Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Trebuie să separăm democrația de dictatură!»

Primarii din fostul PDL se revoltă împotriva deputatului Tinel și demisionează!

«Trebuie să separăm democrația de dictatură!»

Primarii PDL din cadrul Biroului Permanent Județean PNL dizolvat pe 17 noiembrie 2015 se revoltă împotriva deputatului Gheorghe Tinel. 11 dintre cei 12 primari care compuneau această structură au anunțat că demisionează din toate funcțiile politice pe care le dețin în cadrul Organizației. «Trebuie să separăm democrația de dictatură înainte de a merge mai departe!» a declarat în cadrul conferinței de presă organizate la sediul PNL din Slobozia primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin. Reamintim că printr-o decizie a Biroului Permanent Național al PNL, dublată de o decizie a copreședintelui PNL, Vasile Blaga, Gheorghe Tinel este noul copreședinte al filialei ialomițene a partidului.

Fără aleși impuși de la centru!
Conferința de presă de marți, 24 noiembrie 2015, a separat apele în cadrul jumătății PDL din cadrul PNL Ialomița. Un grup de 5 primari, în frunte cu Ion Drăgușin, copreședinte al PNL pînă acum o săptămînă, l-au acuzat public pe deputatul Gheorghe Tinel de «preluare abuzivă a conducerii filialei și distrugere din interior a acesteia». În semn de protest (față de decizia Biroului Permanent Național al PNL, dublată de o decizie a copreședintelui PNL, Vasile Blaga, prin care Gheorghe Tinel a devenit noul copreședinte al filialei ialomițene a partidului), primarii prezenți și-au dat demisia, susținînd că gestul lor este urmat de cel al tuturor primarilor PDL care făceau parte din Biroul Permanent Județean. «Trebuie să separăm democrația de dictatură înainte de a merge mai departe! Am depus demisiile noastre la sediul din București al partidului și așteptăm să ni se spună dacă nu mai este nevoie de noi! Deputatul Gheorghe Tinel nu ne reprezintă și, în cazul în care nu se revine asupra acestei decizii, luăm în calcul posibilitatea unei candidaturi independente la viitoarele alegeri. Sîntem membri cu ștate vechi în cadrul Organizației, nu vom părăsi partidul, dar nici nu vom accepta să fim tratați ca niște obiecte!» a declarat Ion Drăgușin, primarul comunei Bucu.

Tinel, un cadavru politic ambulant
Revolta primarilor PDL vine la numai 4 zile după conferința de presă organizată de deputatul Gheorghe Tinel la Urziceni. La momentul respectiv acesta declara că primarii din Biroul Permanent Județean sînt alături de el și în mai puțin de o săptămănă va anunța componența noii structuri. «Avem nevoie de toată lumea, nu îmi permit să pierd pe nimeni pentru că ne așteaptă o bătălie electorală grea...» declara Tinel vineri, 20 noiembrie 2015. Potrivit statutului, Gheorghe Tinel are la dispoziție 15 zile pentru a anunța componența noului  Biroul Permanent Județean. Potrivit unor surse interne din cadrul Organizației, acesta încearcă să coopteze în cadrul noii structuri viceprimarii PDL din județ sau membrii din eșaloanele 3 și 4 ale vechii Organizații PDL. Maniera jenantă în care Gheorghe Tinel a devenit copreședinte al PNL Ialomița a nemulțumit și consilierii județeni. Prezenți în cadrul conferinței, Nicolae Sitaru și Zenica Urloiu au declarat public că la următoarea ședință de Consiliu județean își vor prezenta demisiile. «Dacă domnul Blaga nu ne prezintă public scuze, ne vom da demisia. Prezența noastră acolo ar însemna să girăm această stare de fapt și modul în care Gheorghe Tinel a devenit copreședinte al PNL Ialomița!» a declarat Nicolae Sitaru. Potrivit celor doi consilieri județeni prezenți, gestul lor va fi urmat și de către Luminița Barcari, inspector general școlar și consilier județean.

