Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Alegeri Locale 2020

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Importante din punct de vedere al impactului asupra vieții cetățenilor, Alegerile Locale în Ialomița s-au bucurat în general de prezențe la vot peste mediile naționale. Atât la scrutinul din 2012, cât și la cel din 2016, Ialomița a înregistrat o prezență la vot peste media pe țară, cifrele arătând că peste jumătate dintre alegătorii cu drept de vot din Ialomița s-au prezentat la urne.

Alegătorii, așteptați la urne Duminică, 27 septembrie 2020, la nivel național se organizează un nou rând de Alegeri Locale. Datele Biroului Electoral Central în ceea ce privește prezența la vot atât la... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2020, 18:15 (5153 vizualizări - 1 comentariu)

JURNAL DE CAMPANIE

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Vizită electorală a premierului Ludovic Orban în județul Ialomița, prim-ministrul liberal manifestându-și astfel susținerea pentru candidații PNL la primăriile orașelor Slobozia, Fetești, Țăndărei și Urziceni, dar și la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. La Slobozia, șeful Guvernului a organizat o conferință de presă în care a discutat despre proiectele de dezvoltare ale Cabinetului Orban.

«Sunt alături de toți candidații PNL Ialomița!» Vizita premierului Ludovic Orban în județul Ialomița a început la Fetești și s-a încheiat la Urziceni. Acesta s-a întâlnit cu candidații... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2020, 18:40 (3274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Scrisoare pentru tine

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Scrisoare pentru tine

Scrisoarea asta nu este despre mine. Este despre unul de-al tău. Unul ca tine, care știe că nu mai are timp să aștepte ziua în care va fi mai bine. Pentru că ziua aia există doar dacă o face el.

Eu mă numesc Dragoș Soare. Am 40 de ani și un copil pe drum... O fată! Soția mea crede că va fi cea mai frumoasă fată de pe pământ. Și sunt convins că așa va fi, pentru că fetele moștenesc genele tatălui... :-)

Dar ce folos, dacă fata mea va trăi asemeni mie, asemeni nouă?

De aceea îți scriu. Pentru că am nevoie de tine, nu doar de votul tău!

M-am hotărât să candidez acum vreo 3 ani, prin 2017... Și timp de 3 ani m-am gândit dacă e decizia corectă. Dacă voi avea curajul să vin în fața ta și să îți cer să mă votezi. Dacă merit?! Până într-altă zi, când m-am întâlnit cu tine și mi-ai spus: „Dacă nu candidezi, eu plec! Și dacă ajungi primar și faci ca ei, te alerg!“. Atunci am înțeles că întrebarea mea nu e bună...

Eu zic că merit! Pentru că nu am furat, muncesc de dimineața și până seara, am 25 de angajați care se bazează pe mine de 5 ani, sunt responsabil, am grijă de fa­milia mea, nu umblu beat prin cârciumi și nu-mi încalc niciodată cuvântul dat...

Dar votul nu e despre merite. Votul e mai mult de-atât. Votul e cel mai intim lucru de pe pământ. Nu râdeți, vă rog... Eu asta cred! Poți alege un om, un partid, un program politic, o ideologie, o idee frumoasă, te poți lăsa convins de mine sau de părerea unui prieten... Dar, în final, când ajungi în cabina de vot, singur cu ștampila, votezi TU!

Fac politică de 16 ani. Și, în 4 runde de alegeri, am văzut multe. Știu ce înseamnă să faci „totul“ pentru voturi. Și înțeleg importanța unui singur vot! Votul care face diferența... Dar votul tău trebuie să fie mai mult decât schimbarea pe care o trâmbițează toți și o așteptăm fiecare. Votul tău înseamnă să ai încredere într-unul de-al tău. Unul pe care să-l ajuți cînd nu mai poate. Unul pe care să-l înveți când nu știe. Și unul pe care să-l asculți când are dreptate. Numai când are dreptate!

Calculele electorale susțin că sunt de ajuns 5000 de voturi pentru a câștiga Alegerile... Sper ca votul tău să se adauge celorlalte 4999! Dar visez cu ochii deschiși ca votul tău să aibă numărul 9999. Sau 15999! Pentru că, așa cum știi, administrația înseamnă mai mult decât alegerea unui primar. Un primar te repre­zintă. Dar la ce bun să te reprezinte dacă nu poate acționa în numele tău? Dacă nu are echipă, pârghii administrative, dacă nu se îndeamnă la muncă. Doar tu și eu nu putem ajunge departe...

