Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Ultimele luni ale guvernării Stoica

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Au trecut 26 de ani de la Revoluție. Și tot atîția de cînd Slobozia este guvernată de comuniști sau urmași ai acestora, altoiți prin pepinierele altor partide politice. În urma tuturor consilierilor  care s-au succedat în forul legislativ local rămîne «groapa lui Stoica», apa menajeră pe care o plătim pe post de apă potabilă, o economie ruinată, o administrație putredă, un viitor nesigur și un oraș depopulat. Iar această situație s-a reflectat joi, 25 februarie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat proiecte de hotărîre care au stîrnit controverse, proiecte considerate ilegale sau proiecte care vor afecta în următorii ani comunitatea, indiferent de partidul politic al cărui reprezentant va conduce Slobozia. Iar dincolo de sterilul polemicilor, în glasul și atitudinea tuturor consilierilor locali s-a putut simți, ne permitem să apreciem, frica de responsabilitate!

O menajerie politică Consiliul Local Slobozia are 12 consilieri PSD, 6 consilieri PNL, 2 consilieri PER și un independent, consilierul Mădălin Teculescu. Joi, 25 februarie 2016, după multă vreme, acest Consiliu s-a reunit în plen pentru a dezbate cele 20 de proiecte aflate pe ordinea de zi. Ședința s-a dovedit una lungă, marcată de polemici distructive, semn că alegerile care bat la ușă inflamează spiritele... Paradoxal, cel mai liniștit dintre participanți s-a dovedit a fi primarul «Sictir», trecut în acest moment pe banca de rezerve a PSD. Au excelat însă în dueluri verbale, presărate de expresii suburbane, consilieri cu pretenții. L-am remarcat, de exemplu, pe consilierul PNL Andrei Tron, care i-a urlat peste masă consilierului Ionuț Răileanu: «Tu ce te bagi, mă? Ești cumva președinte? Du-te dracului!». De asemenea, de notorietate s-a dovedit a fi și schimbul de replici dintre consilierul Radu Paros și viceprimarul Valentin Băcanu. Cei doi s-au acuzat reciproc de manipularea opiniei publice, dezinformare și vicierea actelor administrative. Lipsit de onestititate administrativă s-a dovedit a fi și președintele de ședință, consilierul Ștefan Sava, care fost acuzat în repetate rînduri de manipularea votului în plen, de inducerea în eroare a consilierilor prezenți sau de protejarea unor interese ilegitime ale edililor locali. Deasupra tuturor însă s-a simțit adiind însă... frica! Frica de responsabilitate, frica de efectul penal al votului, frica de un electorat care s-ar putea trezi pentru a cere tragerea la răspundere a celor vinovați că au împins orașul în «groapa lui Stoica» pentru totdeauna. Sau poate sîntem noi niște naivi cu capul plin de închipuiri...

Decizii pentru viitorul Sloboziei Așa cum precizam anterior, pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat și proiecte de hotărîre care vor avea urmări asupra vieții publice. Unul dintre acestea, neaprobat ca urmare a votului negativ al consilierilor Opoziției, este proiectul de hotărîre privind darea în administrare a unor bunuri din domeniul public al Municipiului Slobozia către Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia. O altă serie de proiecte care au suscitat interesul consilierilor locali au fost cele prin care s-au aprobat bugetele societăților Servicii Publice Slobozia, Pază și Servicii Comunitare, precum și Platforma Industrială IMM Slobozia. Toate aceste 3 societăți au ca acționariat Consiliul Local Slobozia și au beneficiat de-a lungul anilor de suportul financiar oferit de administrația locală. Un alt proiect controversat a fost cel privind aprobarea finanțării AFC Unirea 04 Slobozia cu suma de 1 milion de lei. Potrivit expunerii de motive, suma este necesară pentru «sprijinirea și desfășurarea în bune condiții a activității fotbalistice desfășurate la nivelul municipiului Slobozia». Reamintim că anul trecut, municipalitatea locală a fost zguduită de un scandal public privind acordarea de finanțări nelegale în valoare de 1 milion de euro către AFC Unirea 04 Slobozia... Ca de obicei, cea mai pertinentă declarație în plen i-a aparținut consilierului Mădălin Teculescu. Acesta a reamintit că propunerea sa privind impozitarea corectă a locuitorilor Sloboziei, în funcție de utilitățile de care beneficiază, nu a făcut nici pînă la acest moment obiectul unui proiect de hotărîre, deși termenul legal a expirat. «Există locuitori care beneficiază de utilități specifice unui oraș, dar nu plătesc taxe și impozite corespunzător, și locuitori care plătesc aceste utilități, precum apă, canalizare sau curent electric, în condițiile în care nu le au!» a justificat acesta propunerea făcută încă de anul trecut.

