Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Procurorii Parche­tului de pe lângă Judecătoria Urziceni au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unui bărbat după ce acesta a agresat o bătrână de 91 de ani, cu handicap locomotor, domiciliată în comuna Rădulești. În urma loviturilor primite, victima a avut nevoie de 20 de zile de îngrijiri medicale.

 

A intrat în casă pe geam Faptele s-au petrecut în noaptea de 20/21 iunie 2025, când agresorul a sărit gardul gospodăriei bătrânei, a spart un geam de la casă, după care a intrat î... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2025, 09:55 (5409 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Anual, în Ialomița, sunt evaluate pentru încadrarea în grade de handicap peste 3000 de persoane. Aproape 10% dintre acestea reclamă perio­dic faptul că procedura a fost viciată, soli­citând reevaluări și reîncadrări în gradele de handicap. Deși s-a încercat să se evite sălile de judecată, tot magistrații sunt cei care trebuie să lămurească lucrurile. Acțiunile sunt însă îndelungate și consumă bani, iar șansele ca procesele să se încheie în favoarea persoanelor nemulțumite sunt destul de reduse.

 

Plimbați de la o instituție la alta... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 08:10 (12654 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că la nivelul Ialomiței trăiesc aproximativ 10 mii de persoane cu handicap. 1500 dintre acestea au fost eva­luate și încadrate în grad de handicap doar anul trecut.

 

Sprijin pentru persoanele cu dizabilități Conform unei analize a DGASPC Ialomița, numărul persoanelor adulte cu dizabilități a crescut anual în ultimii 10 ani. Numai anul trecut, reprezentanții instituției au evaluat și încadrat în grade de handicap 1500 de cazuri noi. Așa se face... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 12:10 (5239 vizualizări - 1 comentariu)

ULTIMA ORĂ

AJOFM Ialomița: Modalitatea de angajare a persoanelor cu dizabilități

Potrivit prevederilor legale, entitățile publice și private care au cel puțin 50 de angajați sunt obligate să angajeze persoane cu dizabilități într-un procent de cel puțin 4% din numărul total... [citește toată știrea]

31 Ianuarie 2025, 11:30 (6063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Ialomița: Persoanele cu dizabilități reclamă încadrarea eronată în grade de handicap

Instituția Avocatul Poporului atrage public atenția cu privire la nerespec­tarea demnității umane și a drepturilor persoanelor cu dizabilități, în momentul în care acestea se prezintă în fața Comisiilor de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, constituite la nivelul fiecărui județ, prin Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului. Mai mult, instituția susține faptul că sesizările cu privire la încadrarea eronată în diferite grade de handicap sunt soluțio­nate cu întârziere. În 2023, la nivelul județului Ialomița, au beneficiat de încadrare într-un grad de handicap peste 3800 de persoane. Dintre acestea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 12:05 (11146 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5444 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10653 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

În evidențele Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia există 130 de asistenți personali ai persoanelor cu handicap. Deși, prin lege, ar trebui să beneficieze de sporuri salariale pentru condiții de muncă vătămătoare, Statul împiedică acordarea be­neficiului invocând faptul că nu pot demonstra dacă își desfășoară activitatea într-un mediu ce le-ar putea pune în pericol capacitatea de muncă. «Noi am făcut solicitări către mai multe instituții și am primit acest răspuns...» susțin repre­zentanții Direcției de Asistență Socială.

Mai multe sesizări, același răspuns ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2022, 13:10 (13968 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Invocând motive financiare, tot mai multe administrații locale au emis dispoziții de concediere a asistenților personali, angajați pentru a oferi sprijin persoanelor încadrate în grad de han­dicap grav. O astfel de situație a fost sesizată de către Avocatul Poporului în localita­tea Reviga. Potrivit instituției, în urma verifică­rilor efectuate, Primăria Reviga a făcut demersuri pentru a renunța la aceste posturi, cu 2 ani în urmă, din lipsă de fonduri. Datele arată că localitatea are nevoie de 41 de asistenți personali. Esti­mările oficiale arată că peste 8000 de persoane cu handicap trăiesc în Ialomița, un sfert dintre acestea având nevoie de asistenți personali.

