Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta cu apele...

Apărarea împotriva inundațiilor lasă de dorit

Ialomița pierde lupta cu apele...

Planul de apărare împotriva inundațiilor este ineficient. În ciuda eforturilor investiționale de consolidare și reabilitare a digurilor care protejează Ialomița de apele Dunării, lucrările se dovedesc a fi ineficiente. Conform estimărilor oficiale, digurile care apără localitățile situate pe malurile Brațului Borcea «sînt depășite moral și fizic». Totuși autoritățile județene sunt încrezătoare în eforturile lor. «Ne luptăm cu apa și apa cu noi, dar vom ieși învingători...» susțin însă oficialii responsabili să protejeze Ialomița în caz de inundații.

Stare de alertă pe Dunăre
Ultimele viituri de amploare pe Dunăre, înregistrate în Ialomița, s-au petrecut în anul 2006. La vremea respectivă, debitele Brațului Borcea au atins cote istorice de peste 15000 metri cubi pe secundă. Raportările oficiale estimau faptul că asemenea debite s-au mai înregistrat la sfîrșitul secolului XIX, în anul 1895... Riscul ca sute de așezări umane, amplasate pe malurile Borcei, să fie șterse de pe fața pămîntului era extrem. Tocmai de aceea a fost executată o breșă în digul de protecție, în zona Vlădeni, pentru ca apa să inunde terenurile agricole, nu casele oamenilor. La 7 ani de la acel moment, pericolul ca Dunărea să se reverse persistă. Toate acestea deoarece digurile construite de-a lungul Brațului Borcea, în lungime 155 de kilometri, dau semne de «bătrînețe»... Oficialii de care depinde soarta digurilor dunărene din Ialomița au recunoscut public gradul de uzură al acestora. S-a întîmplat în timpul vizitei de lucru a Luciei Varga, ministrul pentru Ape, Păduri și Piscicultură, care a supravegheat stadiul lucrărilor de la Bentu, considerat «punct critic» în ceea ce privește siguranța construcțiilor cu rol de apărare pe Dunăre. «Digurile de pe Brațul Borcea au mai multe puncte nevralgice. Trebuie să facem tot posibilul pentru a le reabilita. Vrem să demarăm mai multe studii de fezabilitate, să atragem fonduri europene pentru a le reabilita în întregime... Vom aduce experți și ne vom apuca de treabă...» a declarat Vasile Pintilie, directorul Apelor Române, prezent la vizita oficială a ministrului Lucia Varga. Mai mult decît atît, s-ar părea că digurile de pe Brațul Borcea au fost eronat proiectate încă din momentul în care au fost concepute, vorbim despre anii ’50-’60. Totodată, aceste construcțiile cu rol de apărare nu au fost supuse vreunei expertize cu privire la rezistența lor...

Un nou val de lucrări sortite eșecului
Infiltrațiile, eroziunile sau surpările reprezintă principalele probleme pe care le întîmpină digurile dunărene din Ialomița. Pentru îndepărtarea tuturor acestor pericole a fost conceput un nou plan de lucrări de consolidare. Sînt doar provizorii, așa cum s-a obișnuit de 7 ani încoace... Diferă doar executantul. De data aceasta, consolidările și reabilitările vor fi efectuate de reprezentanții Apelor Române-Sitemul de Gospodărire al Apelor Ialomița, instituție în grija căreia se află digurile dunărene construite de-a lungul Brațului Borcea. Se va interveni la Fetești, Stelnica, Bordușani și Giurgeni, noile puncte nevralgice după Bentu. La Fetești, lucrările vor consta în refacerea digului din linia întîi de apărare, lucrare care a fost pusă în practică și în anul 2006. Lucrări similare vor fi executate și la Stelnica. Aici, în ciuda eforturilor și experților, autoritățile locale pun această inițiativă sub lupa îndoielii. «Lucrările acestea provizorii prea mare lucru nu fac... De ani de zile s-a tot lucrat în stil „hei-rup“ și nu s-au văzut foarte multe» declară Costel Brateș, primarul comunei Stelnica. În cazul localității Giurgeni, experții sînt încă descumpăniți. Deși Dunărea amenință să inunde gospodăriile, nu cunosc dacă apa s-a infiltrat în pînza freatică și acum a ieșit la suprafață sau este vorba despre o eroare de proiectare a digului... Cert este că și aici se va interveni, prin montarea de diguri gonflabile.

