Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu este funcțională

Prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia

Administrația Mocioniu este funcțională

Joi, 22 iulie 2016, s-a desfășurat prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia. Așteptată de mai bine de o lună, întîlnirea a confirmat noile raporturi de forțe din cadrul forului legislativ local. Reamintim că, în mandatul 2016-2020, în Consiliul Local Slobozia vor activa 9 consilieri PSD, 5 PNL, 2 ALDE, 2 UNPR, 2 PMP și un consilier al Partidului Ialomițenilor. Posturile de viceprimari au fost adjudecate de PSD prin Rudolf Gradea, un apropiat al primarului Adrian Mocioniu și Gabriel Mușat, care a ocupat aceeași funcție și în mandatul trecut. Teoretic, raportul de forțe dintre reprezentanții Puterii (PSD+ALDE) și cei ai Opoziției (PNL+UNPR+PMP+PI) este de 11 la 9. În realitate însă, rezultatul votului este unul deschis, el putînd fi dictat de interesele de moment sau de negocierile dintre fracțiunile politice care compun Consiliul Local.

O ședință de tatonare
Moștenitor al unui oraș falimentar și obligat să se confrunte cu un consiliu eterogen, Adrian Mocioniu a abordat prima ședință ordinară a mandatului său responsabil și deschis dialogului administrativ. După o lună și jumătate de mandat el a descoperit că multe dintre problemele administrative cu care se confruntă orașul sînt insurmontabile la acest moment și că fără susținerea plenului Consiliului Local actul de guvernare administrativă poate fi viciat. În acest context, pe ordinea de zi a Consiliului Local s-a aflat un proiect de rectificare a bugetului care a generat numeroase controverse, o serie întreagă de investiții considerate de către autoritatea locală drept «oportune și necesare», precum și controversatul proiect al finanțării AFC Unirea ’04 Slobozia «cu suma de 1 milion de lei de la bugetul local al municipiului Slobozia». Reținut și extrem de atent la reacțiile consilierilor locali, Adrian Mocioniu a dat asigurări plenului că nu mai este dispus să facă concesii și că nu va permite cheltuirea inutilă a fondurilor publice în mandatul său. Pentru eficientizarea activității, primarul municipiului Slobozia a supus spre aprobare o nouă organigramă și un nou ștat de funcții «ale aparatului de specialitate, direcțiilor serviciilor publice de interes local, respectiv aparatului de lucru al Consiliului Local». Adrian Mocioniu a opinat public că, pentru optimizarea activității Primăriei Slobozia, este nevoie de personal calificat. «Trebuie să dăm o șansă tinerilor și celor care au experiența necesară pentru a ocupa aceste posturi. O administrație performantă se face cu oameni pregătiți. Noua organigramă a fost realizată pentru a permite identificarea acestor oameni și  promovarea lor în funcții...». De asemenea, Adrian Mocioniu a inițiat un alt proiect de hotărîre privind retragerea Municipiului Slobozia ca membru cu drepturi depline din cadrul Asociației FC Unirea ’04 Slobozia. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de mai bine de un an. Per ansamblu, ședința Consiliului Local Slobozia de săptămîna precedentă a fost una lucrativă, care a permis deblocarea parțială a sistemului și susținerea unor investiții al căror termen scadent nu mai poate fi amînat.

