Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...), dar noi sperăm că vom putea accesa fonduri și din alte programe operaționale. Iar acesta este unul dintre obiectivele noastre! Pentru că scopul final al FNGAL este acela de a sprijini implementarea strategiilor de dezvoltare locală și dirijarea fondurilor cît mai rapid către beneficiari...».

FNGAL la Tîrgul «Indagra»
Ajuns la cea de a 18-a ediție, Tîrgul «Indagra» a reunit în perioada 30 octombrie-2 noiembrie 2013, peste 430 de companii din România, dar și din alte 20 de țări, ocupînd o suprafață expozițională de peste 30000 de metri pătrați. Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni, alături de Federația Națională a Grupurilor de Acțiune Locala din România și de alte cîteva GAL-uri au fost prezente în cadrul Tîrgului, cu un stand propriu. De asemenea, în cadrul Complexului Romexpo, miercuri, 30 octombrie 2013, a avut loc Conferința «Rolul Grupurilor de Acțiune Locala în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». Alături de reprezentanții GAL-urilor din întreaga țară au fost prezenți și membri ai Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii si Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. Printre aceștia s-au numărat și George Turtoi, directorul general al Agenției de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit, Liviu Harbuz, deputat în Parlamentul României, dar și Carmen Boteanu, director în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Subiectul abordat a fost efectul pozitiv al activității parteneriatelor GAL pentru mediul rural, modul în care Planul Național de Dezvoltare Rurală 2020 va aborda programul LEADER, sursele alternative de finanțare care pot fi utilizate pentru implementarea unei Strategii de Dezvoltare Locală de succes. Concluzia celor două ore de dialog a fost că programul LEADER a oferit comunităților locale șansa de a redeveni competitive pe plan european, precum și libertatea de a dezvolta proiecte dedicate exclusiv dezvoltării rurale. De asemenea, reprezentanții celor 163 de GAL-uri din România au susținut necesitatea majorării sumelor alocate în viitorul ciclu programatic, respectiv 2014-2020...

Eroii Grupurilor de Acțiune Locală
Extrem de motivați și perfect informați în privința viitorului ciclu programatic al UE, reprezentanții GAL-urilor prezente la întîlnirea de miercuri din Sala «Madgearu» au oferit un veritabil spectacol de idei și soluții care să permită accentuarea rolului FNGAL în perioada 2014-2020, dar și o mai bună absorbție a fondurilor care urmează să fie puse la dispoziția României în această perioadă. Potrivit declarațiilor vorbitorilor, Grupurile de Acțiune Locală au reușit după aproape 2 ani de eforturi să dovedească faptul că reprezintă o alternativă viabilă, dar mai ales eficientă de absorbție a fondurilor europene. Astfel, în cadrul programului LEADER, aplicînd metoda «de jos în sus» de implicare a actorilor locali, s-a reușit o implementare eficientă și cu perspective certe a politicilor de dezvoltare rurală. Reușita programului amintit este cu atît mai meritorie cu cît, pînă la acest moment, au fost selectate pentru finanțare 163 de Grupuri de Acțiune Locală. Suprafața acoperită de GAL-uri este de 142 mii de kilometri pătrați, iar populația care beneficiază de prezența acestor structuri în teritoriu se ridică la 6,7 milioane de locuitori. În Ialomița există trei astfel de Grupuri de Acțiune Locală, iar fondurile atrase prin intermediul lor pentru comunitățile rurale din județ se ridică la peste 8 milioane de euro. Din păcate, absorbția fondurilor europene nu este suficientă... În perspectiva viitorului ciclu programatic, FNGAL militează pentru eficientizarea procedurilor administrative și folosirea expertizei managerilor GAL în zonele rurale, astfel încît «actorii interesați» să fie mai bine informați stimulați în legătură cu posibilitățile de implicare în procesul de dezvoltare al propriilor comunități.

