Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tonița Manea NU mai este subprefect al județului Ialomița!

Prin Hotărâre de Guvern

Tonița Manea NU mai este subprefect al județului Ialomița!

Printr-o Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Tonița Manea revenise în funcția de subprefect în 18 ianuarie 2024, aceasta părăsind instituția în februarie 2023, după ce a demisionat.

 

Tonița Manea, din nou subprefect care nu mai este În perioada 2016-2023, Tonița Manea a ocupat atât funcția de subprefect, cât și pe cea de prefect al județului Ialomița, fiind susținută de PNL. Aceasta a renunțat la funcția de subprefect în urma unei demisii... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2024, 17:50 (6390 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Tonița Manea revine în funcția de subprefect al județului Ialomița

Tonița Manea revine în funcția de subprefect al județului Ialomița

Guvernul României a decis în cadrul ședinței de joi, 18 ianuarie 2024, numirea în funcția de subprefect al județului Ialomița. Aceasta a părăsit instituția în februarie 2023, după ce a demisionat din această funcție.

Tonița Manea, din nou subprefect al județului
În perioada 2016-2023, Tonița Manea a ocupat atât funcția de suprefect, cât și pe cea de prefect al județului Ialomița, fiind susținută de PNL. Aceasta a renunțat la funcția de subprefect, în urma unei demisii înaintată Ministerului Afacerilor Interne, în februarie 2023. În cadrul ședinței de joi, 18 ianuarie 2024, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2024, 19:50 (13067 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Tonița Manea, subprefect al județului Ialomița din 3 martie 2021, a demisionat din funcție. Instituția Prefectului Ialomița nu a comentat această decizie.

Ce nu știe nimeni, știe toată administrația
Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea, a demisionat vineri, 24 februarie 2023, din funcție. Demisia nu reprezintă o surpriză în condițiile în care primele zvonuri privind o astfel de decizie au apărut încă din luna ianuarie. Prefectul Constantin Marin a confirmat informația, însă nu a oferit nicio explicație publică. Reamintim că subprefectul Tonița Manea a ocupat în perioada... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 17:05 (22044 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Instituția Prefectului Ialomița a organizat vineri, 22 octombrie a.c., o conferința de presă în cadrul căreia a fost prezentat bilanțul situației generate de pandemie. Conform declarațiilor subprefectului Tonița Manea, la acest moment 90% din paturile alocate pentru bolnavii de COVID-19 în Ialomița sunt ocupate. Administrația județeană face eforturi pentru achiziția a 30 concentratoare de oxigen noi care să permită extinderea numărului de paturi tip ATI. «Situația este într-o continuă dinamică... Vă asigur că toate autoritățile responsabile fac eforturi pentru a susține eforturile medicilor. Numărul celor care au decis să se vaccineze în ultimele zile a crescut semnificativ...» a precizat... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2021, 17:10 (7012 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Ca la noi la nimenea

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Prefectura Ialomița a convocat, în 16 septembrie 2021, o comisie de constatare a inundațiilor. Comisia, formată din reprezentanți ai institu­țiilor județene cu atribuții în domeniu, a avut sarcina de a constata «inundațiile cauzate de infiltrațiile apei printr-un rambleu al unui canal de irigații» din... primăvara anului 2021! Subprefectul Tonița Manea susține că «aceasta este procedura legală în cazul unei astfel de sesizări».

Comisie de toamnă pentru inundații de primăvară Ca urmare a unei adrese transmise de Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița în 15 septembrie 2021, în ziua... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:10 (10219 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tonița Manea NU mai este prefect. Mihai-Andrei Tănăsescu este noul prefect al Ialomiței!

Tonița Manea NU mai este prefect. Mihai-Andrei Tănăsescu este noul prefect al Ialomiței!

bonus: subprefectul Emilian Barbu a fost eliberat din funcție

În cadrul ședinței de Guvern de miercuri, 3 martie 2021, au fost eliberați din funcții 38 de prefecți și 60 de subprefecți la nivel național. De asemenea, au fost numiți în funcții 36 de prefecți și 75 de subprefecți, pentru alți 4 subprefecți aplicându-se principiul «mobilității», devenind inspectori guvernamentali. Astfel, printr-o Hotărâre, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de prefect, începând cu data de joi, 4 martie 2021, printr-o altă Hotărâre a Guvernului Câțu, fiind numit în această funcție Mihai-Andrei Tănăsescu. Acesta a fost propunerea USR PLUS Ialomița pentru a ocupa poziția de prefect, anterior fiind stabilit că județul Ialomița revine USR PLUS pentru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2021, 19:05 (28338 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

Gigi Petre rămâne singur?