Consiliul Local relochează bugetul alocat pentru «groapa lui Stoica»
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, la propunerea primarului Adrian Mocioniu, consilierii locali au acceptat relocarea a 5,6 milioane de lei (din cele 11 milioane alocate anul acesta pentru reabilitarea Pieței Revoluției) pentru realizarea instalației de iluminat public în Cartierul Gării Noi...
O propunere controversată Deși aprobată fără probleme, rectificarea a suscitat dezbateri în cadrul ședinței. Consilierii locali au fost interesați să afle care este resortul acestei decizii și cum va afecta ea finalizarea investiției. Primarul Adrian Mocioniu a precizat că propunerea a fost făcută ținînd cont de estimarea volumului de lucrări care va fi executat pînă la sfîrșitul anului. «Pînă în prezent, constructorul a realizat lucrări de 10% din bugetul alocat pentru anul acesta... Pentru că sîntem în luna iulie, am realizat o estimare realistă (...), fapt care ne-a permis să diminuăm suma alocată acestei investiții!» a precizat Adrian Mocioniu. În cadrul aceluiași proiect, ex-primarul Gabi Ionașcu, consilier local din partea UNPR, a atras atenția asupra faptului că lucrările sînt executate de firme subcontractoare care întîrzie nepermis derularea lucrărilor conform graficului de execuție. «Dacă aveți astfel de informații, vă rog să ni le furnizați. (...) Eu nu am, dar voi cere precizări în acest sens!» a declarat, în replică, primarul Adrian Mocioniu.

Finanțarea pentru ACF Unirea ’04 Slobozia a fost respinsă unanim
Speriați de scandalul finanțării ilegale a ACF Unirea ’04, consilierii locali au respins acordarea unei alocații bugetare de peste 1 milion de lei. Potrivit informațiilor oficiale, banii urmau să fie alocați pentru «sprijinirea și desfășurarea în bune condiții a activității fotbalistice derulate la nivelul municipiului Slobozia».
Cine se frige cu ciorbă... Consilierii locali ai municipiului Slobozia au respins în bloc proiectul privind finanțarea ACF Unirea ’04. Speriați de scandalul declanșat anul trecut de către raportul Camerei de Conturi Ialomița, aceștia nu s-au lăsat convinși nici de argumentele legale și nici de logica administrativă locală. «(...) În condițiile legii, încă din anul 2015 s-a aprobat un contract de finanțare și sîntem în cadrul acestui contract cu această Asociație... Clubul Sportiv Municipal rămîne în continuare în această Asociație, nu există niciun impediment legal pentru aprobarea proiectului...» a declarat Valentin Tudoran, noul secretar al Primăriei Slobozia. Unul dintre cei mai vehemenți opozanți ai validării acestui proiect a fost Gabi Ionașcu. Acesta a reamintit că nici la acest moment nu există un grafic de recuperare a prejudiciului de 1 milion de euro constatat de Camera de Conturi Ialomița, context în care ar fi «periculoasă» aprobarea unei noi finanțări. Proiectul a fost respins cu majoritate de voturi. Reamintim că scandalul milionului de euro investit de administrația locală din Slobozia a ieșit la iveală în martie 2015, cînd Camera de Conturi Ialomița a verificat contabilitatea Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Verificarea Camerei de Conturi Ialomița a vizat perioada 2012-2014, iar datele colectate în urma controlului au scos la iveală că în tot acest interval de timp Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia a beneficiat de sprijin financiar provenit din bugetul Primăriei Slobozia în proporție de peste 90%. Primăria Slobozia a contestat Raportul instituției în instanță și a pierdut. În aceste condiții, Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia este obligată să acopere prejudiciul.

