Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu este funcțională

Prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia

Administrația Mocioniu este funcțională

Joi, 22 iulie 2016, s-a desfășurat prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia. Așteptată de mai bine de o lună, întîlnirea a confirmat noile raporturi de forțe din cadrul forului legislativ local. Reamintim că, în mandatul 2016-2020, în Consiliul Local Slobozia vor activa 9 consilieri PSD, 5 PNL, 2 ALDE, 2 UNPR, 2 PMP și un consilier al Partidului Ialomițenilor. Posturile de viceprimari au fost adjudecate de PSD prin Rudolf Gradea, un apropiat al primarului Adrian Mocioniu și Gabriel Mușat, care a ocupat aceeași funcție și în mandatul trecut. Teoretic, raportul de forțe dintre reprezentanții Puterii (PSD+ALDE) și cei ai Opoziției (PNL+UNPR+PMP+PI) este de 11 la 9. În realitate însă, rezultatul votului este unul deschis, el putînd fi dictat de interesele de moment sau de negocierile dintre fracțiunile politice care compun Consiliul Local.

O ședință de tatonare
Moștenitor al unui oraș falimentar și obligat să se confrunte cu un consiliu eterogen, Adrian Mocioniu a abordat prima ședință ordinară a mandatului său responsabil și deschis dialogului administrativ. După o lună și jumătate de mandat el a descoperit că multe dintre problemele administrative cu care se confruntă orașul sînt insurmontabile la acest moment și că fără susținerea plenului Consiliului Local actul de guvernare administrativă poate fi viciat. În acest context, pe ordinea de zi a Consiliului Local s-a aflat un proiect de rectificare a bugetului care a generat numeroase controverse, o serie întreagă de investiții considerate de către autoritatea locală drept «oportune și necesare», precum și controversatul proiect al finanțării AFC Unirea ’04 Slobozia «cu suma de 1 milion de lei de la bugetul local al municipiului Slobozia». Reținut și extrem de atent la reacțiile consilierilor locali, Adrian Mocioniu a dat asigurări plenului că nu mai este dispus să facă concesii și că nu va permite cheltuirea inutilă a fondurilor publice în mandatul său. Pentru eficientizarea activității, primarul municipiului Slobozia a supus spre aprobare o nouă organigramă și un nou ștat de funcții «ale aparatului de specialitate, direcțiilor serviciilor publice de interes local, respectiv aparatului de lucru al Consiliului Local». Adrian Mocioniu a opinat public că, pentru optimizarea activității Primăriei Slobozia, este nevoie de personal calificat. «Trebuie să dăm o șansă tinerilor și celor care au experiența necesară pentru a ocupa aceste posturi. O administrație performantă se face cu oameni pregătiți. Noua organigramă a fost realizată pentru a permite identificarea acestor oameni și  promovarea lor în funcții...». De asemenea, Adrian Mocioniu a inițiat un alt proiect de hotărîre privind retragerea Municipiului Slobozia ca membru cu drepturi depline din cadrul Asociației FC Unirea ’04 Slobozia. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de mai bine de un an. Per ansamblu, ședința Consiliului Local Slobozia de săptămîna precedentă a fost una lucrativă, care a permis deblocarea parțială a sistemului și susținerea unor investiții al căror termen scadent nu mai poate fi amînat.

Consiliul Local relochează bugetul alocat pentru «groapa lui Stoica»
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, la propunerea primarului Adrian Mocioniu, consilierii locali au acceptat relocarea a 5,6 milioane de lei (din cele 11 milioane alocate anul acesta pentru reabilitarea Pieței Revoluției) pentru realizarea instalației de iluminat public în Cartierul Gării Noi...
O propunere controversată Deși aprobată fără probleme, rectificarea a suscitat dezbateri în cadrul ședinței. Consilierii locali au fost interesați să afle care este resortul acestei decizii și cum va afecta ea finalizarea investiției. Primarul Adrian Mocioniu a precizat că propunerea a fost făcută ținînd cont de estimarea volumului de lucrări care va fi executat pînă la sfîrșitul anului. «Pînă în prezent, constructorul a realizat lucrări de 10% din bugetul alocat pentru anul acesta... Pentru că sîntem în luna iulie, am realizat o estimare realistă (...), fapt care ne-a permis să diminuăm suma alocată acestei investiții!» a precizat Adrian Mocioniu. În cadrul aceluiași proiect, ex-primarul Gabi Ionașcu, consilier local din partea UNPR, a atras atenția asupra faptului că lucrările sînt executate de firme subcontractoare care întîrzie nepermis derularea lucrărilor conform graficului de execuție. «Dacă aveți astfel de informații, vă rog să ni le furnizați. (...) Eu nu am, dar voi cere precizări în acest sens!» a declarat, în replică, primarul Adrian Mocioniu.

