Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

Dinastia Moraru asediază Amara

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

În urmă cu 10 ani, administrația Moraru anunța finalizarea investiției într-o nouă sursă de apă potabilă pentru locuitori. La acest moment, Amara se confruntă cu o criză acută de apă curentă. În perioada verii, cererea de apă curentă este de 4 ori mai mare decât capacitatea puțurilor forate în anul 2010! Primarul Ion Măiță susține că vina aparține administrației Moraru, care a gestionat defectuos acest proiect. În replică, fiul lui Victor Moraru, Valentin Moraru, îl cataloghează pe primarul din Amara drept «mincinos». În decursul anilor, apa furnizată locuitorilor din oraș nu s-a mai încadrat în para­metrii de potabilitate impuși de lege...

Moștenirea administrației Moraru... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2020, 14:05 (18863 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Adio Festivalul Tinereții 2020

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare pentru Grădina de Vară de la Amara sunt în curs de desfășurare. Conform estimărilor oficiale, la acest moment au fost realizate 50% din investiții. Primarul Ion Măiță susține că nu vrea să intre în istorie ca «primul primar care a oprit Festivalul»... La acest moment niciun demers procedural legat de derulare a Festivalului nu a fost inițiat!

O investiție riscantă În urmă cu 8 luni, administrația locală din Amara semna un contract de finanțare în va­loare de 13,8 milioane de lei pentru reabilita­rea Grădinii de Vară. Obiectivul reprezintă locul de desfășurare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2020, 16:40 (5539 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

Moda scrisorilor se întoarce

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

După modelul patentat de Ionașcu la Slobozia și preluat până și de cătunele din fundul județului, primarul din Amara a trimis contribuabililor o scrisoare de... gratitudine. Scrisoarea e printată cam sărăcăcios, pe foaie velină, și vorbește, în buna tradiție a înaintașilor, despre realizările administrației Măiță. Am aruncat un ochi pe ea și vă oferim o altă perspectivă. Nu de alta, dar ar fi păcat ca primarul Ion Măiță să ajungă să creadă singur în brașoavele pe care le printează.

Limba de lemn a administrației
Fascinant la fiecare scrisoare administrativă pe care o citim de... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2020, 15:10 (7212 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6747 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Contract parafat între Primăria Amara și constructor

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Vineri, 4 octombrie 2019, la orele 11,30, autoritățile locale din Amara au semnat contractul pentru reabilitarea Grădinii de Vară, locația unde se desfășoară prin tradiție Festivalul «Trofeul Tinereții». Valoarea proiectului este de 13,8 milioane de lei, iar termenul limită pentru finalizarea lucrărilor este de un an... Investiția pune în dificultate desfășurarea Festivalului de la Amara de anul viitor, declarat oficial «cel mai longeviv festival de muzică ușoară din țară». Primarul orașului Amara, Ion Măiță, nu are la acest moment o soluție de avarie. «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția!» a declarat primarul... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:40 (7537 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 11:40 (2475 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:10 (14728 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Amara, stațiunea care plânge/râde cu un ochi

Amara, stațiunea care plânge/râde cu un ochi

Despre Amara nu s-a mai auzit nimic de anul trecut, de când inspectorii PRO au declarat-o «pe moarte» după un raid prin stațiune... Atunci, primarul Ion Măiță promitea că «se vor lua măsuri și se va rezolva!». La un an distanță, stațiunea e la fel, iar administrația locală are alte priorități... Trebuie să cheltuie 25 milioane de lei în următorii 2 ani din fonduri europene pentru reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla». Ce se întâmplă anul ăsta nu mai contează...
La pas prin stațiune Stațiunea Amara începe «la căsuțe». Căsuțele sunt vechi și emană miros de rânced, dar au rămas la mare căutare... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2019, 14:40 (7621 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Contract semnat cu ADR Sud Muntenia

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Luni, 3 iunie a.c., în prezența președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a fost semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 25 milioane de lei pentru reabi­litarea Plajelor «Perla» și «Zorilor» din stațiunea Amara. Termenul de execuție al lucrărilor este de 3 ani, iar banii vor fi utilizați pentru «îmbunatățirea infrastructurii specifice activităților de agrement».

