Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lipsă de dotări și medici specialiști în cabinetele medicale școlare din Ialomița

Lipsă de dotări și medici specialiști în cabinetele medicale școlare din Ialomița

Zeci de unități școlare din Ialomița, în special din mediul rural, așteaptă în­ființarea cabinetelor medicale. Chiar și unitățile de învățământ care dețin astfel de cabinete întâmpină probleme, din cauza lipsei personalului medical. La nivelul județului Ialomița își desfășoară activitatea 54 de cadre medicale în cabinetele școlare, însă numărul acestora ar trebui să fie dublu.

 

O situație care trenează de ani Școlile din Ialomița au 28 de cabinete medicale, iar toate există în mediul urban. În cadrul acestor... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2026, 10:20 (1954 vizualizări - 1 comentariu)

ULTIMA ORĂ

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în unitățile de învățământ din Urziceni 

Joi, 26 martie 2026, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul unităților de învățământ din Urziceni, dar și în cele din localitățile î... [citește toată știrea]

27 Martie 2026, 12:40 (2279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de școli din Ialomița sunt fără autorizații la incendiu sau sanitare

Zeci de școli din Ialomița sunt fără autorizații la incendiu sau sanitare

Obținerea autorizațiilor de securitate la incendiu sau cele sa­nitare reprezintă o provocare pentru directorii școlilor din județ. Deși legislația îi obligă să le dețină, zeci de școli din Ialo­mița funcționează fără aceste documente. Situația trenează de cel puțin 5 ani, fără ca vreo instituție abilitată să ia măsuri. Lipsa obținerii autorizațiilor a fost împiedicată de șantierele deschise ca urmare a proiectelor de reabilitare, însă sunt și situații punctuale care împiedică obținerea acestor documente.

 

O problemă care trenează Autorizația de... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2025, 09:55 (2891 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școlile din localitățile rurale aflate la marginea județului Ialomița, în special în zona Urziceni, se confruntă de ani buni cu o lipsă a profesorilor calificați. Așa se face că aceleași cadre didactice predau mai multe materii sau împart cancelaria cu profesorii necalificați. Datele arată că, pentru anul școlar 2025-2026, aproximativ 200 de profesori care nu au studii în domeniul Educației au fost încadrați în sistemul de învățământ și trimiși la catedră.

 

Profesori necalificați pentru elevii ialomițeni Termenul de «necalificat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2025, 10:20 (3421 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3719 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare în școlile din 12 localități ialomițene

Reabilitare în școlile din 12 localități ialomițene

Școlile din 12 locali­tăți ialomițene nu i-au putut primi pe elevi în clase, acestea fiind incluse în programe de reabilitare. Astfel, în baza deciziilor aprobate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, copiii au fost relocați în alte spații. Oficialii Direcției de Sănătate Publică susțin faptul că soluțiile identificate pentru desfășurarea activităților educative respectă regulile de siguranță sanitară.

 

Relocare pentru 2000 de elevi Numărul total al elevilor care au început școala în alte spații se apropie de 2000, potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2025, 10:20 (7468 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Școli ialomițene, pe lista clădirilor cu risc seismic a Ministerului Educației

Școli ialomițene, pe lista clădirilor cu risc seismic a Ministerului Educației

Periodic, Ministerul Educației analizează și starea clădirilor cu destinația școală din fiecare zonă a țării. Instituția a dat publicității o listă cu unitățile de învățământ care prezintă risc seismic. Evident, și în Ialomița există astfel de probleme, unele dintre instituțiile care se regăsesc pe lista Ministerului fiind școli și licee de top din județ. Din fericire, potrivit specialiștilor, în cazul unui cutremur, aceste clădiri ar fi avariate, dar nu s-ar prăbuși...

