Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

«Uzina» Polaris a ajuns la Slobozia

Polaris M Holding a anunțat că în următoarele două săptămîni va igieniza toate pubelele din oraș. Firma răspunde astfel cererii municipalității de a asigura spații curate de depozitare a deșeurilor menajere. «Uzina» pe roți este una dintre cele două existente la acest moment România și are o valoare de aproximativ 180000 de euro.

Polaris face ce nouă nu ne place
Pentru a preveni răspîndirea mirosurilor neplăcute în zona platformelor de gunoi din oraș, conducerea Polaris M Holding Slobozia a adus în oraș o autoutilitară unică în țară, care poate fi văzută deja pe străzile din municipiu. Este vorba de «Spălătorul de containere Iveco Eurocargo 150E21», utilaj care servește spălării și dezinfectării containerelor în care sînt depozitate deșeuri menajere. Acest vehicul este dotat cu un echipament destinat spălării interioare și exterioare, cu apă rece, la presiune foarte înaltă, a containerelor și pubelelor, precum și dezinfectării acestora. Vehiculul are un rezervor de apă, cu două compartimente, dintre care unul destinat colectării apei murdare, iar celălalt spălării cu apă curată a containerelor (ambele cu o capacitate de 6000 de litri) și o cameră de spălare a pubelelor de gunoi. La acestea se adaugă un dispozitiv special conceput pentru ridicarea și bascularea containerelor, o instalație pentru apă și una pentru spălare, prevăzută cu robot mobil inteligent pentru spălarea interioară, care garantează o curățare în profunzime a pubelelor și containerelor. Robotul răzuie suprafețele containerelor și pereții acestora, fiind montat pe un arbore telescopic.

Două săptămîni la Slobozia
Oficialii firmei estimează că, în următoarele două săptămîni, platformele din întreg orașul vor fi igienizate. «Am solicitat acest utilaj pentru că ne dorim să oferim locuitorilor condiții civilizate de viață. Există un grafic pe care angajații noștri îl respectă și, în următoarele două săptămîni, toate pubelele din oraș și platformele de gunoi pe care sînt amplasate vor fi igienizate!» a declarat directorul Polaris M Holding Slobozia, Mariana Iancu. Autoutilitara care acționează în Slobozia zilele acestea este de ultimă generație și a fost prevăzută, printre altele, cu ușă etanșă pentru încărcarea containerelor, care nu permite scurgeri de apă în timpul spălării, și filtre, fapt ce garantează eficiența operațiunilor fără a afecta mediul înconjurător. Nicu Vasile, unul dintre șefii de coloană al firmei, deservește utilajul de cîteva zile și este încîntat de performanțele sale. «Programul permite ca în 24 de secunde să fie curățat interiorul pubelei. Pentru exterior, alte 24 de secunde. Practic, într-un minut, scoți afară o pubelă curată. Și asta fără să faci mizerie. Poți să lucrezi la costum cu mașina asta...» ne explică el. Reamintim că Polaris M Holding colectează zilnic, la Slobozia, 40 de tone de deșeuri menajere de la populație. (P)

5 Iulie 2016, 17:50 (4099 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere
Asociațiile de Locatari din Slobozia refuză să plătească serviciile de salubrizare
Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile

Comentariile cititorilor:


stefan:
(12 Iulie 2016, 14:34)
Poate nu mai stropeste DADP cu rabla aia de cisterna de pe timpul razboiului ,de ce le fac ei pe toate cand sant firme specializate? Trimiteti un om care sa-i verifice d-le Primar ,astazi la 9 erau obositi deja,stateau pe canapeaua de pe Unirii si galetile cu vopsea erau pe trotuar.De ce trebuie sa traseze DADP marcajele,Peste tot serviciile sunt externalizate numai la noi tiganie...
slobozean:
(7 Iulie 2016, 22:31)
Aceasta firma poate are in vedere si stropirea bulevardelor cu apa, seara, asa cum se facea odata, asta ca tot au scumpit gunoiul...
Hai la vot !!!:
(6 Iulie 2016, 20:58)
Platforma de gunoi de la G 110   ???  Miros pestilential , loc de pelerinaj al cautatorilor prin pubele  si cel mai utilizat  WC in aer liber ! ! ! Cum poate exista asemenea focar de infectie la doar cativa metri de geamul locuintelor ,farmacii ,cabinete ,si un ditamai hotelul ??? Europenilor ! ! !
adrian:
(6 Iulie 2016, 19:53)
Ne convine sau nu,trebuie sa recunoastem ca Polarisul isi face treaba in orasul nostru.Poate ca atunci cand se vor termina "gropile" vom scapa si de praf.Apreciez foarte mult faptul ca de fiecare data cand ni se ridica acel sac pentru peturi plin,gasim in curte unul gol ceea ce arata seriozitate din partea lor pentru ca am crezut ca va fi doar o perioada. pentru imagine.Se poate!
Mary:
(6 Iulie 2016, 12:46)
      Ce "polarizare" va avea buzunarul nostru?! Cu plus sau cu minus?!