Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Inițial am vrut să ignorăm mesajul electoral al ex-Președintelui Moraru. E treaba fiecărui candidat cum își vinde sufletul diavolului pentru voturi. Numai că deunăzi ne-a sărit în ochi un pliant electoral în care «omul faptelor» sus­ține, mereu la persoana I, că a dat bani săracilor, a făcut danii la biserică și a finanțat sportul de performanță. Vă dăm câteva exemple: «Am acordat 125 de premii de recunoștință veteranilor...», «Am premiat 1451 de olimpici...», «Am sprijinit până acum 1300 de familii cu bani pentru nou-născuți...», «Am aprobat finanțarea a 18 terenuri de sport...», «Am investit în sistemul de sănătate...». Și exemplele ar putea continua, căci hârtia de pliant... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2020, 10:55 (7085 vizualizări - 15 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Revoluția din 1989 a însemnat doar căderea regimului comunist nu și a gândirii comuniste.
Când s-a instaurat democrația și au fost organizate primele alegeri libere, fostul bloc comunist s-a organizat repede în mai multe partide politice.
Sub stindardul democrației, foștii comuniști și securiști au început să ne vândă țara în mod legal.
Regimul de conducere a fost schimbat, nu și politicienii, așa că o evoluție a țării noastre a fost, bineînțeles, imposibilă.
În funcție de interesele strict personale în majoritatea cazurilor, dar și ale partidului, politicienii s-au folosit de notorietatea și influența de care se bucurau pentru a migra de la un partid la altul și a-l ajuta... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:40 (7059 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Europarlamentarul Rareș Bogdan, alături de candidații PNL Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu

Europarlamentarul Rareș Bogdan, alături de candidații PNL Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu

Eveniment electoral în municipiul Fetești. Candidații PNL Ialomița la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița și primar al municipiului Fetești, Luminița Barcari și Gheorghe Catrinoiu, s-au bucurat de prezența în oraș a europarlamentarului liberal Rareș Bogdan. Acesta a susținut o conferință de presă pentru susținerea celor doi candidați în cursa electorală, dar și a proiectelor pe care le-au inițiat.

Vizită electorală la Fetești Este a doua vizită electorală pe care europarlamentarul PNL Rareș Bogdan o face în județul Ialomița, după cea desfășurată la jumătatea lunii... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:05 (4480 vizualizări - 7 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Miza noastră pentru dezvoltarea economică este creșterea veniturilor proprii ale județului!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Miza noastră pentru dezvoltarea economică este creșterea veniturilor proprii ale județului!»

Dezvoltarea economică a județului este o prioritate social-democrată, iar aceasta se face eficient din mai multe surse de finanțare, proiectele europene fiind una dintre ele, deci nu singura. Experiența spune că dezvoltarea sustenabilă presupune ca activitatea economică să se reflecte în încasările la bugetul județului și al unităților administrativ teritoriale. Fondurile europene sunt foarte bune pentru că ne ajută la dezvoltarea unor obiective individuale, dar nu și suficiente fiindcă este nevoie de alocarea altor fonduri pentru utilizarea și menținerea acestora. Investițiile din aceste fonduri punctuale cresc pe termen scurt și mediu infrastructura... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 13:15 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Candidat cu probleme penale, la Țăndărei

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Lista candidaților la funcția de primar cu probleme penale din județul Ialomița este deschisă de Gheorghe Petrache, propu­nerea PRO România pentru Primăria Țăndărei. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu 4 luni, fiind acuzat de faptul că a aprobat plata din bani publici a unor facturi privind achiziția de medicamente pentru cabinetele medicale școlare, produse ce au fost distribuite de firma fratelui său. Facturile au fost semnate în perioada septembrie 2014-martie 2015, în care Gheorghe Petrache a deținut atât funcția de primar, cât și pe cea de viceprimar al orașului Țăndărei.

Inculpatul neagă acuzațiile... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 11:10 (5801 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, alături de candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, alături de candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

Vizită electorală a ministrului Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, la Slobozia. Acesta a susținut o conferință de presă la sediul Partidului Național Liberal Ialomița, în care și-a exprimat susținerea față de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia.