 

O obligație legală Potrivit Legii nr. 212/2022, privind unele măsuri pentru reducerea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2025, 07:55 (5752 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4604 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Început aproape de finalul anului școlar trecut, Pro­gramul «Masă Sănătoasă», denumit în trecut «Masa Caldă în școli», s-a derulat în 30 de unități de învățământ din ju­dețul Ialomița. Printr-o decizie a Ministerului Educației, în urmă cu o săptămână, numărul școlilor beneficiare a fost suplimentat. Astfel, 39 de unități de învățământ din Ialomița sunt înscrise în cadrul acestui program. Cu toate acestea, într-o raportare oficială, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița evidențiază deficiențele pe care școlile ialomițene le-au întâm­pinat prin derularea «Mesei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 16:15 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Luni, 4 noiembrie 2024, polițiștii din Ialomița au desfășurat activități informativ-preventive la 6 școli gimnaziale și profesionale din localitățile Grivița, Traian, Cocora, Scânteia, Reviga și... [citește toată știrea]

5 Noiembrie 2024, 15:00 (3420 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

În cadrul ultimei ședințe a Autorității Teritoriale de Ordine Publică s-a pus în discuție modul în care unitățile de învățământ s-au pregătit pentru debutul noului an școlar. Prezenți la întâlnire au fost și reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceștia au atras încă o dată atenția cu privire la necesitatea asigurării serviciilor de pază pentru unitățile de învățământ. Potrivit oficialilor din Poliția ialomițeană, 26 de școli din județul Ialomița nu dispun de pază sau de sisteme de supraveghere video. Responsabilitatea în acest caz cade pe umerii administrațiilor locale care susțin că nu au fonduri... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2024, 12:50 (2142 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa autorizațiilor de securitate la incendiu, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

Lipsa autorizațiilor de securitate la incendiu, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

La o săptămână de la debutul anului școlar, autoritățile din Ialomița fac un bilanț al modului în care unitățile de învățământ s-au pregătit pentru deschiderea școlilor. O problemă care trenează de aproximativ 10 ani și căreia nu i-a fost identificată soluția este lipsa auto­rizațiilor de securitate la incendiu. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița susțin că este nevoie de mai multă implicare din partea autorităților locale pentru ca toate școlile care necesită acest document să-l poată obține.

 

Situația la zi a școlilor fără autorizație... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2024, 09:50 (5564 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Radiografia pregătirilor pentru debutul noului an școlar

Ialomița: Radiografia pregătirilor pentru debutul noului an școlar

În urmă cu o săptămână, o comisie specială formată din reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Instituția Prefectului Județul Ialomița a făcut verificări cu privire la sta­diul pregătirii școlilor pentru debutul noului an școlar. Deși numărul unităților de învățământ fără autorizații sanitare s-a redus considerabil, problemele au rămas aceleași. Mai mult, marea provocare pentru școli este să asigure spații conforme pentru elevi, în unitățile unde se desfășoară lucrări de reabi­litare.

 

Probleme înainte de începerea școlii... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2024, 07:50 (4423 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița încep «marea relocare» a elevilor

Școlile din Ialomița încep «marea relocare» a elevilor

Din cauza proiectelor de reabilitare în care au fost incluse, școlile ialomițene caută soluții pentru relocarea elevilor astfel încât aceștia să participe la cursuri în cele mai bune condiții. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a fost notificat cu privire la 14 unități de învățământ din județ care vor be­neficia de reabilitări și după 9 septem­brie 2024, când se va deschide oficial anul școlar 2024-2025.

 

Fonduri pentru reabilitarea școlilor Conform datelor oficiale, cele 14 unități de învățământ incluse î... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2024, 15:25 (5460 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

21 milioane de lei pentru renovarea școlilor din Țăndărei

Primăria Țăndărei așteaptă «undă verde» din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia în vederea finanțării unor proiecte ce vizează reabi­litarea energetică a trei unități de învățământ din oraș. Este vorba despre Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1. Valoarea proiectelor se ridică la 21 milioane de lei.