FNGAL poate gestiona 10% din fonduri în 2014-2020
Dincolo de declarații și aprecieri pozitive, în cadrul întîlnirii FNGAL de la Sala «Madgearu», toți cei prezenți au susținut la unison necesitatea majorării alocațiilor bugetare în viitorul ciclu programatic. Potrivit estimărilor, în perioada 2014-2020, România ar putea absorbi circa 30 miliarde de euro. Cinci procente din această sumă,estimează oficialii guvernamentali, ar putea fi alocați continuării programului LEADER... Procentul a fost însă considerat prea mic de către toți cei prezenți, ei susținînd că acesta ar putea fi dublat. Portavocea reprezentanților GAL din sală a fost deputatul Liviu Harbuz, care a declarat: «Acum 3 săptămîni am depus în Parlament un proiect de lege pentru redefinirea spațiului rural... Pentru că el nu este definit în mod clar. Din această perspectivă și bazîndu-ne pe caracterul inovativ al proiectelor, principiu fundamental al noilor politici agricole, eu susțin necondiționat dezvoltarea GAL-urilor și majorarea fondurilor alocate prin aceste organisme. Voi sînteți eroii României și vouă vi se datorează nivelul de absorbție atît de ridicat cu care ne lăudăm în acest moment!». Declarațiile parlamentarului român au fost întîmpinate cu rezerve de către oficialii guvernamentali prezenți. Carmen Boteanu, director în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, a replicat: «Să nu ne îmbătăm cu apă rece. Trebuie să știm că avem capacitatea de a cheltui acești bani pentru că altfel nu facem decît să pierdem o șansă la nivel național. Dacă nu reușim, poate și acești 5% se vor dovedi prea mult. Eu nu vreau să gîndesc pesimist. Dimpotrivă, vă felicit pentru experiența pe care ați acumulat-o. Este foarte important că GAL-urile funcționează. Dar la fel de important este să ne prioritizăm problemele (...). Indiferent cum vor fi cheltuiți, este important banii să ajungă la cetățeni, acolo unde e nevoie de ei... Eu nu vă spun nu. Dar e important să venim cu argumente în grupurile de lucru și să convingem Comisia Europeană că LEADER-ul are nevoie de mai mult, de fonduri mai mari...».

Alexandru Potor, președinte FNGAL: «Mesajul nostru public este foarte clar. Este un moment important pentru noi pentru că se lucrează intens la viitoarea programare a PNDR 2014-2020. Acum este momentul în care se face design-ul viitoarei fișe a măsurii LEADER, acel document cu care vom lucra cu toții următorii 7 ani de zile. Este deosebit de important ca în urma acestei întîlniri să putem culege punctele de vedere ale celor care lucrează efectiv cu fonduri europene (...) pentru a putea transmite că avem nevoie de strategii eficiente și alocări suficente pentru un impact vizibil, real!»

Liviu Harbuz, deputat: «Din punct de vedere al legislativului aveți cel mai mare sprijin pentru că eu consider, mă repet, că reprezentați viitorul pentru ceea ce reprezintă dezvoltarea locală rurală. Vă urez succes și, ori de cîte ori aveți nevoie de Parlamentul României, de Comisia pentru Agricultură, vă stau la dispoziție!»

Rodica Lăzăriciu, GAL Zona Nord: «Solicităm maximum posibil prin LEADER. Pentru că și infrastructură se poate realiza prin LEADER. Toți primarii de la sate se plîng că au proiectele abandonate, pentru că firmele au dat faliment (...) și știm cu toții cum se realizează licitațiile la un anumit nivel... Lucrurile stau cu totul altfel sub controlul nostru și am dovedit-o așa, cu experiența fragedă și relativ mică, că sîntem o instituție cu o capacitate administrativă și operațională coerentă!»

Carmen Boteanu, director în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale: «O altă noutate pe care o aduce noul regulament pe dezvoltare rurală o reprezintă condiționalitățile. Adică condițiile în care poți să cheltuiești acești bani. Una dintre condiționalități este chiar existența unei strategii. (...) Și cînd spun strategii, vorbesc de strategii în toate domeniile, nu doar în cel agricol...»

