Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

RAJA CONSTANȚA acuză un oficial de furt

Scandal la Țăndărei

RAJA CONSTANȚA acuză un oficial de furt

Vineri, 2 septembrie, orașul Țăndărei a fost scena unui scandal public în care a fost implicat consilierul local PNG Marian Balea. Acesta a fost acuzat de reprezentanții RAJA Constanța de «branșare ilegală la sistemul de distribuție a apei, agresiune și ultraj împotriva bunelor moravuri», dar și «periclitarea cu bună știință a sănătății publice». În replică, consilierul Marian Balea a declarat că este victima unei vendete politice și a susținut că va face, la rîndu-i, plîngeri penale împotriva reprezentanților RAJA.

Control la brutărie, bîlci la carmangerie
Vineri, 2 septembrie, reprezentanții RAJA Constanța, sprijiniți de un echipaj de jandarmi și alte două echipaje aparținînd unor firme de protecție și pază de pe raza localității, au solicitat firmei ProdLact SRL, aparținînd consilierului local Marian Balea, permisiunea de a controla branșamentele la rețeaua de apă care alimentează brutăria. Potrivit informațiilor deținute de reprezentanții RAJA Constanța, atît brutăria, cît și carmangeria aflate în proprietatea lui Marian Balea, sînt branșate ilegal la rețeaua de apă potabilă. Angajații brutăriei au refuzat categoric să permită accesul în incinta brutăriei, iar cei ai carmangeriei, situată în centrul orașului, au proferat injurii la adresa angajaților RAJA, necesitînd intervenția mascaților pentru aplanarea conflictului. În urma controlului s-a constatat că brutăria folosea apă dintr-un puț forat, în combinație cu apa provenită din rețeaua publică, iar carmangeria, deși unitate de alimentație publică, nu mai era branșată la rețeaua de apă. Acuzațiile reprezentanților RAJA sînt însă mult mai grave. Potrivit purtătorului de cuvînt al instituției, Marian Balea folosește apă necontorizată de la preluarea brutăriei. «Bănuim că folosește această metodă dinainte ca RAJA Constanța să preia rețeaua de distribuție a apei. Altfel nu se explică de ce s-a opus intervenției noastre și solicitării RAJA Țăndărei de a instala un apometru nou» a explicat Irina Oprea, purtătorul de cuvînt al RAJA Constanța.

Balea, acuzat de agresiune
Scandalul declanșat vineri a fost precedat joi, 1 septembrie, de un incident mai grav. Potrivit declarațiilor lui Viorel Alexandrescu, reprezentantul RAJA Țăndărei, consilierul Marian Balea împreună cu cei doi fii ai acestuia l-au amenințat și chiar au blocat în trafic automobilul acestuia, într-o încercare disperată de a-l intimida: «Ieri seară, pe DN2A, cu circa 100 de metri înainte de a ajunge lal birou, am fost blocat în trafic de o mașină Audi în care se aflau cei doi fii ai lui. Din spate, dintr-o altă mașină care ne-a blocat, a coborît el și a început să mă amenințe, să profereze injurii... Nici nu vă spun ce mi-au auzit urechile. Am avut mare noroc că din sens opus a trecut o mașină a poliției rutiere locale... Atunci i-a cerut fiului să pornească mașina și ne-a lăsat să plecăm!» a declarat Alexandrescu.
Acuzațiile lui Viorel Alexandrescu nu sînt contrazise de către Marian Balea. Acesta susține însă că presupusa victimă nu poate confirma cu hîrtii acuzațiile în timp ce el poate. Mai mult decît atît, consilierul Marian Balea susține că va face plîngeri penale împotriva tuturor celor care l-au controlat și că ceea ce i s-a întîmplat vineri este o răzbunare politică: «Tot ce s-a întîmplat e ilegal. RAJA a făcut un abuz fantastic. Este o răzbunare politică pornită de la primarul Vasile Sava pentru că n-am vrut să-l pun pe vicele lui și să-l dau pe Adam afară. Am să fac plîngeri penale și am să-i dau pe toți în judecată. Și pe voi, dacă scrieți ceva rău de mine! Cum vă explicați că după ce s-a controlat, ei îmi sînt datori 7 milioane lei?! Ei, spuneți-mi, dacă sînteți așa deștepți!».