ISU cere demolarea clădirilor din vecinătatea Gării Slobozia
În cadrul ședinței Consiliului Local s-a dezbătut și situația celor două clădiri din Gara Slobozia, respectiv o covrigărie și o brutărie. Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, cele două clădiri «ar trebui demolate» pentru a permite funcționarea în condiții legale a sediului Gării Slobozia.
Legea impune demolarea Anunțul privind solicitarea ISU de demolare a celor două clădiri aflate în imediata vecinătate a Gării Slobozia a fost făcut de către secretarul Primăriei, Valentin Tudoran. Acesta a explicat că noul sediu al Gării nu poate fi autorizat din cauza existenței acestor două clădiri. «La acest moment, clădirea nu poate fi autorizată din cauza celor două clădiri aflate în imediata vecinătate, respectiv un magazin din stația de autobuz și un spațiu de producție... Autorizarea Gării este condiționată de demolarea celor două clădiri!» a precizat public acesta în cadrul ședinței de Consiliu Local. Extrem de deranjat de situație, consilierul Sorin Brînză, noul șef al Comisiei de Urbanism, a cerut public explicații funcționarilor Primăriei. «De ce nu s-a respectat autorizația de construcție? Ați făcut recepția fără respectarea autorizației?» a întrebat acesta fără să primească un răspuns valid. Pentru soluționarea situației și intrarea în legalitate a noului sediu al Gării, s-a ajuns la concluzia că este necesară demolarea celor două clădiri și despăgubirea proprietarilor. Suma urmează să fie stabilită în urma unui raport de evaluare care va fi întocmit de către autoritățile locale.
Un scandal fără vinovați Reamintim că Independent a sesizat situația adusă oficial săptămîna trecută la cunoștința Consiliului Local încă din luna septembrie 2015. La momentul respectiv precizam că «recepția finală a fost realizată în primăvara anului 2015, în prezența oficialilor instituțiilor publice locale și a constructorilor, proiectantului și funcționarilor ministeriali. Procesul verbal de recepție întocmit atunci confirmă însă faptul că sediul „proaspăt renovat“ nu corespunde normativului P118, care stabilește nivelul de siguranță la foc a construcțiilor. Concret, brutăria și covrigăria amplasate în fața gării se află la mai puțin de 8 metri (distanța minimă prevăzută în normativul P118) de zidul acesteia, fapt care contravine legii și nu permite autorizarea privind securitatea la incendiu și protecția civilă a gării. (...) Pentru remedierea acestui neajuns, susțin surse autorizate, proiectantul are obligația legală să realizeze o serie de „măsuri compensatorii“. Mai exact spus, proiectantul ar trebui să ridice un zid anti-foc, între cele două construcții și clădirea Gării, fapt care ar permite obținerea autorizației de securitate la incendiu și inaugurarea sediului...».
Barul «Atlantic Studio» va fi inclus în PUZ O altă problemă dezbătură în cadrul ședinței a vizat obligativitatea includerii restaurantului «Atlantic» în Planul Urbanistic Zonal. Secretarul primăriei, Valentin Tudoran, a informat plenul Consiliului că proiectele de hotărîre 61 și 62 din 2007, care au vizat aprobarea Planului Urbanistic Zonal, au fost atacate în instanța de contencios administrativ și, potrivit sentinței, administrația publică are obligația de a include această unitate de alimentație publică în PUZ. Reamintim că litigiul dintre proprietarul Atlantic Studio și administrația locală a devenit public pe 3 octombrie 2008, la momentul cînd administrația locală a decis să redeseneze zona Gării în folosul reprezentanților firmei Plus Discount, un investitor privat, prin încălcarea normelor legislative în vigoare. Atunci, Florin Istrate, concesionarul terenului pe care se află barul, a aflat că nu poate construi în spațiul concesionat de el pentru 49 de ani din cauză că «modernizarea propusă nu se încadrează în reglementările urbanistice aprobate...».

