Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

HCM Slobozia se dizolvă în CSM Unirea Slobozia

Handbal

HCM Slobozia se dizolvă în CSM Unirea Slobozia

În 2017, o dată cu venirea la cârma orașului a primarului Adrian Mocioniu, Secția Handbal se desprindea de CSM Unirea, fiind creată AHCM (Asociația Handbal Club Municipal) Slobozia. CSM păstra, în mod simbolic, doar o grupă de minihandbal. Au trecut 4 ani, cu bune și rele. A trecut un nou rând de Alegeri, iar de la cârma orașului, primarul Dragoș Soare hotărăște revenirea echipei de handbal a orașului sub umbrela CSM Unirea Slobozia. Nu știm câte beneficii va aduce această revenire, dar ne uităm în jur și, observând că în București, Râmnicu Vâlcea, Buzău, Bistrița, Craiova sau Slatina echipele de handbal aparțin cluburilor sportive municipale, putem concluziona că ar fi varianta corectă de funcționare... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2021, 17:05 (8116 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia nu a depus dosarul pentru licențiere

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbalul slobozean a crescut mult în ultimii 3 ani. Atît de mult încît orașul pare să nu-l mai încapă... Nucleul bine sudat de jucători care evoluează de 5 ani împreună, inspirația conducerii în numirea antrenorilor și, în final, ambiția lui Adrian Mihalcea au făcut din Unirea o echipă de temut în liga secundă cu posibilități reale de a promova în primul eșalon. Numai că într-un fotbal unde contul în bancă este mai important decît punctele din clasament, promovarea este pentru moment imposibilă. Slobozia nu a depus pînă la data limită, 31 martie 2014, dosarul pentru obținerea licenței. Motivele ni le explică președintele clubului, Constantin Prepeliță: «Financiar, Unirea Slobozia nu poate face... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 17:40 (16696 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decât anul trecut!»

Fotbal, Unirea Slobozia

Constantin Prepeliță: «Ne dorim o clasare mai bună decît anul trecut!»

Pe 11 iulie, fotbaliștii Unirii Slobozia se reunesc pentru noul sezon. Conducere tehnică nouă, ambiții mari. Despre primii pași ai galben-albaștrilor spre viitoarea stagiune ne-a oferit amănunte președintele Unirii, Constantin Prepeliță.
-Domnule profesor pe 11 iulie se reunește echipa. Ați definitivat componența conducerii tehnice?
-Adrian Mihalcea principal și Mugur Bolohan secund sînt noutățile conducerii tehnice. Lor li se vor adăuga mai vechii Enache Costea și Marius Milea, dar un rol important vor juca și cei doi antrenori de la juniori, Ion Ionescu și Adi Cristea. Fiecare, prin sarcinile pe care le vor avea, vor ajuta ca lucrurile să meargă... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 11:46 (7618 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

1,1 milioane lei, prețul turului

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

1,1 milioane lei, prețul turului

Unirea Sobozia se pregătește să dea piept cu lumea Ligii a II-a, una puțin cunoscută pentru mulți dintre componenții lotului. Vor fi adversari mult mai valoroși, dar și costuri mult mai mari. Din acest motiv, în ședința Consiliului Local din 19 iulie 2012 s-a aprobat alocarea a 1,1 milioane lei pentru susținerea financiară a echipei în turul campionatului 2012-2013.

Din retur se intră cu bilet
Suma de 1,1 milioane lei satisface doar în parte doleanțele conducerii. Surse din cadrul acesteia ne-au dezvăluit că, pentru acoperirea nevoilor echipei, ar fi fost necesare 1,5 milioane... [citește_tot_articolul]

10 August 2012, 08:53 (14833 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Marin Dună: «Rămân la Slobozia încă 2-3 ani!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Marin Dună: «Rămîn la Slobozia încă 2-3 ani!»

Chiar dacă apele s-au limpezit în privința echipei tehnice care va guverna jocul Unirii în sezonul următor, lucrurile rămîn relativ incerte în privința lotului de jucători. «Prematur» este cuvîntul care se află pe buzele tuturor diriguitorilor echipei de fotbal slobozene în aceste zile... Singura certitudine este Marin Dună, cel care l-a înlocuit pe Ion Ionescu în funcția de antrenor principal săptămîna trecută. Căpitan ani de-a rîndul la FC Național, Marin Dună nu a păstrat, din fericire, nimic din aroganța lui Gino Iorgulescu sau a fostului său coleg din linia de atac, Radu Niculescu. Motiv pentru care a acceptat să acorde ziarului nostru un scurt interviu, fie el și «prematur». Rămîne să aflăm... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2012, 17:02 (12652 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, aceeași oameni, alte funcții