RAJA confirmă oficial: Atentat la sănătatea publică la Țăndărei!
«În cursul acestei zile, echipele de control ale SC RAJA SA Constanța au efectuat mai multe verificări în localitatea Țăndărei, județul Ialomița, care au scos la iveală grave abateri de la normele de sănătate publică. Brutăria de pe șoseaua București, nr. 170, aparținînd societății ProdLact SRL, reprezentată de Marian Balea, a fost debranșată de la sistemul de alimentare cu apă, iar canalizarea a fost bușonată. La ora controlului, această unitate de alimentație publică folosea în amestec atît apa furnizată de RAJA, o apă certificată din punct de vedere calitativ prin sute de analize efectuate în laboratoare acreditate RENAR, cît și apa provenită de la un puț forat. În urma verificărilor, reprezentantul Marian Balea nu a prezentat niciun act care să demonstreze că această sursă de apă este autorizată sau agreată de instituțiile competente. Mai mult, pentru apa din puț proprietarul nu a putut prezenta niciuna din analizele curente la parametrii de potabilitate. Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de distribuție interioară curgea atît apă furnizată de RAJA, cît și din puțul propriu, lucru ce punea în pericol sănătatea publică a consumatorilor, aceste unitate a fost debranșată din stradă de la sistemul de alimentare cu apă, deoarece reprezentanții societății ProdLact SRL au dat dovadă de o inconștiență crasă în ceea ce privește respectarea unor cerințe minimale privind sănătatea publică.
Verificările au continuat și la carmangeria aparținînd aceleiași societăți, Prod Lact SRL. Unitatea aflată la parterul unui bloc are facturi neachitate către SC RAJA SA de peste trei luni. La apariția echipelor de control, angajații de aici le-au refuzat acestora accesul în unitate. Mai mult, au ieșit în stradă și au început să țipe și să aducă diverse injurii angajaților RAJA. Situația a fost calmată de intervenția trupelor de jandarmi. Pentru obstrucționarea controlului, dar și pentru facturile neachitate, carmangeria ProdLact SRL a fost și ea debranșată de la sistemul de alimentare cu apă. (...)
Avînd în vedere cele petrecute, SC RAJA SA Constanța va depune către organele competente împortriva lui Marian Balea plîngeri penale pentru agresiune și ultraj împotriva bunelor moravuri, dar și sesizări oficiale către toate instituțiile statului competente (Direcția de Sănătate Publică Județeană, Direcția Sanitar-Veterinară) să ia măsurile necesare ce se impun în această situație, pentru evitarea unor îmbolnăviri în masă a consumatorilor».

9 Septembrie 2011, 12:38 (17880 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!
RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!
RAJA Constanța: Avarie pe strada Victoriei din orașul Țăndărei!

Comentariile cititorilor:


H2O:
(13 Septembrie 2011, 20:59)
Of...cum de nu s-a gasit inca nici un tigan din Tandarei sa-l trimita pe Balea la cersit prin vest. Ar face mai multi bani decat toate cioropinele trimise acolo. Inspira un amestec de mila si sila asa de bine omogenizat, incat iti scoate instantaneu tot maruntul din buzunar.
coco:
(12 Septembrie 2011, 21:38)
la vladeni a furat in 90 cit a putut a iubito pe dorina mitulescu etc etc
ce:
(10 Septembrie 2011, 11:52)
Ce sa faca dsv ca nu are laborator acreditat renar dar ne recolteaza probe pe care le platim lunar ca vrea puia .la tandarei apa este buna nu ca la slobozia nu ar trebui sa mai luti atateea probe .balea are dreptate .
adi:
(9 Septembrie 2011, 21:31)
Un nenorocit si balea asta,a stat inchis la spitalul 9,sa nu faca picaj in puscarie,iar acum vrea primar.Au facut si cei de la raja un lucru bun cu el.in orasul asta vitregit de soarta.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 04 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19921 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20331 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19343 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19376 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mmm în Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații Mary în Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției! Mary în Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 3 iunie 2026 Gogu în Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 3 iunie 2026 JALE ion în Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei Nicolae în Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații @Muza(kk)Verde în Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune» Guzganu în Podurile peste râul Ialomița din Bucu și Țăndărei se închid pentru reparații Mary în Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune» Misu în Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune» Ioana în Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune» apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 3 iunie 2026 Piața în Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei Mary în Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro Mary în O nouă groapă pe bulevardul Unirii din Slobozia Mary în «Premierul demis Bolojan să înceteze „sinecuriada“ din instituțiile guvernamentale!» Mary în Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune» ATeReul în Instituțiile de mediu refuză autorizarea unei investiții în energie verde de 400 milioane de euro

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...