Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Remember Ioan Pinter

Remember Ioan Pinter

«...zeii dau cu zarurile și nu ne întreabă dacă vrem să luăm parte la joc. Zeii nu țin seama de planurile și speranțele noastre, undeva în Univers ei joacă zarurile și se poate întîmpla ca tu să fii alesul. Din acel moment, cîștigul și pierderea sunt o chestiune de șansă...»-Paulo Coehlo.

Toamna și-a întins covoru-i multicolor de frunze moarte peste tot. Soarele încearcă cu ultimele puteri să strălucească tot mai tare peste întregul oraș. 2 octombrie 2003. Deodată, liniștea orașului nostru a fost tulburată de un zvon tot mai insistent.
Întreaga urbe răsună de geamătul lung al sirenelor și arama clopotelor de la biserici care transmit în eter incredibila veste. Da, este adevărat!
Pașii neauziți ai gospodarului nostru, dar și ai omului ing. Ioan Pinter au pornit pe strada care urcă spre cer. Vestea a cutremurat întreaga comunitate, în egală măsură membrii familiei, prieteni, cunoscuți.
Șiruri întregi de oameni cu lacrimi în ochi transmit și comentează că orașul nostru s-a îmbrăcat în straie cernite.
Anii au trecut! Iată că s-au împlinit 7 ani de la incredibila dispariție. Se cuvine ca pentru cîteva clipe să readucem în memoria tuturor pe cel care astăzi se află acolo «Sus», pe ing. Ioan Pinter.
Născut pe meleaguri ardelene, la 17 iulie 1942, în orașul Orăștie, a făcut parte dintr-o familie de români modești. Urmează școala generală și Liceul în orașul natal, apoi cursurile Facultății de Electrotehnică Timișoara. După obsolvire este angajat ca inginer șef de secție la IRE Deva, apoi vine la București la IRE și este detașat la IRE Ialomița ca inginer șef. După cîțiva ani este numit director al acestui centru de rețele electrice. În anul 1991 ajunge viceprimar al municipiului Slobozia, iar în 1992 este ales primar pînă la sfîrșitul vieții sale.
În toată perioada activității sale s-a bucurat de aprecierile celor cu care a lucrat, ale celor pe care i-a îndrumat profesional sau al celor cu care a colaborat. Avea reale calități se conducător, dovedind o blîndețe deosebită, era discret, natural dar și un puternic sentiment de solidaritate cu cei aflați în nevoi, era foarte respectuos cu toți oamenii, niciodată nu făcea diferențe între oamenii cu care venea în contact.
Munca și credința constituiau pentru el repere permanente. Simplitatea și modestia erau alte trăsături ale personalității lui, păstrînd în el profunzimea ardeleanului care nutrește un adînc sentiment de responsabilitate pentru tot ceea ce face. Trăind în copilărie într-un oraș în care conviețuiau mai multe naționalități, a învățat să fie tolerant cu cei din jurul lui, a legat adevărate prietenii cu sași, cu maghiari...
Era un bun familist și un mare iubitor de copii. Viața lui modestă, exemplul simplu și tăcut, modul în care a știut de fiecare dată să-și ajute semenii au lăsat în urma lui multe regrete.
Avea în sînge demnitatea, buna cuviință, politețea, calități pe care le primise din familie. Firea lui de ardelean încăpățînat, răbdător și stăruitor l-a ajutat să înfrunte multe din opreliștile apărute în drumul vieții sale. De-a lungul activității sale s-a bucurat de aprecierea oamenilor, primind numeroase distincții:
-omul anului în 1999-Ziarul «Informația Ialomiței» și în 2003 Antena 1 Slobozia
-Măturoiul de Aur-1997, «Academia Cațavencu»
-Membru al Clubului primarilor -Callatis 2001
-Who’s in Who România-Ediția princeps 2002 (Enciclopedia personalităților societății contemporane, s-a numărat printre cele 4140 personalități nominalizate în volum)
-Membru de onoare al Comitetului Director al Asociației Municipiilor din România (p.m. 2003)
-Cetățean de onoare Slobozia-(p.m.) 2003
Urmînd tradiția străbună, să-l readucem în memoria tuturor celor care l-au cunoscut și iubit, să înălțăm o rugăciune pentru sufletul lui bun rugîndu-ne pentru liniștea și odihnă veșnică.
Cred cu tărie că omul Ioan Pinter va dăinui în mințile tuturor, păstrîndu-i în memorie o amintire deosebită.
Viața este un joc, să-i cunoaștem regulile și, prin dragoste și credință, să învățăm să fim mai buni și mai generoși.