Numirea lui Constantin Prepeliță în funcția de director general al CSM Unirea Slobozia a lăsat liber postul de antrenor principal pe banca tehnică a echipei de fotbal. După vehicularea mai multor variante, conducerea Clubului a decis să-l numească în acest post pe Ion Ionescu, fostul portar al Unirii în anii ’80. Pînă la promovarea ca «principal», Ion Ionescu a fost antrenor secund și antrenor al portarilor la galben-albaștri, pregătind totodată mai multe grupe de copii și juniori ai Unirii. Ion Ionescu îi va avea ca secunzi pe Enache Costea și Marius Milea. Miercuri, 13 iulie, se pleacă în cantonament, la Predeal. Revenirea în Slobozia este fixată pentru 21 iulie, iar sîmbătă, 23 iulie, va avea... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:02 (6893 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Milea, cooptat în staff-ul tehnic

Mai sînt cîteva zile pînă la reunirea echipei de fotbal Unirea Slobozia, iar în privința băncii tehnice, lucrurile sînt neclare. Totuși, informațiile de culise, prezentate de Independent săptămîna, trecută tind să se confirme. Astfel, Constantin Prepeliță va fi director tehnic, Enache Costea, antrenor principal, iar Ion Ionescu va rămîne antrenor de portari. Noutatea echipei tehnice o constituie Marius Milea. Fostul jucător al Unirii Slobozia și al Dunării Călărași va fi, conform surselor noastre, antrenor secund al galben-albaștrilor. Din păcate, așa cum am mai spus, Consiliului de Administrație îi este foarte greu să ia o hotărîre. «Într-adevăr, varianta Costea-Milea-Ionescu a fost luată recent... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2011, 19:17 (12858 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Prepeliță ar vrea să renunțe

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Prepeliță ar vrea să renunțe

Perioada incertă de la Unirea Slobozia, despre care vă vorbeam săptămîna trecută, continuă. Datul din umeri și inserarea în discurs a expresiilor gen «nu știu, vom vedea» caracterizează în acest moment conducerea Clubului. Un singur lucru e cert: vacanța trece, iar echipa de fotbal trebuie să înceapă pregătirea în mai puțin de două săptămîni. Nu se știe însă cu ce antrenor.
La finele săptămînii trecute a prins contur un zvon. Profesorul Constantin Prepeliță ar dori să renunțe la funcția de antrenor principal al galben-albaștrilor.
«Este adevărat că m-am gîndit să mă retrag. Am niște probleme personale care ar putea să mă împiedice să mă ocup de echipă ca pînă acum. Totuși încă discutăm și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 12:49 (8745 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii se reunesc de «Ziua Americii»

Fotbal, Liga a III-a

Galben-albaștrii se reunesc de «Ziua Americii»

După ratarea promovării, la Unirea Slobozia planează o serie de incertitudini. Prima îl vizează pe profesorul Constantin Prepeliță, omul care a condus echipa de pe banca tehnică în sezonul 2010-2011, ducînd-o pe locul II. «Eu sînt la final de contract și deocamdată nu am avut discuții cu reprezentanții conducerii. În funcție de ce se dorește e posibil orice!» a declarat profesorul Constantin Prepeliță. «De principiu, noi ne vom dori să păstrăm banca tehnică din sezonul precedent. Zilele acestea se întrunește Consiliul de Administrație și vom vedea ce obiectiv propune și cu ce antrenor vom demara Campionatul 2011-2012» ne-a spus o persoană din conducerea Clubului.
Obiectivul pentru sezonul viitor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2011, 15:24 (6718 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ABC Stoicescu-Unirea Slobozia 1-3

Liderul a învins codașa

Vineri, 8 aprilie, Unirea Slobozia s-a deplasat la Buzău pentru întîlnirea cu lanterna roșie a seriei a II-a din Liga a III-a, ABC Stoicescu. Deși a strîns doar 4 puncte pînă în prezent, echipa buzoiană și-a vîndut scump pielea, așa cum spune un clișeu pe partea dermatologică folosit des în sport. Slobozia a izbutit iarăși «performanța» de a nu avea avantaj la pauză. Așa cum s-a întîmplat în tot acest retur, elevii lui Prepeliță au calcat pe accelerație abia în partea a doua. Avanu a deschis scorul în minutul 55, iar Gheorghe Dumitru a calmat spiritele în minutul 52. Finalul jocului a fost animat de două lovituri de la 11 metri, cîte una pentru fiecare echipă. Buzoianul Capotă a făcut 1-2, iar... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 16:08 (11482 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cel mai mare câștig: publicul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Buftea 3-1