«Dragoș Soare va susține sportul local!» Joi, 3 septembrie a.c., ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, a organizat o conferință de presă la sediul PNL Ialomița, în care vorbit despre proiectele pe care Ministerul Tineretului și Sportului le derulează în ceea ce privește sportul românesc. «Într-adevăr, numărul copiilor care practică sporturi de masă este foarte scăzut... Avem proiecte care vizează atragerea tinerilor către sport. De asemenea, ne propunem să dezvoltăm infrastructura sportivă din România!»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 17:05 (7947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Podurile rutiere trebuie reabilitate urgent!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Podurile rutiere trebuie reabilitate urgent!»

Președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, candidat la președinția Consiliului Județean, spune că starea de degradare avansată în care se află podurile rutiere din Ialomița necesită o atenție deosebită. Există riscul ca zona Slobozia-Țăndărei-Bucu să se blocheze iar zona de Est a județului să rămână izolată: «Așa cum am arătat, lucrările de infrastructură pe care le derulăm în județ trebuie să urmărească principiul eficienței economice. În acest sens, voi acorda o importanță deosebită reabilitării podurilor rutiere din județ... Degeaba asfaltăm drumuri dacă nu putem ajunge la ele pentru că podurile se află sub restricții iar transportatorii trebuie să ocolească zeci de kilometri pentru a ajunge la destinații!»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 14:20 (4328 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Oamenii au dreptul să afle adevărul!»

Gheorghe Catrinoiu, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Fetești, demontează minciunile electorale

«Oamenii au dreptul să afle adevărul!»

Gheorghe Catrinoiu, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Fetești, susține că adversarii politici construiesc în jurul său o plasă de minciuni electorale al căror unic scop este acela de a-l discredita. El susține că toate aceste minciuni denotă teama contracandidaților săi de o posibilă revenire a sa pe scena publică. În același timp, Catrinoiu își roagă concetățenii să fie atenți la aceste aceste mesaje și să le sancționeze prin vot. În acest context, domnia sa prezintă public lista scurtă a minciunilor electorale colportate de către contracandidații săi: «A fost foarte greu să iau decizia de a candida din nou pentru că știam la ce îmi expun familia și apropiații... Imediat au început cu jignirile la adresa mea și a familiei mele! Au inventat multe cu referire la adresa mea... O parte din minciuni sunt vechi și au fost repetate cu obstinație pentru a crea impresia de adevăr! Altele sunt de dată mai recentă... O să fac referire la câteva pe care mi le amintesc... Cu toate acestea eu îmi doresc un nou mandat pentru a demonstra că și la Fetești se poate, că primarul trebuie să fie același pentru toți locuitorii și toate partidele! Oamenii care au găsit un sprijin la mine pot recunoște, măcar în sinea lor, lucrul acesta, iar celor care le-am greșit, și este omenește să greșești, să le dovedesc că nu am făcut-o cu rea intenție și să îi ajut să își rezolve problemele...»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2020, 13:10 (3847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații pentru fotoliile de primar din orașele Ialomiței

Inflație de candidați în mediul urban în 2020

Candidații pentru fotoliile de primar din orașele Ialomiței

Capitala județului are 10 candidați: Slobozia are șansa de a schimba culoarea politică!

Ialomița are 7 orașe, respectiv Slobozia, Urziceni, Fetești, Țăndărei, Amara, Căzănești și Fierbinți-Târg. Iar numărul candidaților înscriși anul acesta în cursa electorală depășește așteptările. La o primă strigare, numărul celor interesați să ocupe funcția de primar trece de 50. Cei mai mulți se înghesuie la Slobozia, capitala de județ, respectiv 9 candidați... Iar rețelele de socializare deja gâfâie sub povara promisiunilor pe care candidații le fac electoratului.

Orașele-fantomă ale județului În Ialomița există 3 comune care au statut de oraș. Nu o spunem noi, este o realitate evidentă... [citește_tot_articolul]

28 August 2020, 12:50 (9061 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Suntem cu toții locuitori ai acestui oraș și vrem toți același lucru pentru noi: o viață mai bună!»

