EVENIMENT
Primarii ialomițeni vor să se vîndă pentru comunitate
750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița
Pe 12 octombrie, Guvernul Boc a tranșat o nouă pomană guvernamentală către administrațiile locale. La nivelul țării, valoarea alocată din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului a fost de 66,4 milioane de lei. Din această sumă, Ialomița a primit doar 750 mii lei, împărțiți românește, conform butadei «cine primește bani de la Guvern, ori e în faliment, ori trece la PD-L». La două săptămîni de la alocarea pe hîrtie, administrațiile locale încă mai așteaptă banii, iar primarii susțin că banii guvernamentali sînt prea puțini pentru a justifica o eventuală trădare.
Bani cu lingurița pentru administrații muritoare de foame
Alocările bugetare din fondul de rezervă al Guvernului au generat, la scurt timp după publicarea hotărîrii de guvern, o serie întreagă de polemici legate de oportunitatea sau, după caz, legalitatea acestei proceduri. Deși în Ialomița cuantumul acestor sume a fost mic, oficialii locali și județeni au profitat de ocazie pentru a ataca furibund Guvernul, în încercarea de a atrage atenția opiniei publice asupra problemelor cu care se confruntă administrațiile locale.
În ciuda eforturilor, efectul atacurilor este scăzut, iar populația județului insensibilă. Rămîne de remarcat însă faptul că cei 750 mii de lei au fost împărțiți unui număr de 26 de localități din Ialomița. Cei mai mulți dintre bani au fost alocați localității Drăgoești (110 mii de lei), dar au primit sume considerabile (prin comparație cu celelalte) și localitățile Balaciu (70 mii lei), Ciulnița (60 mii lei), Platonești (50 mii lei) și Valea Ciorii (70 mii lei). Majoritatea acestor localități sînt localități controlate politic de către PD-L, dar printre cei care au primit fonduri se numără și administrații controlate de PSD sau PNL. În acest context, reprezentanții partidelor politice locale de opoziție au speculat că aceste fonduri reprezintă o formă mascată de mită politică în perspectiva viitoarelor alegeri. Potrivit aprecierilor unanime, prin intermediul alocărilor bugetare pe diferite programe, PD-L speră ca la viitoarele alegeri locale să obțină controlul a minimum 35 de administrații locale. În ciuda eforturilor evidente pe care Guvernul le face în acest sens, nevoile administrațiilor locale sînt tot mai mari, iar proiectele finalizate din ce în ce mai puține.
USL reclamă daniile guvernamentale
La sfîrșitul săptămînii precedente, într-o conferință de presă, conducerea USL Ialomița a condamnat practicile nocive și clientelare de utilizare a resurselor publice în scop politic. Președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, susține că aceste practici se desfășoară în disprețul legii, fără respectarea celor mai elementare proceduri administrative: «practica utilizării resurselor publice în disprețul legii și în interes exclusiv partinic a generat României un deficit de credibilitate major, și în ochii cetățenilor, și în ochii celorlalte state ale Uniunii Europene.(...) Este o demagogie cumplită la care nu vrem să mai asistăm. Este un dispreț față de conceptul de utilizare eficientă a resurselor publice, față de politica investițională pe care cred că românii nu trebuie să-l mai tolereze. Aceste practici sînt canceroase pentru economia României și sînt mulți agenți economici care așteptau ca aceste investiții să producă efecte, indiferent că vorbim de drumuri sau de rețele de apă!».
Conform aprecierilor comune ale conducerii USL, cei 750 mii de lei alocați ialomițenilor reprezintă o formă mascată de mită politică și o irosire a resurselor bugetare pe proiecte care nu vor fi finalizate niciodată. «Sumele alocate din această hotărîre de guvern provin din fondul de rezervă și erau destinate pentru acoperirea unor arierate sau a unor cheltuieli curente și de capital. În Ialomița sînt cel puțin două situații deosebite, în care se justifica intervenția Guvernului. Una o reprezintă devizele de lucrări pentru inundațiile din 2009 și cea de-a doua este situația de la Giurgeni, unde se justifică înlocuirea conductelor la rețeaua de apă existentă. Sînt doar două exemple cu privire la modul în care ar trebui alocate sume din fondul de rezervă al guvernului» a adăugat Ioan Martin.
Primarii ialomițeni vor să se vîndă pe bani mulți
În mod paradoxal, reprezentanții administrației locale din Ialomița nu resping teoria vînzării pe bani guvernamentali. Chestionați cu privire la această posibilitate, edilii locali susțin că ea rămîne o variantă administrativă, în condițiile în care astfel se va asigura finalizarea investițiilor începute în localități.
Valentin Turiga este primar la Dridu, localitate căreia i-au fost alocate 20 mii de lei: «Toată lumea lansează scenarii. În cazul meu, le lansează contracandidații USL care știu că doar așa, dacă trec la alt partid, ar putea să candideze. Dar nu trec! Cine ar trece pentru 200 de milioane? Să fim serioși... Sînt bani pentru echilibrarea bugetară. Dar și cu ei, și fără ei, tot cu restanțe la furnizori încheiem anul!».