 

Investiție în Educație Liceul Tehnologic Țăndărei, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» și Școala Gimnazială Nr. 1 sunt printre cele mai vechi clădiri publice... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2024, 11:25 (4340 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 350000 de euro pentru reabilitarea școlii din Rași

Investiție de 350000 de euro pentru reabilitarea școlii din Rași

Asociația «BookLand» a reabilitat integral școala din satul Rași, comuna Sălcioara. Lucrările au avut loc în perioada martie 2023-iunie 2024, clădirea lăsată în paragină benefi­ciind de intervenții complexe, inclusiv la nivel structural, pentru a redeveni funcțională. Costurile de renovare au fost de 350000 de euro, din care 100000 de euro a fost contribuția Primăriei Sălcioara, care a achitat integral manopera. Restul sumei a fost acoperită de cei 54 de parteneri ai proiectului, companii și asociații care susțin misiunea educațională «BookLand» în mediul rural.

 

54 de sponsori pentru renovarea școlii... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2024, 09:50 (6921 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat o serie de dezbateri, la care au participat profesori, dar și reprezentanți ai autorităților competente, ce au avut ca scop prevenirea consumului de droguri și dar și a faptelor de violență în rândul elevilor. Deși, teoretic, cei implicați știu ce au de făcut, în realitate, lipsa de transparență face ca toate eforturile să fie zadarnice. Oficialii Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că unitățile de învățământ ar trebui să dea dovadă de mai multă transparență pentru a putea ține aceste probleme sub control.

 

Grupuri de lucru la nivelul școlilor... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2024, 07:50 (7033 vizualizări - 0 comentarii)

ULTIMA ORĂ

Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Marți, 30 ianuarie a.c., cu ocazia sărbătoririi «Zilei Internaționale pentru Nonviolență în Școală», polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară au desfășurat activități informativ-preventive cu elevii... [citește toată știrea]

1 Februarie 2024, 18:10 (11651 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2984 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi feteșteni, încarcerați

Polițiștii feteșteni au prins și încarcerat doi bărbați din localitate pe numele cărora instanța a emis, în luna ianuarie a acestui an, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:59
(11987 vizualizări - 0 comentarii)


APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12656 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15048 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Siguranței pe Internet, marcată și la Slobozia

Uniunea Europeană sărbătorește ziua de 9 februarie drept Ziua Siguranței pe Internet. «În acest context, ofițerii Institutului de Prevenire și Psihosociologie din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 10:53
(12124 vizualizări - 0 comentarii)


S-a ridicat Codul Portocaliu

Codul Portocaliu pentru județul Ialomița a fost ridicat luni seara, la orele 19,00. Autoritățile atrag însă atenția că în patru județe, respectiv Tulcea, Constanța, Ialomița și Călărași este posibil să ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 08:04
(12793 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști în discoteci

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 6 spre 7 februarie a.c., polițiștii din mai multe structuri au acționat în mediul rural urmărind în principal prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:42
(13006 vizualizări - 0 comentarii)


Drumurile comunale rămîn blocate, elevii stau acasă și marți, 9 februarie

«Avînd în vedere condițiile meteorologice deosebite, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a dispus tuturor Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din județ ca toate drumurile comunale care acced în localitățile unităților administrativ-teritoriale să fie blocate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:06
(13539 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate executate

La finalul săptămînii trecute, în data de 5 februarie, polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza orașului un localnic de 32 de ani, pe numele căruia exista un mandat european de arestare. Persoana în ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 16:38
(13039 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor la Urziceni

Sîmbătă, 6 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 15:29
(12352 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Europeană 112, sărbătorită și în România

Data de 11 februarie 2010 marchează cea de-a doua ediție a Zilei Europene 112. Numărul de urgență 112 este comun în toate cele 27 de state ale Uniunii Europene și se folosește pentru a contacta gratuit ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 11:59
(10928 vizualizări - 0 comentarii)


Codul portocaliu în Ialomița se prelungește până luni seara

Codul portocaliu în Ialomița se prelungește pînă luni seara

Meteorologii au prelungit duminică atenționarea cod portocaliu de ninsori abundente și viscol pînă luni, la orele 20,00, anunță ANM. Avertizarea extinsă este valabilă pentru nouă județe din sudul și sud ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 15:31
(11278 vizualizări - 0 comentarii)


