Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA vinde slobozenilor apă «nepotabilă»

În continuare

Urban SA vinde slobozenilor apă «nepotabilă»

Urban SA nu are nici la acest moment auto­rizație sanitară de funcțio­nare pentru stația de tra­tare a apei! Conform in­forma­țiilor oficiale, Direc­ția de Sănătate Publică refuză de 2 ani să prelun­gească vechea autori­zație. Singurul primar al Slobo­ziei care a confirmat pu­blic situația în ultimii 12 ani este Dragoș Soare. Declarațiile sale sunt sus­ținute de cele ale lui Dan Noel, directorul DSP Ialomița. În replică, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, susține că apa furnizată slo­bozenilor «se încadrează în parametrii de potabilitate». Prețul plătit de slobozeni pentru 1 mc de apă «nepotabilă» este de 7,68 lei.

Soare fluieră în biserica Urban Dragoș Soare, noul primar al Slo­boziei, a declarat la sfârșitul lunii noiembrie 2020 în cadrul unei conferințe de presă că «apa furnizată slobozenilor nu e potabilă» și că «există un nivel de incompetență greu de acceptat» la nivelul acestei societăți. Solicitat să nuanțeze aceste declarații, edilul a precizat: «La acest moment, nu pot face dovada clară că apa nu e potabilă... Dar toți știm asta! Iar cea mai bună dovadă sunt miile de slobozeni care își cară în fiecare zi apă de băut pentru familiile lor...». De­clarațiile primarului Dragoș Soare survin în contextul amânării termenului de finalizare a stației de tratare a apei din Slobozia până în septembrie 2021. În așteptarea unor decizii oficiale din partea autorităților, am decis să furnizăm noi dovezile că slobozenii plătesc apă menajeră la preț de apă potabilă de mai bine de 10 ani... Prima dovadă oficială o constituie proiectul de hotărâre prin care a fost aprobată investiția de 7,84 milioane de lei pentru stația de tratare a apei. Acesta a fost votat de către Consiliul Local Slobozia în 14 iunie 2017 și confirmă «negru pe alb» că investiția este necesară în condițiile în care «în municipiul Slobozia, apa produsă nu respectă indicatorii ceruți de Legile 458/2002, 311/2004 și Direc­tiva CE 98/83, luând în consi­derație conceptul de apă biostabilă prin indicatorii concentrațiilor de Trihalometani și Sodiu». Pentru remedierea situației, ace­lași pro­iect de hotărâre stipula că prin in­vestiția în extinderea stației de tratare se va asi­gura o treaptă de tratare a apei cu cărbune activ pentru eliminarea trihalo­me­tanilor și o treaptă de tratare cu osmoză inversă pentru eliminarea sodiului.

3 ani de Vest Sălbatic în administrație Deși proiectul de hotărâre recunoaște «negru pe alb» situația, administrația Mocioniu nu a impus niciodată Urban SA obligația de a factura apa furnizată slobozenilor ca apă nepotabilă. Ba, mai mult chiar, a permis Urban SA să majo­reze prețul apei furnizate ori de câte ori societatea a cerut acest lucru... Ultima majorare de preț, realizată la jumătatea anului 2019, a ridicat prețul apei la 7,68 lei (3,95 lei mc de apă, 1,85 lei cana­lizare și 1,24 lei epurare, la care se adaugă TVA de 9%). Solicitat în repetate rânduri să explice cum a fost posibilă o astfel de ilegalitate, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu a declarat că ea nu există! Vineri, 4 decembrie 2020, el a reiterat declarațiile ultimilor ani, susținând că apa furnizată slobozenilor respectă parametrii de potabilitate. «Furnizăm apă slobozenilor în baza contractului de furnizare încheiat cu autoritățile locale... Apa respectă parametrii de potabilitate, iar analizele lunare sunt în limi­tele admise de legislație. Din punctul meu de vedere nu este nicio problemă!» a declarat Cilibeanu. Opinia directorului Urban SA se bazează pe rezultatele lunare ale anali­zelor de apă, precum și pe un studiu reali­zat de instituție care confirmă că depășirile înregistrate pentru trihalometani și sodiu «nu pun în pericol sănătatea populației». Valentin Cilibeanu nu a putut explica însă de ce apa furnizată populației este facturată la preț de apă potabilă în condițiile în care nu există niciun document oficial care să confirme acest statut.