Candidez pentru că te cunosc. Și pentru că și TU mă cunoști. Nu de-acum o lună, când a început campania. Nu doar imaginea mea de pe afișele
electorale. Nu doar numărul 2 de pe buletinele de vot, dacă o să mă cauți. Mă cunoști pentru că am trăit amândoi aici. În orașul părinților noștri, în orașul pe care îl vom lăsa moștenire copiilor noștri. Așa ne-a fost scris, asta e tot ce avem.

Și eu vreau străzi asfaltate. Și eu vreau curățenie, apă bună de băut, parcuri îngrijite... Și eu, ca și tine, vreau un oraș cu care să ne mândrim. Un oraș al nostru în care să ne simțim în siguranța, să muncim pentru noi și în care să nu avem grija fiecărei zile. Nu ți-l promit azi. Mi s-a urât de promisiuni electorale. De parcări fără intrare, de proiecte de regenerare urbană, de banii europeni care falimentează bugetul...

Dar îți promit că n-am să te fac de rușine. N-am să te mint și n-am să fur. Și n-o să permit nimănui să-și bată joc de tine. Nu pe tura mea! Nu pe tura noastră! N-o să fie ușor... Va trebui să muncim iar. Amândoi! În fiecare zi, de dimineață până seara. Dar când ne vom întâlni anul viitor și în anul care va urma, poate la un colț de stradă, poate la o bere , poate la un eveniment public... O să mă uit în ochii tăi și n-o să-mi feresc privirea! Pentru că sunt unul de-al tău. Unul care a hotărât că trebuie să facă așa pentru că altfel nu se mai poate!

Proiectul meu administrativ pentru Slobozia se întinde pe 10 ani... Dar prima schimbare va fi pe 28 septembrie 2020, a doua zi după Alegeri. Este ziua în care TU vei lua înapoi orașul! Ziua în care ne vom recâștiga libertatea și demnitatea de cetățeni. Nu putem schimba lumea. Nici tu, nici eu... Dar putem face locul în care trăim mai bun. Nu suntem un oraș de tranzit. Nu suntem un oraș de venetici. Nu trăim în orașul lor! E orașul nostru și a venit timpul să ni-l luăm înapoi. Măcar o dată-n viață trebuie să ne guvernăm singuri. Sau să murim încercând!
... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 18:45 (2705 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Evenimentele electorale organizate de PNL Ialomița pentru susținerea candidaților Luminița Barcari și Dragoș Soare, care vor reprezenta formațiunea politică în cursa pentru obținerea funcțiilor de președinte al Consiliului Județean Ialomița, respectiv de primar al municipiului Slobozia, au continuat cu vizita la Slobozia a vicepremierului Raluca Turcan de miercuri, 23 septembrie 2020. Aceasta a organizat o conferință de presă în care și-a arătat susținerea față de cei doi candidați. Alături de Raluca Turcan, la Slobozia, a venit și Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene.

«PNL Ialomița are echipa care contează!»... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2020, 17:40 (4535 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Sătul de «Ialomița ta», oficiosul Consiliului Județean Ialomița care l-a mediatizat timp de 3 ani, ex-preșe­dintele Victor Moraru a tipărit un ziar de campanie cu un titlu nou-nouț, în 50 mii de exemplare. Banii sunt tot publici, că obiceiurile proaste mor greu!

Campanie pe banii noștri Asemeni tuturor candidaților de partid din țara asta, Victor Moraru își face campanie pe banii noștri. Legal, cum spune legea finanțării partidelor politice. Și, dacă e legal, n-are rost să mai comentăm că plătim ca proștii ca să fim împroșcați cu minciuni electorale. Ceea ce e de comentat... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2020, 16:10 (5567 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul economic al lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul administrativ al lui Dragoș Soare este un proiect care ține de normalitate. Fiecare dintre candidați promite străzi asfaltate, Educație de calitate, apă potabilă... Ceea ce îl deosebește însă pe Dragoș Soare este vizi­unea sa asupra viitorului administrativ al orașului. Pentru prima dată în istoria administrației locale, un candidat care vine din mediul privat propune o abordare economică, bazată pe avantajele compe­titive ale Sloboziei. În opinia lui Dragoș Soare, Slobozia dispune de două avantaje majore: este în mijlocul zonei cu cea mai mare densitate de locuitori pe metru pătrat din România și reprezintă  un hub agroalimentar pentru această zonă.
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 18:10 (3311 vizualizări - 8 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Proiectul pentru Slobozia în care #sepoate a pornit de la o idee simplă și de bun-simț. În vi­ziunea mea, funcția de primar este un loc de muncă cu standarde și responsabilități pentru care te poți califica dacă îndeplinești condițiile. A fi primarul unei comunități înseamnă A FI ANGAJATUL CETĂȚENILOR, a te afla în slujba lor, la dispoziția lor.

