Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă «undă verde» de la Minis­terul Sănătății pentru înfiin­țarea unei Unități de Acci­dente Vasculare Cerebrale acute, ce va funcționa în cadrul Secției Neurologie a unității medicale. Scopul acestei Unități vizează mo­nitorizarea pacienților care au bene­ficiat de tromboliză, o procedură medicală aplicată persoanelor care au suferit un accident vascular.

 

Sprijin pentru pacienții cu AVC De mai bine de 2 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de toate faci­litățile necesare pentru... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2026, 12:20 (3651 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri publice pentru tratamentul AVC acut la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fonduri publice pentru tratamentul AVC acut la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății a extins lista unităților medicale din țară care beneficiază de fonduri publice, acordate de instituție, pentru tratamentul accidentului vascular cerebral acut. Printre spitalele din țară care vor primi acești bani se numără și Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

Intervenția rapidă poate salva vieți Intervenția rapidă în cazurile de AVC presupune efectuarea procedurii de tromboliză. Tromboliza necesită administrarea intravenoasă a unor substanțe care au rolul de a topi cheagurile de sânge formate la nivelul creierului. Pentru ca procedura să... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2025, 10:25 (2632 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

Trei medici care profesează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au primit «Diplome de Excelență» din partea Consiliului Județean Ialomița, drept recunoștință pentru activitatea profesională desfășurată. Medicii care au primit o astfel de recunoaștere a activității sunt dr Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Tudor Tuhari, medic primar chirurg și dr Mihai Pîrva, medic ORL.

 

Răsplătiți pentru activitatea desfășurată Consiliul Județean Ialomița a inițiat numeroase programe de susținerea... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:40 (4240 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Abordare multidisciplinară pentru tratamentul pacienților cu AVC

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face eforturi pentru a îmbu­nătăți calitatea serviciilor medicale acordate pacienților. Una din cel mai des întâlnite afecțiuni în practica medicală, accidentul vascular cerebral, beneficiază de o abordare multidisciplinară. Pe lângă medicii neurologi, spi­talul din Slobozia oferă bolnavilor acces la tratament și prin intermediul altor specialități medicale.

 

Sprijin pentru pacienții cu accident vascular Spitalul Județean de Urgență Slobozia, prin Secția Neurologie, și-a adaptat permanent serviciile medicale... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2024, 11:55 (2753 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

În premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Proceduri medicale care salvează viața pacienților cu boli neurologice

bonus: Sprijin pentru pacienții diagnosticați cu boala Parkinson

O procedură medicală realizată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia poate îmbunătăți condiția pacienților diagnosticați cu accident vascular ischemic. Procedura se numește «tromboliză» și poate reduce riscul de invaliditate provocat de această boală. Pentru a beneficia de acest tip de intervenție medicală este nevoie ca pacienții să ajungă la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Slobozia în cel mult 3 ore și jumătate de la declanșarea simptomelor. «„Tromboliza“ face diferența dintre viață și moarte!» susține medicul Violeta Șapira, șefa secției de Neurologie a celui mai mare spital din Ialomița.

 

Accidentul Vascular Cerebral, tot mai des diagnosticat... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2024, 10:25 (22135 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Linie de gardă pentru Secția Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

După 15 ani

Linie de gardă pentru Secția Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

După 15 ani în care bolanvii diagnosticați cu afecțiuni neurolo­gice erau transferați către spitale din Constanța și București, Spitalul Județean de Urgență Slobozia poate să asigure consultații de specialitate în cadrul Secției Neurologie. De aproximativ o lună și jumătate, Secția beneficiază de o linie de gardă, medicii reușind să acorde îngrijiri medicale bolnavilor, fără a mai fi nevoie de transfer către alte unități medicale. Totodată, în cel mai scurt timp, vor fi achiziționate și aparate noi care să-i ajute pe medici în stabilirea unor diagnostice clare. «Pacienții trebuie să aibă încredere în serviciile pe care le oferim!» susține medicul Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie a Spitalului... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2022, 11:20 (15397 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Medicul Violeta Șapira revine la Slobozia

În ultimul an și jumătate, Secția Neona­tologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri din partea Ministerului Sănătății pentru dotarea cu echipamente medicale. Valoarea investițiilor se ridică la peste 200 mii de lei. Problema nerezolvată a secției rămâne însă resursa umană, mai ales în ceea ce privește medicii specialiști. Oficialii unității medicale susțin însă că urmează să dezvolte un program de telemedicină, prin intermediul căruia micii pacienți să poată fi consultați de medici.