Cel mai mare cîștig: publicul

Unirea s-a descurcat iarăși greu în prima repriză. Oaspeții antrenați de Ionel Augustin, omul care a jucat un an și pentru Slobozia, au făcut tot posibilul să păstreze tabela imaculată. Intrările ilfovenilor la limita regulamentului au fost de cele mai multe ori trecute cu vederea de brigada de arbitri. Jocul de uzură a fost stricat de oaspeți, care au reușit în minutul 28 să deschidă scorul. Băieții lui Prepeliță și-au ascuțit colții și chiar în ultimul minut al primei reprize au mușcat pentru egalare prin fundașul cu certe veleități de atacant, Gabriel Lazăr. A doua repriză a însemnat goana după desprindere. Golurile lui Viorel Gheorghe (’71) și Stan (’76) au adus liniștea după încă o partidă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 09:56 (8613 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 1-0

Primul rateu al primăverii

Liderul seriei a doua din Liga a III-a a avut primul examen cu adevărat dificil al returului în deplasare în compania ilfovenilor de la ACS Berceni. Gazdele, cîndva candidate la promovare, și-au manifestat din start intențiile ofensive. În minutul 7 bercenarii au nimerit transversala, galben-albaștrii echilibrînd apoi jocul. Elevii lui Constantin Prepeliță au devenit la rîndul lor periculoși prin Viorel Gheorghe, care a tras peste din poziție favorabilă (’37) și prin Stan, al cărui șut din interiorul careului a fost respins greu de portarul gazdelor (’41). Din păcate, finalul primei părți aduce desprinderea Berceniului pe tabelă prin golul lui Pivniceru, care îl execută pe Dobre cu un șut de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 19:39 (11371 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Trupa reprizelor secunde

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Eforie 2-0

Trupa reprizelor secunde

Dacă jocul de fotbal ar fi avut o singură repriză, Unirea Slobozia cumula în acest retur doar 2 puncte. Din fericire, există și a doua repriză, iar pauza s-a dovedit în cele trei partide ale primăverii un sfetnic bun. Așa s-a întîmplat prin urmare și vineri, 18 martie, în etapa a XVIII-a a Campionatului. Adversara CS Eforie a venit la Slobozia hotărîtă să încurce Unirea și să dea o mînă de ajutor colegei de județ Callatis Mangalia în duelul cu galben-albaștrii. Planul le-a mers dobrogenilor fix o repriză, după care, muștruluiți de profesorul Constantin Prepeliță, uniriștii au arătat o altă față. Viorel Gheorghe a deschis scorul în minutul 54 și, cu 16 goluri la activ, continuă cursa solitară către... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2011, 08:41 (12661 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia, tot mai aproape de promovare

Pentru reușita Unirii conspiră toată lumea în acest început de primăvară. În etapa a XVII-a au făcut-o FC Voluntari și, din nou, Comprest GIM. Pînă să se așeze tot mai confortabil în poziția de lider al seriei a II-a din Liga a III-a, elevii lui Constantin Prepeliță au transpirat serios în meciul cu Spicul Mopan disputat vineri, 11 martie, în deplasare. Totul a părut extrem de simplu în debutul jocului. Viorel Gheorghe a arătat că deține încă multă muniție în bagaje și a deschis scorul în minutul 4. Spicul Mopan, în fapt a doua echipă a Victoriei Brănești, a reușit să echilibreze jocul. Ba mai mult, pînă la pauză bucureștenii au răsturnat situația pe tabelă. Conduși cu 2-1, uniriștii au forțat... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2011, 20:31 (10203 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Promovarea Unirii Slobozia, misiune posibilă

După o iarnă parcă mai lungă decît oricînd, fotbalul Ligii a III-a pornește iarăși la drum. Emoții mari pentru jucători, banca tehnică și suporterii Unirii Slobozia. Echipa noastră este în postura de lider de toamnă și are ca obiectiv clar promovarea în eșalonul secund, acolo unde Slobozia n-a mai călcat de 18 ani. Tocmai de aceea conducerea a angajat pentru amicalele perioadei de pregătire adversari tari, cum ar fi Dunărea Galați, Gloria Buzău sau Steaua II. Meciul cu speranțele Stelei a fost de altfel cel mai spectaculos, tabela însumînd la final 9 goluri. Steaua II a cîștigat cu 5-4, dar Unirea a avut 1-0 la pauză, iar la un moment dat, în repriza secundă, 4-3. Atacanții lui Constantin Prepeliță... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:02 (9942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia, egala Buzăului

