestui război fratricid sînt subminarea activităților curente ale Asociației, falimentarea acesteia și distrugerea principiilor statutare la care au aderat toți cei peste 1000 de vînători și pescari din Ialomița.... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2015, 11:05 (6964 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16419 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Reglare de conturi în public

Ialomița: Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Vineri, 8 mai 2015, la sediul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat Adunarea Generală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița. După 4 ore de dezbateri, reprezentanții celor peste 1000 de vînători și pescari din județ au decis suspendarea directorului Asociației, Marius Dumitrescu. Inițiativa supunerii la vot a acestei decizii a aparținut președintelui Asociației, Adrian Neagu. Cei doi s-au acuzat reciproc de furt, incompetență și proastă gestiune pe parcursul celor 2 ani în care au condus Asociația. Prerogativele de director au fost preluate, conform statutului, de către președintele Asociației. Acesta a cerut plenului sigilarea sediului Asociației pînă la... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 20:05 (10177 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Neagu, primul vânător al județului

La vremuri noi, oameni puși de noi

Adrian Neagu, primul vînător al județului

Joi, 29 august a.c., s-a desfășurat Adunarea Generală Extraordinară a vînătorilor ialomițeni. Scopul acestei întîlniri a fost acela de a decide cine va fi noul președinte al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița... Cu o majoritate de 45 de voturi, Adrian Neagu a fost ales președinte peste toți vînătorii ialomițeni pentru următorii 5 ani. Felicitările, masa și dansul au fost arvunite la «cîrciuma lui Manache», înainte de debutul ședinței.

Alegeri pentru tichia de mărgăritar
După 3 luni de așteptare, joi, 29 august a.c., la orele 13,00, cei peste 1000 de vînători... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 09:39 (11934 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a deschis sezonul de vânătoare la funcții

Primele «alegeri libere» la AJVPS Ialomița

S-a deschis sezonul de vînătoare la funcții

La 3 luni de la scandalul demiterii președintelui Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița, cei peste 1000 de membri ai Asociației se pregătesc de alegeri. Anunțate de unii drept «primele alegeri libere» din ultimii 10 ani, contestate de alții pentru că «se înghesuie mulți la ciolan», alegerile din luna august vor stabili conducerea acestei structuri pentru următorii 5 ani. Favoriți la funcția de director și președinte sînt Marius Dumitrescu și, respectiv, Axinte Doru, oameni care reprezintă o nouă generație în Asociație și de la care se așteaptă «cinste, corectitudine și transparență în relația cu membrii organizației». De la declarații la realitate e însă un drum lung, iar... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 17:51 (8411 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17466 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vânătoare în Ialomița

Domeniile cinegetice, împărțite pe interese

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vînătoare în Ialomița

• Fondurile de vînătoare din Ialomița au fost atribuite prin licitație publică
• Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița a pierdut două dintre domeniile de vînătoare
• Mii de euro pentru concesionarea unui fond cinegetic sau pentru interese ascunse
• Blejnar are toate șansele să vîneze în Ialomița, după ce Asociația de vînătoare unde este membru a licitat și cîștigat un fond de vînătoare în județul nostru

Vînători în Ialomița
2011 a fost anul licitațiilor pentru fondurile de vînătoare. O parte dintre contractele de concesiune dobîndite în urmă cu 10 ani au expirat, motiv pentru care Ministerul Mediului, deținătorul de drept al fondurilor de vînătoare, a organizat procesul de atribuire a domeniilor de vînătoare. Demersul, unul perfect legal, s-a desfășurat la nivel național, toate județele țării reînnoindu-și contractarea domeniilor de vînătoare. Desigur aceasta este varianta oficială, căci cea de culise este mult mai interesantă... Dar aceasta nu este treaba noastră și nici a domnului Blejnar, îl știți dumneavostră care, băiatul acela bănuit de interese mafiote în vămi, dar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2011, 07:22 (25269 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: Slobozean beat la volan

Polițiștii au oprit pentru control, pe raza orașului Amara, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 50 de ani, din Slobozia. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, i-a fost solicitată ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 19:20
(6775 vizualizări - 1 comentariu)


