Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații

Hărțile de hazard au fost finalizate

Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații

În urmă cu o săptămînă, Administrația Națională Apele Române anunța finalizarea integrală a hărților de hazard. Potrivit informațiilor, prin aceste hărți se evidențiază, în ansamblu, 10 bazine hidrografice ale rîurilor pe cursurile cărora se pot produce inundații. Raportat la nivelul județului Ialomița, specialiștii care au realizat planșele au identificat 15 posibile zone unde apele Ialomiței ar putea ieși din matcă în caz de viituri puternice.

Istoria hărților de hazard
În cursul anului 2012, la nivel național, Administrația Națională Apele Române anunța demararea unui proiect prin care să fie identificate toate zonele cu risc de inundații din România. Astfel, au fost catagrafiate un număr de 10 bazine hidrografice ale rîurilor Someș, Tisa, Criș, Mureș, Jiu, Olt, Argeș, Buzău-Ialomița, Siret, precum și zona Dobrogea Litoral. În urma operațiunii de catagrafiere au fost realizate hărțile de hazard, pe baza cărora se poate identifica limita inundației -adică pînă unde se poate extinde apa, precum și adîncimea și nivelul viiturii. Acest procedeu a fost realizat în baza unei directive a Comisiei Europene privind evaluarea și managementul riscului la inundații, precum și a Planului Național «Planul de Prevenire, Protecție și Diminuare a Efectelor Inundațiilor» (PPPDEI). După 2 ani de studii științifice și măsurători în teren, hărțile de hazard au fost finalizate în urmă cu o săptămînă. Proiectul a fost finanțat în totalitate cu fonduri europene și a costat 40 milioane de euro... Documentele au fost făcute publice pe internet, astfel încît orice persoană poate avea acces la aceste hărți și să identifice cît de expusă la inundații este zona în care locuiește. Pe baza hărților de hazard, urmează să fie realizate și hărțile de risc la inundații, documente ce vor arăta în detaliu urmările pe care le poate avea o viitură. Astfel, autoritățile vor cunoaște exact numărul localităților, drumurilor, locuințelor sau vieților omenești ce ar putea fi afectate de viituri.

Ialomița are 15 zone cu risc de inundații
Potrivit informațiilor reprezentanților Administrației Naționale Apele Române, raportat la nivelul județului Ialomița au fost identificate pe baza hărților de hazard un număr de 15 zone unde s-ar putea produce inundații în cazul în care apele rîului care traversează județul ar ieși din matcă. Cele mai multe dintre acestea vizează zona Urziceni, unde, în caz de viituri puternice, apele Ialomiței s-ar putea revărsa peste localități precum Adîncata, Axintele, Bărbulești sau chiar municipiul Urziceni. Ultimele inundații care au lovit această zonă s-au petrecut în anul 2005 și au afectat 753 de case, 41 de kilometri de drumuri județene, 93 mii de hectare agricole și 405 fîntîni. Prejudiciul creat a depășit suma de 15,31 milioane de lei. Potrivit acelorași hărți de hazard, un alt sector al Ialomiței care ar putea fi afectat de inundații este coridorul Cosîmbești-Țăndărei.

23 Aprilie 2014, 09:05 (9339 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Reabilitarea digurilor împotriva inundațiilor trenează de 15 ani
Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas
Ialomița pierde lupta cu apele...

