Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Inițial am vrut să ignorăm mesajul electoral al ex-Președintelui Moraru. E treaba fiecărui candidat cum își vinde sufletul diavolului pentru voturi. Numai că deunăzi ne-a sărit în ochi un pliant electoral în care «omul faptelor» sus­ține, mereu la persoana I, că a dat bani săracilor, a făcut danii la biserică și a finanțat sportul de performanță. Vă dăm câteva exemple: «Am acordat 125 de premii de recunoștință veteranilor...», «Am premiat 1451 de olimpici...», «Am sprijinit până acum 1300 de familii cu bani pentru nou-născuți...», «Am aprobat finanțarea a 18 terenuri de sport...», «Am investit în sistemul de sănătate...». Și exemplele ar putea continua, căci hârtia de pliant... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2020, 10:55 (7085 vizualizări - 15 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Revoluția din 1989 a însemnat doar căderea regimului comunist nu și a gândirii comuniste.
Când s-a instaurat democrația și au fost organizate primele alegeri libere, fostul bloc comunist s-a organizat repede în mai multe partide politice.
Sub stindardul democrației, foștii comuniști și securiști au început să ne vândă țara în mod legal.
Regimul de conducere a fost schimbat, nu și politicienii, așa că o evoluție a țării noastre a fost, bineînțeles, imposibilă.
În funcție de interesele strict personale în majoritatea cazurilor, dar și ale partidului, politicienii s-au folosit de notorietatea și influența de care se bucurau pentru a migra de la un partid la altul și a-l ajuta... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:40 (7058 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Europarlamentarul Rareș Bogdan, alături de candidații PNL Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu

Europarlamentarul Rareș Bogdan, alături de candidații PNL Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu

Eveniment electoral în municipiul Fetești. Candidații PNL Ialomița la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița și primar al municipiului Fetești, Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu, s-au bucurat de prezența în oraș a europarlamentarului liberal Rareș Bogdan. Acesta a susținut o conferință de presă pentru susținerea celor doi candidați în cursa electorală, dar și a proiectelor pe care le-au inițiat.

Vizită electorală la Fetești Este a doua vizită electorală pe care europarlamentarul PNL Rareș Bogdan o face în județul Ialomița, după cea desfășurată la jumătatea lunii... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:05 (4480 vizualizări - 7 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Miza noastră pentru dezvoltarea economică este creșterea veniturilor proprii ale județului!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Miza noastră pentru dezvoltarea economică este creșterea veniturilor proprii ale județului!»

Dezvoltarea economică a județului este o prioritate social-democrată, iar aceasta se face eficient din mai multe surse de finanțare, proiectele europene fiind una dintre ele, deci nu singura. Experiența spune că dezvoltarea sustenabilă presupune ca activitatea economică să se reflecte în încasările la bugetul județului și al unităților administrativ teritoriale. Fondurile europene sunt foarte bune pentru că ne ajută la dezvoltarea unor obiective individuale, dar nu și suficiente fiindcă este nevoie de alocarea altor fonduri pentru utilizarea și menținerea acestora. Investițiile din aceste fonduri punctuale cresc pe termen scurt și mediu infrastructura... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 13:15 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Candidat cu probleme penale, la Țăndărei

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Lista candidaților la funcția de primar cu probleme penale din județul Ialomița este deschisă de Gheorghe Petrache, propu­nerea PRO România pentru Primăria Țăndărei. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu 4 luni, fiind acuzat de faptul că a aprobat plata din bani publici a unor facturi privind achiziția de medicamente pentru cabinetele medicale școlare, produse ce au fost distribuite de firma fratelui său. Facturile au fost semnate în perioada septembrie 2014-martie 2015, în care Gheorghe Petrache a deținut atât funcția de primar, cât și pe cea de viceprimar al orașului Țăndărei.