Gheorghe Catrinoiu, candidat PNL la funcția de primar al municipiului Fetești

«Suntem cu toții locuitori ai acestui oraș și vrem toți același lucru pentru noi: o viață mai bună!»

La 4 ani de la plecarea sa din administrație, Gheorghe Catrinoiu revine pe scena publică. Din postura de candidat al PNL la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020, Gheorghe Catrinoiu încearcă să comunice feteștenilor, pentru votul cărora se luptă din nou, adevăruri despre mandatele precedente.

Primarul răspunde în fața Consiliului Local
Gheorghe Catrinoiu a fost primar 8 ani de zile la Fetești. Unii spun că a condus bine, alții că ar fi putut face mai mult... În 2016, feteștenii au decis să încerce din nou alături de PSD, acordând majoritatea voturilor social-democraților. Revenit... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 22:05 (8902 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

Sic transit gloria mundi!

Campania de asfaltare a lui Victor Moraru a ajuns în Prahova, la Liliești

După cum puteți vedea în imaginea alăturată, covorul asfaltic pe care îl toarnă Moraru&comp. pe pagina sa de socializare a ajuns până la Liliești, în județul Prahova. Sub sloganul «continuăm împreună pentru drumuri mai bune», ex-președintele tuturor ialomițe­nilor atrage atenția alegătorilor cu drept de vot că nu se va opri acolo. Sigur, e o greșeală de redactare, căci Victor Moraru nu mai are acum consilierii personali la dispoziție, dar nouă ni se pare premonitoriu. În ritmul ăsta, dacă electoratul îl va vota din nou, Victor Moraru are toate șansele să asfalteze și Calea Lactee, pe care, spun surse mai bine informate decât noi, a pus ochii demult, pe vremea când era un biet candidat... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 20:50 (5567 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Adrian Mocioniu s-a urcat în copac

Adrian Mocioniu s-a urcat în copac

Adrian Mocioniu a furat startul campaniei electorale. Sau a înce­put-o cu stângul... După cum puteți observa în imaginea alăturată, lipitorii de afișe trimiși prin Slobozia cu chipul lui la subțioară, au găsit de cuviință să maltrateze arborii de pe marginea trotuarelor. Afișele au fost înșirate de-a lungul Bulevar­dului Unirii, sub ochii trecătorilor. Potrivit martorilor oculari, aceștia au sunat imediat la Poliția Locală, așa cum i-a sfătuit Adrian Mo­cioniu pe vremea când era primar în funcție. Surse interne instituției susțin că, deși umiliți luni de-a rândul și consemnați să păzească gropile de gunoi din oraș, polițiștii comunitari l-au iertat. Iar el, Adrian Mocioniu, a dat «la loc comanda»... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 18:35 (4536 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu nu mai este primar al munici­piului Slobozia. Se consi­deră demisionat din funcție pe 17 august 2020, când și-a depus candidatura pentru un nou mandat pe listele PRO România, alături de Victor Moraru. La acest moment, interimatul la conducerea Primă­riei Slobozia este asigurat de către viceprimarul Gabriel Mușat.

Petecul de la sacul PRO România «Adrian Mocioniu și-a luat cele două sacouri slim din garderoba biroului de primar, a cerut membrilor PRO România să saboteze în continuare activitatea instituției și... dus a fost!» declară anonimă o sursă din cadrul... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 13:55 (9463 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

Un nou mandat, aceleași obiceiuri politice

Administrația rurală din Ialomița se pregătește de alegeri

bonus: Transferurile politice ale sezonului

Ne pregătim de Alegeri. Și cu sau fără pandemie de COVID-19 le vom avea. Miza e mare, iar alegătorii tot mai puțini, iertat fie-ne cinismul involuntar. În aceste condiții, partidele mizează pe ce a mai rămas. Pe primarii în funcție și bazinele lor electorale. Adică neamu­rile, și obligațiile, și vânzătorii de voturi... Că la țară se votează omul, nu partidele! Iar partidele sunt dispuse să le vândă sau cumpere și sufletele pentru a câștiga. Dacă se poate, sufletele primarilor în funcție. Dacă nu, pe ale celor care vor funcții publice. De aceea, cu o săptămână înainte de declan­șarea oficială a campaniei electorale, ne-am decis să oferim un stop-cadru a luptei pentru putere. Cine sunt candidații... [citește_tot_articolul]