Finanțarea pentru ACF Unirea ’04 Slobozia a fost respinsă unanim
Speriați de scandalul finanțării ilegale a ACF Unirea ’04, consilierii locali au respins acordarea unei alocații bugetare de peste 1 milion de lei. Potrivit informațiilor oficiale, banii urmau să fie alocați pentru «sprijinirea și desfășurarea în bune condiții a activității fotbalistice derulate la nivelul municipiului Slobozia».
Cine se frige cu ciorbă... Consilierii locali ai municipiului Slobozia au respins în bloc proiectul privind finanțarea ACF Unirea ’04. Speriați de scandalul declanșat anul trecut de către raportul Camerei de Conturi Ialomița, aceștia nu s-au lăsat convinși nici de argumentele legale și nici de logica administrativă locală. «(...) În condițiile legii, încă din anul 2015 s-a aprobat un contract de finanțare și sîntem în cadrul acestui contract cu această Asociație... Clubul Sportiv Municipal rămîne în continuare în această Asociație, nu există niciun impediment legal pentru aprobarea proiectului...» a declarat Valentin Tudoran, noul secretar al Primăriei Slobozia. Unul dintre cei mai vehemenți opozanți ai validării acestui proiect a fost Gabi Ionașcu. Acesta a reamintit că nici la acest moment nu există un grafic de recuperare a prejudiciului de 1 milion de euro constatat de Camera de Conturi Ialomița, context în care ar fi «periculoasă» aprobarea unei noi finanțări. Proiectul a fost respins cu majoritate de voturi. Reamintim că scandalul milionului de euro investit de administrația locală din Slobozia a ieșit la iveală în martie 2015, cînd Camera de Conturi Ialomița a verificat contabilitatea Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Verificarea Camerei de Conturi Ialomița a vizat perioada 2012-2014, iar datele colectate în urma controlului au scos la iveală că în tot acest interval de timp Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia a beneficiat de sprijin financiar provenit din bugetul Primăriei Slobozia în proporție de peste 90%. Primăria Slobozia a contestat Raportul instituției în instanță și a pierdut. În aceste condiții, Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia este obligată să acopere prejudiciul.