Comuna Drăgoești a primit la din fondul de rezervă ceva mai mult, respectiv 110 mii de lei. Primarul Ion Mitrea susține însă că nu va trece la PD-L nici dacă-l îngroapă guvernul în aur: «Eu nu mă vînd! Am fost comunist, am trecut apoi la PSD în 1991 și aici am să mor pînă m-or scoate cu picioarele înainte. Banii ăștia de mi-i alocă sînt pentru asfalt, că avem un kilometru între noi și Movilița care trebuie terminat. Au zis să mi-i dea mie, nu la Movilița, că eu sînt mai serios și nu-mi bat joc de bani. Că, să vă spun sincer, noi din kilometrul ăla avem doar vreo 300 de metri ai noștri, restul sînt ai lor... Dar aveți și dumneavoastră dreptate, că m-a sunat deputatul Tinel... Cică vine el să împartă banii, că Guvernul lui i-a dat. I-am spus să stea cuminte în banca lui, că nu strîng oamenii la primărie ca să se audă el vorbind...».
Ultimul dintre primarii intervievați este Livia Tudorache, edilul localității Sfîntu Gheorghe. Alocarea bugetară pentru această comună este de 20 mii de lei, însă Livia Tudorache susține că ea este infimă: «Valoarea mea este prea mare ca să mă poată cumpăra cu 20 mii de lei. Să aloce bani pentru pietruirea străzilor, pentru investițiile nefinalizate, pentru proiecte noi și mai stăm de vorbă. Uite, acum avem în lucru căminul cultural de la Malu, o investiție de 3 miliarde de lei vechi pentru care nu avem bani suficienți. Trebuie să o terminăm, că vine iarna peste noi și apoi o sa plătim mai mult. Dar nimănui nu-i pasă. În plus, cît de serioasă poate fi o alocare care rămîne și acum doar pe hîrtie, că de văzut, n-a văzut nimeni nici un ban?!».
Gura păcătosului... habar n-are ce declară!. Ultima acțiune de proporții a Guvernului care viza racolarea primarilor PSD și PNL din Ialomița a fost cea privind asfaltarea a 295,5 kilometri de drumuri locale în cadrul Programului Național de Dezvoltare a Infrastructurii. La acel moment (n. red.: luna martie 2011), președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, declara că acest obiectiv reprezintă o prioritate a actualei guvernări și că s-a implicat personal în susținerea ei. «Eu am fost personal cu toți primarii care au depus aceste proiecte, mă voi duce și de acum încolo, astfel încît să fie și de la noi din județ cineva care să îi sprijine. Pentru că de multe ori am tras concluzia că de la celelalte județe aproape toți primarii sînt sprijiniți de președinții de consiliu județean, de vicepreședinți, numai la Ialomița sînt însoțiți de mine și atît!» declara Cazacu la momentul respectiv. Inutil să precizăm că niciuna dintre cele 36 de localități incluse în acest program nu a demarat pînă la acest moment lucrări de infrastructură rutieră în cadrul acestui program.
Pînă la Guvern, ne mănîncă demagogii locali. De reamintit ar fi și faptul că aceeași manieră incriminatorie de distribuire a fondurilor publice a fost uzitată în repetate rînduri și de către actuala conducere a Consiliului Județean Ialomița, dominat la acest moment de către USL. În luna mai a anului 2010, conducerea Consiliului a fost acuzată de Prefectura Ialomița de alocarea discreționară, «pe criterii strict politice», a fondurilor din bugetul anual al județului primăriilor controlate în acest moment de către USL. Conflictul asupra legalității acestor alocări bugetare rămîne în continuare deschis, el făcînd în acest moment obiectul unui dosar ajuns între timp la Curtea de Apel București. Războiul administrativ dintre Prefectură și Consiliul Județean Ialomița, în esență unul politic, a fost declanșat oficial în septembrie 2010 de un ordin al prefectului Mădălin Teculescu, prin care acesta cerea blocarea conturilor unităților administrative din județ. Practica incriminată, una veche de cînd administrația, consta în alocarea la fiecare început de an a unor sume din bugetul județean pentru primăriile controlate de către administrația județeană ialomițeană, respectiv primăriile PSD și PNL.
31 Octombrie 2011, 07:21 (11309 vizualizări - 1 comentariu)
Bani de buzunar pentru primarii ialomițeni
Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)
Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri
Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%
Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene













Comentariile cititorilor:
(1 Martie 2012, 14:55)
Timp de 3 ani se pun tot felul de piedici in administratiile locale conduse de primari de alta culoare decat portocalie.Proiecte intoarse din tot felul de cauza cel putin hilare, pierdute, etc. Acum ca se apropie alegerile reprezentatnti ai puterii in teritoriu, de ex deputatul Gheorghe Tinel, si nu numai ies la vanatoare de primari ai opozitiei.Se incearca ademenirea acestora cu proiecte, bani si in ultima instanta cu dosare de obicei fabricate. De altfel, asa ii mai vede lumea prin colegii pe respectivii reprezentanti ai puterii. Vine campania si o sa ii vedem iar pe la porti, ranjiti, buni de gura si mei ales mai grasi. De vina suntem noi ca acceptam sa ne minta si sa ne cumpere cu o ciocolata expirata. Zilele de campanie se apropie si o sa vedeti ce lucruri interesante vor iesi la iveala despre acesti oameni ai puterii portocalie. Si ce este mai important cu dovezi reale.