25 August 2020, 11:10 (5539 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru a intrat în Liga a II-a. Politică!

Moraru a intrat în Liga a II-a. Politică!

În urmă cu câteva zile, Unirea ’04 Slobozia a intrat în Liga a II-a. Este, neîndoielnic, o victorie meritată și îndelung așteptată de către suporteri. Pentru ca ea să existe, administrația ju­dețeană a plătit 3,4 milioane de lei susținând echipa. Iar de sărbătorit, i-am sărbătorit regulamentar, tri­mițându-l acolo pe reprezentantul nostru la nivel județean, Victor Moraru. Și, după cum puteți vedea în fotografia de mai sus, el a fost purtat pe brațe, ova­ționat la scenă deschisă și lăudat mai dihai ca Cezar, când s-a întors la Roma după ce l-a învins pe Scipio Africanul. Nu-l gelozim, că vanitatea e păcat mare, iar când îți plătești purtatul pe brațe din bani publici și te postezi pe rețelele de... [citește_tot_articolul]

21 August 2020, 18:15 (4476 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, vânată de 10 candidați!

Funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, vânată de 10 candidați!

OFICIAL: Slobozia are 9 candidați pentru funcția de primar

La Alegerile Locale din 27 septembrie 2020, cu revenirea la formula de alegere uninominală a președinților de consilii județene, conform datelor publicate de către Biroul Electoral Județean, s-au înscris nu mai puțin de 10 candidați pentru a ocupa funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița.

Tot șeptelul politic județean Primul pe lista candidaților la Consiliul Județean Ialomița, ca independent, este Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. Urmează Silviu Puchianu, de la Partidul Mișcarea Populară.... [citește_tot_articolul]

20 August 2020, 20:05 (17893 vizualizări - 23 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, candidatul USR PLUS pentru Primăria Slobozia, s-a retras din cursa electorală

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

«Uniți pentru Slobozia» este mesajul pe care l-au transmis liderii USR PLUS pentru a justifica retragerea candidatului Ciprian Bocioagă. Anunțul a fost făcut miercuri, 19 august 2020, de la orele 10,00, pe treptele Centrului Cultural «Ionel Perlea». «Nu am cerut nimic și nu am negociat nimic pentru mine personal...» a declarat Ciprian Bocioagă în cadrul conferinței de presă.

Un sacrificiu istoric După 30 de ani de așteptare, Slobozia reușește să coalizeze forțele de Dreapta de pe scena politică pentru a-și maximiza șansele împotriva mașinii de vot a PSD. Miercuri, 19 august 2020, de... [citește_tot_articolul]

19 August 2020, 19:05 (8905 vizualizări - 6 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Echipa lui Dragoș Soare

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei și-a înregistrat dosarul

Echipa lui Dragoș Soare

bonus: «Dacă vrei cu adevărat să arăți cine ești, inviți omul la tine acasă...»

Marți, 18 august a.c., Dragoș Soare și Luminița Barcari, candidații PNL pentru Primăria Slobozia, respectiv Consiliul Jude­țean Ialomița, s-au lansat oficial în cursa electorală pentru Ale­gerile Locale din 27 septembrie 2020. Cei doi au fost susținuți la depunerea candidaturilor de Monica Anisie, ministrul Educației, și europarlamentarul Rareș Bogdan.