Scandalul din Bazarul Municipal continuă
Comercianții din Bazarul Municipal continuă să protesteze împotriva managementului defectuos al directorului Servicii Publice SRL, Ștefan Costea. Prezenți la ședința de Consiliu Local, aceștia au cerut Consiliului Local să ia măsuri pentru remedierea situației.
Cine a greșit, să plătească Un grup de comercianți din Bazarul Municipal au protestat din nou public împotriva deciziei SC Servicii Publice SRL, firmă subordonată Consiliului Local, de recuperare a prejudiciilor constatate de Curtea de Conturi Ialomița la începutul acestui an. La momentul respectiv, un grup de comercianți au reclamat public majorarea ilegală a tarifelor de închiriere a tarabelor, în condițiile unor contracte valabile pînă în anul 2018. În replică, Ștefan Costea, directorul Servicii Publice SRL a explicat că majorarea este justificată de concluziile unui raport de audit al Camerei de Conturi Ialomița. Potrivit acestora, Servicii Publice SRL a încasat chirii mai mici decît cele stipulate în contractul aprobat de Consiliul Local în februarie 2014. În plenul ședinței, aceștia au reamintit din nou consilierilor locali că nu se fac vinovați de managementul defectuos al directorului Ștefan Costea și că au contracte legale valabile pînă în 2018. «Am fost notificați să dăm banii înapoi. Noi am fost buni platnici și am achitat facturile emise. Nu este vina noastră. Cine a greșit, să plătească!» a explicat din nou unul dintre comercianți. Prezent la ședință, directorul Ștefan Costea a continuat să-și susțină nevinovăția. Primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reanaliza situația și va identifica o soluție reciproc avantajoasă. Surse apropiate administrației au confirmat că, în cadrul unei viitoare ședințe a Adunării Generale a SC Servicii Publice SRL, urmează să se dezbată oportunitatea înlocuirii din funcție a directorul Ștefan Costea.

Activitatea DADP va fi externalizată
Potrivit site-ului Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, această structură a fost înființată în anul 1995 și are 3 secții de producție. Direcția număra, înainte de organigrama aprobată săptămîna trecută, 192 salariați. Adrian Mocioniu intenționează însă să externalizeze o parte dintre serviciile asigurate de această direcție. Potrivit unor surse interne, decizia a fost luată în discuție în contextul în care DADP nu este autorizată legal să participe la licitațiile pentru deszăpezire. De asemenea, edilul local este deranjat de calitatea lucrărilor de asfaltare asigurate și anul acesta cu ajutorul angajaților DADP. Deși nu a fost adoptată, o decizie finală în acest sens este de așteptat ca Adrian Mocioniu să o adopte pînă la sfîrșitul acestui an, printr-un un proiect de hotărîre. Aceleași surse confirmă faptul că, în cazul în care desființarea DADP este mai avantajoasă din punct de vedere financiar pentru municipalitate, primarul Adrian Mocioniu nu va ezita să propună adoptarea acestei soluții.

5 August 2016, 16:25 (5103 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local
Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


gica:
(8 August 2016, 10:08)
Țigania aia de statie din fața gării sigur trebuie demolata si făcută alta. Nu am văzut în nici un oraș asa ceva. Păcat de gara
Cetateanul Turmentat:
(6 August 2016, 21:29)
Mi-am adus aminte de Ginutza pardon Dalidutza cand l-am vazut pe primar :)) transferati-o inapoi la Paznici pe agramata :))))
Vali:
(6 August 2016, 19:07)
Doamne ce mutre de parveniți prin poza asta: e clar ne meritam soarta daca ne conduc astia...si apropo eu nu il inteleg pe domnul ionascu de ce este împotriva sportului cand chiar dansul a fost primul care a înființat clubul sportiv municipal atat handbalul cat si fotbalul....ceva se bate cap in cap ori sunt influente politice prea mari...sa fiți sănătoși dar voi in loc sa faceți cv pentru oras se pare ca încercați sa stricați mai mult....cand se ajunge la ciolan fiecare își vede interesul personal se pare nu contează ce vor cetățenii care iau votat si au avut incredere in ei....
alt cetacean:
(6 August 2016, 15:51)
@Cetatean. Primarul nu face de capul lui. Totul se supune la vot, de consilieri tine finalizarea.. Nici eu nu il inghit pe Ionascu, nici cu o caruta de lamai dar trebuie respectata reprezentarea unor tampiti care l-au votat. Invata sa gandesti democratic. Faptul ca unii alesi au fost realesi iar printre ei se numara un gropar al orasului, denota cat de "bine pregatiti" suntem la capitolul alegeri. In concluzie, faptul ca faci referire la familia primarului, imi spune totul despre tine. Mai pe scurt, esti un prost. Sportul de masa are finantare separata prin institutia abilitata sa o faca. Cat priveste echipa de fotbal, sponsorizare se numeste modalitatea de finantare, ori sa o cumpere cineva. 
un castravete:
(6 August 2016, 13:45)
Costea, semianalfabet si incult, astia sunt oamenii promovati de Stoica!Mai este una in primarie si una pe la stadion, cica sunt juriste......vai mama lor.....nici sa scrie nu sunt in stare.!
PIETAR:
(6 August 2016, 13:28)
Dati l pe imbecilul de costea afara! Vagabondu naibi!
leo:
(6 August 2016, 13:25)
vrei sanatate? fa sport!
haidehaide:
(6 August 2016, 00:19)
Ionascule, dupa ce mi-ai otravit rinichii acum imi otravesti si sufletul...O sa ma rog pentru tine negresit ... Cand il salta autoritatile pe acest incapabil si criminal?????
pro:
(5 August 2016, 23:26)
Ce va mai place sa dati in handbal...... asa aruncati mizerii si despre fotbal,ca sunt mercenari si acum jucam cu cucuiati din deal! Mii de spectatori?Vezi sa nu cazi din pat!