Radu Marian, director AM-PNDR: «Eu sper ca pînă la 1 ianuarie 2016 să avem GAL-urile selectate pentru viitorul program. Cum va fi acesta, care vor fi criteriile de eligibilitate, nu pot să vă spun în acest moment (...). Dar vă asigur că pînă la acel moment vom avea răspunsuri. (...) Și mai vreau să vă spun ceva. Se vorbește mereu despre parteneriatul public-privat. GAL-urile, adică inițiativa de „jos în sus“, dovedește că LEADER-ul reprezintă parteneriatul privat-public. Acesta este adevărul și din această perspectivă nu avem ce negocia, cu tot respectul pe care îl am pentru administrațiile locale...»

Asfalt cu bani europeni pentru comunele din GAL «Dunărea de Jos»
La jumătatea săptămînii trecute, opt dintre primarii comunelor din cadrul GAL «Dunărea de Jos-Subregiunea Bordușani Giurgeni» au semnat contractele de finanțare pentru investiții de infrastructură locală. Concret, fiecare dintre localitățile Făcăeni, Stelnica, Giurgeni, Bordușani, Mihail Kogălniceanu, Movila, Săveni și Platonești vor beneficia de sume de pînă la 100 mii de euro pentru asfaltarea unor tronsoane de drum comunal. Contractul a fost semnat la Tîrgoviște, în prezența Dorinei Comșa, directorul general adjunct al Centrului Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 3 Sud Tîrgoviște. «Este un moment istoric pentru noi și pentru comunitățile pe care le reprezentăm. Am muncit mult pentru a ajunge aici și vă asigurăm că nu ne vom opri!» a declarat la Tîrgoviște Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos-Subregiunea Bordușani Giurgeni».
Istoria unui viitor mai bun După un an de așteptare, primele 8 proiecte de infrastructură realizate în cadrul GAL «Dunărea de Jos-Subregiunea Bordușani Giurgeni» au fost semnate în vederea finanțării. Evenimentul reprezintă o reușită «istorică», care se datorează exclusiv reprezentanților GAL și celor ai administrațiilor locale implicate în atragerea acestor fonduri europene. Cele 8 proiecte semnate reprezintă exclusiv proiecte de infrastructură care presupun asfaltarea a pînă la un kilometru de drum comunal... Cu prilejul semnării contractului de finanțare, Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos-Subregiunea Bordușani Giurgeni» a declarat: «Pregătirea acestor contracte, primele dintr-o serie de 21, s-a dovedit dificilă. Vreau să le mulțumesc domnilor primari pentru că au avut răbdare și încredere. (...) S-a reușit pentru prima dată, chiar dacă au fost proiecte de dimensiune mică, să aducem bani pentru toate comunitățile din cadrul GAL-urilor care activează la nivel național. E o reușită și vă felicit!». Prezentă la semnarea contractelor de finanțare, Dorina Comșa, directorul general adjunct al Centrului Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 3 Sud Tîrgoviște, a ținut să precizeze: «Trebuie amintit și efortul făcut de serviciul tehnic al instituției. În lipsa acestor eforturi, semnarea acestor contracte ar fi fost serios întîrziată. (...) Acesta a fost un pas, poate unul mic, dar va fi urmat de alții, de sume mai mari care vor putea și vor fi accesate. Acum deschideți un drum, dar depinde exclusiv de dumneavoastră dacă veți păși pe el în continuare sau dacă veți aduce alături de dumneavoastră și alte administrații dornice să acceseze astfel de fonduri!».
S-a (re)deschis Cutia Pandorei În viitorul imediat, susțin reprezentanții GAL «Dunărea de Jos-Subregiunea Bordușani Giurgeni», toate cele 21 de localități din cadrul acestei structuri urmează să acceseze fonduri europene pentru programe similare sau pentru investiții de interes local menite să impulsioneze dezvoltarea rurală pe termen mediu și lung. Reușita vine după o perioadă de așteptare de 7 ani... În tot acest timp, își amintesc primarii din cadrul GAL, mulți dintre ei nu au crezut că vor mai accesa aceste fonduri. «Îmi aduc aminte cînd am făcut GAL-ul. Eu, alături de alți trei primari și domnul Potor... Ne-a luat o zi și o noapte să punem lucrurile pe hîrtie, ca să putem să-i dăm drumul. Nimeni nu ne-a crezut, unii nu cred nici acum. Dar uite că s-a putut și sper să se poată și de-acum înainte!» a precizat primarul Bordușaniului, Constantin Nica. «Aceste proiecte sînt foarte importante pentru comunitățile noastre. Pentru mine unul, este un proiect istoric. Resursele noastre sînt reduse, taxele și impozitele sînt puține, sînt puține locuri de muncă... Accesînd aceste proiecte reușim să dezvoltăm infrastructura de care avem nevoie. În secolul în care trăim oamenii au nevoie de infrastructură, iar pentru mine, ca edil, acest lucru e foarte important!» a declarat cu același prilej și primarul comunei Stelnica, Costel Brateș. Reamintim că Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» este primul astfel de organism înființat în Ialomița și unul dintre cele mai active din țară. GAL «Dunărea de Jos» urmează să implementeze atît proiecte de infrastructură locală la nivelul celor 21 de administrații locale, cît și o serie de proiecte economice care să asigure susținerea mediului de afaceri local...

