Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3221 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

bonus: Acord de recunoaștere a vinovăției în ancheta deschisă la Parchet/Procese în instanță și depășiri ale concentrațiilor admise

Prefectura Ialomița și instituțiile de mediu, aflate sub coordonarea reprezentantei Guvernului României în teritoriu, duc o luptă fără sfârșit împotriva marilor poluatori din județ. Deși situația este cunoscută de ani buni și evidența este clară, instituțiile publice nu reușesc să îi identifice. Numai puțin de 4 comisii au fost înființate în ultimii 2 ani pentru identificarea și tragerea la răspundere a poluatorilor, dar demersurile instituți­onale s-au dovedit irelevante, fără a exista o explicație în acest caz. Actualul prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a anunțat, printr-un mesaj postat pe rețelele de sociali­zare, faptul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 07:50 (2758 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

Război declarativ «instituțional» pe tema poluării olfactive

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

La o zi după sărbătorirea hramului Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» de joi, 21 mai 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor remite o adresă Gărzii de Mediu Ialomița prin care solicită «măsuri cu adevărat eficiente» în ceea ce privește poluarea olfactivă de la nivelul municipiului reședință de județ. În același timp, Episcopia acuză Garda de Mediu Ialomița de «toleranță ta­cită» a situației, amenințând chiar că «își rezervă dreptul de a sesiza organele abilitate» dacă inacțiunea instituției de mediu continuă.

 

Intervenții ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 14:15 (4536 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

bonus: IPJ Ialomița a solicitat măsurători pentru calitatea aerului la Bărbulești

Recentul scandal provocat de problema poluării olfactive din Slobozia scoate în evidență neputința autorităților de mediu din Ialomița de a controla poluarea. Blocate între birocrație și lipsa de interes, instituțiile publice încearcă să combată fenomenul invocând faptul că vidul legislativ le împiedică să adopte măsuri mai ferme. Într-un an și jumătate, Garda de Mediu Ialomița a reușit să închidă doar o singură societate care poluează, în timp ce Direcția Județeană de Mediu Ialomița «iartă» poluatorii oferindu-le măsuri de conformare pe termen nelimitat. De asemenea, Serviciul de Gospo­dărire a Apelor Ialomița nu a dispus măsuri... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 07:55 (6718 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5500 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4071 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6777 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3877 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3217 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (17057 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6313 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6850 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Problema poluării olfactive gene­rată de stația de epurare a Sloboziei a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția recunoaște oficial faptul că s-a sesizat din oficiu după ce ziarul nostru a relatat în repetate rânduri pe marginea acestui subiect. De altfel, Avocatul Poporului este singura instituție implicată în scandalul mirosurilor pestilențiale din Slobozia care, într-adevăr, aplică măsuri concrete, fără a se acoperi de acte normative și zeci de documente a căror valoare juridică nu există. După o corespondență de 3 luni cu instituțiile abilitate, Avocatul Poporului a obligat Urban SA să nu permită de­versarea apelor industriale în... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2025, 09:55 (23556 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9523 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Sursă permanentă de disconfort olfactiv, stația de epurare a Sloboziei are nevoie de relocare. În baza unui studiu de amploare realizat de operatorul Urban SA la solicitarea Primăriei Slobozia, au fost identificate 5 zone posibile unde ar putea fi amenajată viitoarea stație de epurare a orașului Slobozia. Principalul indicator a fost distanța față de municipiu, astfel încât mirosurile emanate în urma activității de epurare a apelor uzate să nu mai ajungă în oraș. Estimativ, va­loarea acestei investiții se ridică la peste 100 mi­lioane de lei.

 

Studiu privind noua stație de epurare a orașului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 12:05 (11762 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

De mai bine de 10 ani cetă­țenii din Slobozia și localitatea Ciulnița trebuie să facă față miro­surilor neplăcute rezultate în urma activității industriale pe care o desfășoară fabrica deținută de compania Clean Tech. În ciuda controalelor și amenzilor aplicate de-a lungul timpului, situația persistă. Ultima dată, în perioada 21-22 august 2025, cetățenii din localitatea Ciulnița au reclamat prezența în aer a mirosurilor greu de suportat provenite din zona fabricii. În urmă cu o săptămână, asaltată de sesizările cetățenilor, administrația locală a organizat o dezbatere pentru a găsi soluții la această problemă. Detaliile cu privire la această î... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2025, 10:20 (8627 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24191 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9931 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: 3 incendii în 3 zile

Ialomița: 3 incendii în 3 zile

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Perieți a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 14:49
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană

Miercuri, 25 septembrie 2013, începînd cu orele 12,00, va fi lansată Revista «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană. Evenimentul se desfășoară în cadrul Muzeului Județean de Istorie din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 10:48
(5976 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru august 2013, în scădere

La sfîrșitul lunii august 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6644 șomeri, din care 1603 șomeri indemnizați, respectiv 5041 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 15:06
(4578 vizualizări - 2 comentarii)


Giurgeni: «Zilele Europene ale Patrimoniului», sărbătorite la Orașul de Floci

Începînd cu anul 1992, și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere atît monumente istorice protejate de valoare recunoscută, cît și situri arheologice sau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 13:00
(11227 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener»

În organizarea Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în perioada 26-29 septembrie 2013, la Slobozia se va desfășura Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 10:59
(6819 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Surprinși la furat de porumb, i-au luat la bătaie pe proprietari!

Judecătoria Urziceni a emis pe numele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza comunelor Movilița și Bărcănești, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2013, 15:11
(9320 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Axintele furt porumb


«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Vineri, 13 septembrie a.c., cu ocazia «Zilei Pompierilor din România», militarii ISU Ialomița deschid porțile instituției pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul debutează la ora 10,00, iar timp ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 10:15
(6467 vizualizări - 2 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Un copil de 5 ani a incendiat șura!

Lăsat nesupravegheat, un copil de 5 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a provocat un incendiu în curtea bunicilor. Micuțul a luat un chibrit și a dat foc furajelor din gospodărie... Flăcările s-au extins ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:31
(8697 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: «Țepuit» pe internet

Polițiștii din Fetești trebuie să rezolve cazul unei înșelăciuni în spațiul virtual. Un tînăr din localitate a depus o plîngere la Poliție, după ce a constatat faptul că a fost «țepuit» de cei care i-au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:13
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7637 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8275 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11192 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10264 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7865 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6095 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11707 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5475 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10084 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9899 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7436 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5420 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...