Inculpatul neagă acuzațiile... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 11:10 (5801 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, alături de candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, alături de candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

Vizită electorală a ministrului Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, la Slobozia. Acesta a susținut o conferință de presă la sediul Partidului Național Liberal Ialomița, în care și-a exprimat susținerea față de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia.

«Dragoș Soare va susține sportul local!» Joi, 3 septembrie a.c., ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, a organizat o conferință de presă la sediul PNL Ialomița, în care vorbit despre proiectele pe care Ministerul Tineretului și Sportului le derulează în ceea ce privește sportul românesc. «Într-adevăr, numărul copiilor care practică sporturi de masă este foarte scăzut... Avem proiecte care vizează atragerea tinerilor către sport. De asemenea, ne propunem să dezvoltăm infrastructura sportivă din România!»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 17:05 (7947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Podurile rutiere trebuie reabilitate urgent!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Podurile rutiere trebuie reabilitate urgent!»

Președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, candidat la președinția Consiliului Județean, spune că starea de degradare avansată în care se află podurile rutiere din Ialomița necesită o atenție deosebită. Există riscul ca zona Slobozia-Țăndărei-Bucu să se blocheze iar zona de Est a județului să rămână izolată: «Așa cum am arătat, lucrările de infrastructură pe care le derulăm în județ trebuie să urmărească principiul eficienței economice. În acest sens, voi acorda o importanță deosebită reabilitării podurilor rutiere din județ... Degeaba asfaltăm drumuri dacă nu putem ajunge la ele pentru că podurile se află sub restricții iar transportatorii trebuie să ocolească zeci de kilometri pentru a ajunge la destinații!»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 14:20 (4328 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Oamenii au dreptul să afle adevărul!»

Gheorghe Catrinoiu, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Fetești, demontează minciunile electorale

«Oamenii au dreptul să afle adevărul!»

Gheorghe Catrinoiu, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Fetești, susține că adversarii politici construiesc în jurul său o plasă de minciuni electorale al căror unic scop este acela de a-l discredita. El susține că toate aceste minciuni denotă teama contracandidaților săi de o posibilă revenire a sa pe scena publică. În același timp, Catrinoiu își roagă concetățenii să fie atenți la aceste aceste mesaje și să le sancționeze prin vot. În acest context, domnia sa prezintă public lista scurtă a minciunilor electorale colportate de către contracandidații săi: «A fost foarte greu să iau decizia de a candida din nou pentru că știam la ce îmi expun familia și apropiații... Imediat au început cu jignirile la adresa mea și a familiei mele! Au inventat multe cu referire la adresa mea... O parte din minciuni sunt vechi și au fost repetate cu obstinație pentru a crea impresia de adevăr! Altele sunt de dată mai recentă... O să fac referire la câteva pe care mi le amintesc... Cu toate acestea eu îmi doresc un nou mandat pentru a demonstra că și la Fetești se poate, că primarul trebuie să fie același pentru toți locuitorii și toate partidele! Oamenii care au găsit un sprijin la mine pot recunoște, măcar în sinea lor, lucrul acesta, iar celor care le-am greșit, și este omenește să greșești, să le dovedesc că nu am făcut-o cu rea intenție și să îi ajut să își rezolve problemele...»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2020, 13:10 (3847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații pentru fotoliile de primar din orașele Ialomiței

Inflație de candidați în mediul urban în 2020

Candidații pentru fotoliile de primar din orașele Ialomiței

Capitala județului are 10 candidați: Slobozia are șansa de a schimba culoarea politică!

Ialomița are 7 orașe, respectiv Slobozia, Urziceni, Fetești, Țăndărei, Amara, Căzănești și Fierbinți-Târg. Iar numărul candidaților înscriși anul acesta în cursa electorală depășește așteptările. La o primă strigare, numărul celor interesați să ocupe funcția de primar trece de 50. Cei mai mulți se înghesuie la Slobozia, capitala de județ, respectiv 9 candidați... Iar rețelele de socializare deja gâfâie sub povara promisiunilor pe care candidații le fac electoratului.

