Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

O investiție privată cu fonduri europene prinde contur la Dridu, construcția spitalului-clinică de Stomatologie urmând a fi demarată în scurt timp. Proiectul, în valoare de 6 mi­lioane de euro, presupune edificarea unei construcții a cărei suprafață totalizează peste 3500 mp, precum și dotarea cu echipamente specifice activității medicale stomatologice.

 

Investiție în Sănătate La Dridu, de mai bine de 10 ani, Dridih Dent SRL, administrată de medicul Cristina Petreuș, funcționează cu două locații dotate ultramodern în domeniul Stomatologiei. Medicul... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 12:20 (4529 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23187 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Data de 31 decembrie 2023 a fost termenul de finalizare pentru cele 17 proiecte de investiții cu fonduri europene derulate de Consiliul Județean Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la acest moment gradul de absorbție al fondurilor pentru aceste investiții este de 98,2%.

 

S-au cheltuit aproape 300 milioane de lei Consiliul Județean Ialomița are în derulare 17 pro­iecte finanțate din fonduri europene pentru care raportează, procentual, un grad de absorbție de 98,2%. Printre investițiile finalizate în proporție de 100% se numără reabilitările de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2024, 07:50 (7248 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Bani europeni pentru școli și grădinițe

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Peste 3,1 milioane de lei este valoarea fondurilor europene aferente contractelor de finanțare pe care administrația locală din Fetești le-a semnat pentru eficientizarea energetică a două școli și a unei grădinițe. Banii vor fi acordați prin Programul «ELENA», gestionat la nivel județean prin interme­diul Consiliului Județean Ialomița. Contractele de finanțare ce vizează unitățile de învățământ din Fetești au fost semnate, urmând ca în perioada următoare să se desfășoare procedura de licitație publică pentru desemnarea constructorilor.

Reabilitarea energetică a unităților de învățământ... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2023, 13:25 (3456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9537 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel se apropie de bilanțul de an

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel susține că investițiile finanțate din fonduri europene au șanse de finalizare în acest mandat. Prioritatea o reprezintă cele 4 proiecte de investiții care au drept țintă modernizarea Spitalului Județean Slobozia. Oficialii județeni sunt însă optimiști și în privința celorlalte investiții, respectiv cele în infrastructura rutieră și «cultura istorică». Reamintim că valoarea totală a investițiilor cofinanțate din fonduri europene la nivelul județului Ialomița este de 317,18 milioane de lei.

Un pariu riscant pentru Ialomița Administrația județeană derulează la acest... [citește_tot_articolul]

30 August 2021, 10:55 (7096 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 16:10 (6630 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița o ia de la capăt

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 25 februarie 2021, în plen, reluarea procedu­rilor de investiții pentru «creșterea efi­cienței energetice» a clădirilor Centrului Cultural «Ionel Perlea», Liceului Tehnologic Special «Ion Teodo­rescu» Slobozia, Muzeului Județean, Cercul Militar-pavi­lion A și Drumuri și Poduri SA. Valoarea totală a acestor investiții depășește 34,5 milioane de lei. Cota de cofinanțare a acestor investiții este de 2%. Primele demersuri administrative pentru reabilitarea acestor clădiri au fost făcute de către administrația Moraru.

Sfânta DALI în varianta revizuită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 18:05 (7357 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin care banii europeni ajung în județul Ialomița. O analiză a fondurilor acordate de Uniunea Europeană fermierilor din județul nostru, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița, arată faptul că aceștia au reușit să obțină subvenții în valoare de 411,6 mi­lioane de lei. APIA a declarat eligibile la plată o suprafață de peste 378 mii de hectare de terenuri agricole.

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni
Conform datelor oficiale, suprafața declarată eligibilă la plata subvențiilor acordate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 10:10 (6676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5238 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

O  anchetă DNA-Serviciul Teritorial Bacău și o decizie controversată a Consiliului Județean Călărași sunt la un pas de a lăsa 8 localități din Ialomița fără o finanțare europeană în valoare de 80 milioane de euro. Cele 8 comunități fac parte din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Ecoaqua», care încearcă să obțină de la Uniunea Europeană 260 milioane de euro pentru a realiza rețele de apă și canalizare pe raza celor două județe. Acesta este cel mai mare proiect ca va­loare inițiat în zona de Sud-Est a României, de la momentul intrării țării noastre în spațiul comunitar.