ISU cere demolarea clădirilor din vecinătatea Gării Slobozia
În cadrul ședinței Consiliului Local s-a dezbătut și situația celor două clădiri din Gara Slobozia, respectiv o covrigărie și o brutărie. Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, cele două clădiri «ar trebui demolate» pentru a permite funcționarea în condiții legale a sediului Gării Slobozia.
Legea impune demolarea Anunțul privind solicitarea ISU de demolare a celor două clădiri aflate în imediata vecinătate a Gării Slobozia a fost făcut de către secretarul Primăriei, Valentin Tudoran. Acesta a explicat că noul sediu al Gării nu poate fi autorizat din cauza existenței acestor două clădiri. «La acest moment, clădirea nu poate fi autorizată din cauza celor două clădiri aflate în imediata vecinătate, respectiv un magazin din stația de autobuz și un spațiu de producție... Autorizarea Gării este condiționată de demolarea celor două clădiri!» a precizat public acesta în cadrul ședinței de Consiliu Local. Extrem de deranjat de situație, consilierul Sorin Brînză, noul șef al Comisiei de Urbanism, a cerut public explicații funcționarilor Primăriei. «De ce nu s-a respectat autorizația de construcție? Ați făcut recepția fără respectarea autorizației?» a întrebat acesta fără să primească un răspuns valid. Pentru soluționarea situației și intrarea în legalitate a noului sediu al Gării, s-a ajuns la concluzia că este necesară demolarea celor două clădiri și despăgubirea proprietarilor. Suma urmează să fie stabilită în urma unui raport de evaluare care va fi întocmit de către autoritățile locale.
Un scandal fără vinovați Reamintim că Independent a sesizat situația adusă oficial săptămîna trecută la cunoștința Consiliului Local încă din luna septembrie 2015. La momentul respectiv precizam că «recepția finală a fost realizată în primăvara anului 2015, în prezența oficialilor instituțiilor publice locale și a constructorilor, proiectantului și funcționarilor ministeriali. Procesul verbal de recepție întocmit atunci confirmă însă faptul că sediul „proaspăt renovat“ nu corespunde normativului P118, care stabilește nivelul de siguranță la foc a construcțiilor. Concret, brutăria și covrigăria amplasate în fața gării se află la mai puțin de 8 metri (distanța minimă prevăzută în normativul P118) de zidul acesteia, fapt care contravine legii și nu permite autorizarea privind securitatea la incendiu și protecția civilă a gării. (...) Pentru remedierea acestui neajuns, susțin surse autorizate, proiectantul are obligația legală să realizeze o serie de „măsuri compensatorii“. Mai exact spus, proiectantul ar trebui să ridice un zid anti-foc, între cele două construcții și clădirea Gării, fapt care ar permite obținerea autorizației de securitate la incendiu și inaugurarea sediului...».
Barul «Atlantic Studio» va fi inclus în PUZ O altă problemă dezbătură în cadrul ședinței a vizat obligativitatea includerii restaurantului «Atlantic» în Planul Urbanistic Zonal. Secretarul primăriei, Valentin Tudoran, a informat plenul Consiliului că proiectele de hotărîre 61 și 62 din 2007, care au vizat aprobarea Planului Urbanistic Zonal, au fost atacate în instanța de contencios administrativ și, potrivit sentinței, administrația publică are obligația de a include această unitate de alimentație publică în PUZ. Reamintim că litigiul dintre proprietarul Atlantic Studio și administrația locală a devenit public pe 3 octombrie 2008, la momentul cînd administrația locală a decis să redeseneze zona Gării în folosul reprezentanților firmei Plus Discount, un investitor privat, prin încălcarea normelor legislative în vigoare. Atunci, Florin Istrate, concesionarul terenului pe care se află barul, a aflat că nu poate construi în spațiul concesionat de el pentru 49 de ani din cauză că «modernizarea propusă nu se încadrează în reglementările urbanistice aprobate...».

Scandalul din Bazarul Municipal continuă
Comercianții din Bazarul Municipal continuă să protesteze împotriva managementului defectuos al directorului Servicii Publice SRL, Ștefan Costea. Prezenți la ședința de Consiliu Local, aceștia au cerut Consiliului Local să ia măsuri pentru remedierea situației.
Cine a greșit, să plătească Un grup de comercianți din Bazarul Municipal au protestat din nou public împotriva deciziei SC Servicii Publice SRL, firmă subordonată Consiliului Local, de recuperare a prejudiciilor constatate de Curtea de Conturi Ialomița la începutul acestui an. La momentul respectiv, un grup de comercianți au reclamat public majorarea ilegală a tarifelor de închiriere a tarabelor, în condițiile unor contracte valabile pînă în anul 2018. În replică, Ștefan Costea, directorul Servicii Publice SRL a explicat că majorarea este justificată de concluziile unui raport de audit al Camerei de Conturi Ialomița. Potrivit acestora, Servicii Publice SRL a încasat chirii mai mici decît cele stipulate în contractul aprobat de Consiliul Local în februarie 2014. În plenul ședinței, aceștia au reamintit din nou consilierilor locali că nu se fac vinovați de managementul defectuos al directorului Ștefan Costea și că au contracte legale valabile pînă în 2018. «Am fost notificați să dăm banii înapoi. Noi am fost buni platnici și am achitat facturile emise. Nu este vina noastră. Cine a greșit, să plătească!» a explicat din nou unul dintre comercianți. Prezent la ședință, directorul Ștefan Costea a continuat să-și susțină nevinovăția. Primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reanaliza situația și va identifica o soluție reciproc avantajoasă. Surse apropiate administrației au confirmat că, în cadrul unei viitoare ședințe a Adunării Generale a SC Servicii Publice SRL, urmează să se dezbată oportunitatea înlocuirii din funcție a directorul Ștefan Costea.