Comemorare
Împovărați de durere și suferința care au săpat răni adînci în sufletele noastre și care ne-au stat alături, comemorăm cu aceeași emoție în suflete 7 ani de la plecarea pe drumul fără întoarcere a iubitului nostru soț, tată și bunic, ing. Ioan Pinter.
Cu smerită pioșenie vom fi cu toții, familie, prieteni, rude, cunoscuți la tristul mormînt, ne vom pleca genunchii și în dangătele clopotului, vom ruga pe cel Atotputernic și pe Preacurata Sa Maică, ca acolo sus unde se află acum să se bucure de lumina cea neapropiată a Duhului Sfînt și să se odihnească în pace.
Somnul să-i fie lin, iar Raiul loc de veșnică odihnă.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!

5 Octombrie 2010, 17:08 (24292 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


marian:
(17 Octombrie 2010, 15:28)
Oare nu s-a gandit nimeni pana acum ca o strada din acest municipiu i-ar putea purta numele? Decat Stanjenei,Londra,Paris(in cinstea francezilor care ne retrimit infractorii acasa),mai nimerit ar fi fost Ioan Pinter,nu? ce au facut CD Gherea sau Domnita Balasa pt noi?
om de rind:
(14 Octombrie 2010, 11:33)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!Mai rar oanemi ca domnia sa.
ADRIAN:
(12 Octombrie 2010, 12:14)
Anul nasterii este corect:1942
gogu:
(11 Octombrie 2010, 16:51)
dzeu sa-l odihneasca , aplecat un ardelean gospodar ,si avenit moldovean ,of ia imprastiat al de sus ,cand om scapa de ei
UN ALT MURITOR:
(5 Octombrie 2010, 23:54)
Acolo printre ingeri omul Ioan Pinter a gasit locul ce i s-a cuvenit in aceasta vesnicie, a gasit calea spre stele unde si-a facut un palat de lumina in care asteapta iesind din cand in cand la poarta sa vina randuiala celor dragi. Din turnul acestui palat cu ferestre imbracate-n curcubeu, lacrimeaza cand ploua si saruta cu puritatea acestor lacrimi sufletele dragi, ramase sa duca mai departe printre meandrele acestei lumi, orinduieli pamantene.Li se arata in vise coborand pe franghii de raze si le intaraste convingerea ca viata este cea mai efemera clipa. DUMNEZEU SA FIE CU TINE IN VESNICA LUME !
victor:
(5 Octombrie 2010, 22:43)
anul nasterii se pare ca este gresit ,in rest un articol frumos
xxx:
(5 Octombrie 2010, 21:58)
nu cred ca era nascut in 1972, faceti articolul ca lumea.
un muritor:
(5 Octombrie 2010, 17:14)
tot respectul pt cel care a gandit acest articol

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: Beat pe scuter, victimă a unui accident

Sîmbătă seara, 17 iulie, în jurul orei 22,00, în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Victima, conducătorul unui moped, a fost transportată la Spital, dar fiindcă starea de sănătate a fost apreciată ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:47
(11708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Ajutoare pentru sinistrații din Săucești-Bacău

Primăria municipiului Fetești a organizat, la inițiativa primarului localității, Gheorghe Catrinoiu, o acțiune de strîngere de ajutoare în vederea sprijinirii persoanelor afectate de inundații din comuna ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:28
(10481 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., în jurul orelor 12.00, două persoane, un bărbat și o femeie, ambele din comuna Manasia, au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița. Subofițerul de serviciu și-a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 14:22
(17032 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16098 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18289 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21584 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21419 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19694 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21420 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20584 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23370 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18760 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23324 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27114 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10567 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24900 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21186 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19291 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...