Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are apă potabilă «pe hârtie»!

Optimism administrativ

Slobozia are apă potabilă «pe hîrtie»!

Marți, 27 august 2013, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă a orașului Slobozia. Potrivit declarațiilor oficiale, «la acest moment apa este, în general, potabilă». Rezerva autorităților vine din faptul că «la acest moment există cîteva puncte în care se execută lucrări de reabilitare a rețelei...». Autorizația eliberată de Direcția de Sănătate Publică nu precizează însă nicăieri în mod explicit că apa este potabilă...

O autorizație așteptată 5 ani
Joi, 29 august a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Alexandru Stoica a declarat că «apa furnizată de SC Urban este potabilă». Edilul local își bazează declarația pe faptul că în urmă cu două zile, marți, 27 august a.c., SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sistemul de alimentare cu apă din sursa subterană. «Apa este, în general, potabilă. Există cîteva puncte în care se execută și la acest moment lucrări, motiv pentru care în unele zone mai pot apărea probleme... De exemplu, pe strada Gării, unde se va lucra în următoarea perioadă. Dar, în mai puțin de o lună, toate aceste lucrări vor fi încheiate și reintrăm în normal!» a declarat acesta în cadrul conferinței de presă. Autorizația de funcționare eliberată de DSP Ialomița include atît cele 20 de foraje funcționale, cît și stația de tratare a apei și cei 95,64 de kilometri de rețea de distribuție. Documentul eliberat de DSP este, recunosc autoritățile, doar o hîrtie... Momentul este însă important, întrucît el a fost așteptat aproape 5 ani, perioadă în care SC Urban a furnizat populației «apă menajeră pentru nevoile gospodărești».

Apă potabilă și nu prea
Autorizația sanitară de funcționare obținută de SC Urban reprezintă doar primul pas dintr-un lung șir. Pentru a o putea păstra, dar și pentru a convinge populația că apa este potabilă, SC Urban trebuie să respecte un program dur de conformare. «Există un program de conformare pe care trebuie să îl respectăm... Facem eforturi în acest sens și vă asigurăm că nu ne jucăm cu sănătatea populației. Sîntem conștienți că o simplă declarație nu va convinge. Nici nu vrem asta. Apelul nostru este acela de a încerca să rezolvăm împreună problemele care încă mai există... De aceea, oricine este binevenit să sesizeze orice neregulă, iar noi vom încerca să o corectăm...» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban.
Programul de conformare pe care SC Urban s-a obligat să-l respecte conține 12 puncte. Printre acestea se numără verificarea permanentă a parametrilor de potabilitate a apei, înlocuirea în totalitate a rețelelor de distribuție de oțel, informarea populației cu privire la calitatea apei distribuite sau instalarea de filtre care să reducă concentrația de fier și turbiditatea în unitățile de învățămînt și instituțiile publice din oraș...

30 August 2013, 15:13 (13131 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica
URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă
Urban SA vinde slobozenilor apă «nepotabilă»

Comentariile cititorilor:


apatridul:
(28 Septembrie 2013, 19:46)
Mai oameni buni, cum naiba votati astfel de specimene sa va conduca....sa va reprezinte,,,daca nu va convine de ce nu iesiti in strada sa-i dati jos, sa-i schimbati cu altii, ca doar traiti intr-un stat democratic...
COSTELO:
(28 Septembrie 2013, 14:15)
Asa ne trebuie !!!Mai RAU!!! NU STIU CUM DRACU DAR PRIMARII SLOBOZIEI SUNT ORI ARDELENI ORI MOLDOVENI NUMAI DIN SLOBOZIA NU !!!
gabi:
(14 Septembrie 2013, 10:38)
jos cu stoica nu a facut nimica pentru slobozia ar trebui sa mearga la mititica stie el de ce,de abuzurile care le face la primarie si in orasi.
anonim...:
(6 Septembrie 2013, 18:39)
hm.. nu mai injurati partidele.. toate sunt la fel.. toti au interese.. nimeni nu plateste.. toti scapa.. mai bine plecam in tarile calde sa-i uitam pe politicienii nostrii corupti..
Radu:
(6 Septembrie 2013, 11:53)
TUTUROR CELOR RESPONSABILI CU APA IN SLOBOZIA, LE DORESC SA SE FA(CA CA) EA.
gheo:
(5 Septembrie 2013, 21:02)
imi fac putz forat in subsol bai,sa scap dreacu de astia,si iesire prin balcon direct afara sa scap si de asociatie si sa i mai prind p la usa mea ca pun ciomagu p ei,(sau ghioaga,depinde cine vine) ce vrajeala de ani de zile am secat putzurile din jurul sloboziei cu trei comune ne am certat ca le caram apa ,rusine hotilor,va cacaiti cu apa asta de zici c-o aduceti de pe luna,japcarilor...
manteca:
(5 Septembrie 2013, 17:08)
ciumpalacii astia trebuie scosi afara din birouri in palme,pumni,ghionturi, suturi in cur ,flegme si injuraturi. pațachina dracului,nu mai scapam de voi odata. ce noroc aveti ca nu puteti fi ucisi cu gandul.
Traian:
(5 Septembrie 2013, 13:15)
Mai baieti, voi publicati numai ce va convine ???
un pacalit ca voi:
(4 Septembrie 2013, 22:42)
Apa potabila sau DEMISIA DE ONOARE. Asta in cazul in care aveti asa ceva. Badaranul de Stoica Alexandru o sa mai minta pana la sfarsitul mandatului. Aveti grija sa se opreasca acolo.
Stan, filozof de Ialomița:
(4 Septembrie 2013, 14:37)
Dacă prin vot am putea schimba ceva, n-am mai avea dreptul să votăm.
PSD JOS:
(3 Septembrie 2013, 19:50)
JOS P[SD-ULLL!!!DRACU IL MAI VOTEAZA PE STOICA.NU A FACUT NIMIC PT ORASUL SLOBOZIA.LA KAUFLAND ITI RUPI MASINA IN DOUA IN SENSUL GIRATORIU DE GROPI...CAND A PLOUAT NE INUNDASE ORASUL ..CA CIUCIU CANALIZARI.IN CARTIERELE DE TINERI NEMA LUMINA.....S-A PLIMBAT IN CHINA SI ATAT..VORBE GOALEEEEEE.APA DE ASTA CARE CURGE SA BEA EL SI FAMILIA LUI
unu:
(3 Septembrie 2013, 18:32)
Cum va bateti joc de lume asa sa aveti pe lumea cealalta. Sa stati cu gura seaca, sa plangeti un veac pentru o gura de apa! Pe Dumnezeu nu-l puteti insela, fraierilor!
@.....:
(2 Septembrie 2013, 06:59)
Eu vara n-am somn....
....:
(1 Septembrie 2013, 02:51)
Poate acum cascati ochii mai bine la votare.
daniel:
(31 August 2013, 21:33)
Poate pe strada primarului Sloboziei Din Amara str......nr......Casa renovata