Vreau să modific radical percepția pe care oamenii o au atunci cand iau contact cu Primăria. Voi înființa un GHIȘEU UNIC unde cetățenii sa poată gasi îndrumare și consiliere pentru toate problemele lor și unde fiecare Compartiment al Primăriei să aibă un repre­zentant... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2020, 13:10 (4374 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

«Eu sunt Marian Pavel, fiu de ialomițeni get-beget, oameni simpli și muncitori din Gheorghe Lazăr. Am pornit pe drumul responsabilității de mic, nici nu mai știu de câți ani îmi câștig singur pâinea.

Tatăl meu, care mi-a fost în permanență model de stâlp în familie și de verticalitate morală, îmi spunea mereu că în viață trebuie să-l iubești pe fiecare cu năravul lui... Spunea „să-l iubești“, nu să-l accepți sau să îl tolerezi iar cuvintele lui pline de înțelepciune populară m-au ghidat în viață și au sădit în mine iubirea, căci îndemnul lui se aplică nu doar în familie sau cu prietenii, ci și cu toți cei cu care doar colaborez... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2020, 14:40 (5180 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Proiectul edilitar pe care Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, îl propune alegătorilor, «Slobozia în care #sepoate», cuprinde străzi curate, locuri de muncă, investiții edilitare, tinerii refuzând să mai plece pentru a-și asigura viitorul. Dacă și tu crezi că se poate, fii alături de Dragoș Soare și votează duminică, 27 septembrie 2020!

În sfârșit, #sepoate Dragoș Soare este candidatul PNL pentru funcția de primar al Sloboziei. «Slobozia în care #sepoate» este programul electoral pe care Dragoș Soare l-a lansat și prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 16:50 (3214 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Într-un oraș în care cantitatea de deșeuri colectate selectiv este nesemnificativă, există și inițiative prin care se dorește educarea cetățenilor în această direcție. Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, a elaborat un proiect prin care dorește să transforme reședința județului într-un oraș eco.

Slobozia gândește eco Planul de Administrație Publică pentru Slobozia în mandatul 2020-2024 pe care Alexandru Potor l-a inițiat are un capitol dedicat special dedicat colectării selective a deșeurilor produse de cetățenii orașului. Fostele administrații locale... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 13:10 (4905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

În vreme ce ani buni locuitorii din cartierele îndepărtate ale Sloboziei au fost tratați cu indiferență de cei care s-au aflat la cârma orașului, a venit vremea schimbării. Iar schimbarea o aduce Dragoș Soare, candidatul PNL pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Acesta a dat startul unui tur electoral în zonele din oraș pe care foștii administratori ai orașului le-au uitat. Astfel, Dragoș Soare a aflat care sunt nevoile cetățenilor care locuiesc în respectivele cartiere și le-a explicat acestora care sunt, în viziunea sa, cele mai eficiente soluții pentru rezolvarea lor.

Parcări multi-nivel... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 18:15 (5688 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Candidatul PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari, a realizat o vizită electorală în zona de Vest a județului Ialomița. Alături de aceasta s-au aflat și candidații propuși de PNL Ialomița pentru funcția de primar în localitățile Grindu, Borănești și Bărcănești. În cadrul întâlnirilor organizate în fiecare dintre localități, s-au purtat dis­cuții despre realizarea unor proiecte de dezvol­tare edilitară. Atra­gerea investitorilor în mediul rural, asfaltarea străzilor, realizarea sistemelor publice de apă și canalizare, întocmirea de proiecte europene prin care să fie construite locuințe sociale au fost principalele teme pe care Luminița Barcari le-a discutat cu candidații... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 13:10 (5939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Alexandru Potor, candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei, și Echipa pentru Slobozia

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Slobozia are nevoie de investiții noi corespunzătoare nevoilor comunității și finalizarea proiectelor care sunt întârziate deja de mult timp. Ne concentrăm pe acțiunile care contribuie semnificativ la îmbunătățirea confortului urban al cetățenilor și care pot fi realizate în termenul cel mai scurt. 
Avem în vedere și investiții pe termen lung pe care le vom pregăti temeinic și le vom lansa după o dezbatere consistentă cu locuitorii.