După Noel, potopul Conform datelor oficiale, pentru a primi autorizația sanitară de funcționare a stației de tratare, Urban SA are obligația de a extinde stația de tratare și de a respecta programul de conformare impus de DSP în 2016. Programul prevede, printre altele, «informarea populației cu privire la calitatea apei distribuite și a faptului că, până la finalizarea lucrărilor de reabilitare a rețelelor, este posibil ca apa să nu îndeplinească în totalitate normele de potabilitate în zonele afectate de lucrări, aceasta putând fi folosită doar pentru necesități gospodărești». Inutil să precizăm că Urban SA nu și-a îndeplinit niciodată această obligație, fiind preocupată exclusiv de cosmetizarea rezultatelor probelor. Nu o spunem noi, o spune șeful DSP, Dan Noel, care a precizat pentru ziarul nostru: «Ei pot spune ce vor... Dar apa nu e potabilă! Parametrii sunt depășiți, indiferent de laboratorul unde fac analizele... Ba, mai mult, încearcă să ne inducă în eroare! Atunci când i-am anunțat că luăm probe de apă pentru trihalometani, au oprit două zile clorinarea... Dar analizele tot proaste au ieșit! Nu ne pot păcăli! Dacă analizele ar fi fost bine, ar fi avut auto­rizația... Dar nu o mai au de 2 ani... Poate în urma investițiilor din acest moment de la stația de tratare o vor obține. Dar acum așa stau lucrurile...» ne-a declarat Dan Noel.

14 Decembrie 2020, 07:55 (3549 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!
Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia
Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic
Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă
URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

Comentariile cititorilor:


paul:
(18 Decembrie 2020, 12:45)
nu vad decit balacareala
in SLOBOZIA nu se poate aplica legea ?
Unde este PREFECTUL
Unde este PRIMARUL
VA PLACE MIZERIA?
UNITIVA SI REZOLVATI PROBLEMA
DE MINCIUNI NE-AM SATURAT
Mary:
(17 Decembrie 2020, 11:17)
Câinii latră, ursul merge!!
Noi plătim ca proștii!!
La anu' și la mulți ani!!
apă de ploaie :
(16 Decembrie 2020, 19:48)
Probleme, Gogule?!
Popa Daniel:
(15 Decembrie 2020, 11:23)
Este primul primar postdecembrist al municipiului Slobozia care vorbește direct și corect de incompetență la nivelul conducerii URBAN. FELICITĂRI. PS. Așteptăm si masuri concrete.
Gheorghe:
(15 Decembrie 2020, 08:29)
De ce se plateste in avans(pana la montajul apometrului 100 lei? la casa)Motivarea ar fi ca este garantie,in caz de neplata.Parca la curve era asa?Adica prezumtia de cetatean onest nu exista?De ce la sediu intai platesti(?),primesti chitanta si apoi se emite factura?E alta contabilitate??De ce in cart G.Noi abia acum afla Urban ca muncitorii au aruncat asfalt si resturi de materiale in canalizari,acestea fiind nefunctionale?De ce in acelasi cartier,grilele ce preiau apa stradala sunt mai ridicate,asa incat apa nu este preluata?De ce platim apa potabila daca nu este conforma consumului uman?
Celentano:
(15 Decembrie 2020, 08:29)
Investitia si tot ce implica ea a fost aprobata de primarie prin compartimentul de investitii dar Urbanul a avut implicare pe tot parcursul investitiei: de la furnizarea datelor primare, problemele din exploatare, urmarirea executiei pana la comisia de receptie......  Sa nu se mai ascunda dupa umbre!
Gogu:
(14 Decembrie 2020, 22:09)
@insetat - nu a facut Cilibeanu investitiile. Dar trambiteaza sus si jos ca apa e potabila. Nemaispunand ca a marit mereu pretul... pentru ce? Pentru ineficienta Urban? Pentru caratorii de hartii angajati pe pile? Am intalnit si angsjati pregatiti la Urban, dar sunt putini...
insetat:
(14 Decembrie 2020, 21:06)
investitiile in reteaua de apa si, in special in sursa de apa, sunt ale primariei.
urbanul a preluat spre operationalizare un sistem de alimentare cu apa a localitatii care apartine administratiei publice locale si il exploateaza atat cat se poate face la ora asta.
cine a aprobat sf-ul ?
cine a scos la licitatie lucrarea de realizare a puturilor forate ?
cine a urmarit si platit investitia ?
cumva cilibeanu ?
Slobozean:
(14 Decembrie 2020, 20:49)
Bai sunteti niste criminali. Chiar nu aveti conștiința de oameni cu suflet? Bai animalelor.normal era sa iesiti oficial pe post si sa anuntati: AOAMENI BUNI NU CONSUMATI APA DE LA ROBINET XA NU E POTABILA! Dar voi taceti de nemernici ce sunteti. Bai pe vremea comunismului prosti si hoti ca voi ati fi fost judecați în public. Primare daca esti OM fa bine si anunta adevărul. Fii om cu conștiința ca ticăloșii de dinainte vor plăti ei.ca nu i lasă Dumnezeu. Trist și amărăciune ce am ajuns. Ce oraș frumos aveam , ce viata normala aveam. Acum ....
Fost urbanist:
(14 Decembrie 2020, 16:23)
In aceasta unitate tinuta in spate de primarie si de unii consilieri care cheltuie banii din impozitele slobozenilor stau la caldura multi angajati pe pile de partid(psd) Faceti un audit pe bune acolo sa vedeti cati bani se fura (aprovizionarea) materiale de constructii,electrice,motorina,benzina...toti angajatii stiu asta ....e un sistem comunist care nu va disparea de acolo atat timp cat nu se promoveaza oameni competenti inlocuiti cei care avizeaza scurgerea apelor menajere in sistemul pluvial al orasului si multe alte nereguli .
cetatean::
(14 Decembrie 2020, 16:08)
Cilibeanu a fost propus si sustinut director de PNL ..... dna. Didita V stie! 
cetatean:
(14 Decembrie 2020, 15:22)
Scoateti trintorul acesta  afara care nu face nimic de ani de zile de pe vremea lui ionascu ,incaseaza numai salariu ,Albu este singurul din directori care se zbate in aceasta unitate .
Dreptate!:
(14 Decembrie 2020, 15:05)
Asa cum este buna/rea trebuie platita, nu intru in detalii!1 Problema este alta Urban are un contabil serf care nu intelege ca digitalizarea va fi viitorul omenirii. De ce spun acest lucru, toti prestatori de servicii, gaze, energie, cablu etc, incheie cu bancile contracte sa incasese serviciul prin''debitare directa( la data scadenta ti se ia bani din cont pentru serviciu oferit). Un lucru nemaipomeni, mai ales acum in pandemie,  nu se mai utilizeaza cash, nu se mai sta la cozi, se diminueaza aglomeratiile,etc. Ei bine acest Tanase in loc sa mearga sa negocieze cu bancile el a inceput sa inchida si la cele la care serviciul era activ si deschise de catre vechiul contabil sef.
Cu asemenea oameni nu mai facem progrese, nu ne mai protejam, este jalnic sa tii in staff !!
cetatean:
(14 Decembrie 2020, 11:13)
Ca e galben, verde sau rosu, nu asta-i problema! Problema este sa platim apa la calitatea din momentul respectiv.Ca e menajera acum, sa o platim la pret de menajera. Pe noi ne macina directorii? Asta ne afecteaza? Nu! hvCalitatea apei raportata la pret. Oricum, Cilibeanu nu trebuie sa fie director pe viata! Si el si sotia sa ne mai lase...
Cetatean:
(14 Decembrie 2020, 09:26)
Pt cine are puțin creier e clar... Ni se arunca vechiul scandal cu apa,pt ca se știe ca e subiect sensibil. De data asta probabil vor sa pun un director tot galben și la Urban... Dupa asta apa o sa fie potabilă... :)))