Subprefectul Tonița Manea se întoarce la Casa de Pensii Ialomița

nota redacției: Tonița Manea a fost de acord cu prelungirea mandatului de subprefect!

Detașată începând cu data de 2 noiembrie 2016 în funcția de subprefect al județului Ialomița, Tonița Manea vrea să revină la Casa de Pensii. Perioada de detașare expiră pe 2 mai 2017, însă decizia Guvernului poate fi amânată, conform legii, cu până la 3 luni.

Discreție feminină Numită în funcție pe 2 noiembrie 2016, către finalul guvernării tehnocrate a lui Dacian Cioloș (cu aportul nemijlocit al deputatului Gheorghe Tinel), Tonița Manea a ocupat stoică funcția de subprefect al județului Ialomița fără să atragă atenția nimănui. Discretă și conștientă de conjunctură, ea a așteptat răbdătoare... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2017, 11:05 (8944 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

PSD Ialomița caută subprefect

PSD Ialomița caută subprefect

A început numărătoarea inversă la Instituția Prefectului Ialomița. Da, da, ați auzit bine! Vorbim despre biroul acela mic, din capătul holului, unde Tonița Manea a fost exilată, la ordinul deputatului Tinel, cu speranța stupidă că PNL va câștiga alegerile în România, iar Ialomița va scăpa de «ciuma roșie» pe care se chinuie acum iohanniștii să o stârpească pe șoseaua Kiseleff.

Tonița a sunat pentru rezervare Nu știm alții cum sunt, dar noi unii, când ne gândim la Tonița Manea, ne podidesc lacrimile. Să lași tu slujbă liniștită, de director economic la Pensii și să crezi că ialomițenii... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2017, 10:25 (8936 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marin Constantin se întoarce la Consiliul Județean. Sau nu!

PSD Ialomița contestă numirea în funcție a subprefectului

Marin Constantin se întoarce la Consiliul Județean. Sau nu!

Surse apropiate Instituției Prefectului Ialomița susțin că «rocada subprefecților» nu ar fi fost posibilă fără acordul tacit al PSD Ialomița. Considerat «eminența cenușie» a Organizației PSD în mandatul președintelui Ciupercă, Marin Constantin a căzut, încet-încet, în dizgrație. Potrivit legii, acesta ar trebui să revină acum pe funcția de consilier pe care o ocupa în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a declarat public că Marin Constantin a solicitat revenirea pe post, însă pînă la acest moment nu a fost luată o decizie... «Studiem legalitatea acestui demers. Dacă e posibil, nu avem nimic împotrivă!» a declarat el. Reamintim că, pentru a putea fi numit în... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2016, 12:55 (7389 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marin Constantin a rămas fără funcție. Tonița Manea, noul subprefect al județului Ialomița!

Marin Constantin a rămas fără funcție. Tonița Manea, noul subprefect al județului Ialomița!

Începînd de miercuri, 2 noiembrie 2016, județul Ialomița are un nou subprefect. Este vorba despre Tonița Manea, fost director adjunct în cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița. Aceasta l-a înlocuit pe Marin Constantin, schimbat din funcție printr-o Hotărîre a Guvernului.

O funcție controversată
Marin Constantin a fost numit subprefect al județului Ialomița înainte de încheierea alegerilor locale din anul 2012, mai exact pe data de 1 iunie 2012, printr-un ordin emis de Guvernul Ponta I. În cei 4 ani și jumătate de mandat, Marin Constantin a fost acuzat de nenumărate ori cu privire... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2016, 19:10 (17984 vizualizări - 18 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4774 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5261 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4599 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7309 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8211 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7112 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5906 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4595 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7671 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6269 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5717 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...