Un candidat decis să schimbe orașul Înainte de a depune dosarul de candidat, Dragoș Soare a declarat: «Acesta este primul pas către o nouă perioadă pe care Slobozia trebuie să o trăiască... O perioadă în care trăim într-un oraș curat, instaurăm bunul simț acolo unde nu există, iar banul public va fi cheltuit conform unor reguli clare și cu mare responsabilitate. Am alături de mine o echipă, la nivel național, județean și local, iar împreună avem o mare responsabilitate: aceea de a sluji comunitatea! Este o onoare și ne bucurăm că am ajuns în acest punct. Sunt convins că peste 4 ani orașul va arăta diferit, iar oamenii vor simți că nu au irosit un vot, așa cum au avut acest sentiment în ultimii 30 de ani, o dată la 4 ani... Consider că prin­cipala problemă a tuturor administrațiilor locale de până acum, la Slobozia, a fost lipsa de respect pentru cetățeni, pentru comunitate. Eu vin la Primă­rie pentru a le garanta cetățe­nilor că se vor bucura de respectul pe care îl merită!»... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 15:40 (4775 vizualizări - 2 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

PSD Ialomița: «Marian Pavel, cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița!»

PSD Ialomița: «Marian Pavel, cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Luni, 17 august 2020, candidatul PSD Ialomița la președinția Consiliului Județean, senatorul Marian Pavel, și-a depus dosarul de candidat la Biroul Electoral Județean. Acesta a fost însoțit de președintele interimar al Senatului, fostul ministru al Justiției Robert Cazanciuc, precum și de senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir, dar și de deputatul PSD Ștefan Mușoiu, de președintele Organizației PSD Slobozia, Ștefan Țintă, de primarul comunei Buești, Nicolae Mihăilă, și de cel al localității Ograda, Lilian Badea. «Marian Pavel este cea mai bună opțiune pentru președinția Consiliului Județean Ialomița! Performanțele obținute din funcția de secretar al Senatului, cât și bogata experiență în administrație îl recomandă pe Marian Pavel pentru președinția Consiliului Județean Ialomița. Loialitatea și consecvența demonstrate în rezolvarea problemelor politice și administrative de-a lungul carierei sale politice sunt reconfirmate și astăzi prin depunerea candidaturii senatorului Marian Pavel pentru Consiliul Județean... PSD Ialomița vă propune un program administrativ complex, realizabil etapizat în următorii 4 ani, punând accent în mod deosebit pe oameni, dezvoltarea comunităților și a județului din perspectiva reducerii decalajelor dintre mediul urban și rural!» a declarat deputatul PSD Ștefan Mușoiu.... [citește_tot_articolul]

17 August 2020, 19:10 (5497 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

David(ul) de la Valea Ciorii

David(ul) de la Valea Ciorii

În urmă cu un an, reporterii ziarului nostru au descoperit la Murgeanca un profesor universitar din Anglia care lupta cu sistemul admi­nistrativ pentru elevii satului. Între timp, Mihaela Stan s-a decis să candideze pentru funcția de primar al comunei. O candidatură atipică și o decizie unică la nivel național. Mihaela Stan rescrie povestea biblică a luptei păstorului David cu un Goliat politic în fața căruia, de 30 de ani, toată suflarea județului se apleacă de spinare.

Așa ceva nu există
Pe Mihaela Stan, misionara edu­cațio­nală de la Murgeanca, sat apaținător comunei Valea... [citește_tot_articolul]

16 August 2020, 13:10 (5844 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
222 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Urmăriți prinși de polițiști

Marți, 10 mai, polițiștii feteșteni au efectuat o acțiune timp de două ore, al cărei principal scop l-a constituit punerea în executare a mandatelor de aducere dar și identificarea persoanelor urmărite ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:02
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 500 victime la Urziceni în urma unui cutremur

Miercuri, 11 mai, începînd cu orele 10.00, pompierii ialomițeni vor fi angrenați într-o activitate de anvergură denumită strategic «Managementul și gestionarea situațiilor de urgență determinate de producerea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 11:15
(9729 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi bărbați au murit după ce au băut un litru de «alcool tehnic»