Orașele-fantomă ale județului În Ialomița există 3 comune care au statut de oraș. Nu o spunem noi, este o realitate evidentă... [citește_tot_articolul]

28 August 2020, 12:50 (9061 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Suntem cu toții locuitori ai acestui oraș și vrem toți același lucru pentru noi: o viață mai bună!»

Gheorghe Catrinoiu, candidat PNL la funcția de primar al municipiului Fetești

«Suntem cu toții locuitori ai acestui oraș și vrem toți același lucru pentru noi: o viață mai bună!»

La 4 ani de la plecarea sa din administrație, Gheorghe Catrinoiu revine pe scena publică. Din postura de candidat al PNL la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020, Gheorghe Catrinoiu încearcă să comunice feteștenilor, pentru votul cărora se luptă din nou, adevăruri despre mandatele precedente.

Primarul răspunde în fața Consiliului Local
Gheorghe Catrinoiu a fost primar 8 ani de zile la Fetești. Unii spun că a condus bine, alții că ar fi putut face mai mult... În 2016, feteștenii au decis să încerce din nou alături de PSD, acordând majoritatea voturilor social-democraților. Revenit... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 22:05 (8902 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

Sic transit gloria mundi!

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

După cum puteți vedea în imaginea alăturată, covorul asfaltic pe care îl toarnă Moraru&comp. pe pagina sa de socializare a ajuns până la Liliești, în județul Prahova. Sub sloganul «continuăm împreună pentru drumuri mai bune», ex-președintele tuturor ialomițe­nilor atrage atenția alegătorilor cu drept de vot că nu se va opri acolo. Sigur, e o greșeală de redactare, căci Victor Moraru nu mai are acum consilierii personali la dispoziție, dar nouă ni se pare premonitoriu. În ritmul ăsta, dacă electoratul îl va vota din nou, Victor Moraru are toate șansele să asfalteze și Calea Lactee, pe care, spun surse mai bine informate decât noi, a pus ochii demult, pe vremea când era un biet candidat... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 20:50 (5567 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Adrian Mocioniu s-a urcat în copac

Adrian Mocioniu s-a urcat în copac

Adrian Mocioniu a furat startul campaniei electorale. Sau a înce­put-o cu stângul... După cum puteți observa în imaginea alăturată, lipitorii de afișe trimiși prin Slobozia cu chipul lui la subțioară, au găsit de cuviință să maltrateze arborii de pe marginea trotuarelor. Afișele au fost înșirate de-a lungul Bulevar­dului Unirii, sub ochii trecătorilor. Potrivit martorilor oculari, aceștia au sunat imediat la Poliția Locală, așa cum i-a sfătuit Adrian Mo­cioniu pe vremea când era primar în funcție. Surse interne instituției susțin că, deși umiliți luni de-a rândul și consemnați să păzească gropile de gunoi din oraș, polițiștii comunitari l-au iertat. Iar el, Adrian Mocioniu, a dat «la loc comanda»... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 18:35 (4536 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu nu mai este primar al munici­piului Slobozia. Se consi­deră demisionat din funcție pe 17 august 2020, când și-a depus candidatura pentru un nou mandat pe listele PRO România, alături de Victor Moraru. La acest moment, interimatul la conducerea Primă­riei Slobozia este asigurat de către viceprimarul Gabriel Mușat.