Vrem sănătate și educatie...:
(5 August 2016, 22:38)
Fotbalul este sursa prin care se fura multi bani de către pamblicarii care gestionează fenomenul. NU DATI FRATILOR NICI O CENTIMA! Cine are talent va juca si fara bani iar cine habar n.are nu va performanta nici dacă.l plătești cu aur.
Anonim:
(5 August 2016, 21:34)
Primare țineți promisiunile făcute in campanie nu asculta de gunoiul de Ionascu ai grija de copii sloboziei care vor sa facă performanta
Cetatean:
(5 August 2016, 19:35)
Mocioniule ai uitat ce ai promis în campania electorală. Când va vedeți în funcție va i-a Dumnezeu mințile. Daca nu sprijiniți financiar AFC Unirea uitați de cei aproape 200 de copii de la grupele de juniori, uitați si de singura relaxare a sutelor uneori mii de spectatori care vin la stadion atunci când echipa evoluează acasă. Rușine dl.  Primar. Tatăl tău se răsucește în mormânt pentru uciderea sportului de masa din Slobozia. Apropo Ionascule când ne plătești apa pe care ai otravit_o ca un nenorocit. Nu mai ajunge dosarul ala de la DNA pe rol. Pe vremuri pentru ce ai făcut te împușcă. Asta meritai. Rușine. Bine că pompati miliarde în mercenare le de la Handbal unde avem loc 100 de spectatori.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Condeești: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de vineri, 2 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din satul Condeești. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 17:15
(3805 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: A găsit în curte un cartuș de infanterie

Proprietarul unei gospodării din comuna Perieți a solicitat intervenția pompierilor, după ce a descoperit în curte un cartuș de infanterie, rămas neexplodat. Pirotehniștii din cadrul ISU Ialomița s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:45
(3516 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Movila: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din cadrul Stației Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs pe raza comunei Movila, în care au fost implicate două autoturisme. La locul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:30
(4111 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Movila accident


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 2 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10793, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2021, 16:05
(2467 vizualizări - 0 comentarii)


Registrul Național al persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, operațional

Poliția Română a operaționalizat Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor. Registrul se constituie ca ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 19:00
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan în stare de ebrietate

Un tânăr, de 26 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit de oamenii legii pentru un control de rutină în noaptea de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:20
(3466 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au organizat percheziții în orașul Țăndărei

Descinderi în forță ale polițiștilor în orașul Țăndărei. În ziua de miercuri, 30 iunie a.c., oamenii legii au descins la 12 adrese de pe raza orașului. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat 3 cartușe ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 18:00
(8345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Ialomița: Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, Ialomița va fi sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și ploi abundente din după-amiaza zilei de joi, 1 iulie 2021, orele ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 17:10
(2634 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 1 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10792, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:55
(2605 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: A fost activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență, în intervalul 1 iulie 2021, orele 12,00-5 iulie 2021, ora 8,00, ca urmare a noilor atenționări de instabilitate atmosferică accentuată ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2021, 16:10
(4514 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 30 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10792, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:25
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Facebook sprijină Poliția Română în cadrul mecanismului «Alertă Răpire Copil»