Mai e mult până departe Semnarea contractului dintre ADR Sud Muntenia și reprezentanții orașului Amara a fost prezidată de către preșe­dintele Victor Moraru, în calitate de inițiator al celor... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 20:25 (7171 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2019, 11:10 (6935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Primăria Amara

Scandal public la Primăria Amara

Amara Business Grup, societatea Consiliului Local Amara, este ținta unui nou scandal. Printr-o hotărâre a aleșilor locali ai orașului, s-a decis delegarea Serviciului de Administrare a Domeniului Public de către firmă, aspect considerat total ilegal de către reprezentanții Prefecturii Ialomița. Reprezentații instituției au solicitat revocarea imediată a respectivului act administrativ, considerând că «delegarea serviciului s-a realizat cu încălcarea prevederilor legale». În replică la acuzațiile aduse, Ion Măiță, primarul din Amara, explică faptul că decizia care agită spiritele a fost luată la recomandarea Camerei de Conturi Ialomița.

Aici sunt banii dumneavoastră!... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2017, 15:35 (8299 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Amara lui Măiță Vodă

Amara lui Măiță Vodă

Ion Măiță e primar la Amara din 11 iunie 2017. Și tot de-atunci învață abc-ul administrației. În 5 luni a ajuns la litera «c»... De la casă!

Ana are mere, Măiță n-are casă Amara lăsată de Moraru e un oraș falimentar. Parcul balnear înghite sute de mii de lei anual, apa nu e potabilă, societatea municipalității, Amara Bussines, e în pragul falimentului, rampa de gunoi a orașului a depășit 5 hectare și continuă să se întindă... Singura veste bună e că săptămâna trecută primarul Ion Măiță a semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,8 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2017, 10:20 (8924 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Aplicarea Legii 153/2017, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, a fost înțeleasă eronat de mulți aleși locali din Ialomița. Controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița a scos la iveală faptul că administrația locală din Amara a interpretat greșit articolele cuprinse în acest act normativ. Așa se face că salarizarea unitară s-a transformat într-o adevărată harababură pe care edilii nu știu cum să o rezolve. Contactat pentru un punct de vedere oficial, primarul Ion Măiță nu a răspuns la telefon până la închiderea ediției.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Legea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 12:35 (8778 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Puci politic ratat la Amara

PSD vrea controlul absolut

Puci politic ratat la Amara

Alegerile parțiale din 11 iunie 2017 de la Amara relansează lupta politică pentru controlul Consiliului Local. Dominat de o alianță PNL-ALDE, acest for legislativ refuză să se supună controlului politic al PSD și este un factor de presiune constant pentru noua conducere a Primăriei Amara. Joi, 29 iunie a.c., consilierii PSD au încercat încă o dată să-l «elimine» din Consiliul Local pe Robert-Corneliu Brudariu, consilier ALDE și lider de grup în cadrul alianței. Deși blocat, puciul PSD reprezintă debutul unui război politic care ar putea duce la dizolvarea Consiliului Local Amara.

Politica nu ține cont de electorat... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 10:50 (5536 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Polițiștii rutieri ialomițeni, sprijiniți de colegii de la ordine publică, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul IGPR, acționează în această săptămînă pentru prevenirea și combaterea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 09:20
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat preventiv după ce a bătut un polițist

Un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi a ajuns la spital după ce a fost bătut în timpul serviciului. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict în incinta unui bar din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 19:10
(5858 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50
(5215 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: A furat un gard!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale de la Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui tînăr, de 28 de ani, suspectat de faptul că ar fi sustras gardul de fier al unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt gard


DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7048 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 14 ani, suspectat de furt

Un minor de 14 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de furt calificat. El este principalul suspect într-o anchetă privind furtul de bani din cadrul unei societăți comerciale. Luat la întrebări de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 13:15
(4112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15
(4599 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 240 tone de produse, confiscate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat mai multe controale pe linia constatării abaterilor privind normele de sănătate și bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 10:05
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


9 Decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției a stabilit, în urmă cu 11 ani, data de 9 decembrie ca fiind «Ziua Internațională Anticorupție». Semnată de România la data de 9 decembrie ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:40
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Deschide ușa, creștine!»