Petecul de la sacul PRO România «Adrian Mocioniu și-a luat cele două sacouri slim din garderoba biroului de primar, a cerut membrilor PRO România să saboteze în continuare activitatea instituției și... dus a fost!» declară anonimă o sursă din cadrul... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 13:55 (9461 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

Un nou mandat, aceleași obiceiuri politice

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

bonus: Transferurile politice ale sezonului

Ne pregătim de Alegeri. Și cu sau fără pandemie de COVID-19 le vom avea. Miza e mare, iar alegătorii tot mai puțini, iertat fie-ne cinismul involuntar. În aceste condiții, partidele mizează pe ce a mai rămas. Pe primarii în funcție și bazinele lor electorale. Adică neamu­rile, și obligațiile, și vânzătorii de voturi... Că la țară se votează omul, nu partidele! Iar partidele sunt dispuse să le vândă sau cumpere și sufletele pentru a câștiga. Dacă se poate, sufletele primarilor în funcție. Dacă nu, pe ale celor care vor funcții publice. De aceea, cu o săptămână înainte de declan­șarea oficială a campaniei electorale, ne-am decis să oferim un stop-cadru a luptei pentru putere. Cine sunt candidații... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 11:10 (5539 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru a intrat în Liga a II-a. Politică!

Moraru a intrat în Liga a II-a. Politică!

În urmă cu câteva zile, Unirea ’04 Slobozia a intrat în Liga a II-a. Este, neîndoielnic, o victorie meritată și îndelung așteptată de către suporteri. Pentru ca ea să existe, administrația ju­dețeană a plătit 3,4 milioane de lei susținând echipa. Iar de sărbătorit, i-am sărbătorit regulamentar, tri­mițându-l acolo pe reprezentantul nostru la nivel județean, Victor Moraru. Și, după cum puteți vedea în fotografia de mai sus, el a fost purtat pe brațe, ova­ționat la scenă deschisă și lăudat mai dihai ca Cezar, când s-a întors la Roma după ce l-a învins pe Scipio Africanul. Nu-l gelozim, că vanitatea e păcat mare, iar când îți plătești purtatul pe brațe din bani publici și te postezi pe rețelele de... [citește_tot_articolul]

21 August 2020, 18:15 (4476 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, vânată de 10 candidați!

Funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, vânată de 10 candidați!

OFICIAL: Slobozia are 9 candidați pentru funcția de primar

La Alegerile Locale din 27 septembrie 2020, cu revenirea la formula de alegere uninominală a președinților de consilii județene, conform datelor publicate de către Biroul Electoral Județean, s-au înscris nu mai puțin de 10 candidați pentru a ocupa funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița.

Tot șeptelul politic județean Primul pe lista candidaților la Consiliul Județean Ialomița, ca independent, este Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. Urmează Silviu Puchianu, de la Partidul Mișcarea Populară.... [citește_tot_articolul]

20 August 2020, 20:05 (17889 vizualizări - 23 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, candidatul USR PLUS pentru Primăria Slobozia, s-a retras din cursa electorală

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

«Uniți pentru Slobozia» este mesajul pe care l-au transmis liderii USR PLUS pentru a justifica retragerea candidatului Ciprian Bocioagă. Anunțul a fost făcut miercuri, 19 august 2020, de la orele 10,00, pe treptele Centrului Cultural «Ionel Perlea». «Nu am cerut nimic și nu am negociat nimic pentru mine personal...» a declarat Ciprian Bocioagă în cadrul conferinței de presă.

Un sacrificiu istoric După 30 de ani de așteptare, Slobozia reușește să coalizeze forțele de Dreapta de pe scena politică pentru a-și maximiza șansele împotriva mașinii de vot a PSD. Miercuri, 19 august 2020, de... [citește_tot_articolul]

19 August 2020, 19:05 (8905 vizualizări - 6 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Echipa lui Dragoș Soare

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei și-a înregistrat dosarul

Echipa lui Dragoș Soare

bonus: «Dacă vrei cu adevărat să arăți cine ești, inviți omul la tine acasă...»

Marți, 18 august a.c., Dragoș Soare și Luminița Barcari, candidații PNL pentru Primăria Slobozia, respectiv Consiliul Jude­țean Ialomița, s-au lansat oficial în cursa electorală pentru Ale­gerile Locale din 27 septembrie 2020. Cei doi au fost susținuți la depunerea candidaturilor de Monica Anisie, ministrul Educației, și europarlamentarul Rareș Bogdan.