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10405 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mia procuroarea:
(18 Noiembrie 2013, 16:19)
ce frumos se vorbeste de dezvoltare sa vina sa vada si strada trandafirilor din slobozia cum au transformato albinarii domnei voicu mira zici  ca suntem in cacaletii din deal nu in orasul resedinta de judet
IPSE:
(17 Noiembrie 2013, 09:00)
Avem o tara plina de eroi ! ! ! Din aceasta cauza o ducem asa de bine ? ? ?
Horia:
(15 Noiembrie 2013, 12:02)
 "...și dirijarea fondurilor cât mai rapid către beneficiari"   no comment .
mircea:
(14 Noiembrie 2013, 19:37)
@brb, apropo de proiectele pe care le pomenesti....hai sa fim seriosi, vorbe si iar vorbe, dar, daca pe vreun '''vizionar'' d-asta care tot face si inventeaza proecte il pui sa faca ceva concret o sa ai o mare surpriza...
SORIN:
(14 Noiembrie 2013, 12:36)
Și unii să scrieți ...
brb:
(13 Noiembrie 2013, 21:45)
tot vorbiti pe aici ca se mananca bani europeni aiurea...stiti voi ca banii vin fara sa se verifice cum sunt cheltuiti? proiecte sunt, de-ati sti voi sa cititi...
Belzebut:
(13 Noiembrie 2013, 21:09)
Sunt de acord cu mircea ,asa e se papa banu european cam repede. Bai Danut si pe aici dau de tine ?
mircea:
(13 Noiembrie 2013, 19:24)
bani aruncati....bat campii in tot felul de sedinte...papa banii ''europeni'' si gata, zic ca si-au facut treaba, dr, i-a punei sa faca un leu plus -valoare si o sa-i vezi ca dau din colt in colt....
Georgescu:
(13 Noiembrie 2013, 19:03)
Gal-ul "eroilor " a realizat macar un proiect in Ialomita ? Au platit din bani europeni nerambursabili o caramida , o teava de apa ?NUUU !!!Cred ca sunt constituiti de 4 ani si tot beau si maninca prin restaurante , la munte , la Bruxelles si Strasburg ! Si bineinteles bani de publicitate ! Si bannere cu episcopia ... !  Rusine ! 
Fandanut:
(13 Noiembrie 2013, 15:52)
Corect! Humanoidul danut scrie atent. Nu va dura că el e labil si uită repede! Nici de-al dracu nu se lasa! Bravo, putulică, tine-o dreaptă ( conduita )....
Romeo:
(13 Noiembrie 2013, 15:36)
Vrabia MALAI viseaza. De unde rezulta ca vrabia viseaza BANI. Si v-a avea si v-a ciuguli la europarlamentare, etc. NE CREDETI PROSTI !?! - - - OAMENI BUNI NU VA MAI DUCETI LA VOT. TOTI SPUN CA ESTE DATORIE CIVICA, RAHAT, POVESTI,  NE MINT DE 23 DE ANI, SUNT NUMAI PENTRU EI. TOTI SUNT NISTE HOTI.
Dănuţ:
(13 Noiembrie 2013, 11:25)
Ce acțiune propagandistică....programe peste programe, vorbe și proiecte pompoase despre dezvoltarea și integrarea mediului rural în marea UE!! Și când colo,în Ialomița, în opt comune....aflăm c-o să se toarne asfalt în centru)) Păi nu știu dacă o să mai fie asfaltul întreg până la viitoarele alegeri locale, că pentru optsute de metri de drum nu te scoți pe profit ca firmă...doar cheltuielile minime cu organizarea de șantier te omoară)) Și cum vine drumul, cu rigole și trotuare de pavele pe o mie de metri?? Evident c-o să se pună niște piatră...se tasează și se pune nițel asfalt, iar după prima iarnă....s-a dus asfaltul))Ca la noi...la nimeni, în loc să se facă infrastructura într-o comună...turnăm asfalt în opt comune...sunt tâmpiți și ăștia de la UE dacă finanțează prostii electorale!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Reținut pentru 24 de ore după ce, beat la volan, a omorît o femeie și a părăsit locul accidentului

