Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Pe motiv că bolnavii se tratează la o clinică privată

Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Începînd de duminică seara, 5 februarie 2012, 40 de bolnavi cu insuficiență renală sînt cazați la internatul Liceului «A. I. Cuza». Aceștia, pe motiv că efectuează dializa la o firmă privată, nu au fost primiți pe Secția de Dializă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din ordinul directorului Vasile Olaru. Bolnavii reclamă tratamentul discriminatoriu și susțin că «au fost dați afară ca niște cîini...».

Coșmarul dializaților
Duminică, 1 februarie 2012, în plin viscol, directorul Spitalului Județean Slobozia Vasile Olaru a refuzat internarea a 40 de bolnavi dializați. Aceștia au fost transportați la Slobozia pentru efectuarea dializei. Însă, din cauza condițiilor meteorologice și a blocării drumurilor la nivelul întregului județ, firma care executa transportul bolnavilor cu insuficiență renală nu a mai reușit să-i deplaseze înapoi. Așadar, pe motiv că dializații au optat în urmă cu ceva timp pentru serviciile unei clinici private de dializă din oraș, directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea acestora pe Secția de Dializă...
Georgeta Chiroianu, unul dintre bolnavi, povestește coșmarul prin care a trecut: «Nu mi-a venit să cred... Era deja noapte afară, ger, gheață... A venit și ne-a chestionat ca la poliție! Apoi, la nici 10 minute, a trimis șoferii să ne ia. Ne-a dat afară ca pe niște cîini. Copiii mei, că stau la țară, au băgat cîinii în casă, să nu înghețe... El ne-a aruncat în stradă! Noroc că ne-a primit aici...». «Aici» este internatul Liceului «A. I. Cuza» din Slobozia, unde 40 de bolnavi așteaptă... Singura lor vină este aceea că au ales serviciile unei clinici private de dializă, pentru o calitate sporită a serviciilor medicale...
«Chiar vă rugăm să spuneți acolo că sîntem recunoscători oamenilor care au grijă de noi aici, directorului liceului, doamnei dr Pravăț, care nu face discriminări și are grijă de toți la fel! Numai că nu înțelegem cum l-a răbdat inima pe nemernicul ăla să ne dea afară...”.

Dr Olaru se consideră persecutat
Mai mult decît atît, susțin bolnavii, același dr Vasile Olaru a făcut raportări false. «Pe postul TV local el a dat asigurări că toți dializații din Ialomița se află în spital... L-am auzit eu cu urechile mele. A ieșit pe post și a spus că sîntem toți în spital. Ei, spune și dumneata, ce nerușinare! Eu sînt femeie bătrînă și n-am mai văzut așa ceva. E spitalul lui proprietate personală?!, fir-ar el al dracului, Doamne iartă-mă!» ne spune cu ochii în lacrimi Georgeta Barcău, în vîrstă de 60 ani.
Contactat telefonic, dr Vasile Olaru a părut deranjat de solicitarea de a comenta situația incriminată de către bolnavii cu afecțiuni renale și a declarat: «Dializații spitalului sînt toți în spital. Restul, să fie sănătoși! Dacă i-a scos cineva din spital pe bolnavii despre care vorbiți, aceea e doctorița Pravăț. Iar invențiile sînt ale voastre...».
În Secția de Dializă a Spitalului Județean Slobozia sînt internați 8 pacienți. Cei 40 de bolnavi care au sesizat regimul discriminatoriu la care au fost supuși spun că boala îi afectează pe toți deopotrivă și că o astfel de decizie este nedreptă și iresponsabilă...

Despre dializă și persoanele care suferă de insuficiență renală Dializa este o metodă de eliminare a reziduurilor, toxinelor și excesului de apă din sînge și de restabilire a echilibrului hidroelectrolitic, aceste funcții fiind în mod normal îndeplinite de rinichi. Persoanele care suferă de insuficiență renală și efectuează dializă, indiferent de locație, figurează, potrivit normelor Ministerului Sănătății, într-o bază de date, fiecare deținînd un carnet de monitorizare. Și avînd, printre altele, dreptul de a fi internat în oricare din unitățile medicale...

9 Februarie 2012, 10:13 (30337 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal
Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean
JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Comentariile cititorilor:


Joe:
(10 Februarie 2012, 07:16)
Doctorita Pravat este o profesionista adevarata si orice bolnav prefera si va prefera totdeauna o ingrijire din partea domniei-sale decat una intr-un spital infect cu salariati corupti de la femeia de serviciu si pana la directorul asta cu apucaturi de ofiter ss in lagarele naziste. NIMIC nu justifica alungarea bolnavilor in ger.Dom-le director Olaru mai bine te-ai ocupa mata de furturile de carburant, de alimente si de "profesionalismul" salariatilor spitalului care...nu mai are nevoie de evaluari...
un cetatean,:
(9 Februarie 2012, 15:53)
casa de asigurari plareste tratamentul facut la privat, insa, internarea se putea face in spital, adica pe intelesul tuturor in spitalul judetean ialomita. acesta este un spital public, nu al lui olaru, ce este greu de priceput? ca doctorita pravat a reusit sa faca ceva, a reusit sa innebuneasca prostii. vrem: spitale curate si performante, cu medici profesionisti, vrem strazi curate si asfaltate, vrem cum am mai vazut aici mentionat APA, este asa de mult? scapati de oameni prosti, hoti, impertinenti care se comporta primitiv!!!la asa conducator, asa spital!
dializat:
(9 Februarie 2012, 15:15)
stiti care sunt conditile ce sunt asigurate de firma de transport dializa? va relatez ca la transport intr-un logan de 7 locuri uneori stam si 8 persoane
olivia:
(9 Februarie 2012, 14:55)
sa-i fie rusine dr. olaru de comportamentul inuman de care a dat dovada. fiecare bolnav dializat plateste asigurari de sanatate.,El nu este OM? Cum poti sa faci anchete Securiste in aceste situatii? Indiferent unde se trateaza bolnavul, are dreptul sa-i fie asigurata sanatatea.Probabil ca a primit indicatii de la SEFU de partid(Ciuperca) sa nu primeasca pe amaritii de bolnavi care nu nu au cum sa cotizeze PSD-ul.Olaru sa se gindeasca ca are foarte multe pacate in fata lui Dumnezeu.Se crede zeul SANATATII?.A inceput sa-si faca reclama ce a facut pentru unii copii. In rest se ocupa mai mult de POLITICA PSD.Cine nu e cu PSD , AFARAAAAAAAAA. Sa le fie rusine! Nu sunt cu PDL dar nici cu astiaPSD care ne-a stapinit judetyl Ialomita nu se mai poate.
ole:
(9 Februarie 2012, 13:32)
din moment ce banii se duc catre firma privata atunci f. bine a procedat Olaru cind vine curtea de conturi si intreaba cum au fost cheltuiti banii nu raspunde dr. Pravat bravo doctore tine de banul public asa cum cere legea
jecksperou:
(9 Februarie 2012, 13:09)
Mai oameni buni. Afara erau -20 de grade, viscol, drumuri blocate, samd... Nu era firesc, pentru cele cateva zile, doua-trei, persoanele respective sa stea in spital? Doar CAZATE, NU dializate... Nu se evitau toate cele cate spune “un nedializat“? Chiar ca ne-au disparut multe...
un nedializat:
(9 Februarie 2012, 13:05)
Vi se pare corect ca o firma privata, ce incaseaza bani si de la Casa de Asigurari, sa nu asigure acele spatii pentru dializatii pe care i-a furat cu promisiuni din spital? Ce le-a promis aceasta firma a doamnei Pravat? Servicii mai bune, nu? Pai, sa le ofere si aceste lucruri de care il acuzati pe directorul spitalului. De ce ar suporta statul costurile atator oameni care, logic, beneficiaza de un serviciu PRIVAT. Dincolo de lacrimi, ei au ales. De ce il acuzati acum pe Olaru si nu pe doamna aceea acra, pe doamna Pravat? Aici ar trebui sa priviti. Ce le-a promis si ce fel de servicii primesc acei oameni, cand firma privata a fost scoasa din rahat in perioada asta de iarna cu sprijinul statului? Sa-si asume ei toate mizeriile ce au cazut pe oamenii aceia simpli. Ar trebui trasi la raspundere, pentru ca o cazare in afara spatiului steril este o amenintare si pentru altii. V-ati gandit la asta? La bolile pe care le poarta acei oameni si care au fost imprastiate in internatul unde copiii acum vor veni la scoala? Pe cine acuzati voi, de fapt? Da, stiu, PSD-ul. Fara a gandi si dincolo de politica. Un articol partinitor.
ANDREEA:
(9 Februarie 2012, 13:00)
Din moment ce au venit la dializa firma privata cu care efectuau dializa nu era obligata sa asigure conditii pentru cazarea bolnavilor. Nu vreau sa-l sustin pe dr Olaru dar fondurile la sanatate nu vor fi suficinte niciodata pentru ca firmele private isi rezolva problemele prin intermediul spitalului.
cetateanul multumit,:
(9 Februarie 2012, 11:17)
oamenii, din pacate, au uitat ce a insemnat guvernarea psd, in care s-au construit scoli, spitale, autostrazi si multe alte lucruri nevazute, dar, prin exponenti ca vasile olaru (si clica lui competenta), care a confundat spitalul cu srl-ul personal, ne tin conectati la tot raul pe care ni l-au facut si ni-l vor face. asa ca, nu uitati, noi alegem ce vrem de la administratia locala si nu numai! ce, nu este bine ca a dat afara pacientii???? si inca ceva, cu apa la robinet cum stati???
jecksperou:
(9 Februarie 2012, 10:41)
Umanitatea s-a pierdut. Cei mai importanti sunt banii. Banii si controlul. Iar Olaru are control, are bani, ce-i mai trebuie umanitate? In schimb, o urla in fiecare zi, de la 16,30, in fata Prefecturii, pe post de protest spontan. Bv Independent!
maria:
(9 Februarie 2012, 10:33)
Si cu umanitatea cum ramane??? De aceea nu vreau partidul lui Olaru la conducere, cum nu-l vreau nici pe actualul de la conducere...pentru ca am uitat sa mai fim oameni!
pt realitatea:
(9 Februarie 2012, 10:32)
sa-ti dea Dumnezeu dializa la spital si sa te felicite Olaru ca o faci cu el.
realitatea:
(9 Februarie 2012, 10:26)
firma privata sa le acorde paturi si mancare ca doar ei incaseza banutii...bv Dr Olaru felicitari