Activitatea DADP va fi externalizată
Potrivit site-ului Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, această structură a fost înființată în anul 1995 și are 3 secții de producție. Direcția număra, înainte de organigrama aprobată săptămîna trecută, 192 salariați. Adrian Mocioniu intenționează însă să externalizeze o parte dintre serviciile asigurate de această direcție. Potrivit unor surse interne, decizia a fost luată în discuție în contextul în care DADP nu este autorizată legal să participe la licitațiile pentru deszăpezire. De asemenea, edilul local este deranjat de calitatea lucrărilor de asfaltare asigurate și anul acesta cu ajutorul angajaților DADP. Deși nu a fost adoptată, o decizie finală în acest sens este de așteptat ca Adrian Mocioniu să o adopte pînă la sfîrșitul acestui an, printr-un un proiect de hotărîre. Aceleași surse confirmă faptul că, în cazul în care desființarea DADP este mai avantajoasă din punct de vedere financiar pentru municipalitate, primarul Adrian Mocioniu nu va ezita să propună adoptarea acestei soluții.

5 August 2016, 16:25 (5129 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local
Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


gica:
(8 August 2016, 10:08)
Țigania aia de statie din fața gării sigur trebuie demolata si făcută alta. Nu am văzut în nici un oraș asa ceva. Păcat de gara
Cetateanul Turmentat:
(6 August 2016, 21:29)
Mi-am adus aminte de Ginutza pardon Dalidutza cand l-am vazut pe primar :)) transferati-o inapoi la Paznici pe agramata :))))
Vali:
(6 August 2016, 19:07)
Doamne ce mutre de parveniți prin poza asta: e clar ne meritam soarta daca ne conduc astia...si apropo eu nu il inteleg pe domnul ionascu de ce este împotriva sportului cand chiar dansul a fost primul care a înființat clubul sportiv municipal atat handbalul cat si fotbalul....ceva se bate cap in cap ori sunt influente politice prea mari...sa fiți sănătoși dar voi in loc sa faceți cv pentru oras se pare ca încercați sa stricați mai mult....cand se ajunge la ciolan fiecare își vede interesul personal se pare nu contează ce vor cetățenii care iau votat si au avut incredere in ei....
alt cetacean:
(6 August 2016, 15:51)
@Cetatean. Primarul nu face de capul lui. Totul se supune la vot, de consilieri tine finalizarea.. Nici eu nu il inghit pe Ionascu, nici cu o caruta de lamai dar trebuie respectata reprezentarea unor tampiti care l-au votat. Invata sa gandesti democratic. Faptul ca unii alesi au fost realesi iar printre ei se numara un gropar al orasului, denota cat de "bine pregatiti" suntem la capitolul alegeri. In concluzie, faptul ca faci referire la familia primarului, imi spune totul despre tine. Mai pe scurt, esti un prost. Sportul de masa are finantare separata prin institutia abilitata sa o faca. Cat priveste echipa de fotbal, sponsorizare se numeste modalitatea de finantare, ori sa o cumpere cineva. 
un castravete:
(6 August 2016, 13:45)
Costea, semianalfabet si incult, astia sunt oamenii promovati de Stoica!Mai este una in primarie si una pe la stadion, cica sunt juriste......vai mama lor.....nici sa scrie nu sunt in stare.!
PIETAR:
(6 August 2016, 13:28)
Dati l pe imbecilul de costea afara! Vagabondu naibi!
leo:
(6 August 2016, 13:25)
vrei sanatate? fa sport!
haidehaide:
(6 August 2016, 00:19)
Ionascule, dupa ce mi-ai otravit rinichii acum imi otravesti si sufletul...O sa ma rog pentru tine negresit ... Cand il salta autoritatile pe acest incapabil si criminal?????
pro:
(5 August 2016, 23:26)
Ce va mai place sa dati in handbal...... asa aruncati mizerii si despre fotbal,ca sunt mercenari si acum jucam cu cucuiati din deal! Mii de spectatori?Vezi sa nu cazi din pat!