24 Noiembrie 2015, 19:05 (10108 vizualizări - 44 comentarii)

Comentariile cititorilor:


un alt gogu:
(28 Februarie 2016, 15:13)
doamnelor si domnilor toti cei ce va plac tinel gh.  LUATI L ACASA si pe el si pe primarul de la urziceni scapati ne de RAU si o sa va multumim in veci
goguta:
(24 Ianuarie 2016, 18:40)
Gata bai cu vrajela va este frica ca nu mai puteti ciordii va inebunit psd cu promisiuni va da liber psd la furaciuni. Ba mai mergeti prin si voi la puscarie sacali batrani si avari dupa bani. Mai lasati si tineretul nu va convine ca va da la oparte. Nu vati saturat de furaciuni. Gata un mandat de primar si doua de puscarie din 2016. Psd egal hotie comunisti corupti fraierilor vati vadut pielea pentru o galeata rosie
marcu:
(3 Decembrie 2015, 06:29)
Gargaragiul nu se dezminte.E atat de disperat dupa privilegii incat va sfarsi la cercetari penale.
sursa sigura :
(2 Decembrie 2015, 11:18)
Gancerug Mircea Stefan,sef de district in cadrul ocolului silvic Urziceni a fost amendat de garda forestieră pentru sustragere ilegală de arbori din pădurile private.tot el este autorul infractiunii reclamate de dl tinel in parlamentul României,aceea de a exploata o suprafata de pădure dublată faptic (6ha) in comparatie cu documentele depuse la ocol (3ha).mă întreb cine o fi beneficiat de banii negri ținând cont ca ulterior Gancerug Ioan (tatăl) a fost impus de acest "om politic" in funcția de director al directiei silvice Ialomița.Infracțiunea nu a mai fost semnalata organelor abilitate.Aceasta este o temă pentru jurnaliștii locali care au rămas nemituiti
pe surse :
(1 Decembrie 2015, 20:23)
Mâine 2 Decembrie 2015,ilustrul om politic Gheorghe tinel isi va prezenta bpj-ul de adunătură avându-i în cap de listă pe penalii silvici de la Urziceni:Ganceug (senior si/sau junior)Papare&co.De tot râsul...Dacă lichidatorii pădurilor județului vor fi scosi la înaintare asa cum se zvonește,este clară disperarea lui cretinel.Nu-i dau domnie lungă.Pe mâine
1Decembrie:
(1 Decembrie 2015, 08:37)
La multi ani romani,la multi ani Romania ,fara politruci ca Gheorghe Tinel!
reload:
(29 Noiembrie 2015, 16:55)
Ce porcarie,ce treaba comunista,sa impui unei comunitati un jnapan.ceausescu ar fi invidios.nici macar mizeria de pdl nu merita asa ceva .nu e cu putinta la 26 de ani de la revolutie
Sasu:
(29 Noiembrie 2015, 12:06)
Stimata redactie, ar fi interesant un clasament al politicienilor ialomiteni  filtrat prin ochii electoratului, functie de prestatia lor, ca sa vada si ei cum stau, poate unii se rusineaza si ne lasa ( cum ar fi asta din articol) 
poligraf:
(27 Noiembrie 2015, 21:54)
Ah domnule Tinel,s-a mai condurat o intrebare:ati plagiat?Daca e adevarat ca v-ati dat doctoratul,raspunsul clar e unul singur.
ludovic orban dixit:
(27 Noiembrie 2015, 19:44)
Liberalul Ludovic Orban a enumerat, vineri, criterii pentru un membru liberal care vrea să candideze la o primărie sau un consiliu județean, potrivit Agerpres. 'Este unul dintre criterii să nu aibă contracte, firma la care sunt acționari, cu primăria sau consiliul județean pentru care candidează. (...). De asemenea, am gândit chestiuni legate de traseism politic. (...) Am stabilit că va fi un criteriu să nu fi fost traseist, urmează să-l definim exact, ca formulă clară care să fie aplicabilă în toate cazurile. (...) Cert este că va figura ca și un criteriu, urmând să fie definit de echipă și, ulterior, de Consiliul Național (al PNL - n.r.) prin hotărâre. De asemenea, chestiuni legate