Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia

bonus: Procese în instanță cu Avicola SA

O analiză financiară a Urban SA Slobozia arată că ope­ratorul de apă are de recuperat creanțe de 7,3 milioane de lei de la abonați. Sumele s-au adunat în ultimii 3 ani. Mai mult, operatorul regional de apă și canalizare trebuie să achite la rândul său datorii către furnizori de 4,9 milioane de lei și să ramburseze ratele creditelor accesate de către fosta conducere a firmei.

 

Mii de abonați, restanțe de milioane de lei Scandalurile generate de poluarea olfactivă din Slobozia au îndreptat atenția opiniei publice spre modul în care operatorul regional... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2026, 09:50 (3220 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

Comisiile de Control ale Prefecturii Ialomița, rezultate «neconcludente» privind poluarea

bonus: Acord de recunoaștere a vinovăției în ancheta deschisă la Parchet/Procese în instanță și depășiri ale concentrațiilor admise

Prefectura Ialomița și instituțiile de mediu, aflate sub coordonarea reprezentantei Guvernului României în teritoriu, duc o luptă fără sfârșit împotriva marilor poluatori din județ. Deși situația este cunoscută de ani buni și evidența este clară, instituțiile publice nu reușesc să îi identifice. Numai puțin de 4 comisii au fost înființate în ultimii 2 ani pentru identificarea și tragerea la răspundere a poluatorilor, dar demersurile instituți­onale s-au dovedit irelevante, fără a exista o explicație în acest caz. Actualul prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a anunțat, printr-un mesaj postat pe rețelele de sociali­zare, faptul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2026, 07:50 (2721 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

Război declarativ «instituțional» pe tema poluării olfactive

Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»

La o zi după sărbătorirea hramului Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» de joi, 21 mai 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor remite o adresă Gărzii de Mediu Ialomița prin care solicită «măsuri cu adevărat eficiente» în ceea ce privește poluarea olfactivă de la nivelul municipiului reședință de județ. În același timp, Episcopia acuză Garda de Mediu Ialomița de «toleranță ta­cită» a situației, amenințând chiar că «își rezervă dreptul de a sesiza organele abilitate» dacă inacțiunea instituției de mediu continuă.

 

Intervenții ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2026, 14:15 (4484 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

Autoritățile de mediu din Ialomița pierd lupta cu poluatorii

bonus: IPJ Ialomița a solicitat măsurători pentru calitatea aerului la Bărbulești

Recentul scandal provocat de problema poluării olfactive din Slobozia scoate în evidență neputința autorităților de mediu din Ialomița de a controla poluarea. Blocate între birocrație și lipsa de interes, instituțiile publice încearcă să combată fenomenul invocând faptul că vidul legislativ le împiedică să adopte măsuri mai ferme. Într-un an și jumătate, Garda de Mediu Ialomița a reușit să închidă doar o singură societate care poluează, în timp ce Direcția Județeană de Mediu Ialomița «iartă» poluatorii oferindu-le măsuri de conformare pe termen nelimitat. De asemenea, Serviciul de Gospo­dărire a Apelor Ialomița nu a dispus măsuri... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 07:55 (6681 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5491 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4067 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

Episcopul Sloboziei și Călărașilor intervine în problema poluării olfactive a municipiului reședință de județ

«Maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»

La finalul alocuțiunii specifice din Noaptea de Înviere de duminică, 12 aprilie 2026, episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, a ținut să uimească asistența cu o declarație în ceea ce privește poluarea olfactivă a municipiului reședință de județ. Cele peste 1500 de persoane prezente la Catedrala Episcopală pentru a primi Lumina și a întâmpina cum se cuvine Sărbătoarea Paștelui, au ascultat cu atenție discursul Prea Sfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. La finalul cuvântării, înalta față bisericească a ținut să-și încheie alocuțiunea destul de dur, concluzionând că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2026, 11:50 (6739 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

Anchete în lucru

Acuzații de «fals» și «încălcare a legislației de mediu» în scandalul poluării olfactive de la Slobozia

De mai bine de o lună, pro­blema poluării olfactive din Slobozia, rezultată în urma deversării apelor industriale colectate de la operatorii economici din apro­pierea orașului în stația de epurare a municipiului, a revenit în atenția autorităților locale și județene după ce s-a descoperit că firma Clean Cyclo deversa la rându-i, în stația de epurare, substanțe toxice. Scandalul a ajuns, firesc, la Urban SA, care administrează stația de epurare a Sloboziei. Pe lângă demisiile directorilor Adrian Stoicescu și Dan Manea, compania a fost sancționată de Garda de Mediu Ialomița și este acum vizată de două dosare penale, aflate în lucru la Serviciul... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2026, 10:50 (3873 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3216 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

Presiunea «poluării olfactive»

Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia, a demisionat!