Vrem sănătate și educatie...:
(5 August 2016, 22:38)
Fotbalul este sursa prin care se fura multi bani de către pamblicarii care gestionează fenomenul. NU DATI FRATILOR NICI O CENTIMA! Cine are talent va juca si fara bani iar cine habar n.are nu va performanta nici dacă.l plătești cu aur.
Anonim:
(5 August 2016, 21:34)
Primare țineți promisiunile făcute in campanie nu asculta de gunoiul de Ionascu ai grija de copii sloboziei care vor sa facă performanta
Cetatean:
(5 August 2016, 19:35)
Mocioniule ai uitat ce ai promis în campania electorală. Când va vedeți în funcție va i-a Dumnezeu mințile. Daca nu sprijiniți financiar AFC Unirea uitați de cei aproape 200 de copii de la grupele de juniori, uitați si de singura relaxare a sutelor uneori mii de spectatori care vin la stadion atunci când echipa evoluează acasă. Rușine dl.  Primar. Tatăl tău se răsucește în mormânt pentru uciderea sportului de masa din Slobozia. Apropo Ionascule când ne plătești apa pe care ai otravit_o ca un nenorocit. Nu mai ajunge dosarul ala de la DNA pe rol. Pe vremuri pentru ce ai făcut te împușcă. Asta meritai. Rușine. Bine că pompati miliarde în mercenare le de la Handbal unde avem loc 100 de spectatori.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 23 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini fără plăcuțe și conducând fără permis

Marți, 8 iunie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii din Țăndărei  au oprit, pentru control, o autoutilitară care circula fără a avea montate plăcuțele cu numărul de înmatriculare. La volanul acesteia ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2021, 16:40
(5265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de persoane în carantină/izolare, verificate

În cadrul activităților desfășurate de forțele de ordine, au fost efectuate verificări la 181 persoane aflate în carantină și 22 aflate în izolare la o adresă declarată. De asemenea, în cadrul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2021, 16:35
(4465 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri colectate la bugetul de stat de 83,84 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a colectat, în luna mai 2021, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 83,84 milioane de lei. Astfel, bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2021, 13:25
(2636 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Accident la Fetești

Miercuri, 9 iunie a.c., în jurul orei 8,45, salvatorii de la Stația de Pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în municipiul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2021, 12:40
(3543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


anunț angajare

anunț angajare


Compania
EXPUR SA


căutăm doi
noi colegi


pentru Departamentul Contabilitate
din cadrul companiei noastre
din Slobozia
operator introducere și validare date
perioadă determinată-6 luni
Sarcini Generale:
-Înregistrare documente
de gestiune materie primă
-Înregistrare facturi
materie primă semințe
-Înregistrare plăți în lei pentru furnizori
-Recepție documente transmise
de celelalte departamente
-Arhivare documente
Cerințe:
-cel puțin studii medii
-experiență pe un post similar
(cunoștințe de contabilitate constituie
un avantaj)-minim 6 luni
-bune cunoștințe de operare calculator
-abilitatea de a lucra în condiții de stres
-abilități de organizare, planificare
și comunicare
Dacă răspundeți cerințelor de mai sus
și doriți să acceptați provocările
acestui postvă rugăm să trimiteți
o scrisoare de intenție
și un curriculum vitae
până la data de 10.06.2021
pe adresa de e-mail [email protected]