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni organizează cea de-a XII-a ediție a Festivalului de Colinde Populare Românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 18:05
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Patru tineri, cercetați penal după ce au aruncat cu pietre într-o dubă!

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 19 ani, din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere. În fapt, cei în cauză sînt bănuiți că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:50
(5477 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A furat bagaje dintr-un centru comercial!

O tînără de 34 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiștii de Investigații Criminale, fiind bănuită că ar fi sustras bagaje ce conțineau bunuri în valoare de 200 de lei, din locul special amenajat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 17:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Platonești: Infractor încarcerat

Vineri, 5 decembrie 2014, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:25
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 8 decembrie 2014, sînt disponibile 74 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 16:05
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea Colindului la Slobozia

În folclorul românesc, Colindatul de Crăciun este cel mai important ciclu sărbătoresc popular tradițional, cel mai bogat și colorat prilej de manifestări folclorice. Deprinderea de a colinda, de a saluta ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 15:20
(3710 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Nu a respectat barierele și a intrat cu mașina în locomotivă!

Duminică, 7 decembrie a.c., șoferul unui autoturism nu a respectat semnalele acustice și luminoase la trecerea la nivel cu calea ferată și a intrat în coliziune cu locomotiva unui tren de călători.  ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 14:40
(4698 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Două bătrîne, acroșate de un autoturism

Poliția a fost sesizată vineri, 5 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce două femei ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 13:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Statisticile arată că, cele mai multe cazuri de trichineloză la om apar în perioada sărbătorilor de iarnă, cînd, în mod tradițional, se taie un număr mare de porci crescuți în sistem gospodăresc, iar o ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2014, 12:15
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Prețurile Maximale pentru proiectele de servicii finanțate prin Măsura LEADER

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va elabora o listă care va conține prețurile maximale pentru proiectele de servicii finanțate în cadrul Măsurii 19 LEADER din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 21:05
(5579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Peste 350 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în cadrul acțiunii «Foc de artificii 2014-2015», două infracțiuni fiind constatate. Prin acțiunea «Foc de artificii» se urmărește ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 18:40
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit 300 de lei pe stradă și i-a predat Poliției

Vineri, 5 decembrie 2014, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului de Pază și Protecție Slobozia a găsit, în zona comercială «Casa Modei», suma de 300 de lei. Subofițerul i-a predat subofițerului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 17:30
(5294 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Doi tineri, cercetați pentru furturi din mașini și locuințe

Polițiștii feteșteni cercetează doi tineri, de 16 și 18 ani, ambii din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, tinerii sînt bănuiți că în cursul lunii noiembrie ar fi sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 16:15
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Arestat pentru «tentativă de omor»

În cursul zilei de joi, 4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza comunei Bărbulești, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 15:20
(8245 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Brașovean reținut după ce a condus fără permis și și-a ascuns identitatea

Polițiștii Biroului Poliție Rutieră Urziceni au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat, de 43 de ani, din județul Brașov. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2014, 14:05
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 17 ani, reținut pentru tîlhărie. A smuls lănțișorul de la gîtul unui copil!

Un tînăr de 17 ani, bănuit că a smuls un lănțișor de aur de la gîtul unei persoane,  a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii de Investigații Criminale. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 16:35
(5556 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «La pas prin lumea satului». Evenimentul se va produce miercuri, 10 decembrie 2014, expoziția reunind obiecte din toate colecțiile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2014, 13:20
(4143 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Și-a văzut tatăl murind

Un tînăr de 21 de ani a văzut cu ochii lui cum tatăl său, un bărbat de 53 de ani, din București, și-a pierdut viața. Cei doi se aflau în autoturismul pe care bărbatul îl conducea și au fost implicați într ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 19:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O zi fără eliberare de permise sau numere de înmatriculare

Joi, 4 decembrie 2014, activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor se suspendă între intervalele orare 7,00-10,00 și 15,00-17,30, ca urmare a întreruperii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 18:20
(5722 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volan fără a deține permis

Doi șoferi, unul de 45 de ani și un altul de 25 de ani, conduceau pe șosele din Ialomița fără să dețină permise auto. Ambii s-au ales cu dosare penale. Primul șofer este bărbatul de 45 de ani care, potrivit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:50
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...