Gălățeancă de 61 de ani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești

O femeie, în vîrstă de 61 de ani, din județul Galați, este cercetată de polițiști pentru «furt». Femeia este bănuită că în cursul zilei de 4 august a.c., în timp ce se afla în incinta unui supermarket de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 18:10
(6245 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la furat de porumb

Doi jandarmi din cadrul Detașamentului 3 Fetești, în timp ce se deplasau de la domiciliu, respectiv Fetești, spre locul de muncă, subunitatea Țăndărei, au surprins trei persoane din satul Lăcusteni care ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 16:20
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Munteni Buzău

Pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au acționat în comuna Munteni Buzău pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la  depozitul de furaje al unei societăți agricole din localitate. ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 14:45
(7961 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 249 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 12 august 2015, sînt disponibile 249 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 13:55
(5431 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Poliția a fost sesizată luni, 10 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 18:10
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol

Peste 1000 de metri de plase, aproape 50 kg de pește, 3 ambarcațiuni, un motor de ambarcațiune și un autoturism au fost ridicate în vederea confiscării pe parcursul acțiunii desfășurate de polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 14:35
(9470 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES

EURES România dispune de 85 de posturi pentru muncitorii calificați în diverse meserii, care doresc să lucreze în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza selecție la Sighișoara, în luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 13:20
(7749 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează miercuri, 5 august a.c., 14 percheziții în Capitală și în 4 județe, pentru probarea activității infracționale a unor persoane ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 13:35
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciune pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către un tînăr din județul Brăila despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Partea vătămată a comandat de pe un site, în cursul lunii iulie, o placă video ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 12:45
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată luni, 3 august a.c., cu privire la faptul că, pe DN21, s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:25
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe raza comunei Moldoveni un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, în timp ce conducea un autoturism, deși consumase  anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:05
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
mecanic utilaje agricole
telefon 0724/214.416

4 August 2015, 12:10


Patiseria de lângă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

Patiseria de lîngă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

În seara zilei de duminică, 2 august 2015, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să stingă un incendiu produs pe raza municipiului. Flăcările au cuprins patiseria de lîngă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2015, 01:45
(11524 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Poliția a fost sesizată joi, 30 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 21:40
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, pe străzile Sloboziei

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un localnic, de 33 de ani. Întrucît emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 20:25
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit în Franța, indisponibilizat la Urziceni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Urziceni un autovehicul parcat, înmatriculat în Franța. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 19:10
(5076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 428 de sancțiuni contravenționale aplicate, amenzi de peste 170000 de lei

25 infracțiuni au fost constatate și 428 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii din Ialomița în timpul acțiunilor punctuale desfășurate în perioada 25-29 iulie 2015, pe raza județului, pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 18:20
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

În perioada 29-31.07.2015 s-a desfășurat, la Slobozia, faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 17:10
(4022 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 16:15
(5638 vizualizări - 0 comentarii)


Autobuze și camioane, verificate de polițiștii ialomițeni

Peste 350 de autobuze și camioane au fost verificate de polițiști. Activitățile de control s-au desfășurat simultan în toate cele 28 de state membre ale UE, conform Planului de Operațiuni al Organizației ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 15:20
(3798 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni asigură buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015

Echipaje și patrule de jandarmi vor asigura sîmbătă și duminică, 1/2 august 2015, ordinea publică la manifestările ocazionate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015. Misiunile se execută ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 13:35
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Noutăți în Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate

În data de 28 iulie a.c., Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care se operează o serie de modificări în derularea Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014. Astfel, actul normativ ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 12:05
(8419 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 10:45
(8735 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără pentru 21 de elevi la Mânăstirea Cozia

Tabără pentru 21 de elevi la Mînăstirea Cozia

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în perioada 21-24 iulie 2015, Catedrala din Urziceni a organizat o tabără la Mînăstirea Cozia din județul Vâlcea. La eveniment au participat 21 de elevi ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 18:25
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7852 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7833 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...