9 Iunie 2021, 11:20


Slobozia: Accident cu o victimă

Slobozia: Accident cu o victimă

Un accident rutier s-a produs pe raza municipiului Slobozia luni seara, 7 iunie a.c., în jurul orelor 21,10, salvatorii de la Garda de Intervenție Slobozia intervenind cu o autospecială de stingere cu apă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2021, 11:05
(4923 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Țăndărei: Minor de 14 ani, depistat la volanul unei mașini

În timpul unei misiuni de patrulare pe străzile din Țăndărei, efectuată în seara zilei de 7 iunie a.c., polițiștii din oraș au identificat la volanul unei mașini un minor de 14 ani. Verificările ulterioare ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 17:30
(3648 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului la finalul lunii aprilie

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că, la finalul lunii aprilie 2021, rata șomajului la nivelul județului a fost de 4,60%. Astfel, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 17:15
(1647 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transportul de persoane, în atenția polițiștilor

În ziua de luni, 7 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune privind respectarea legalității transportului public de persoane. Astfel, atât în mediul rural cât și urban, au fost constituite ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 17:00
(1941 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspect de «furt calificat», reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore, în ziua de luni, 7 iunie a.c., un tânăr de 19 ani, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de comiterea mai multor furturi în formă calificată. Din datele ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 16:45
(1641 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița caută «Salvator din pasiune»

Începând cu data de 14 iunie a.c., Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va începe o nouă etapă a campaniei de recrutare a voluntarilor «Salvator din pasiune». ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 16:30
(1596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 8 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10768, cu 4 cazuri mai mult decât luni, 7 iunie a ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2021, 16:15
(1876 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 7 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10764, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2021, 16:25
(1955 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 22 iunie-termenul de depunere a Formularului 097 «Notificarea privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că marți, 22 iunie 2021, este termenul-limită pentru depunerea notificării pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2021, 16:20
(4623 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna iunie 2021

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 7 iunie 2021, 3 noi emisiuni de Titluri de Stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 2,95%, 3,35% și 3,65%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2021, 15:40
(1779 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

În zilele de sâmbătă și duminică, 5-6 iunie a.c., 57 de societăți comerciale au fost verificate cu privire la respectarea măsurilor organizatorice specifice, a programului de lucru și în privința respectării ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2021, 15:25
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de sâmbătă, 5 iunie ac.c., un bărbat în vârstă de 60 de ani, din comuna Gura Ialomiței, a fost depistat în flagrant în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2021, 15:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz COVID-19 în Ialomița

Duminică, 6 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10764, cu un singur caz mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2021, 17:05
(2419 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 5 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10763, cu un singur caz mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2021, 17:40
(2257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 7-11 iunie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2021, 18:20
(5547 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 4 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10762, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2021, 16:25
(2018 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, arestat pentru infracțiuni comise în Germania

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un tânăr care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Germania. Astfel, joi, 3 iunie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2021, 14:05
(3682 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prevenirea violenței domestice

Polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor de proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat activități pentru promovarea ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2021, 13:55
(1989 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Lemne confiscate de polițiști

Sărățeni: Lemne confiscate de polițiști

Joi, 3 iunie a.c., pe raza localității Sărățeni, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat, în trafic, un tânăr de 25 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2021, 13:40
(2935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lipsă apă în Cartierul Buliga

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de pe strada Brazilor din Fetești. În vederea executării acestor lucrări ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2021, 22:05
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 3 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10756, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2021, 16:15
(4328 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Gheorghe Lazăr: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 2 iunie a.c., în jurul orelor 12,20, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia, au fost alertați pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 să intervină în comuna Gheorghe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2021, 19:10
(2042 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 2 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10753, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2021, 16:45
(1765 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, monitorizată de polițiști

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa declarată, a interdicțiilor privind organizarea de evenimente private, dar și purtarea măștii în spații închise și în spațiile aglomerate ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2021, 16:10
(1942 vizualizări - 0 comentarii)


Copaci rupți de vânt la Urziceni

Copaci rupți de vânt la Urziceni

În cursul nopții de luni spre marți, 31 mai/1 iunie a.c., salvatorii din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit cu mijloacele de intervenție din dotare pentru degajarea unor copaci căzuți ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2021, 13:10
(1578 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...