Aparate medicale achiziționate pe banii Ministerului Sănătății Ministerul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2022, 12:10 (10904 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de fraudă generalizată la Spitalul Județean Slobozia

Achiziții directe de milioane de lei

Suspiciuni de fraudă generalizată la Spitalul Județean Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are, după cum știți, un nou manager. Situația financiară a acestei unități medicale rămîne însă incertă, cheltuielile efectuate pînă în prezent reflectînd achiziții directe de cel puțin 1 milion de lei, la prețuri cel puțin «umflate». În cadrul unei conferințe de presă, președintele Victor Moraru a declarat că «va analiza activitatea conducerii Spitalului Județean de pînă la acest moment...», în timp ce noul manager, Mariana Iancu, a promis că «va răspunde public oricăror întrebări la sfîrșitul lunii noiembrie 2016!».

O moștenire greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2016, 20:40 (7802 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

Medicul Violeta Șapira, în preaviz

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

La 1 an și jumătate de la preluarea funcției, medicul Violeta Șapira și-a anunțat public demisia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Decizia a fost adoptată după ce un post central de televiziune a difuzat o știre despre cea mai mare unitate medicală din Ialomița. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care administrează Spitalul Slobozia, nu au făcut public numele viitorului manager al unității sanitare.

Scandal public la Spitalul Slobozia
În urmă cu o săptămînă, o știre difuzată pe un post central de televiziune aducea în atenția opiniei publice... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2016, 18:50 (15429 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Consiliul Județean știe, dar nu poate

Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Un memoriu transmis recent președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, confirmă situația deplorabilă în care se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor prezentate, situația financiară a instituției a evoluat negativ, calitatea actului medical lasă de dorit, iar multe dintre deciziile adoptate de actuala conducere contravin dispozițiilor legale în vigoare. Surse din cadrul Consiliului Județean confirmă faptul că, pînă la acest moment, Victor Moraru nu a identificat o alternativă viabilă de salvare a celei mai mari unități medicale din județ. În lipsa unor soluții, autoritățile suplimentează din bugetul județului fondurile necesare funcționării Spitalului... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 15:25 (14763 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este implicat într-un nou proces. De această dată acțiunea este intentată de reprezentanții Filialei Județene a SANITAS, organizație sindicală care cere conducerii celei mai mari unități medicale din Ialomița plata bonurilor de masă aferente ultimilor 3 ani. În replică la aceste solicitări, medicul Violeta Șapira afirmă: «Ar fi trebuit ca această acțiune să fi fost demarată în anii trecuți și să fi vizat drepturile tuturor angajaților din spital, nu doar a celor care sînt membri de sindicat...».

Din nou în fața instanței
Acțiunea în instanță... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2016, 19:55 (9161 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă din nou cu probleme financiare. Potrivit indicatorilor publicați pe site-ul Ministerului Sănătății și a raportărilor făcute de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, unitatea medicală dispune de fonduri doar pentru salariile celor peste 800 de angajați. Valoarea datoriilor acumulate a fost în luna mai 2016 de 1,2 milioane de lei. Deși este greu de recunoscut, situația este generată în principal de faptul că cel mai mare spital din Ialomița nu poate să deconteze serviciile medicale integral, din cauza lipsei specialiștilor...

Cum se pierd bani la spital... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 14:05 (6433 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății CONFIRMĂ mizeria din Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății CONFIRMĂ mizeria din Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cel mai recent control ministerial desfășurat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la iveală problemele cu igiena pe care le întîmpină unitatea medicală. Oficialii care au întreprins acțiunea de verificare au descoperit numeroase probleme cu igiena în bucătărie, spălătorie, grupuri sanitare, dar și în interiorul unora dintre secții. «Vom încerca să remediem toate aceste probleme!» susține dr Violeta Șapira, managerul spitalului din Slobozia.

Un nou control la spital
În ultimii 3 ani și jumătate, la fiecare început de primăvară, Ministerul Sănătății realizează obișnuitul... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 18:45 (19982 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare din Occident pentru Spitalul Slobozia

Ajutoare din Occident pentru Spitalul Slobozia

Paturi pentru bolnavi, scaune cu rotile sau mobilă pentru saloane. Este donația pe care a primit-o Spitalul Județean de Urgență Slobozia de la o unitate medicală din Elveția. Medicul Violeta Șapira, managerul celui mai mare spital din Ialomița, susțin că ajutoarele erau extrem de necesare: «Aveam nevoie de ele. Chiar dacă au fost utilizate, se prezintă într-o stare bună!»