Scandal public în Bazarul Municipal
O altă situație adusă la cunoștința Consiliului Local Slobozia este cea a comercianților care închiriază tarabe în Bazarul Municipal. Reprezentanții acestor comercianți s-au prezentat în cadrul ședinței pentru a reclama majorarea ilegală a tarifelor de închiriere a tarabelor. Reamintim că activitatea în Bazarul Municipal este gestionată de către Servicii Publice Slobozia, firmă subordonată Consiliului Local. Situația conflictuală a apărut ca urmare a unui audit al Camerei de Conturi Ialomița. Aceasta a cerut conducerii societății să impute comercianților de haine vechi și noi din Bazarul Municipal sume de bani mai mari decît cele stipulate în contractul aprobat de Consiliul Local în februarie 2014. «Decizia inițială în urma consultărilor cu domnul primar a fost să luăm ca bază de calcul 20 de zile... Curtea de Conturi a venit și a analizat valoarea contractului și ne-a cerut să recuperăm aceste sume. Ne-am consultat cu avocații și nu am găsit niciun motiv legal pentru a ataca în instanță concluziile raportului de audit!» a declarat Ștefan Costea, directorul Servicii Publice Slobozia. În replică la declarațiile directorului Ștefan Costea, unul dintre reprezentanții comercianților, Tudora Munteanu, a declarat în plen: «Este ilegal ce ni se întîmplă! Noi avem contracte valide pînă în anul 2018. Nu este posibil să fim jecmăniți așa...». Contravaloarea chiriilor restante se ridică la aproximativ 1800 de lei pentru fiecare dintre comercianții de haine vechi și noi din Bazarul Municipal. Pentru că Servicii Publice Slobozia nu a atacat în instanță decizia Camerei de Conturi Ialomița, comercianții sînt buni de plată. În cazul în care Consiliul Local nu va găsi o soluție amiabilă la problemele ridicate de aceștia, singura posibilitate de recuperare a sumelor imputate comercianților rămîne, din nou, instanța.

Cargo a construit ilegal Unul dintre proiectele de hotărîre care a divizat ireconciliabil Consiliul Local Slobozia este cel privind modificarea și completarea contractului de vînzare dintre Municipiul Slobozia și compania Cargo. Reamintim că firma a cumpărat de la Primăria Slobozia, în urma unei licitații, o centrală termică dezafectată pe care s-a obligat prin contract să o transforme în clinică medicală. Potrivit proiectului de hotărîre de joi, 25 februarie, firma a solicitat modificarea contractului, în sensul schimbării obiectului acestuia din «spații medicale» în «punct termic nr. 4». Reprezentantul firmei a amenințat că în cazul în care Consiliul Local Slobozia nu va aproba modificarea contractului printr-un proiect de hotărîre, firma își rezervă dreptul de a acționa în instanță municipalitatea pentru a recupera investiția estimată la 100 mii de euro. Amenințarea a inflamat spiritele, iar proiectul a fost respins, prin votul negativ al consilierilor Opoziției. «E ceva putred acolo. La ora actuală, Cargo a făcut acolo o sală de sport... Adică a construit fără autorizație și acum, de frica a ce se întîmplă prin Primărie, vine și încearcă să se pună în regulă. Nu se poate! Nu putem să girăm o ilegalitate...» a declarat Radu Paros. Reprezentantul firmei Cargo a recunoscut această stare de fapt, precizările făcute de el în plenul consiliului constituindu-se în tot atîtea acuzații: «La vînzare nu s-a făcut nicio expertiză asupra imobilului. Expertiza a constat că în spațiu nu se pot desfășura activități medicale. (...) La momentul actual am renovat-o și funcționează ca sală de fitness. Nu avem decît o autorizație de la Agenția Antidoping... Alte autorizații nu sînt... În cazul în care nu aprobați un act adițional care să modifice contractul, intenționăm să ne adresăm instanței pentru daune-interese!» a declarat acesta.