de incompatibilitate și conflict de interese, vor fi prevăzute între aceste criterii. (...) Există, cel puțin la nivelul comisiei, un acord privind introducerea acestui criteriu. (...) De asemenea și mai mult ca sigur vom introduce ca și criteriu să nu fi fost ofițer acoperit, colaborator sau informator al Securității. Eu am propus și (...) să nu fi fost inclusiv al serviciilor de informații de după Revoluție în cazul în care a fost deconspirat ca făcând parte din această chestiune. (...) Este introdus printre criterii și plagiatul în obținerea diplomelor universitare sau a doctoratului', a afirmat liderul liberal. TINELE O SA TE FACI DE TOT DE CACAO DACA MAI DAI MULT DIN COATE>POTOLESTE_TE CA A AFLAT TOT POPORUL CINE ESTI
Mircea:
(27 Noiembrie 2015, 19:01)
Credeti-ma, nu vreau sa comentez nimic de tinel, despre nimicnitura asta politica....
Mircea:
(27 Noiembrie 2015, 18:59)
Vine 1 Decembrie, ziua Romaniei, si kasserul de Romania ce face? face economie, anunta ca nu mai ca renunta la ceremonia de la Cotroceni...asta in memoria celor de la colectiv...cred ca este o aberatie, probabil a fost sfatuit sa faca asta de consilierul ala care dormea rastignit ca ultimul boschetar, cred ca a tras si cateva parturi, dar, asta ne arata ca pe micul kaisser il doare drept in poponet de valorile Romaniei, spre deosebire de el, eu o sa srbatoresc la mine acasa, cu fasole cuciolan, cu cantece frumoase, pentru ca asa trebuie, asa este normal, cat despre victimele colectuvului, pacat de ei, oameni tineri si cu multa minte, dar, nu cred ca este corect ce s-a intamplat de la teribilul accident, aduceti-va aminte de giulesti, nici boc, nici nenorocitul de ministru de la sanatate, nici basescu nu si-au dat atunci demisia, dimpotriva, singura vinovata a fos asistenta....oricum, johannis numai presedintele romanilor nu este....
Pădurar:
(27 Noiembrie 2015, 10:05)
 i  I se ia la puricat teza de doctorar  a lui Petre Tobă. Păi și , acestui silvicultor, plecat de la  o rindea din o fabrică de rumeguș este doctor în silvicultură. Când dracu a avut timp să studieze și să scrie că toată ziua este la televizor unde mănâncă frunze și butași de plop.  Jos cu acest individ. Se compară cu Began, Drăgușin sau Sitaru ? Apupat-o pe Udrea când au fost alegeri la Congresul PDl, a fost împotriva lui Blaga și acum îi mângâie coada buldogului. Oare Blaga s-a blegit, nu-l vede că în colegiu nu face nimic și că toată munca lui este consumul cafelei,  dată gratis la televizor. Treziți-vă,  și dacă e doctor, să meargă cu drujba la operat plopi și salcâmi.
cocoruptia:
(27 Noiembrie 2015, 08:38)
Pe langa toate magariile acestui personaj, sa va spun si eu una: poate Tinel Gheorghe sa spuna cu mana pe inima ca sotia dumnralui Gheorghe Iuliana a  ajuns cinstit  din cauza dotarilor profesionale si a  nemaipomenitelor cunostinte de jurist notar la 2 pasi de Bucuresti in Tunari de unde castiga 6, 7 miliarde de lei pe an ?Sau o fi facut deputatul laby ?De aia vrei iar  posturi cheie nea Gica, sa mai ajuti nevoiasii?
coruptia:
(27 Noiembrie 2015, 08:37)
Pe langa toate magariile acestui personaj, sa va spun si eu una: poate Tinel Gheorghe sa spuna cu mana pe inima ca sotia dumnralui Gheorghe Iuliana a  ajuns cinstit  din cauza dotarilor profesionale si a  nemaipomenitelor cunostinte de jurist notar la 2 pasi de Bucuresti in Tunari de unde castiga 6, 7 miliarde de lei pe an ?Sau o fi facut deputatul laby ?De aia vrei iar  posturi cheie nea Gica, sa mai ajuti nevoiasii?