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(25 Aprilie 2014, 05:34)
@ ... Pe cuvântul tău?! Ești tare, dom'le! Și eu care credeam că sunt hărți făcute-n pat de unii ca tine, buni cunoscători ai mai multor "limbi".
...:
(24 Aprilie 2014, 16:55)
Pt. SORIN... Se numesc "Harti de risc" (in romana) - Hazard e folozit mai mult in engleza (da nu in orice situatie) - hazard = risc, hazard, obstacol, întâmplare, noroc pe cand risk = risc, pericol, primejdie, hazard
cristi:
(24 Aprilie 2014, 16:35)
Gigel te-as intreba care ecosistem in lacul Fundata ?si oare ce punem pe primul loc :omul sau ecosistemul deja mort ? Barajul dintre lacuri de ce oare o fi fost construit (oare erau prosti comunistii???)sau canalul de face legatura intre rau si lac,de trece pe sub calea ferata ?
BOBUTz:
(24 Aprilie 2014, 14:44)
La apele romane se fac angajari. Iar este afecatat comuna Adnacata cea mai grea si cea mai incercata comuna in fata viiturilor. Iar cei de la apele romane mint acum la telorman ca le fac diguri. Poate le fac si lor ca la adincata. Zic io ......
Gigel:
(24 Aprilie 2014, 11:08)
@cristi: Reversarea in Fundata nu este doar o chestiune de batut din palme. Cred ca Fundata are cota deasupra raului Ialomita. De asemenea, Fundata este un lac cu apa sarata, pe cand Ialomita este cu apa dulce, ceea ce ar distruge ecosistemul lacului.
SORIN :
(24 Aprilie 2014, 06:38)
Că sunt hărți de hazard sau oricum s-ar numi altfel, important este să se simtă utilitatea lor, mai ales rezultatele, nu să fie cheltuite sume uriașe, iar para-ndărătul să fie pe măsură. Uitați-vă la jud. Teleorman: oamenii-și plâng de milă, pierd zilnic toată agoniseala de o viață, iar marele penal, șef al C.J., posesor al unui mausoleu mai ceva decât al lui Videanu sau Voiculescu, se plimbă cu bărcuța/Ca și cum ar fi Lenuța. Liviu Dragnea, fiindcă la el mă refer, nu numai că nu se află după gratii, dar a ajuns și ditamai vicepremierul și ministru al "dezvoltării", având la dispoziție sume uriașe, pe care le distribuie în teritoriu după cum vor mușchii lui. Ce l-a oprit, sau cine, să îndiguiască zonele de "hazard" ale județului pe care-l păstorește de o mie de ani?! Niște nesimțiți plini de bani, de care, dacă nu scapă urgent, Victor Ponta va ajunge președinte când mi-oi vedea ceafa, lucru care e posibil, cu două oglinzi.
cristi:
(24 Aprilie 2014, 04:15)
Intrebati de ce nu da drumul raului Ialomita sa se reverse in lacul Fundata-gheorghe doja-crunti ? Va datu seama cata apa ar intra in 3 lacuri si nu ar mai pune in pericol com Perieti,Cosambesti...si altele
Ion:
(23 Aprilie 2014, 14:18)
Barajul de la Fierbinti este tot un hazard. Cit va trebuie sa-l puneti in functiune? Sunt citiva ani de cind ne mintiti. Cine raspunde pentru tot ce se intimpla? Ce ar trebui sa mergeti toti la puscarie, de la Prefect, Ciuperca si toti papagalii care va dati la televizor zilnic fara sa faceti nimic util.
VICTORIA:
(23 Aprilie 2014, 14:08)
Ce fac Apele Romane cind se formeaza pe mijlocul riului Ialomita o mare insula in dreptul localitatii Poiana, fortind cursul riului catre gospodariile oamenilor? Si la Slobozia s-a format in dreptul localitatii Bora, acum citiva ani si autoritatile au intervenit si au stricat acea aluviune. La Poiana de ce nu se intervine? Primaria Ciulnita de ce nu sesizeaza autoritatile?
...:
(23 Aprilie 2014, 13:11)
Se pare ca A.N.A.R. nu mai stiu limba romana :-)) "Hărțile de hazard" ? DEX: HAZÁRD, hazarduri, s. n. Împrejurare sau concurs de împrejurări (favorabile sau nefavorabile) a căror cauză rămâne în general necunoscută; p. ext. întâmplare neprevăzută, neașteptată. ♦ Soartă, destin. ◊ Joc de hazard = joc de noroc. – Din fr. hasard.