3 Martie 2016, 11:15 (7102 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local

Comentariile cititorilor:


Mary:
(7 Martie 2016, 15:47)
     Este cea mai proasta alegere a conducerii Municipiului Slobozia, de la revolutia din '90. Orasul este sfartecat, plin de gropi, fara apa potabila, aproape zilnic ies la suprafata furturile si se intocmesc dosare penale, domneste nepasarea, fara obiective sau proiecte serioase in vederea crearii locurilor de munca. Fara locuri de munca, orasul este condamnat la colaps total. Un prim pas important spre aceasta directie nefasta a fost facut prin inchiderea combinatului chimic. Populatia imbatraneste, demografia este in scadere, tinerii pleaca in tari straine. Nu producem nimic, doar consumam. Pana cand?!
FARA COMENTARII:
(6 Martie 2016, 21:31)
SUNT DE ACORD CU SCHIMBAREA DAR NU SA PLECE NISTE INCOMPETENTI CA SA SE REINTOARCA NISTE HOTI SI MAI MARI , AKA FOSTII  PEDELISTI REVOPSITI IN PENELISTI. 
calatorule prin lume:
(4 Martie 2016, 23:45)
vino si la urziceni sa vezi aici un oras de adevaratelea MORT noroc cu norocul ne am modernizat de cand cu primarul de care nu mai reusim sa scapam de el ca s a inchis cantarul de la siloz si nu are de unde iesi la pensie sarmanul iar viceprimarului nu i mai vine sa mearga lacatus la ferite ca de acum este jurist. bani in urziceni vin de oriunde numai din locuri de munca din oras nu. dar poate oamenii vor intelege ca trebuie schimbare
T.B.:
(4 Martie 2016, 15:50)
Conform  hrisovului emis de Radu Mihnea în martie 1614, localitatea noastra se numea in acele vremuri Vaideei. Dupa 'inteleapta' guvernare de 26 de ani a comunistilor (mai vechi si mai noi) tindem sa revenim la vechea denumire,  Vaideei. De fapt, Vaidenoi!
Un călător prin lume:
(4 Martie 2016, 14:29)
Slobozia este un oras MORT , in 26 de ani politicienii locali(fostii comunisti ) nu au atras niciun investitor dar au reusit sa inchida  multe fabrici si fabricute.Slobozia este in "groapa" iar neocomunistii nu stiu cum sa sifoneze cat mai mult din si asa saracul buget local.Slobozia este orasul care construieste o parcare subterana pentru nomenclatura neocomunista,dar care are tarife aproape duble la locurile de parcare fata de Bucuresti.Slobozia este orasul in care fraierii platesc locurile parcare, iar smecherii parcheaza pe :treceri de pietoni ,in intersectii,in dreptul semnelor de oprire interzisa, in timp ce timp ce multe locuri de parcare amenajate  nu sunt inchiriate(asta inseamna  ca se  pierd bani la buget).Slobozia este orasul care finanateaza o echipa de fotbal lipsita de performante si al carei obiectiv  este acela de nu a avea nicio performanta.Sportul nu inseamna sa fii spectator la un meci de fotbal ,sportul inseamna sa-l practici.Cu un milion  de lei Slobozia ar trebui sa caute in toata lumea  fabrici si uzine care sa investeaca in oras,numai asa orasul va suprevietuii si numai asa majoritatea locuitorilor nu vor mai fi  in pragul saraciei extreme.Bunastarea unui oras inseamna cat mai multe locuri de munca si cat mai mult oportunitati de afaceri,bunastarea nu inseamna :statui,bulevarde largite ,panselute,bancute, parcari subterane,echipe fara performante si taxe si impozite mari.Slobozia se indreapta cu pasi repezi catre fostul sau statut de Oras Târg.
Geo:
(4 Martie 2016, 13:21)
Eu aștept cu mare interes realizările ce vor urma după un mandat de DREAPTA. Ca să avem cu ce compara, nu de alta.
andrei :
(4 Martie 2016, 11:13)
Golania era mult mai mare , Cargo cerea Primariei sa plateasca niste reparatii ca fiind vicii ascunse !!! Vedeti art.1 pct.2 alin2 din proiectul de hotarire ! Asa au fost sifonati banii nostri !!! Noroc ca i-a speriat DNA-ul !
unu care stie:
(4 Martie 2016, 02:01)
Bruzli mai bea alcool?Apa nu-i place.Ce cauta el acolo?Ar trebui sa mearga la puscarie impreuna cu Ionascu. Astia de la PSD ar terbui sa nu mai umble liberi de la Ciupearca in jos Musuiu ,Sosuiu ,Bruzluiou ,si altii.....stiu ei si tot orasul s-a saturat de ei .
