Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Cazacu Marinică, ex-președintele PD-L

«Sînt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Demisia președintelui PD-L, Cazacu Marinică încheie o epocă. Așa cum el însuși declară, cu sau fără el, politica locală va merge mai departe. Ceea ce se va schimba însă, promit oficialii Organizației, este modul în care se va face politica începînd de azi înainte. În așteptarea acestei minuni, publicăm primul interviu al ex-președintelui Cazacu Marinică de după condamnarea sa din 18 decembrie 2014.

O demisie anunțată încă din 2013
-Demisia dumneavoastră survine în urma condamnării. Nu e puțin prea tîrziu?
-Da și nu. Da, pentru că nu mi-am dorit niciodată ca o eventuală condamnare a mea să afecteze imaginea Organizației. Pe de altă parte, am spus încă de anul trecut că aștept și invit colegii de partid să preia șefia PD-L Ialomița. Oricum, am ajuns la concluzia că e nornal să mă retrag din viața politică pentru o perioadă de timp. Am fost condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, nu puteam să o fac! Dar am încredere că nevinovăția mea va fi dovedită și că voi găsi dreptate în instanță.
-Potrivit sentinței, sînteți obligat să plătiți peste 7 milioane de euro...
-E absurd. Dacă împarți suma la 253 de hectare, cît s-a stabilit că am retrocedat, rezultă un preț enorm. În nicio țară europeană hectarul de teren nu valorează atît! Nici măcar în Olanda, unde terenul intravilan valorează 70000 de euro/ha. Aici, la noi, cumperi cu banii ăștia 2000 de hectare. Este o prostie! Este rezultatul faptului că un procuror a decis să-mi facă de petrecanie cu orice chip... Dar pentru asta a plătit și va continua să plătească!
-De ce aveți încredere în justiție?
-Pentru că sînt convins că judecătorii au dat sentința după rechizitoriul scris de procurorul Cristudor. Sînt multe erori... ADS nu s-a constituit parte civilă în acest dosar, dar a apărut ulterior. Oameni care au fost puși în posesie, conform legii, au devenit parte vătămată în proces. Primăria Urziceni are, azi, la momentul la care vorbim, terenuri la dispoziție. De ce nu pune în posesie? Și încă un lucru foarte important... Comisiile locale pun în posesie, Comisia Județeană validează dreptul de proprietate. Eu am fost, într-adevăr, șeful acestei comisii județene, dar în cadrul ei am un singur vot. În plus, la ședința respectivă nu am participat, eram la deszăpezire. Așa cum v-am spus, sînt condamnat pentru o faptă pe care, și dacă aș fi vrut să o fac, n-aș fi putut! E un dosar instrumentat prost și se va dovedi acest lucru, sînt convins...

PD-L Ialomița are viitor politic
-Fără Cazacu, PD-L Ialomița nu există. Cum comentați această afirmație?
-E o prostie. Și eu am auzit deseori spunîndu-se asta, dar e o prostie. Cu sau fără mine, partidul merge mai departe! Mai bine sau mai prost, dar asta e deja o altă discuție. Și toți trebuie să înțelegem că Opoziția în Ialomița trebuie făcută alături de PNL. Cu cît înțelegem mai repede acest lucru, cu atît ne va fi mai ușor să cîștigăm bătăliile politice care ne așteaptă.
-Propunerea dumneavoastă pentru șefia PD-L este Ion Drăgușin! De ce el? De ce tocmai el?
-Este o propunere pe care am făcut-o în Biroul Permanent Județean de săptămîna trecută și o propunere pe care o voi înainta la nivelul Biroului Permanent Național. Este alegerea mea și cred că este o alegere bună. Primarul de la Bucu are cele mai bune rezultate în alegeri, poate face față cerințelor, este un bun organizator și un bun gospodar. A dovedit-o și cred că nu va dezamăgi pe nimeni.
-Este vorba despre un interimat. Cît de lung?
-Timp de 2 ani. Pînă în anul 2016, cînd se vor organiza noi alegeri în cadrul Organizației. Ceea ce am spus, repet și susțin public e că, în actualul context politic local, singura noastră soluție, ca partid de Opoziție, este să susținem lupta împotriva PSD alături de PNL. Cu cît vom înțelege mai repede și mai bine acest lucru, cu atît vom obține rezultate mai bune la alegerile din 2016. Ne așteaptă vremuri dificile și doar colaborînd putem oferi județului un viitor politic și economic mai bun.