Persoanele cu handicap, fără sprijin... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 15:10 (3628 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

De 5 ani

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

2020 este al cincilea an în care Ialomița caută soluții pentru a angaja un specialist care să examineze capacitatea de muncă a persoanelor care suferă de diverse afecțiuni. Cele două cabinete de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă pe care Casa Județeană de Pensii Ialomița le coordonează la Slobozia și Urziceni și-au suspendat activitatea după ce medicii specialiști au fost implicați în scandaluri de corupție. Acum, pacienții care au nevoie de avize pentru a putea primi pensiile de invaliditate trebuie să meargă la București. Anual, în evidențele instituției, sunt introduse 660 de noi dosare.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 13:05 (4157 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4290 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

În decembrie 2019, ziarul nostru publica sub titlul «Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap» un articol în care explica modul reprobabil în care tratează autoritățile locale problemele cetățenilor. Articolul a atras atenția instituției Avocatului Poporului, care a solicitat Primărei Slobozia explicații cu privire la situațiile relatate. Primarul Adrian Mocioniu sus­ține că răspunsul oferit Avocatului Poporului va fi unul «profesionist» și că ajutorul solicitat de slobozeni nu poate fi oferit fără a încălca legea.

Rămâne cum am stabilit... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 10:05 (4129 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap

«Faceți o cerere scrisă!»

Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap

Administrația Mocioniu refuză de 3 ani să ofere ajutorul cerut de locatarii unui bloc din Slobozia pentru construirea unei rampe de acces destinate persoanelor cu handicap. Cazul nu este singular. În urmă cu un an, Eolina Pantazi, unul dintre eroii reportajelor ziarului nostru, diagnosticată cu tetrapareză spastică, a solicitat zadarnic construirea din fonduri proprii a unei rampe similare. Sunt doar două cazuri din zecile existente la nivelul orașului. Pentru fiecare dintre acești oameni, administrația Mocioniu are un singur răspuns: «Faceți o cerere scrisă!».

Golgota administrației locale... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2019, 11:05 (7546 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4094 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4686 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Situație alarmantă în Ialomița. Un raport al Direcției Generale de Asistență Socială Ialomița scoate în evidență faptul că numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului este într-o continuă creștere. Astfel, în 2017, în Ialomița erau sub monitorizare 8677 de persoane cu dizabilități.

Creștere alarmantă Conform statisticii prezentate de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, în ultimii 10 ani, numărul persoanelor cu handicap înregistrat la nivelul județului s-a aflat într-o continuă creștere. Astfel, în 2006, în baza de date a instituției... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2018, 15:40 (5799 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Aberațiile legislative cuprinse în normele care reglementează statutul persoanelor cu handicap creează adevărate derapaje. O tânără din Slobozia, bolnavă de o formă gravă de epilepsie, reclamă în instanță faptul că a fost încadrată într-un grad de handicap inferior afecțiunii de care suferă. Astfel, fata s-a trezit că este mai sănătoasă decât pare și, în ciuda problemelor medicale, ea se poate descurca să trăiască și singură, deși toată viața a depins de sprijinul mamei. Statistica arată că la nivelul județului Ialomița există 8300 de persoane care beneficiază de certificate de handicap, anual 200 dintre acestea reclamând faptul că au fost eronat încadrate în gradul pe care l-au primit.
... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 11:15 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Pînă la toamnă, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială trebuie să finalizeze un amplu program de verificare a condițiilor în care școlile din Ialomița respectă accesul elevilor cu dizabilități în interior. Pînă în prezent, la nivelul județului, au fost descoperite 8 abateri.

Verificările sînt în curs Acțiunea de control a inspectorilor din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială face parte dintr-o campanie desfășurată la nivel național, sub numele de «Verificarea accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilități la mediul fizic, informațional și comunicațional... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 15:40 (5666 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Peste 2000 de ialomițeni depind de scaunul cu rotile

Peste 2000 de ialomițeni depind de scaunul cu rotile

Statistică sumbră a Serviciului de Evaluare și Asistență a Persoanelor Adulte cu Handicap al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. În cursul anului precedent, la nivelul județului au fost înregistrate 7808 persoane cu dizabilități, peste 2000 dintre ei avînd infirmități fizice.

Cifrele suferinței Raportul DGASPC Ialomița cu privire la evoluția cazurilor de handicap înregistrate în rîndul populației adulte din Ialomița este dureros. Din 2006 și pînă anul trecut, anual, în evidențele instituției au fost înregistrate, în medie, între 100 și 200 de noi... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 19:55 (6049 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Într-un județ în care indemnizațiile sociale se acordă «la negru», statul a decis să retragă sprijinul financiar tocmai celor care au cu adevărat nevoie de el. Vorbim despre cei peste 7000 de ialomițeni cu handicap. Temeiul legal îl reprezintă noile criterii de evaluare a stării de sănătate a acestor persoane. Puse în practică la Slobozia, reglementările îi scot de la plată tocmai pe cei a căror infirmitate este vizibilă, motivîndu-se că sunt sănătoși tun.

Criteriile umilinței
Criteriile după care se face reevaluarea persoanelor cu handicap au fost revizuite de mai multe ori,... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 15:45 (12898 vizualizări - 21 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3410 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4226 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...