Frecție la digul de «lemn» Considerat punct critic în ceea ce privește siguranța digurilor dunărene din Ialomița și trecut pe lista lucrărilor urgente, digul de la Bentu amenință să fie luat de ape. După două vizite de lucru ministeriale , asigurări că lucrările de consolidare vor fi eficiente și cheltuirea a 2 milioane de lei, digul continuă să se surpe. La sfîrșitul săptămînii precedente, toți cei peste 750 de metri îmbrăcați cu material geotextil, fascine, saci cu nisip și pietriș au cedat sub presiunea apelor Dunării. Imediat, planul de acțiune a fost schimbat, iar lucrările își urmează cursul obișnuit. De data aceasta, peretele de dig erodat nu va mai fi «tapetat» cu geotextil, alveolele urmînd a fi umplute cu geocontainere. De asemenea, vor continua lucrările de întărire spre incintă. Să ne mai întrebăm cît vor costa aceste noi intervenții?

25 Iunie 2013, 12:32 (5820 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Reabilitarea digurilor împotriva inundațiilor trenează de 15 ani
Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas
Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații
Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu
Istoria se repetă la Bentu

Comentariile cititorilor:


BOBUTz:
(26 Iunie 2013, 14:37)
Dar circulatul pe diguri cu masini de mare tonaj, garduri pe diguri, case pe dig, cotinete, grajduri, pomi, lipsa de perdele forestiere. Astea se fac cu stiinta primarilor. Zic io .........
SO:
(26 Iunie 2013, 13:49)
Te poți lupta și cu natura, dar cu mult profesionalism și în timp. Diriguitorii județului nostru, la fel ca și alții de teapa lor, freacă menta, cheltuind miliarde, cu tot felul de stupine stupide pe la Bordușani, Stelnica, Vlădeni, Giurgeni și alte localități riverane dunărene. Dacă din 2006 și până în prezent, fiecare primărie comunală s-ar fi implicat simplu, cărând moloz de la demolări și alte lucrări, digul era "beton", și nu mai era nevoie de atâta amar de investiții aiurea, cheltuieli de-a futu-i pomana, ca să nu mai vorbim de ciordeala caracteristică și clasică. Ei o țin langa cu fașinele și alte "metode", care mai de care mai rudimentare, mai arhaice. La cât ați furat, stimați tovarăși și pretini, digul de de-a lungul Dunării, pe lungimea aferentă județului pe care-l "păstoriți" de peste douăzeci de ani, ar fi fost reconstruit din nou, de nou, numai din beton armat, la fel ca și la un lac de acumulare al unei hirocentrale de mare capacitate. Dar viloaiele, apartamentele de lux, mașinile de lux, miliardele din conturi, fițele de fițe, ce s-ar fi făcut?! Dă-l dracu' de dig, că doar o să treacă și viiturile astea și ... la noi alegeri! Poate se retrage dl. Corlău, după o "domnie" ce a cuprins două regimuri: comunist și neocomunist. Mare gospodar trebuie să fie omul ăsta, de nu-i stă nimeni dânainte, adică în față, să nu fiu înțeles greșit. Poate că,  dacă ar fi reușit să ocupe funcția pentru care s-a "pregătit", doar e jurist, nu?!, adică funcția de secretar al C.J.IL, alta ar fi fost soarta județului nostru, n'așa?! Numai primari unu și unu avem de-a lungul Dunării ialomițene. Total dezinteresați de buzunarul propriu, totul pentru front, totul pentru victorie. Victoria cu viiturile, sau ... Secret.
Cornel:
(26 Iunie 2013, 13:02)
Cu natura nu, dar cu nedreptatea, corupția, jigodismul uman, DA! Dacă e voință, că legi sunt, câteva!
cris:
(26 Iunie 2013, 12:46)
nu te poti lupta cu natura ...
pedro slobozia:
(26 Iunie 2013, 09:22)
ialomita a pierdut lupta cu realitatea de mult timp cu asemenea administratie care conduce destinele judetului.