Polițiștii ialomițeni au declanșat în după amiaza zilei de duminică, 5 septembrie a.c., ample operațiuni pentru identificarea în trafic a unui autoturism al cărui șofer, implicat într-un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:15
(20223 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permise sau conducînd mașini neînmatriculate

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 23.30, polițiști din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat și oprit în trafic un autoturism, la volanul căruia se afla un tînăr de 22 de ani din ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:13
(14819 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Miloșești

Joi, 9 septembrie 2010, ora 11.00, la Biblioteca Comunală din Miloșești se va inaugura oficial un nou serviciu de bibliotecă, în cadrul programului «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Să reamintim că programul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:07
(20672 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrîn de 79 de ani, rănit în accident

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 20.00, Poliția a fost sesizată prin 112, de către un conducător auto, despre faptul că în timp ce se deplasa cu autoturismul pe Bulevardul Chimiei, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:05
(15289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gîrbovi: A dat cu spatele și a intrat în stîlp

În noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1.30, pe DJ203 B, în comuna Gîrbovi, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Victima, în vîrstă de 28 de ani, șoferul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:03
(20265 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gîrbovi accident


Slobozia: Evenimente expoziționale

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează miercuri, 8 septembrie, un eveniment expozițional de marcă. Evenimentul se va desfășura începînd cu orele 14,00. Slobozenii interesați pot vizita Galeriile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 11:58
(20102 vizualizări - 0 comentarii)


Pădure în flăcări la Reviga, camion cu cosmetice mistuit de foc, accident la Gîrbovi

Două hectare de pădure au fost afectate de flăcări după ce o persoană a dat foc vegetației uscate din apropierea pomilor. Incendiul s-a produs în localitatea Reviga și a fost sesizat pompierilor vineri ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 11:57
(22863 vizualizări - 0 comentarii)


UPDATE: Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Bărbații cercetați pentru ultraj, după ce, nemulțumiți că fratele lor urmează să fie sancționat contravențional, au lovit un polițist, au primit mandate de arestare preventivă În cursul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2010, 16:50
(19142 vizualizări - 7 comentarii)


Autoturism furat din Germania, găsit la Slobozia

Joi, 2 septembrie a.c., în jurul orei 11.50, polițiștii au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, a fost identificat un ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:15
(18554 vizualizări - 0 comentarii)


Arestați pentru că au furat motorină din camionul unui turc

Doi tineri de 25, respectiv 28 de ani, ambii din Urziceni, au fost reținuți joi, 2 septembrie a.c., pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, fiind cercetați pentru furt calificat. Cei doi sînt suspectați ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:07
(22838 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul și comercializarea materialului lemnos, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de joi, 2 septembrie a.c., polițiștii Birourilor de Investigare a Fraudelor și Ordine Publică din cadrul Poliției Fetești, în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:02
(17918 vizualizări - 2 comentarii)