Încheierea intervenției la stația de tratare a apei potabile rămâne prioritate zero a mandatului nostru. În cazul în care constructorul nu mai are posibilitatea reală de a continua lucrarea vom solicita evaluarea și plata până la stadiul lucrărilor... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:50 (6311 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Campanie de ecologizare

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Fosta administrație locală a Sloboziei și-a încheiat mandatul cu numeroase promisiuni neîndeplinite. Curățenia orașului este una dintre ele. Pentru a demonstra că îi pasă de mediu și de cetățeni, Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al reședinței județului Ialomița, a demarat o campanie de ecologizare în zonele din oraș, unde foștii aleși locali au uitat să mai ajungă.

Alexandru Potor își dorește un oraș mai curat Însoțit de susținătorii săi, Alexandru Potor a străbătut orașul pentru a-l curăța de gunoaie. Indiferența fostei administrații în ceea ce privește protecția... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:05 (5707 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, la Slobozia

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Vizită de lucru a ministrului Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru, la Slobozia. Acesta a participat la o dezbatere publică împreună cu reprezentanții mediului de afaceri din județul Ialomița, în cadrul căreia s-au discutat principalele măsuri pe care Guvernul României le-a adoptat pentru a susține activitatea societăților comerciale. La aceeași întâlnire au participat și candidații PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, respectiv funcția de primar al Sloboziei, Luminița Barcari și Dragoș Soare.

Sprijin pentru firmele ialomițene La întâlnirea dintre reprezentanții... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 16:45 (3992 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Comuna unde se retrag orășenii

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Ajuns la finalul celui de-al doilea mandat, primarul PSD al comunei Mărcu­lești, Sorin Ciriblan, crede că n-a făcut umbră Primăriei degeaba: «Am investiții finalizate sau în derulare, de peste 21 milioane de lei... N-am stat la mâna nimănui, că nu mi-a plăcut! Am făcut și o să mai fac!».

Un primar care vrea Mărculești e o comună greu de administrat. Pentru că e o comună fară resurse... Dar a avut șansa de a accesa investiții care o fac atractivă pentru oricine își dorește să trăiască o viață liniștită. Pe această dorință a oamenilor de a trăi «mai bine» a mizat și Sorin Ciriblan... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 20:05 (5056 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Sprijin guvernamental

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Vizită ministerială în județul Ialomița. Miniștrii  Transporturilor și Economiei, Lucian Bode și Virgil Popescu au organizat o conferință de presă la sediul organizației PNL Ialomița în care au vorbit despre proiectele de dezvoltare ale Guvernului Ludovic Orban pentru județul Ialomița. Principalele aspecte consemnate au vizat investițiile în infrastructura rutieră și lansarea unor programe de susținere economică pe bani europeni. La eveniment a fost prezent și candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari.

Drumuri mai sigure în Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 15:20 (2960 vizualizări - 2 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Rețeaua sanitară a județului Ialomița ar trebui să asigure acces operativ și nediscriminatoriu pentru toți cetățenii județului. În centrul rețelei sanitare trebuie să stea Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la care trebuie să ajungă toate cazurile ce nu pot fi tratate la spitalele din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
În guvernarea PSD au fost asigurate fonduri importante pentru reabilitarea spitalului de la Slobozia. Până acum s-au alocat către acest spital peste 32 milioane de euro, bani din PNDL și din Programul Operațional Regional 2014-2020, în cadrul Axei prioritare 8-«Dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale». Din păcate, lucrările se derulează greu și va trebui să urgentăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 15:25 (5484 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6375 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4892 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5625 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5958 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7145 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5419 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5007 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5319 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6235 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7403 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4959 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7087 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5917 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4933 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8895 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...