Un candidat decis să schimbe orașul Înainte de a depune dosarul de candidat, Dragoș Soare a declarat: «Acesta este primul pas către o nouă perioadă pe care Slobozia trebuie să o trăiască... O perioadă în care trăim într-un oraș curat, instaurăm bunul simț acolo unde nu există, iar banul public va fi cheltuit conform unor reguli clare și cu mare responsabilitate. Am alături de mine o echipă, la nivel național, județean și local, iar împreună avem o mare responsabilitate: aceea de a sluji comunitatea! Este o onoare și ne bucurăm că am ajuns în acest punct. Sunt convins că peste 4 ani orașul va arăta diferit, iar oamenii vor simți că nu au irosit un vot, așa cum au avut acest sentiment în ultimii 30 de ani, o dată la 4 ani... Consider că prin­cipala problemă a tuturor administrațiilor locale de până acum, la Slobozia, a fost lipsa de respect pentru cetățeni, pentru comunitate. Eu vin la Primă­rie pentru a le garanta cetățe­nilor că se vor bucura de respectul pe care îl merită!»... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 15:40 (4775 vizualizări - 2 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

PSD Ialomița: «Marian Pavel, cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița!»

PSD Ialomița: «Marian Pavel, cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Luni, 17 august 2020, candidatul PSD Ialomița la președinția Consiliului Județean, senatorul Marian Pavel, și-a depus dosarul de candidat la Biroul Electoral Județean. Acesta a fost însoțit de președintele interimar al Senatului, fostul ministru al Justiției Robert Cazanciuc, precum și de senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir, dar și de deputatul PSD Ștefan Mușoiu, de președintele Organizației PSD Slobozia, Ștefan Țintă, de primarul comunei Buești, Nicolae Mihăilă, și de cel al localității Ograda, Lilian Badea. «Marian Pavel este cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița! Performanțele obținute din funcția de secretar al Senatului, cât și bogata experiență în administrație îl recomandă pe Marian Pavel pentru președinția Consiliului Județean Ialomița. Loialitatea și consecvența demonstrate în rezolvarea problemelor politice și administrative de-a lungul carierei sale politice sunt reconfirmate și astăzi prin depunerea candidaturii senatorului Marian Pavel pentru Consiliul Județean... PSD Ialomița vă propune un program administrativ complex, realizabil etapizat în următorii 4 ani, punând accent în mod deosebit pe oameni, dezvoltarea comunităților și a județului din perspectiva reducerii decalajelor dintre mediul urban și rural!» a declarat deputatul PSD Ștefan Mușoiu.... [citește_tot_articolul]

17 August 2020, 19:10 (5496 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

David(ul) de la Valea Ciorii

David(ul) de la Valea Ciorii

În urmă cu un an, reporterii ziarului nostru au descoperit la Murgeanca un profesor universitar din Anglia care lupta cu sistemul admi­nistrativ pentru elevii satului. Între timp, Mihaela Stan s-a decis să candideze pentru funcția de primar al comunei. O candidatură atipică și o decizie unică la nivel național. Mihaela Stan rescrie povestea biblică a luptei păstorului David cu un Goliat politic în fața căruia, de 30 de ani, toată suflarea județului se apleacă de spinare.

Așa ceva nu există
Pe Mihaela Stan, misionara edu­cațio­nală de la Murgeanca, sat apaținător comunei Valea... [citește_tot_articolul]

16 August 2020, 13:10 (5844 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 17:35
(433 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 16:50
(562 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 558 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, a efectuat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, aferentă perioadelor 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 13:05
(3658 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi înaintea Sărbătorilor Pascale

În perioada 24- 30 martie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat prima etapă a acțiunilor de control specific Sărbătorilor Pascale, verificâ ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 09:10
(1748 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru port ilegal de armă

Polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului Urziceni, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din localitate. În urma controlului efectuat, asupra acestuia a ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 18:50
(1907 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: «Tradiție și Credință» la Conacul Bolomey

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează evenimentul cultural «Tradiție și Credință», ce va avea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 08:35
(2761 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Arte Vizuale: Tineri artiști din Ialomița își expun creațiile la Muzeul Național al Agriculturii!

