Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Pe motiv că bolnavii se tratează la o clinică privată

Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Începînd de duminică seara, 5 februarie 2012, 40 de bolnavi cu insuficiență renală sînt cazați la internatul Liceului «A. I. Cuza». Aceștia, pe motiv că efectuează dializa la o firmă privată, nu au fost primiți pe Secția de Dializă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din ordinul directorului Vasile Olaru. Bolnavii reclamă tratamentul discriminatoriu și susțin că «au fost dați afară ca niște cîini...».

Coșmarul dializaților
Duminică, 1 februarie 2012, în plin viscol, directorul Spitalului Județean Slobozia Vasile Olaru a refuzat internarea a 40 de bolnavi dializați. Aceștia au fost transportați la Slobozia pentru efectuarea dializei. Însă, din cauza condițiilor meteorologice și a blocării drumurilor la nivelul întregului județ, firma care executa transportul bolnavilor cu insuficiență renală nu a mai reușit să-i deplaseze înapoi. Așadar, pe motiv că dializații au optat în urmă cu ceva timp pentru serviciile unei clinici private de dializă din oraș, directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea acestora pe Secția de Dializă...
Georgeta Chiroianu, unul dintre bolnavi, povestește coșmarul prin care a trecut: «Nu mi-a venit să cred... Era deja noapte afară, ger, gheață... A venit și ne-a chestionat ca la poliție! Apoi, la nici 10 minute, a trimis șoferii să ne ia. Ne-a dat afară ca pe niște cîini. Copiii mei, că stau la țară, au băgat cîinii în casă, să nu înghețe... El ne-a aruncat în stradă! Noroc că ne-a primit aici...». «Aici» este internatul Liceului «A. I. Cuza» din Slobozia, unde 40 de bolnavi așteaptă... Singura lor vină este aceea că au ales serviciile unei clinici private de dializă, pentru o calitate sporită a serviciilor medicale...
«Chiar vă rugăm să spuneți acolo că sîntem recunoscători oamenilor care au grijă de noi aici, directorului liceului, doamnei dr Pravăț, care nu face discriminări și are grijă de toți la fel! Numai că nu înțelegem cum l-a răbdat inima pe nemernicul ăla să ne dea afară...”.

Dr Olaru se consideră persecutat
Mai mult decît atît, susțin bolnavii, același dr Vasile Olaru a făcut raportări false. «Pe postul TV local el a dat asigurări că toți dializații din Ialomița se află în spital... L-am auzit eu cu urechile mele. A ieșit pe post și a spus că sîntem toți în spital. Ei, spune și dumneata, ce nerușinare! Eu sînt femeie bătrînă și n-am mai văzut așa ceva. E spitalul lui proprietate personală?!, fir-ar el al dracului, Doamne iartă-mă!» ne spune cu ochii în lacrimi Georgeta Barcău, în vîrstă de 60 ani.
Contactat telefonic, dr Vasile Olaru a părut deranjat de solicitarea de a comenta situația incriminată de către bolnavii cu afecțiuni renale și a declarat: «Dializații spitalului sînt toți în spital. Restul, să fie sănătoși! Dacă i-a scos cineva din spital pe bolnavii despre care vorbiți, aceea e doctorița Pravăț. Iar invențiile sînt ale voastre...».
În Secția de Dializă a Spitalului Județean Slobozia sînt internați 8 pacienți. Cei 40 de bolnavi care au sesizat regimul discriminatoriu la care au fost supuși spun că boala îi afectează pe toți deopotrivă și că o astfel de decizie este nedreptă și iresponsabilă...

Despre dializă și persoanele care suferă de insuficiență renală Dializa este o metodă de eliminare a reziduurilor, toxinelor și excesului de apă din sînge și de restabilire a echilibrului hidroelectrolitic, aceste funcții fiind în mod normal îndeplinite de rinichi. Persoanele care suferă de insuficiență renală și efectuează dializă, indiferent de locație, figurează, potrivit normelor Ministerului Sănătății, într-o bază de date, fiecare deținînd un carnet de monitorizare. Și avînd, printre altele, dreptul de a fi internat în oricare din unitățile medicale...