Doi bărbați, în vîrstă de 39, respectiv 42 ani, au murit sîmbătă, 7 mai a.c., după ce au consumat un litru de «alcool tehnic». Luni, 9 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată de Serviciul de Medicină Legală ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 19:10
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, rata șomajului aferentă lunii aprilie 2011 este în scădere. La sfîrșitul lunii precedente ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:20
(8907 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Slobozia: Arestați pentru contrabandă cu țigări

Doi slobozeni, traficanți de țigări de contrabandă, au fost prinși vineri, 6 mai a.c., de polițiștii ialomițeni. Cei doi sînt actual arestați, Judecătoria Slobozia emițînd pe numele acestora mandate de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:16
(11442 vizualizări - 1 comentariu)


«Voluntar? Voluntar!», seminar organizat de Asociața Tinerilor din Ialomița

Vineri, 13 mai, Asociața Tinerilor din Ialomița organizează seminarul cu denumirea «Voluntar? Voluntar!», în cadrul Săptămînii Naționale a Voluntariatului. Scopul principal al evenimentului îl constituie ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:12
(9983 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Cadavru «agățat într-o creangă» pe rîul Ialomița

Cadavrul unui bărbat, agățat într-o creangă pe rîul Ialomița, a fost observat sîmbătă, 7 mai, în zona comunei Andrășești. Un pescar aflat în apropiere a observat trupul neînsuflețit al bărbatului și a sunat ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:11
(10065 vizualizări - 1 comentariu)


Gura Văii: Două proiectile în cîmp

Sîmbătă, 7 mai, două proiectile explozive de calibru 122, respectiv 152 mm, au fost descoperite de cetățeni în timp ce efectuau lucrări agricole pe un teren viran de pe raza localității Gura Văii. Specialiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:10
(8408 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Șoferiță, prinsă la volan fără a avea carnet

O femeie de 33 ani din Cocora este cercetată de polițiștii din localitate după ce a fost prinsă conducînd fără permis. S-a întîmplat sîmbătă, 7 mai, la Cocora, cînd polițiștii au oprit în trafic pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:06
(9976 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Șoferul beat a intrat cu mașina în gard

În noaptea de duminică spre luni, 8/9 mai, în jurul orelor 1.30, polițiștii din comuna ialomițeană Gîrbovi au avut parte de o surpriză. Într-un gard de pe strada Prieteniei din localitate se afla o mașină ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 14:04
(8731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au pus otravă de șobolani în casă. Tatăl a murit; copiii, transferați de urgență la un spital din București!

Luni dimineața, 9 mai a.c., sprijinul paramedicilor a fost solicitat de către Serviciul Județean de Ambulanță. La Fetești, în cartierul Buliga, tatăl și cei doi copii au împrăștiat în casă otravă de șobolani ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:38
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 40 milioane euro pentru fermieri în doar trei zile

Potrivit unei informări APIA, instituția a efectuat în perioada 2-5 mai, plăți în valoare de peste 40 milioane euro. Astfel, în intervalul amintiti, 28,5 milioane euro au fost achitate fermierilor pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:23
(8130 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 permise reținute la sfîrșit de săptămînă

Începînd de vineri, 6 mai și pînă duminică, 8 mai, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au monitorizat traficul rutier pe toate arterele de circulație ale județului. Rezultatele s-au concretizat în aplicarea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:22
(11017 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Hoț arestat de polițiști

Polițiștii din Miloșești au prins sîmbătă, 7 mai, un tînăr de 20 ani din localitate, pe numele căruia Judecătoria Slobozia emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Individul era condamnat ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:21
(11103 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au plecat de-acasă

Urziceni: Au plecat de-acasă

În cursul zilei de 6 mai a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Pârvu Mihăiță Alin (foto stînga), de 12 ani, a plecat de la domiciliu în data de 3 mai 2011 și nu s-a mai întors pînă în ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:20
(8738 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Intrarea liberă de «Ziua Europei»

Luni, 9 mai, de «Ziua Europei», vizitarea expozițiilor de la sediul Muzeului Județean Ialomița este liberă. De asemenea, tot liber se va intra și la Așezămîntul de Artă și Cultură Religioasă Maia-Catargi ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 10:30
(9572 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în zona discotecilor