Fotbal, Liga a III-a

Slobozia, egala Buzăului

Unirea rămîne o echipă invincibilă pe teren propriu, indiferent că sînt meciuri amicale, de Campionat sau de Cupă. După ce miercuri, 16 februarie, au remizat cu Dunărea Galați, elevii lui Constantin Prepeliță au primit sîmbătă, 19 februarie, vizita altei divizionare secunde, Gloria Buzău, echipă care și-a etalat cea mai bună garnitură în frunte cu fostul atacant de la Timișoara, Mediaș și Brănești, Ciprian Prodan. Cele două echipe și-au împărțit frățește reprizele: în prima au deschis scorul uniriștii, în vreme ce buzoienii au egalat în cea de-a doua. Meciul care s-a disputat la Slobozia Nouă cu Unirea a avut ca principal dușman frigul. În vreme ce banca slobozeană s-a încălzit cu ceai, antrenorul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 17:28 (9745 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Unirea Slobozia a învins Poli Galați

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia a învins Poli Galați

După ce miercuri, 9 februarie, pierduse cu 1-2 în deplasare la Dunărea Galați, sîmbătă, 12 februarie, Unirea Slobozia a primit acasă vizita echipei de Liga a III-a, Politehnica Galați, o obișnuită a amicalelor din intersezon pentru echipa noastră. «Acasă» a însemnat sîmbătă terenul de la Privighetoarea, care nu a făcut excepție de la regula suprafețelor de joc mocirloase pe care se dispută amicalele de iarnă.
În prima repriză, trioul Prepeliță-Costea-Ionescu a aruncat în luptă echipa care în proporție de 80 la sută va aborda returul. Astfel, cu excepția a două șuturi de la distanță parate de Leo Dobre și a unui penalty ratat de gălățeni, uniriștii au fost la cîrma jocului și au condus la pauză... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:58 (12899 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Prepeliță ar mai vrea un atacant

Exceptînd dubla confruntare cu Abatorul, celălalte trei meciuri amicale disputate de Unirea Slobozia s-au terminat cu două egaluri și o înfrîngere. Unirea a înscris trei goluri, niciunul nepurtînd semnătura vreunui atacant. Astfel, slobozenii au făcut 1-1cu CSO Plopeni (gol, mijlocașul Constantin Toma), 1-1 cu Conpet Ploiești (gol, fundașul Emil Cristian) și 1-2 cu Gloria Buzău (gol, mijlocașul Augustin Ivașcă). «Da, aș mai dori un atacant dar momentan nu avem nimic concret în acest sens» a declarat profesorul Constantin Prepeliță. Pînă acum au venit la Unirea mijlocașii Cosmin Chiorcău și Augustin Cătălin Ivașcă, ultimul chiar de la contracandidata la promovare Callatis Mangalia. De remarcat... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 16:10 (15899 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Prepeliță: «Pițurcă n-avea voie să vorbească așa despre Andrei»

Conflictul iscat la Universitatea Craiova între Mititelu și Pițurcă l-a atins și pe mijlocașul Științei, Andrei Prepeliță, unul dintre cei mai valoroși fotbaliști produși la Slobozia. «Prepeliță am auzit că își vorbea colegii prin spate» a declarat la postul craiovean 3TV, fostul antrenor al Universității, Victor Pițurcă. Chestionat de Independent cu privire la acest incident, tatăl lui Andrei, profesorul Constantin Prepeliță ne-a declarat: «Este inadmisibil ca un antrenor de valoare, cu atît mai mult un fost selecționer să vorbească astfel despre un jucător mai ales că lucrurile prezentate de el sînt total neadevărate». De remarcat că Victor Pițurcă și Constantin Prepeliță au fost colegi de echipă... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2011, 17:52 (14643 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fente cu ploaia

Unirea Slobozia se pregătește la Predeal

Fente cu ploaia

Fotbaliștii de la Unirea Slobozia se află de vineri, 23 iulie, într-un cantonament de o săptămînă la Predeal. Pe lista de achiziții s-au adăugat două nume noi. Este vorba de Gheorghe Dumitru (Dunărea Călărași) și Baltă (Abatorul Slobozia).
Gheorghe Dumitru este un atacant cu mare experiență, acesta aflîndu-se printre titularii Unirii Urziceni în anul promovării acesteia în Liga I. Baltă este un mijlocaș pe care Constantin Prepeliță îl cunoaște foarte bine prin prisma faptului că l-a avut elev și la Abatorul. Acești doi jucători se adaugă celor transferați anterior: Anghel (Prefab Modelu), Stanciu (CFR Craiova) și Coman (Viitorul Însurăței), transferul atacantului brăilean Lupu picînd.
La... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 18:08 (22546 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6442 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 17:55
(3597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 20:40
(6061 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 18:45
(6103 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:15
(4525 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:17
(6366 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:10
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:05
(4379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 21:50
(3541 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 20:35
(3730 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:30
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 22:25
(6140 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:50
(5886 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:15
(8053 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 21:10
(4611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 20:30
(4060 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:40
(5086 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:10
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:05
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 21:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 21:15
(6168 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 21:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:10
(4221 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:05
(4874 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 16:10
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 15:05
(5808 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:50
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...