16 Ianuarie 2015, 16:30 (8468 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, șef la democrat-liberali!
Război în USL Ialomița pentru Primăria Slobozia
Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

Comentariile cititorilor:


Emilian:
(22 Martie 2015, 17:03)
Dacă pe Cazacu l-au condamnat pe Savu si Ciuperca trebuie săi impuste
Mickey:
(2 Februarie 2015, 12:16)
Dosar fabricat de un procuror dovedit corupt.
Corina Teodorescu:
(24 Ianuarie 2015, 13:28)
Ahh ...păcat de el ..A fost un om bun la toate
Mary:
(20 Ianuarie 2015, 13:28)
        Se spune ca hotii sunt doua feluri: hoti destepti si hoti prosti. Ei au un punt comun, fara scapare; DNA-ul. Restul, sunt vorbe.
drept:
(19 Ianuarie 2015, 20:13)
saracu face puscarie degeaba ca nastase oameni navinovati nu se descurca cu avocati sau nu au bani
SORIN:
(19 Ianuarie 2015, 11:56)
Probabil ex prefectul o fi făcut niscaiva matrapazlâcuri, vorba-ceea: dacă nu e foc, nu e fum. Totuși, cei ce l-au cunoscut personal, au o părere foarte bună despre el, așa ca om. A ajutat mulți oameni, poate chiar apelând la penali precum Hristescu. E ușor să ataci, și eu o fac nu de puține ori, dar, tot nu de puține ori, mă-ntreb ce aș fi făcut eu în acea postură sau funcție. Tocmai de aceea, în ultimul timp am evitat să fiu prea radical în ceea ce privește comentariile postate. Și, ca să-l citez pe Eminescu, "E ușor a scrie versuri/Când nimic nu ai a spune". Nu vreau să-l victimizez pe Cazacu, dar dacă privim prin prisma calcului simplu făcut, are dreptate. Numai unul precum Cristudor ar fi putut fi în stare să "construiască" un asemenea dosar. Sigur, e lupta dintre mafioții din politică și cei din Justiția noastră plină de inamovibili.
Emilian:
(18 Ianuarie 2015, 18:57)
Epoca PDL-ului a cam apus. Chiar daca incearca sa-si piarda urma inghesuindu-se in PNL, sa supravietuiesti, sa faci politica in continuare si sa nu platesti oalele sparte in trecut pare o doleanta pe care numai noii parteneri de coalitie disperati ei insisi sa acceada la putere sint dispusi sa o gireze. Ca PSD isi are propriile bube-n cap.
Petrache:
(18 Ianuarie 2015, 18:42)
Ce simplu rezuma mnealui 6 ani de judecata si o suta de infatisari. Rechizitoriul a fost strimb dar avocatul lui n-a fost in stare sa-l desfiinteze. Numa cit le-o fi crescut tensiunea judecatorilor. Mai bine pleaca sa-si cheltuie banii ascunsi in offshoruri si stocurile de actiuni cumparate pe vremea cind PDL-ul avea cautare sa le dea repede cit mai valoreaza un cent livra.
bizidey:
(18 Ianuarie 2015, 12:29)
Dar Ciuperca,cu terenurile din Balta, el cand va fi condamnat? Si Otilica &company, cea cu bac-urile, ea cand va plati?Si Musoiu cu consultantele si Costica cu conacul de la Albesti si Stoica cu stampilel, si multi altii din varful psd-eului local, astora cand le vine randul, cat sa mai asteptam ca sa scapam si de ei?
mircea:
(17 Ianuarie 2015, 16:02)
sa zica mersi ca este condamnat ptr o fapta pe care n-a facut-o (asa spune el), ca daca l-ar fi condamnat pe bune pentru toatematrapazlacurile pe care le-a facut, nu mai iesea...
parvu :
(17 Ianuarie 2015, 13:17)
 cazacu --- a facut  greseli f mari  dar  a facut  si multe  lucruri  bune ,eu cred ca i-se trage  de la traseisti politici ,mai ales de la     -- femei----       
cetatean european?:
(17 Ianuarie 2015, 01:01)
Dar cu antrepozitul si combustibilii, cand va fi condamnat pentru asta?