Peste 20 de polițiști au desfășurat sîmbătă, 7 mai, între orele 23.00 și 3.00, o acțiune în orașul Țăndărei și pe raza comunelor arondate. Polițiștii au urmărit în principal ordinea și siguranța publică ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 09:40
(9529 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 80%, procentul de depunere a cererilor pentru plata pe suprafață

«Fermierii depun o singură cerere unică de plată pe suprafață chiar dacă dețin suprafețe de teren în diferite localități sau județe» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 09:09
(8718 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mafia terenurilor atacă din nou. 11 persoane, cercetate pentru tranzacții ilegale cu pămînt!

Polițiștii ialomițeni cercetează 11 persoane cu vîrste cuprinse între 24 și 42 ani pentru vînzările multiple ale unor suprafețe de teren arabil. Concret, potrivit unui comunicat de presă, un bărbat și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:18
(7563 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Muncă «la negru»

Polițiștii feteșteni au organizat în colaborare cu inspectori ITM o acțiune al cărei scop principal l-a constituit prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul forței de muncă. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:12
(8599 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se fură telefoane și biciclete

Un tînăr de 18 ani a reclamat polițiștilor din Manasia, prin 112, faptul că în timp ce se afla la o sală de tenis din localitate i-a fost sustras telefonl mobil. Totodată, un cetățean sirian a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:10
(11739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia Alexeni furt


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere

Joi, 5 mai, polițiștii rutieri au desfășurat mai multe acțiuni pentru fluidizarea traficului rutier. În cadrul activităților au fost verificate 37 de autovehicule și legitimate 52 de persoane, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:02
(9694 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Agentul Daniel Nițoaie de la Poliția Rutieră, arestat pentru corupție

Un agent de la Poliția Rutieră a fost arestat pentru corupție, polițistul fiind reținut pentru faptul că a pretins suma de 500 lei de la un șofer.
Joi, 5 mai, ofițerii Direcției Generală Anticorupție ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 16:36
(13702 vizualizări - 5 comentarii)


Slobozia: Violatori arestați

Doi tineri, de 21, respectiv 23 ani, ambii din Slobozia au fost prinși miercuri, 4 mai, în cadrul unei acțiuni a Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul urmăriri. Pe numele celor doi, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 13:02
(12852 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Intervenție SMURD în zadar, un bătrîn de 82 ani a decedat

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de joi, 5 mai a.c., pentru a acorda primul ajutor medical unei persoane în vîrstă de 82 ani, din Urziceni. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:28
(9600 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


Ialomița: Acțiuni preventive la Urziceni și Țăndărei

Miercuri, 4 mai, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni în zona localităților Urziceni, Țăndărei și a comunelor arondate. Astfel, potrivit polițiștilor, în zona Țăndărei acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:25
(10322 vizualizări - 0 comentarii)


Etapa națională fotbal gimnaziu-urban, la Slobozia

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează etapa națională fotbal gimnaziu-urban în perioada 5-8 mai 2011, la Slobozia, pe terenurile sintetice din cadrul complexului sportiv al Clubului Sportiv ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:22
(10795 vizualizări - 0 comentarii)


Colelia: Prins la volan fără permis

Un tînăr de 26 ani, aflat la volanul unei mașini, a fost prins miercuri, 4 mai, de polițiștii din Colelia conducînd fără permis. Autoturismul condus de acesta se deplasa pe direcția Cocora către Grindu ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:10
(11406 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: «2% din impozit», aproape de final

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește persoanelor fizice, care în anul 2010 au obținut venituri din salarii și asimilate salariilor și celor care au obținut venituri: comerciale, ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:00
(8035 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Vînzător ambulant, prins și sancționat de polițiști

Un vînzător ambulant a fost prins și sancționat miercuri, 4 mai, de polițiștii feteșteni. Bărbatul de 32 ani a încercat să vîndă obiecte de uz casnic pe raza comunei Făcăeni. Pentru că nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 11:58
(9689 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...