Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în așteptare

Ambițioasele planuri de modernizare a Unității Primiri Urgențe și Policlinicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au intrat într-un con de umbră. Toate acestea întrucît firma care a realizat proiectele a trecut în documentația necesară obținerii finanțării date care nu concordă cu realitatea. Iar acest aspect întîrzie procedura privind atribuirea lucrărilor. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că situația este sub control și că demersurile privind modernizarea celor două obiective vor avea finalitate. În caz contrar ar fi pentru a doua oară cînd instituția ratează reabilitarea spitalului pe care-l administrează.

Un proiect scandalos
Pentru cei care nu-și mai amintesc trebuie menționat faptul că disputa dintre Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, și doctorul Vasile Olaru, fostul director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a fost provocată de pierderea unei linii de finanțare privind modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Concret, Silvian Ciupercă a refuzat să introducă spitalul din Slobozia pe lista celor patru spitale din Regiunea Sud-Muntenia cărora Uniunea Europeană le-ar fi oferit peste 30 milioane de euro pentru reabilitare. Pe lîngă modernizarea efectivă a imobilelor, unitățile medicale beneficiau și de aparatură de ultimă generație. Deranjat de atitudinea lui Ciupercă, doctorul Vasile Olaru a început să-i aducă acuzații publice, fapt care a condus la mazilirea sa. A fost bombardat cu o serie de controale, ale Curții de Conturi și Corpului de Control al Ministerului Sănătății, care au avut ca efect înlăturarea sa de la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Raportul «copy/paste»
Deși pe această cruce a nins demult, istoria pare să se repete la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Unitatea este pe cale să rateze din nou șansa de modernizare. Concret, în 2015, Consiliul Județean Ialomița anunța demararea unor proiecte ambițioase privind reabilitarea și dotarea cu echipamente medicale a Policlinicii și Unității Primiri Urgențe ale Spitalului din Slobozia. Totul pe cheltuiala Uniunii Europene, care ar fi plătit pentru realizarea respectivelor proiecte pînă la 2 milioane de euro. Deși lucrările ar fi trebuit să aibă un stadiu destul de avansat în momentul de față, proiectele par imposibil de inițiat. Totul din cauza firmei care a întocmit respectivele proiecte, în mod eronat. Se pare că societatea, deținută de un tînăr ambițios din Focșani, a dat «copy/paste» dintr-un proiect similar, realizat la Spitalul Județean de Urgență Suceava. Așa se face că multe dintre obiectivele care ar fi trebuit să vizeze unitatea medicală din Slobozia, aparțin, de fapt, celei din Suceava. Descoperirea au făcut-o reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia, care au înaintat Consiliului Județean Ialomița un memoriu pentru îndreptarea erorilor. «Cunoaștem situația, dar asta nu ne împiedică să inițiem aceste proiecte. Ele vor avea finalitate. Lucrăm pentru remedierea neconcordanțelor!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

12 Februarie 2016, 13:20 (3304 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Demararea lucrărilor de modernizare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Cazare de lux la Spitalul Slobozia

Comentariile cititorilor:


trecator:
(14 Februarie 2016, 12:14)
O mizerie o cloaca de asa zis SPITAL decat o groapa in centrul orasului construiati un mic spital adevarat dar mai bine furati furati faceti voi viloaie cat un spital.
Ciupi..ciupi...:
(14 Februarie 2016, 10:40)
Snteti nebuni! Spitalul a fost modernizat! Acum toti tinerii din tara dau "copy-paste" pentru structura metalica exterioara ce este proiectata sa aduca extraterestrii si bani multi spaga! Se asteapta ca investitiile sa cuprinda manerele ferestrelor vechi ce nu se mai gasesc in comert si astfel pretul este de 200ori mai mare,de asemenea tanti Mia cauta la arhiva o seringa veche (sticla)sa o trimita model in China,niste linoleum de la pediatrie,precum si "ielastice" pentru strangerea bratului la donari.Mai mult,firma de paza a predat bucata de lant ce leaga portile pentru a fi model de baza la celelalte intrari. Lacatele vor fi folosite in detrimentul yale lor dar si aici e o discutie cu un atelier de svabi din Sibioara,ce a donat 4lacate in urma cu 83ani! Pentru sanatate?? Pai,fondurile snt pentru spital-nu sanatate !
T.B.:
(13 Februarie 2016, 13:28)
 "Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că situația este sub control și că demersurile privind modernizarea celor două obiective vor avea finalitate". Daca situatia e sub control, dar controlul e la pamant., inseamna ca situatia e cam..sub pamant. La fel cum sunt mai marii de la CJ si primarie, cu un picior inauntru la Beciul Domnesc. Traiasca "social-democratia", in general si cea ialomiteana in special, ca nu se mai satura sa faca "binele" la tot locuitorul judetului!...