Începând de miercuri, 30 iunie 2021, Facebook sprijină Poliția Română cu mediatizarea cazurilor în cadrul Mecanismului «Alertă Răpire Copil». «Alertă Răpire Copil» este un mecanism național de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:10
(2876 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 55 mii de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 95 de evenimente, dintre care 84 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:05
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan și cu scrumbia în portbagaj

Marți, 29 iunie a.c., în jurul orelor 20,30, Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce efectuau activități de supraveghere a traficului rutier pe raza comunei Făcăeni, au oprit ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 16:00
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Manasia, mandat de arestare pentru «trafic de migranți în formă continuată»

Marți, 29 iunie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 15:55
(2517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea unei prime de inserție în cuantum de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:35
(6609 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 7 iulie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 14:20
(4076 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de pe strada Fragilor din orașul Fetești. În vederea executării acestor ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2021, 12:50
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


Biroul Electoral Județean Ialomița a centralizat rezultatele Alegerilor Locale parțiale 2021

Biroul Electoral Județean Ialomița a dat publicității rezultatele centralizate ale Alegerilor Locale pațiale, desfășurate duminică, 27 iunie 2021, în localitățile Gura Ialomiței și Ion Roată. Astfel, la ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 18:10
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Grav accident rutier la ieșire din Căzănești

Marți, 29 iunie a.c., în afara localității Căzănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:50
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au încălcat măsura izolării la domiciliu

În urma unei verificări efectuate luni, 28 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit că trei femei din localitatea Stelnica, cu vârste cuprinse între 22 și 27 de ani, nu au respectat măsura izolării ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:35
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Înscrieri pentru admiterea la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Absolvenții de liceu se pot înscrie, până pe 11 iulie a.c., la facultățile din cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Pentru viitorul an universitar sunt puse la dispoziție 755 de locuri  ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:25
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Incendiu la o șiră de paie

Sudiți: Incendiu la o șiră de paie

Pompierii din Țăndărei au intervenit în ziua de luni, 28 iunie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o șiră de paie în localitatea Sudiți. Două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:20
(2719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


IPJ Ialomița: Lucrări în sistemul informatic al cazierului judiciar

În aceste zile, Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar «ROCRIS» va fi modernizat și actualizat. Astfel, activitatea de primire a cererilor de eliberare a certificatelor de cazier judiciar/adeverințe ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 17:10
(2529 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 29 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10791, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 16:20
(2175 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov

Miercuri, 30 iunie 2021, în intervalul orar 9,00-17,00, furnizorul de energie electrică va sista alimentarea cu energie în localitatea Dridu-Snagov, pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2021, 12:55
(3268 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 28 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10791, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2021, 16:35
(2373 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Administrația Națională de Meteorologie a emis o Atenționare meteorologică de Cod Galben pentru perioada 29 iunie 2021, orele 12,00-30 iunie 2021, orele 22,00. În intervalul menționat, în Crișana, Banat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2021, 15:40
(1812 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează voluntari

Începând cu data de 14 iunie a.c., Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a demarat o nouă etapă a campaniei de recrutare a voluntarilor «Salvator din pasiune». ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2021, 12:50
(3027 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultate previzibile la Alegerile Locale parțiale: Cazacu a câștigat la Ion Roată, Biserică la Gura Ialomiței

Duminică, 27 iunie 2021, în Ialomița s-au desfășurat Alegeri Locale parțiale pentru alegerea primarului, în localitățile Ion Roată și Gura Ialomiței. Conform rezultatelor preliminare, candidatul independent ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2021, 10:40
(8855 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...