În plin scandal al «poluării olfactive», directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu a demisionat din funcție. Alături de acesta, și directorul de Dezvoltare, Dan Manea a demisonat... Informația a fost confirmată de Marian Pavel, președintele Consiliului Jude­țean Ialomița, instituție care reprezintă acționarul majoritar al operatorului regional de apă și canalizare Urban SA Slobozia. Între timp, în spațiul public au apărut noi informații referitoare la activitatea stației de epurare exploa­tată de Urban SA Slobozia, obiectivul fiind consi­derat «principala sursă de poluare olfactivă» la nivelul munici­... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 17:05 (17035 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6312 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2854 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6832 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Problema poluării olfactive gene­rată de stația de epurare a Sloboziei a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția recunoaște oficial faptul că s-a sesizat din oficiu după ce ziarul nostru a relatat în repetate rânduri pe marginea acestui subiect. De altfel, Avocatul Poporului este singura instituție implicată în scandalul mirosurilor pestilențiale din Slobozia care, într-adevăr, aplică măsuri concrete, fără a se acoperi de acte normative și zeci de documente a căror valoare juridică nu există. După o corespondență de 3 luni cu instituțiile abilitate, Avocatul Poporului a obligat Urban SA să nu permită de­versarea apelor industriale în... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2025, 09:55 (23554 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9519 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Cele 5 zone unde ar fi posibilă relocarea stației de epurare a Sloboziei

Sursă permanentă de disconfort olfactiv, stația de epurare a Sloboziei are nevoie de relocare. În baza unui studiu de amploare realizat de operatorul Urban SA la solicitarea Primăriei Slobozia, au fost identificate 5 zone posibile unde ar putea fi amenajată viitoarea stație de epurare a orașului Slobozia. Principalul indicator a fost distanța față de municipiu, astfel încât mirosurile emanate în urma activității de epurare a apelor uzate să nu mai ajungă în oraș. Estimativ, va­loarea acestei investiții se ridică la peste 100 mi­lioane de lei.

 

Studiu privind noua stație de epurare a orașului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2025, 12:05 (11756 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

Poluarea olfactivă provocată de Clean Tech Ciulnița, «restanța» autorităților

De mai bine de 10 ani cetă­țenii din Slobozia și localitatea Ciulnița trebuie să facă față miro­surilor neplăcute rezultate în urma activității industriale pe care o desfășoară fabrica deținută de compania Clean Tech. În ciuda controalelor și amenzilor aplicate de-a lungul timpului, situația persistă. Ultima dată, în perioada 21-22 august 2025, cetățenii din localitatea Ciulnița au reclamat prezența în aer a mirosurilor greu de suportat provenite din zona fabricii. În urmă cu o săptămână, asaltată de sesizările cetățenilor, administrația locală a organizat o dezbatere pentru a găsi soluții la această problemă. Detaliile cu privire la această î... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2025, 10:20 (8625 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24175 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9926 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: 266 de amenzi în trafic

În perioada, 4-6 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Neregulile în traficul rutier au fost sancționate de polițiștii cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:18
(11546 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie în discoteci

Polițiștii, în colaborare cu jandarmii ialomițeni au efectuat în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 5 spre 6 noiembrie, o razie la discotecile de pe raza comunelor arondate Secției 1 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:17
(15160 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în piață

Sîmbătă, 5 noiembrie, în intervalul orar 08,00-12,00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță publică în ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 14:16
(15529 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 78 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 7 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 78 locuri de muncă vacante. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2011, 13:37
(16190 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Agent de pază, reținut de polițiști

Un tînăr de 28 ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii pentru 24 de ore, pe numele său reținîndu-se săvîrșirea a șapte infracțiuni de furt. Anchetatorii au stabilit că individul, în perioada august ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 14:02
(16439 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn, victimă a două hoațe

Un bătrîn de 72 ani, din Urziceni, a fost joi, 3 noiembrie a.c., a fost victima unei înșelăciuni. Victima a fost abordată de două femei care doreau să cumpere aparatură veche și, profitînd de neatenția ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:57
(14377 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Biciclist de 85 ani, accidentat

Un bătrîn de 85 ani, din Țăndărei, a fost victima unui accident rutier, joi, 3 noiembrie a.c., în timp ce se deplasa cu bicicleta. Cauza incidentului a fost nerespectarea de către victimă a indicatorului ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:54
(10212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi pentru ilegalități în domeniul jocurilor de noroc

Joi, 3 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au verificat 14 agenți economici care exploatează jocuri de noroc. Potrivit polițiștilor, în șase din cazuri s-au constatat deficiențe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:53
(13261 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea accidentelor rutiere în școli

Potrivit unei informări media, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat, în perioada 26 octombrie-3 noiembrie a.c., o acțiune pentru «prevenirea accidentelor de circulație», activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:52
(14161 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Acțiune a Poliției

Joi, 3 noiembrie, în intervalul orar 23,00-03,00, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii furturilor de materiale feroase și neferoase, a furturilor de cabluri și componente electrice. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:51
(14621 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Comerciantă ambulantă, amendată de polițiști

O tînără de 18 ani, din Hîrșova, a fost prinsă joi, 3 noiembrie, la Bucu, în timp vindea articole de îmbrăcăminte fără a deține documente de proveniență a mărfii. Prinsă fiind de polițiști, tînăra a rămas ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2011, 13:50
(10820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jocuri video pentru adolescenți la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Începînd cu 1 decembrie 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va inaugura un nou serviciu, destinat exclusiv elevilor cu vîrste între 14 și 19 ani. Noul serviciu va funcționa în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 15:36
(13797 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: A comandat un telefon mobil pe internet și a primit un pachet cu ziare!

