Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Percheziții la polițiști suspectați de corupție

Ialomița: Percheziții la polițiști suspectați de corupție

UPDATE 5 polițiști, reținuți pentru 24 de ore!

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, miercuri, 17 februarie 2016, «ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sînt efectuate percheziții domiciliare în 13 locații situate pe raza județului Ialomița, la sediile a două instituții publice, precum și la locuințele unor persoane fizice». Conform aceluiași comunicat, «în cauză au fost emise mandate de aducere pentru 12 persoane, acestea urmînd a fi conduse la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în vederea audierii». Rezumînd, perchezițiile vizează activitatea unor polițiști care, în perioada aprilie-noiembrie 2015, ar fi comis fapte ce întrunesc elementele consitutive ale infracțiunilor de luare și dare de mită, trafic de influență, divulgarea informațiilor nepublice, fals intelectual și abuz în serviciu. (știre în curs de actualizare)

UPDATE 7,35
În vizorul anchetatorilor ar fi șeful pe Post din Bordușani, alături de adjunctul său. De asemenea, ar fi vizat și un alt polițist din cadrul Poliției Fetești, faptele acestora fiind corelate cu săvîrșirea de infracțiuni rutiere.

UPDATE În continuarea Comunicatului din data de 17.02.2016, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița este împuternicit să aducă la cunoștința opiniei publice următoarele:
Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
-CHIVU VALERIU SORIN, pentru săvîrșirea infracțiunilor de:
-luare de mită-4 fapte
-divulgare a informațiilor secrete de serviciu sau nepublice-2 fapte
-fals intelectual-2 fapte
-șantaj
-abuz în serviciu-2fapte
-abuz în serviciu-5 fapte
-trafic de influență-4 fapte.
În fapt s-au reținut următoarele:
-în perioada 29.06-13.08.2015, inculpatul Chivu Valeriu Sorin nu și-a exercitat atribuțiile de serviciu în materie de circulație rutieră în legătură cu autovehiculele firmei SC T SRL, în schimb solicitînd și primind o sponsorizare pentru un calculator, ce urma a fi utilizat la Postul de Poliție Bordușani;
-în luna iunie 2015, același inculpat a divulgat fără drept unor persoane din comuna Bordușani faptul că urmau să aibă loc controale «în baltă»;
-a fost de acord și a întocmit în fals un proces-verbal din care reieșea desfășurarea unei activități comune poliție-școală, deși aceasta nu fusese realizată; 
-a constrîns, prin amenințare, pe unul din taxatorii de la bacul de trecere peste Brațul Alionte, să permită unor cetățeni -trimiși de  inculpat- să folosească trecerea cu bacul, fără plată, în caz contrar urmînd să vină în control și să-i aplice o amendă;
-a oprit în trafic un atelaj hipo încărcat cu lemne constatînd că, în documentul de însoțire, cantitatea era mult mai mică decît cea din atelaj și  nu a dispus nicio măsură;
-a oprit în trafic un tractor cu două remorci, încărcat peste limita de tonaj în zonă și nu a luat nicio măsură;
-i-a cerut unui coleg de serviciu să întocmească în numele lui un proces-verbal de amendă contravențională deși acela nu constatase nicio contravenție;
-a intervenit la șeful unei firme de pază din zonă cerîndu-i să angajeze o persoană, urmînd ca cel favorizat «să facă cinste»;
-în diferite date a intervenit la colegii săi cerîndu-le să nu dispună măsuri contravenționale în materia circulației rutiere;
-a constatat ori i-au fost aduse la cunoștință fapte de natură penală și nu a dispus măsurile legale;
-nu a dispus măsuri legale în materie de circulație primind în schimb lemne, transport gratuit la lemne, saci de rapiță.
-BĂLAN ANDREI,  pentru săvîrșirea infracțiunilor de:
-complicitate la infracțiunea de trafic de influență
-luare de mită-2 infracțiuni
-omisiunea sesizării
-complicitate la infracțiunea de delapidare
-infracțiuni privind reglementările în domeniul piscicol
În fapt s-au reținut următoarele:
-a primit suma de 200 de lei, respectiv saci cu cereale pentru a nu aplica o sancțiuni contravenționale persoanelor ce transportau cerealele fără documente;
-deși a aflat despre faptul că personalul navigant de la vapoarele încărcate cu cărbune ce tranzitează Brațul Borcea «vînd» cărbune unor cetățeni din zonă, nu s-a sesizat sub acest aspect, în schimb a cumpărat cărbune;
-a solicitat unor persoane să-i facă rost de o cantitate de cegă/sturion în condițiile în care cunoștea faptul că pescuitul la această specie este interzis.
-CATRINESCU NICOLAE, pentru săvîrșirea infracțiunilor de:
-luare de mită-2 fapte.
În fapt s-au reținut următoarele:
-nu a aplicat măsuri legale în materia circulației rutiere în schimbul unor sume de bani, respectiv bonuri pentru combustibil.
-ȘERBAN GHEORGHE CRISTIAN, pentru  săvîrșirea infracțiunilor de:
-luare de mită-4 fapte;
-abuz în serviciu;
-abuz în serviciu.
În fapt s-au reținut următoarele:
-fiind în echipă cu inculpatul  Bălan Andrei, nu au aplicat măsurile legale unui cetățean ce transporta cereale fără documente, primind în schimb suma de 200 de lei;
-a primit de la un pădurar din zonă o remorcă de lemne iar în schimb nu a aplicat nicio sancțiune unui cetățean ce transporta două remorci de lemne fără documente de însoțire;
-a fost sesizat de unul din fermierii din zonă în legătură cu săvârșirea unei infracțiuni de furt, posibil tîlhărie, de către inculpatul Seliuc Claudiu și un alt cetățean din comună, nu a dispus măsurile legale, iar în schimb l-a sunat pe fermier liniștindu-l că este mai bine să le aplice un alt coleg polițist, o amendă;
-la solicitarea inculpatului Chivu Valeriu Sorin, a acceptat să nu aplice sancțiunea contravențională a amenzii.
SELIUC CONSTANTIN CLAUDIU, pentru săvîrșirea infracțiunilor de:
-trafic de influență;
-dare de mită;
-furt calificat.
În fapt s-au reținut următoarele:
-a intervenit la un agent de poliție cu care era în relații prietenești, pentru a nu aplica măsurile legale unei persoane ce transporta cereale fără documente;
-a oferit unor agenți de poliție saci de orz și cîte un bidon de motorină pentru a nu-și îndeplini atribuțiunile de serviciu.
Față de inculpați s-a dispus măsura preventivă a reținerii pe o durată de 24 de ore, începînd cu data de 17.02.2016.
La data de 18 februarie 2016, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a propus Tribunalului Ialomița arestarea preventivă a inculpaților, pe o perioadă de 30 de zile.
Cu privire la inculpata BĂLAN FLORENTINA GINA, s-a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începînd cu data de 17.02.2016, pentru săvîrșirea infracțiunilor de
-trafic de influență;
-divulgarea informațiilor secrete de serviciu sau nepublice.
În fapt s-au reținut următoarele:
-a intervenit la inculpatul Chivu Sorin Valeriu, cerîndu-i ca acesta să-l contracteze pe inculpatul Catrinescu Nicolae, pentru a-i solicita neluarea măsurilor legale față de un conducător auto, oprit în trafic pentru nereguli constate;
-a divulgat fără drept unor persoane informații nepublice în legătură cu efectuarea unor controale în materie piscicolă în zona comunei Bordușani.
În cauză, procurorii au beneficiat de sprijinul Direcției Generale Anticorupție, Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, Biroului Operațiuni Speciale și Serviciului Român de Informații.
Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale reprezintă o etapă în cadrul procesului penal care, alături de măsurile procesuale reglementate ca atare de Codul de Procedură Penală, constituie o activitate procesuală care nu poate, în nicio situație, să atingă principiul prezumției de nevinovăție.

17 Februarie 2016, 07:20 (60592 vizualizări - 91 comentarii)

Citiți și:
Percheziții în Ialomița: Contrabanda cu tutun, în vizorul polițiștilor prahoveni
Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini
Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție
Ialomița: Percheziții la sediul Finanțelor. Persoane bănuite de evaziune fiscală și fapte de corupție!

Comentariile cititorilor:


Je:
(22 Aprilie 2017, 23:32)
Ce de dobitoci pe aici...si prin politie si mai rau.La puscarie cu voi toti
the punisher:
(17 Mai 2016, 02:10)
Nevasta lu' MILEA CRISTIAN - PP Marculesti (nepotu' lu' MILEA de la Reviga - sef Serv. Resurse Umane IPJ IL) are , mai nou, calitatea de reclamant (asa-zis, victima) si barbat'su, organ de cercetare (?!), intr-un dosar in lucru la Sectia 1 Politie Rurala; cica, i-a taiat careva pneurile de la masini!!!
La nici o zi de la inregistrarea dosarului de cercetare prealabila, soata intervine la sefu Stefu', acuzand (prin presiuni, manipulari) angajatii Sectiei 1 Pol. Rurala de nerezolvarea cazului.
RUSINEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
Cat timp sa mai indure angajatii IPJ cinstiti si corecti (din ce in ce mai putini) toate mizeriile astea ?!
suparatu:
(26 Februarie 2016, 19:44)
Nu am citit toate comentariile dar din ce inteleg si ce stiu  situatia e urmatoarea romanul e acelasi daca poate sa fure ,fura ,deci problema e in sistem, legea nu e lege, respectul nu mai exista.Sefii de asociatii din Cegani si Bordusani oare ei nu sunt vinovati de aceleasi fapte???.Legea sa fie pt toti la fel      .In P RIMARIA  BORDUSANI lucrurile stau si mai grav . De aici trebuia plecat domnilor de la DNA,pt a nu mai avea organe de conducere corupte.
unu,doi:
(26 Februarie 2016, 13:32)
V-a trecut cheful de birfa comentatori jegosi,tirgul tine trei zile,ce-ati cistigat din aceste comentarii,sa fiti in traba .
gogu:
(25 Februarie 2016, 22:40)
"un nume"... Daca spui adevarul asta nu inseamna ca mananci .... :) eu nus tiu ce mananci tu :) dar eu cu siguranta nu.:)
un nume:
(25 Februarie 2016, 13:51)
gogu este bun salariul de 1500 lei,eu am salariul minim pe economie si tot nu mananc de unul si de altul,asa ca taci.
gogu:
(24 Februarie 2016, 16:18)
Oricum aceste comentarii nu ajuta la nimic,  cel mai bun lucru pe care il putem face este sa reclamam sau sa sesizam DNA-ul si pentru celelalte persoane si cu asta inchei :) " Un nume"  nu imi e lene sa muncesc, o fac pt 1500 lei pe luna la fel ca multi altii  eu in 20 de ani de munca nu am reusit sa imi ridic o casa fara imprumut la banca :)) explica-ne cum poti sa ai 3 masini si 2 vile cu un salariu de 3000 de lei sincer ? 
greață:
(24 Februarie 2016, 13:37)
Gogule, imi cer scuze pentru jigniri! Eram iritat de tot ce se scrie! Nu iau apărarea nimănui, dar cred că dacă nu suntem siguri de un lucru, nu ar trebui să ne pronuntam despre cei din jurul nostru! Încă odată, scuze!
un nume:
(24 Februarie 2016, 08:56)
prostilor si invidiosilor,mai latrati o zi duoa si va trece,dar din invidie si lene de munca duceti grija altora la care pana acum poate le pupati mainile.
gogu:
(24 Februarie 2016, 01:46)
Greata.... nu sunt prost.... si nici nu vorbesc aiurea sa ma aflu in treaba :) sunt lucruri simple pe care toti din Fetesti le stiu :)  sa inteleg ca iei apararea cuiva ? sau ti-e frica sa nu intre DNA-ul peste toti politistii aflati in situatia de fata ? Posibil sa fi si tu unul din ei cine stie.... Pana la urma si la coada.... toate au un inceput si un sfarsit :) doresc tuturor polististilor din situatii de genul ani multi de puscarie :)
tot eu:
(23 Februarie 2016, 23:55)
In atentia analfabetilor care au încercat să.si dea cu parerea despre unul, despre altul....nu uitati ca sunteti oameni si nimic nu va da dreptul sa aruncati cu noroi in alti oameni, aflați intr.o asemenea situatie! Daca au gresit vor raspunde in fata legii!
greață:
(23 Februarie 2016, 23:43)
Gogule, esti un prost....de fapt bubui de prostie! Ai descoperit si tu, in sfarsit, internetul si ai inceput sa.ti dai cu parerea. Bineinteles, parerile tale trădează prostia pe care o deti de la nastere......de altfel singura ta mostenire!
gogu:
(23 Februarie 2016, 12:53)
E un inceput buniciel pt Fetesti (Catrinescu Nicolae) dar poate se fac vizite si la Luci Gheorghe ca na avem la masini pe Anglia cu ITP si Asigurari scoase la imprimanta (de care stiu toti agentii de politie insa nu pot face nimic ca asa a zis SEFU)  pe capete si totusi sa il intrebati de Seatul ala gri de unde il are ? sa vedem daca va spune ca a fost primit ca donatie de la posesori masinilor cu volan pe dreapta :))
anti mafia:
(22 Februarie 2016, 12:38)
Fratii Milea sunt cancerul IPJ Ialomita.
BALAN:
(21 Februarie 2016, 22:06)
OF OF