La un pas de a rata finanțarea... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 11:05 (14710 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

bonus: Afacerea «Sylmed Invest» a juristului Marian Chițoiu

Peste 500 de cadre medicale din județul Ialomița care s-au expus riscului infectării cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) urmează să primească un spor financiar suplimentar oferit de Uniunea Europeană, prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Valoarea sumelor pe care medicii și asistentele din județul nostru urmează să le primească este de 1,3 milioane de lei. Potrivit CJAS Ialomița, doi dintre furnizorii de servicii medicale care vor beneficia de ajutorul financiar al UE sunt privați.

Ajutor financiar european
Distribuirea ajutoarelor financiare europene s-a făcut în baza unor... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 13:10 (8294 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13020 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fondurile europene din containerele de la Traian

Metode inedite de implementare

Fondurile europene din containerele de la Traian

bonus: Magazinul de pompe funebre are concurență

În urmă cu 3 ani, comuna Traian a accesat 5 milioane de euro prin Fondul Social European-Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. La momentul respectiv, pro­iectul era declarat «cel mai complex de acest gen din România», dat fiind caracterul lui integrat și impactul asupra comunităților marginalizate. La 3 ani distanță, cele 22 de afaceri anunțate atunci au fost sigilate în niște containere, în spatele Primăriei. Primarul Fănel Năstase susține că «niciun ban european nu a fost cheltuit inutil!», însă nu are nicio explicație pentru ceea ce se întâmplă în realitate. Și asta e doar partea văzută a proiectului...

Un proiect de 5 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 10:10 (11343 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

8,6 milioane de lei, cheltuite degeaba

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

Un proiect european în valoare de 8,6 milioane de lei, implementat în Ialomița cu scopul de a reduce abandonul școlar, nu are rezultatele așteptate. Beneficiarul este Inspectoratul Școlar Județean, ale cărui statistici demonstrează faptul că stoparea acestui fenomen pare imposibilă. Într-un raport oficial al instituției, denumit «Starea Învățământului ialomițean», în ultimii 3 ani școlari numărul elevilor cu risc de abandon s-a menținut la aceleași valori ridicate.

Statistici îngrijorătoare În urmă cu 6 ani, Institutul Național de Statistică și UNICEF România atrăgeau atenția cu privire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 09:50 (3882 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Lipsa fondurilor pentru plata subvențiilor către angajatorii care înca­drează în muncă persoane vulne­rabile a determinat autoritățile să aleagă o soluție de compromis. Astfel, stimulentele financiare, care până acum erau acordate de la bugetul de stat, vor fi plătite din fonduri europene. Reprezentanții Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă de­marează la nivel național un proiect european creat în acest scop. Vestea proastă este că bugetul acestui proiect este limitat, iar din această cauză fondurile nu vor fi suficiente pentru plata tuturor solicitărilor făcute de angajatori.

Notificări pentru angajatori... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 18:05 (3955 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 11:10 (6653 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Reabilitare cu fonduri europene

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Autoritățile locale din Amara au semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,5 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea Grădinii de Vară. Acesta este cel de-al doilea proiect finanțat la nivelul Regiunii Sud Muntenia în cadrul Axei Prioritare 7, la nivelul administrațiilor publice locale din această regiune.

3 ani de promisiuni Ideea «reabilitării și modernizării» Grădinii de Vară Amara a fost lansată în spațiul public în urmă cu 3 ani de către actualul președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru, la acel moment primar al orașului-stațiune. Vineri, 3 noiembrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2017, 11:20 (8591 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Un bărbat, de 61 de ani, a dispărut din municipiul Fetești. Astfel, vineri, 4 martie 2016, polițiștii din Ialomița au fost sesizați despre faptul că ADAM  NECULAI, de 61 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 17:10
(4558 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în dimineața zilei de miercuri, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 16:25
(5108 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Balaciu: S-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată marți, 8 martie 2016, cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Balaciu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:35
(5294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Fierbinți-Tîrg: Braconaj pe rîul Ialomița

Un bărbat de 49 de ani, din localitatea Firbinți-Tîrg, este cercetat de polițiști pentru deținerea neautorizată de unelte de pescuit comercial. În fapt, acesta a fost depistat în timp ce pescuia în apele ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:05
(7994 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins la scurt timp după ce a furat

Polițiștii din Stelnica au depistat marți, 8 martie a.c., pe raza localității Făcăeni, un tînăr, de 26 ani, care avea asupra sa un casetofon și unele obiecte metalice. Din verificările efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:35
(5380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Săveni: Beat la volan

Un bărbat, de 40 de ani, din localitatea Săveni, a fost depistat de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:10
(4723 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, vineri, 11 martie ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 13:25
(6401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

La început de primăvară, păstrînd tradiția, în data de 8 martie 2016, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, spectacolul ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 12:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Migranți ucrainieni, surprinși ilegal pe raza județului