Apa lui Ionașcu, subiect de anchetă la Ministerul Sănătății

Surse din cadrul Ministerului Sănătății au ținut să precizeze că în următoarele zile pe subiectul apei din Slobozia va fi demarată o anchetă. Ancheta ar fi fost ordonată chiar de ministrul Sănătății, Attila ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:13
(13711 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri înzăpezite

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că, în prezent, se acționează în toate localitățile județului, pentru a fluidiza circulația pe toate drumurile și a facilita accesul utilajelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:10
(14174 vizualizări - 10 comentarii)


Subvenții acordate de APIA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor Județene APIA, vineri, 5 februarie 2010, aproximativ 150 milioane lei, fonduri de la bugetul național destinate sectoarelor zootehnic ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2010, 09:11
(13488 vizualizări - 0 comentarii)


La închisoare pentru ultraj

Joi, 4 februarie a.c., polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Dănuț B., de 35 de ani, din comuna Sudiți, județul Ialomița. Pe numele bărbatului, la data de 26 ianuarie 2010 Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 18:12
(16864 vizualizări - 1 comentariu)


Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

În după-amiaza zilei de vineri, 5 februarie a.c., Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben pentru mai multe județe, printre care și Ialomița. Reprezentanții ANM avertizează ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 17:10
(12457 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

În cursul zilei de joi, 4 februarie, în intervalul orar 12,00-16,00, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune în sistem integrat, urmărindu-se în principal prevenirea și combaterea criminalității ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 16:32
(13940 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton omorît de un tractor

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui grav accident rutier produs miercuri, 3 februarie a.c., în comuna Bărbulești, un bărbat pierzîndu-și viața. Bărbatul, în calitate de pieton, s-a angajat în ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 19:06
(9968 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, încarcerat

Miercuri, 3 februarie a.c., polițiștii feteșteni, în urma unei acțiuni desfășurate pe raza municipiului, au identificat și reținut un bărbat de 60 de ani, din localitate, urmărit din luna iulie a anului ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:41
(10491 vizualizări - 0 comentarii)


Disciplinizarea traficului rutier, în atenția polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune al cărui scop principal a fost prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 137 sancțiuni contravenționale, în valoare de ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:11
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii din Țăndărei și din posturile de poliție arondate municipiului Urziceni au executat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 17:02
(10321 vizualizări - 0 comentarii)


Amonil și-a reluat activitatea de producție

Miercuri, 3 februarie, reprezentanții Amonil SA au anunțat reluarea activității de producție, oprită parțial la jumătatea lunii ianuarie 2010 din cauza temperaturilor extrem de scăzute. «În data de 3 februarie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 11:07
(11016 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 7100 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață de peste 170 mii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 19:17
(10044 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Năvodul» pentru un pistol de jucărie

Un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din comuna Borănești, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei, în urma unui apel fals prin 112. Pe scurt, un cetățean a sesizat Poliția marți ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 16:42
(8557 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, descoperite de polițiști

Marți, 2 februarie a.c., polițiștii au identificat un bărbat de 39 de ani, care deținea fără drept o armă neletală supusă autorizării, pe care în anul 2009 ar fi vîndut-o unui călărășean. Arma cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 15:32
(7615 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de marți, 2 februarie, între orele 12,00-15,00, efective sporite de polițiști, jandarmi și polițiști comunitari au acționat pe raza municipiului Slobozia pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 14:53
(10183 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Lefter, noul adjunct al IPJ Ialomița din 1 februarie 2010

«Începînd cu data de 1 februarie 2010, în urma promovării concursului organizat de Inspectoratul General al Poliției Române pentru funcția de adjunct șef inspectorat la Inspectoratul de ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:35
(11171 vizualizări - 3 comentarii)


Contribuțiile la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, neschimbate

În data de 26 ianuarie 2010 a fost adoptată Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010, act normativ prin care au fost stabilite contribuțiile pe care agenții economici trebuie să le plătească ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:32
(8336 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:25
(11258 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor de 16 ani a încercat să fure geanta unei femei

Luni, 1 februarie, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Urziceni, aflați în patrulare în stația CFR, au observat un tînăr care agresa o femeie pe peronul stației cu intenția de a-i sustrage ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 20:18
(11141 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...