Mobilă veche de 40 ani Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o mare problemă din punct de vedere al mobilierului din dotare. Potrivit oficialilor din cadrul unității medicale, peste 70% din paturile... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2016, 12:25 (6730 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

Primele investigații RMN la Spitalul Slobozia

În cadrul unei conferințe de presă, organizată în urmă cu o săptămînă, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au dat startul primelor investigații medicale cu ajutorul aparatului RMN. Echipamentul a fost adus din China și fabricat sub licență americană.

Bolnavi din două județe, tratați la Slobozia Deși prognozată pentru începutul lunii viitoare, punerea în funcțiune a aparatului RMN achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a petrecut în urmă cu o săptămînă. În cadrul unei conferințe de presă, oficialii din cadrul unității medicale au anunțat faptul că echipamentul... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 16:05 (9051 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița are aparat RMN «made in China»

Ialomița are aparat RMN «made in China»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a cumpărat aparat RMN fabricat în China! Costurile de achiziție ale acestui produs s-au ridicat la valoarea de 4,8 milioane de lei. Violeta Șapira, managerul unității medicale, a refuzat să comenteze acest amănunt...

Violeta Șapira, contrazisă de etichetă
Surse din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia vehiculau încă de la momentul achiziției aparatului RMN faptul că acesta ar avea origini chinezești. În urmă cu o săptămînă, reporterii Independent au verificat această informație și au descoperit că ea este cît se poate de adevărată... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2016, 16:20 (8568 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deficit de 1,1 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Ministerului Sănătății au făcut publice o serie de rapoarte privind situația economico-financiară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit documentelor oficiale, cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița a înregistrat în cursul acestui an un deficit de 1,1 milioane de lei, deși a beneficiat de o majorare a veniturilor cu 25,7%, comparativ cu anul precedent. Mai mult, aceiași indicatori ai Ministerului Sănătății evidențiază faptul că numărul de paturi sau internări lunare nu a suferit modificări...

Veniturile unui spital
Prima situație pe care... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2015, 15:20 (9510 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a avizat favorabil organizarea concursului de manager la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății a avizat favorabil organizarea concursului de manager la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Așteptat cu sufletul la gură de oficialitățile din Ialomița, Raportul celei mai recente acțiuni întreprinsă de Corpul de Control al Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost făcut public. Cea mai importantă temă a controlului, maniera în care s-a desfășurat concursul de manager al unității medicale, nu le-a ridicat deloc semne de întrebare experților veniți de la  București. Cu toate acestea, în spațiul public au început deja să apară comentarii cu privire la anumite presiuni care s-ar fi făcut la Minister pentru ca documentul oficial să contravină realității.

Concurs organizat legal... [citește_tot_articolul]

6 August 2015, 11:20 (7367 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au făcut public faptul că medicul Violeta Șapira a renunțat la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ea înaintat instituției o solicitare privind desfacerea contractului de muncă, începînd cu data de 31 iulie 2015.

Se caută manager la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor, medicul Violeta Șapira a înaintat Consiliului Județean Ialomița, în data de 24 iunie 2015, o solicitare prin care și-a manifestat intenția de a renunța la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu acordul părților... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 19:20 (25542 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

«RĂZBOIUL ORGOLIILOR» la Spitalul Slobozia

Plîngeri și denunțuri pe bandă rulantă

«RĂZBOIUL ORGOLIILOR» la Spitalul Slobozia

Valul de scandaluri publice în care este aruncat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimele săptămîni pare doar «un război al orgoliilor». Inopinatul control ministerial și ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița reprezintă doar o dispută între medicul Violeta Șapira, actualul manager al unității sanitare, și medicul Simona Berbece, contracandidat al dr Șapira la funcția de manager al Spitalului Slobozia... În toată această situație tapetată cu denunțuri, activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia stagnează. Pacienții continuă să petreacă ore bune în fața cabinetelor de consultații, iar autorizarea celor mai noi echipamente medicale rămîne în așteptare... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2015, 19:10 (7292 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
225 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4827 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4608 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5939 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6315 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7935 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5656 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4841 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10728 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...