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Imigrări Ialomița au surprins pe raza județului o tînără, de 27 de ani, și doi copii minori, din Ucraina, care stăteau ilegal pe raza județului. Aceștia au intrat în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 20:15
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: A sfîrșit sub roțile mașinii

Tragedie în comuna Axintele. Un bărbat, de 37 de ani, și-a pierdut viața, joi, 3 martie 2016. Acesta mergea pe bicicletă și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 32 de ani. În urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 18:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele accident


Slobozia: Proxeneți, trimiși după gratii

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia, de 26 și 28 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse cu închisoarea. Cei în cauză au fost condamnați la 2 și 4 ani închisoare cu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:25
(8654 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Răniți într-un accident rutier

Un bărbat și o femeie au fost victime ale unui accident rutier petrecut în zona localității Malu, joi, 3 martie 2016. Bărbatul, în vîrstă de 57 de ani, s-a angajat în depășirea unui autocamion, moment în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:10
(4606 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Cocora: S-a urcat la volan după ce a băut

0,43 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei cu care a fost depistat, în trafic, un șofer de 40 de ani din comuna Cocora. Acesta a fost oprit de polițiști pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 16:10
(7079 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 8 ani, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din Slobozia, a ajuns la spital după ce a fost rănit într-un accident rutier. Micuțul a traversat strada printr-un loc nepermis și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 22 de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 15:30
(3276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Tineri cercetați pentru furt din locuințe

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 28 de ani, din localitățile Drăgoiești, Grindu, Țăndărei și Coșereni, sînt principalii suspecți într-o serie de anchete ale polițiștilor privind fapte de furt ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 14:20
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Israelul caută muncitori în construcții

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă despre faptul că angajatorii din Israel au nevoie de meseriași români, pentru domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 13:35
(4813 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A intrat cu mașina în curtea unui vecin

Plimbare cu ghinion pentru un bărbat, de 47 de ani, din Adîncata. Omul a intrat cu mașina în curtea unui localnic. În urma verificărilor, polițiștii chemați la locul accidentului au constatat faptul că ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 12:15
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dispărută de la domiciliu, descoperită de polițiști

La sfîrșitul lunii februarie 2016, Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița informa opinia publică cu privire la dispariția de la domiciliu a Ioanei Vasilica Popescu, o tînără ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 11:15
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodărie cuprinsă de flăcări, la Urziceni

Intervenție a pompierilor din cadrul Gărzii Urziceni la sfîrșitul săptămînii precedente. Militarii au intervenit pentru stingerea incendiului produs la o anexă gospodărească, din zona municipiului. Cel ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 17:50
(6820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Gîrbovi: A descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie

În timp ce efectua muncile agricole, un bărbat din comuna Gîrbovi a descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie, extrem de periculos. Elementul de muniție avea un calibru de 85 milimetri. Omul a sunat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 15:40
(5853 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Giurgeni

Polițiștii ialomițeni au efectuat, la sfîrșitul săptămînii trecute, două percheziții domiciliare pe raza comunei Giurgeni. Oamenii legii au descins în casele a doi localnici, în vîrstă de 33 și 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 13:45
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, în stare de ebrietate și fără permis

Plecat la plimbare după ce a băut cîteva pahare cu alcool, un bărbat de 37 de ani, din județul Ialomița, s-a trezit cu dosar penal. Aflați în misiune pentru supravegherea traficului rutier, polițiștii l ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 12:35
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prinsă în flagrant de un jandarm în timp ce fura un portofel

Miercuri, 24 februarie 2016, în jurul orei 10,00, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului Urziceni, aflat în timpul liber, în zona Pieței Agroalimentare Urziceni, a observat cum o femeie sustrage ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 19:25
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Ograda

În cursul zilei de marți, 23 februarie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 17:20
(7807 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate prin rețeaua EURES

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, la această dată, sînt disponibile prin rețeaua EURES 442 locuri de muncă în străinătăte. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 12:10
(8254 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente, trei victime

În perioada 19-22 februarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu vătămarea corporală a trei persoane. Primul eveniment rutier s-a produs sîmbătă, 20 februarie a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:50
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 98000 de lei

În perioada 19-22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:35
(4792 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 22 februarie 2016, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol și comercializării ilegale a peștelui. Pe parcursul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


28 februarie-«Ziua Protecției Civile»

În fiecare an, în data de 28 februarie, în România se aniversează «Ziua Protecției Civile». Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:10
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru viol

Miercuri, 17.02.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus arestarea preventivă a inculpatului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 12:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...