Vindea haine la magazinul de animale

În cursul zilei de joi, 2 septembrie a.c., în intervalul orar 13.00-17.00, efective din cadrul Poliției Slobozia, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au organizat și executat o acțiune pe ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:00
(17112 vizualizări - 0 comentarii)


Falși inspectori de la Protecția Consumatorului

O nouă metodă de înșelat patronii slobozeni a fost testată la Slobozia. Polițiștii i-au prins pe făptuitori, cercetînd actual modul în care aceștia au reușit să-i înșele pe administratorii a două societăți ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:44
(1074841 vizualizări - 518 comentarii)

Taguri: Slobozia țeapă


Slobozia: Pieton accidentat pe trecere

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii au fost sesizați despre faptul că în Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:43
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Pistol fără documente, confiscat

În cursul zilei de miercuri, 1 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și executat o acțiune, al cărui scop principal l-a constituit identificarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(20802 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general prins de polițiști

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii feteșteni au identificat și reținut un bărbat, de 34 de ani, din județul Vaslui, urmărit. Acesta se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(18689 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești UG arestare


Taximetrist băut, la volan

În cursul nopții trecute, 31 august, polițiști ai Biroului Rutier Slobozia au oprit un autoturism de transport persoane în regim taxi, la volanul căruia se afla un bărbat de 33 de ani, din localitate. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(19156 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Polițiștii ialomițeni cercetează trei patroni pentru infracțiuni economice, respectiv evaziune fiscală și fals în înscrisuri sub semnătură privată, prejudiciul reținut în sarcina celor trei depășind 93 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(20861 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, scoase din circulație

Marți, 31 august, în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri, în colaborare cu reprezentanți ai RAR au acționat în Slobozia, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor aflate în circulație ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:41
(16370 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat laptopul din casă

Polițiștii ialomițeni au reușit să rețină un tînăr de 19 ani din Grindu, suspect de comiterea unui furt. Furtul a fost sesizat polițiștilor, sîmbătă, 28 august, cînd victima, un bărbat de 28 de ani din ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:46
(17164 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu furt laptop


Fetești: Băut la volan

Luni, 30 august, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din localitate. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii l-ai testat ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:44
(19971 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie de 83 de ani, dispărută de la domiciliu

La începutul săptămînii, luni, 30 august a.c., în jurul orei 14,00, un bărbat din Urziceni a reclamat polițiștilor din localitate despre faptul că Alexandra Elisabeta, de 83 de ani, din localitatea Manasia ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:42
(16943 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Cristina Pocora îl vrea pe ministrul Șeitan la coșul de gunoi

Într-un comunicat remis presei, Cristina Ancuța Pocora, președintele Comisiei de Egalitate de Șanse din Camera Deputaților, condamnă activitatea ministrului Muncii, Familiei și Solidarității Sociale, Mihai ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:32
(18277 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:34
(11114 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:20
(11607 vizualizări - 0 comentarii)


Trei cazuri suspecte în Ialomița: Virusul West Nile alertează autoritățile

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița s-a întrunit marți, 31 august, în vederea analizării situației legate de apariția cazurilor de îmbolnăvire cu virusul West Nile.
La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:52
(19206 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierul Florin Mangiurea, medaliat cu aur și bronz la Campionatele Mondiale

Plutonierul Florin Mangiurea, sportivul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», a reușit o performanță unică în istoria locală. El a obținut două medalii pe podiumul Campionatelor ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:47
(21303 vizualizări - 8 comentarii)


Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Doi bărbați din Țăndărei, de 30, respectiv 26 de ani, sînt cercetați penal pentru infracțiunea de de ultraj după ce, nemulțumiți de faptul că fratele lor, de 19 ani, urmează a fi sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:46
(16594 vizualizări - 11 comentarii)


APIA prelungește termenul de depunere a cererilor pentru motorină

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură este ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:44
(19905 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția producătorilor de lapte

Astăzi, 31 august 2010, este ultima zi de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă și destinate producătorilor de lapte din zonele defavorizate ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:42
(16651 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...