Miercuri, 2 noiembrie a.c., agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de către un bărbat, de 54 ani, din Slobozia, despre faptul că a făcut o comandă pe internet pentru un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:59
(16977 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Șicanare în trafic încheiată cu dosar penal pentru distrugere

Poliția a fost sesizată prin 112 miercuri, 2 noiembrie a.c., de către o tînără de 26 ani, din localitatea Poiana, despre faptul că în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism pe DN21, în zona Combinatului ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:47
(11581 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Infractor arestat

În cursul zilei miercuri, 2 noiembrie a.c., polițiști din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au acționat pe raza localității, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:43
(16870 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul a prelungit termenul pînă la care agenții economici se pot înscrie în REVISAL

Agenții economici își pot înscrie sau actualiza datele în Registrul General de Evidență a Salariaților până la 15 decembrie 2011, stabilește o hotărîre aprobată de Guvern. Executivul a decis astfel prelungirea ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:35
(15885 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: I-au furat cocenii deja tăiați

Un slobozean de 53 ani, din Slobozia, a sesizat polițiștilor că hoții i-au furat de pe un teren extravilan situat în apropierea cartierului Slobozia Nouă cocenii tăiați. Deplasîndu-se la fața locului, o ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:34
(10087 vizualizări - 0 comentarii)


Efectuarea controalelor, modificată prin ordonanță de urgență

Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență privind organizarea și funcționarea inspecției economico-financiare la operatorii economici, act normativ care delimitează competențele de control între Ministerul ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:33
(13988 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției la Urziceni și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din municipiile Fetești și Urziceni și a secțiilor arondate, efective din toate structurile operative ale acestor unități au fost angrenate în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2011, 14:31
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfîntului Grigore Decapolitul vor ajunge la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de activități cu prilejul hramului de toamnă «Soborul Sfinților Mihail și Gavriil» al Mînăstirii Slobozia. Astfel, vineri, 4 noiembrie, după amiaza ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:20
(14381 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de Mică Publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:14
(3569 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Scandal la discotecă

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 ani, din Amara, au fost reținuți luni, 31 octombrie, pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:08
(13933 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat gardul autostrăzii

Polițiștii feteșteni au fost alarmați, luni, 31 octombrie, de către un agent de pază al unei societăți comerciale cu privire la faptul că a prins o persoană care transporta cu o căruță plasă de sîrmă furată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(11659 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Săptămîna Europenă pentru Securitate și Sănătate în Muncă», marcată în Ialomița

În perioada 24-28 octombrie, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o serie de acțiuni dedicate «Săptămînii Europene pentru Securitate și Sănătate în Muncă». Potrivit unei informări media, «inspectorul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:05
(9513 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Adolescentă pe bicicletă, lovită de o mașină

O adolescentă de 14 ani, din Amara, a fost accidentată în timp ce mergea pe bicicletă. S-a întîmplat luni, 31 octombrie, la Traian, adolescenta fiind lovită de o mașină condusă de un bărbat, de 42 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:01
(12777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian accident


Păltiniș: Fără permis, la volan

În ultima zi a luniii precedente, luni, 31 octombrie, polițiștii rutieri aflați în trafic la Păltiniș au vrut să oprească pentru un control de rutină o mașină. Conducătorul auto a refuzat însă verificarea ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:01
(8093 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi pentru transportatorii ialomițeni

În perioada 3-28 octombrie 2011 s-a desfășurat etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Controalele au avut drept scop principal «verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 10:00
(13556 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jandarmeria donează viață pentru România»

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat voluntari la campania de donare de sînge inițiată de Jandarmeria Română, «Jandarmeria donează viață pentru România ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2011, 09:58
(14556 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: A intrat cu mașina în pom: 3 victime!

În timp ce un tînăr de 20 ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, conducea un autoturism din direcția Urziceni către Slobozia, a intrat pe contrasens, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:56
(13149 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Păltiniș: A vrut să depășească și s-a izbit de vehiculul ce venea din sens opus

Vineri, 28 octombrie, în apropierea localității Păltiniș s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 35 ani, din Slobozia, se deplasa la volanul unui autoturism în afara localității ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2011, 09:55
(14534 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...