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 08:20
(2353 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Reținut pentru că a condus în stare de ebrietate

Un bărbat de 49 de ani a fost reținut, pentru 24 de ore, fiind depistat la volanul unei mașini, în stare de ebrietate. Polițiștii l-au oprit în trafic, iar pentru că prezenta halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 13:20
(802 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în unitățile de învățământ din Urziceni 

Joi, 26 martie 2026, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul unităților de învățământ din Urziceni, dar și în cele din localitățile î ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 12:40
(2277 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 31 martie 2026, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că marți, 31 martie 2026, este termenul-limită de depunerea a Formularul 398-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 11:30
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale ample înaintea Sărbătorilor Pascale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor desfășoară, la nivel judetean, acțiuni de monitorizare, prevenție și control, pentru protejarea sănătății publice. Recomandarea reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 10:00
(913 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,95%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2026

La sfârșitul lunii februarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4664 șomeri (din care 2190 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 09:30
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști

Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști

Luni, 23 martie 2026, polițiștii ialomițeni, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2026, 15:10
(1349 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural «Ionel Perlea» și a Parohiei «Buna Vestire» din Slobozia, miercuri, 25 martie 2025, va fi vernisată expoziția ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2026, 15:05
(458 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Făcăeni, patru persoane reținute 

Sâmbătă, 21 martie 2026,  polițiștiii ialomițeni au desfășurat o razie de amploare pe raza comunei Făcăeni, având ca scop menținerea și consolidarea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2026, 15:00
(1179 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 7,55 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna februarie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 25 inspecții fiscale, 5 controale inopinate și 17 verificări ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2026, 12:20
(544 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modificări legislative privind acordarea subvențiilor din Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj

În Monitorul Oficial nr. 181/09.03.2026 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 11/2026, pentru modificarea și completarea Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 13:20
(2708 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Sâmbătă, 28 martie 2026, Protopopiatul Slobozia organizează ediția a XVI-a a evenimentului dedicat susținerii vieții, speranței și solidarității, «Marșul pentru Viață”, care va avea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 12:50
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente!

Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage atenția fermierilor cu privire la interzicerea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 10:55
(1067 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse din pește cu adaos de apă

Analize de laborator au indicat un conținut de apă adăugată peste limitele admise pentru mai multe sortimente de produse din pește. Întrucât o parte dintre aceste produse au ajuns pe rafturile ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2026, 11:10
(1323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Condițiile acordării bonificației de 3% pentru persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice plătitoare de impozit pe venit că, prin derogare de la dispozițiile art. 121 din Legea nr. 227/2015, contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 17:15
(1315 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat luni, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 14:20
(1047 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Salonul Național de Primăvară 2026»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia/Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița și cu Muzeul Național al Agriculturii, organizează joi, 19 martie 2026, î ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 13:50
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 16 martie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Micșunelei din localitatea Dridu ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2026, 09:05
(1284 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești!

Sâmbătă, 14 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2026, 18:05
(1204 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 5,99 milioane de lei!

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 138,20 milioane ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 15:20
(1606 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița informează că au fost aprobate locurile pentru admiterea în instituțiile/unitățile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2026-2027. ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 08:10
(1610 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

Vineri, 6 martie 2026, consilierii locali USR Slobozia au depus un proiect de hotărâre prin care să se elimine «păcănelele» din municipiul reședință de județ. «Jocurile de noroc ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 14:20
(3394 vizualizări - 6 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!

Vineri, 6 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada București din orașul Căzănești. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 11:25
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 5 martie 2026, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervenției DR 06-Bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 16:40
(1420 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...