9 Februarie 2012, 10:13 (30420 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal
Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean
JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Comentariile cititorilor:


pt. xyz:
(13 Februarie 2012, 17:12)
Chiar vrea sa isi faca funerariile in spital !!! Acum are si pile ca a inchiriat spatiul Colegiului Medicilor la o firma ce presteaza servicii funerare si comercializeaza articole funerare...
xyz:
(13 Februarie 2012, 14:26)
O alta mizerie umana marca PSD.Dr.Olaru.Alt director mai neispravit,mai dusmanos,ca aceata nu a existat in veci la conducerea spitalului.Acum are posibilitatea sa-si plateasca politele catre ceilalti directori care au fost la cond.spitalului in anii precedenti. - Crezi ca ai sa ramii pe viata director?Lasa loc de buna ziua in fata colegilor pentru cind nu vei mai fi director,ca doar n-oi vrea sa ti se faca funerariile in spital !
dr:
(13 Februarie 2012, 10:43)
bolnavii sunt de vina!daca plateau in seara aceia o cotizatie, semnau adeziunea la PSD si isi luau angajamentul ca protesteaza in fata prefecturii,erau primiti in rezerve, nu in saloane.
maia:
(13 Februarie 2012, 08:10)
mascariciul de olaru face circ din orice si totul pentru campania electorala. se lauda peste tot ca a facut o operatie de 1 ora,uitand ca e chirurg si chirurgii petrec ore in sala de operatie, nu o ora. Bv dr.Pravat ca si de data asta a gestionat situatia cu succes . Ar trebui sa ne mandrim cu astfel de medici .Felicitari !
Joe:
(13 Februarie 2012, 07:42)
Cand il vor opri si pe Olaru oamenii pe strada sa-i multumeasca pentru faptul ca le-a salvat viata, atunci putem incerca o comparatie intre el si doamna Pravat.Pana atunci insa mucles umflatule ca te vor alunga oamenii in suturi din spital!
dializat55:
(12 Februarie 2012, 19:01)
cei care vorbesc de transportul pacientilor din regimul privat sunt de la firma lui olaru(andalex) care castigase licitatia pt transportul pacientilor la spital, din aceasta cauza face circul asta circarul de olaru ca a ramas cu 8 pacienti la transport...Suntem foarte multumiti de profesionalismul doamnei doctor Pravat si mai multumiti de firma care ne asigura transportul!!! huuuuuaaaaa olaru!!!!!!!!!!jos comunistiiiiiii
cetatean cunoscator:
(11 Februarie 2012, 20:11)
referitor la antevorbitorul meu legat de faptul ca stau 8 in loc de 7 in logan rusineeeeeeeeeee sa va fie ca mintiti
ptr un dializat:
(11 Februarie 2012, 08:23)
firma care va transporta este firma de partid, si sa ziceti "multumesc" ca nu va aduce la dializa cu caruta (ca ari fi mai ieftin). Dvs ati ales acest "tratament" Ati fost mintiti ca nu o sa va fie bine la noul centru, ati avut de ales intre a face dializa la spital sau centru !
ptr cineva:
(11 Februarie 2012, 06:25)
"echipa de soc" pe care si-a ales-o olaru pentru a conduce spitalul este ca si el: niste oportunisti, avizi dupa bani si putere , disperati sa nu-l supere pe "sefu" fac orice li se cere pentru a ramane in functie. Spitalul este o mica Coree !
FZR:
(10 Februarie 2012, 21:47)
Sa ma c.. pe Olaru si pe simpatizantii lui.
miha:
(10 Februarie 2012, 19:10)
pe postul local de televiziune, (daca se poate numi televiziune )olaru spune ca spitalul este la "capacitate maxima", ceea ce nu este adevarat...sectiile sunt goale , si putea sa-i primeasca si pe acesti amarati , doar sa stea , fara a le da nimic, ca suporta firma privata mancarea si dializa (contrar a ceea ce spune olaru peste tot ) . Felicitari dr. Pravat, care este o profesionista si felicitari oamenilor care au ales un serviciu de dializa de calitate !
ptr ole:
(10 Februarie 2012, 17:46)
banii publici se duc la partid....si sunt mai presus de viata oamenilor , vedem .RUSINE OLARU! Ai facut un juramant atunci cand te -ai facut doctor!acest articol TREBUIE sa ajunga la Arafat!
volaru:
(10 Februarie 2012, 17:41)
ba animalule, daca era mata acolo o dadeai si pe ea afara ? poate sa curete zapada de pe alei
angi:
(10 Februarie 2012, 17:35)
Acei oameni doreau doar CAZARE ! Sa i fie rusine lui Pampers , alias Olaru , ca a declarat ca dr.Pravat i-a scos din spital pe acei oameni ! Dr.Pravat este o profesionista !! Si este pentru Pampers o amenintare , de aici vin mizeriile pe care i le face !
cineva-ul:
(10 Februarie 2012, 08:58)
aveti prea multe pretentii de la acest manager-ce dracu .Echipa lui de soc este oglinda perfecta a sa