eu:
(4 Martie 2016, 00:53)
ia uitati-va cine se afla in ...capul mesei! doi 'avocati-juristi(sava si barbu);ei conduc de mult timp intr-o mare prostie sedintele de consiliu!de aceea ne merge atat de bine! nu-i mai punem la socoteala si pe eternii consilieri:nedelcu danut,bacanu,bruce lee(!),etc.si...in frunte,marele primar;sandel!duceti-va...
Cetatean:
(4 Martie 2016, 00:07)
Consilieri locali? O adunatura de hoti de la toate partidele. Exemplificam: teculescu o marineta a lui Cazacu, gigi manea un bandit care s-a imbogatit din contractele cu bani publici, brusli idem gigi manea, paros un profitor bandit ca si ceilalti si exemplele pot continua. Incultilor iesiti din casa faceti miscare ca vi s-a atrofiat creieru. Cheltuiala nu este la AFCUnirea care scoate din casa saptamanal cateva sute de persoane ci la CSM Slobozia echipa de handbal care cheluie bani publici pentru a plati niste mercenare intr-o sala unde nu incap mai mult de 150de persoane. Despre asta dl consilier Manea nu vorbeste nimic. Dl Manea esti un dobitoc vrei sa mutam echipa de fotbal la Ion Roata? In permanenta esti la meci in tribuna oficiala laudandute cat iti place sportul dar cand este sa faci ceva in acest sens vorbesti ca prostu. Propuneti in Consiliul locali oameni care sa faca ceva pentru acest oras!  
mircea:
(3 Martie 2016, 20:40)
@andrei...omule, nu sunt comunisti, sunt doar incapabili, hoti, tupeisti, prefacuti, cretini, tampiti....dar nu comunisti...
ion:
(3 Martie 2016, 18:04)
...eu am realizat de-a lungul vremii, ca in judetul nostru avem un singur partid, format la randul lui din mai multe "partidulete", unele existente doar pe listele electorale si fara sa desfasoare vreo activitate politica evidenta.  toate sunt o apa si-un pamant. si ele chiar se sprijina unele pe altele, ba chiar apeleaza la "transferuri, detasari de personal"  sau se si casatoresc (indiferent de sex) pe termen scurt sau mediu. stie cineva cum putem obtine o clona a lui TEPES?
Andrei:
(3 Martie 2016, 12:53)
Jos comunistii din conducerea Municipiului Slobozia! Jos comunistii din conducerea judetului Ialomita! Afara cu javrele!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18920 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19111 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17077 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17590 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15956 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20353 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16131 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15443 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12748 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17430 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(18169 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9832 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14931 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16350 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9175 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26392 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7622 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18540 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16332 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16923 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16494 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21629 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18672 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18542 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19800 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11137 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21435 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18545 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...