Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

Ministerul Educației a dat publicității lista tuturor unităților școlare care au fost nevoite să-i repună în funcții pe directorii care fie nu au promovat concursul din toamnă, fie nu s-au prezentat la testare. La nivelul județului Ialomița această situație se regăsește în cazul a 7 unități de învățământ. Printre acestea se numără și prestigiosul Liceu de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia.

Decizii controversate Pe data de 6 ianuarie 2017, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunța faptul că a finalizat procesul de înlocuire a directorilor de școli care fie au ratat înscrierea la concursul pentru ocuparea funcțiilor, organizat în toamnă, fie nu s-au prezentat să-l susțină. Informarea a fost făcută anterior deciziei Ministerului Educației cu privire la reînregimentarea foștilor directori care, potrivit altor norme, ar fi trebuit să nu mai dețină funcții de conducere până la organizarea unui nou concurs. Adoptarea Ordonanței Ministerului Educației a creat un val de reacții în spațiul public din Ialomița, mulți dintre directorii destituiți reclamând acțiunea Inspectoratului Școlar Județean. O astfel de situație a fost constatată în comuna Săveni, acolo unde părinții elevilor școlii din localitate au protestat în fața unității școlare pentru a o susține pe Luminița Trifan, fostul director. Mai mult, tot în numele Luminiței Trifan, s-a creat și o petiție online, pe un site obscur de reclamații virtuale. Demersurile au fost însă sortite eșecului, Inspectoratul numind în funcție la Școala Gimnazială Săveni pe profesorul Gabriela Bratu. «A fost decizia dumneaei de a fi director, iar noi am luat act de acest aspect... Nu a fost nimic ilegal, așa cum s-a vehiculat. Să sperăm că activitatea dânsei va fi una foarte bună!» susține Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Directori imposibil de înlocuit În ciuda dorinței Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de a înlocui integral foștii directori de școli, măsura nu a fost aplicată în totalitate. Pe lista Ministerului Educației care conține numele foștilor directori de unități de învățământ repuși în funcție se află și 7 unități de învățământ din Ialomița. Este vorba despre Liceul de Arte «Ionel Perlea», Școala Gimnazială Malu, Școala Gimnazială Vlădeni, Școala Gimnazială Buești și Școala Gimnazială Bărbulești. Astfel, directori precum Dumitru Ciuboată, Vasilica Mitu, Ionica Mihai, Elena Moise și Gabriela Bratosin își mențin funcțiile de conducere până la organizarea unui nou concurs dedicat directorilor de școli. Decizia de schimbare din funcție a directorului Liceului de Arte «Ionel Perlea», profesorul de Matematică Dumitru Ciuboată, s-a lovit de refuzul Consiliului de Administrație al unității de învățământ. Ministerul Educației precizează faptul că «reprezentanții IȘJ au organizat mai multe întâlniri cu cadrele didactice din școală care îndeplineau condițiile legale pentru detașare în interesul Învățământului, însă acestea nu și-au dat acordul pentru detașare» se arată într-un Raport al Ministerului Educației. În cazul celorlalte unități școlare, se pare că niciunul dintre ceilalți profesori nu îndeplinea condițiile necesare în vederea detașării în funcția de conducere.
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent de miercuri, 25 ianuarie 2017)

31 Ianuarie 2017, 15:05 (7682 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs
Concurs cu repetiție pentru directorii școlilor din Ialomița
Directori noi în toate școlile din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Rodica:
(6 Aprilie 2017, 17:29)
Cum mai ziceam, dragi Ziariști, intrați incognito într-o școală, indiferent care, și vă veți asigura material de maxim interes! LAS FIERBINȚI este pui mic față de LĂBĂRAIA intelectuală din școli! Trupa ȘPĂGARII din pușcărie este așteptată pentru funcții! Au experiețe de împărtășit.
@asaltul psd:
(6 Aprilie 2017, 14:16)
asteptam concursurile! cei care au promovat au dat totusi un concurs...daca iti pasa asa de tare de o scoala, te prezinti acolo cu toate riscurile, nu astepti manevrele sindicale, ordinul cald de la liviu pop! probabil ca muritorii de rand nu au stiut de ce aparent renuntasera unii...aveau cartile facute
Ion:
(4 Februarie 2017, 14:05)
pt @ parinte "orb : ai dreptate că intre om cu doctorat (Bratu) si un Trifan nu se pune semnul egal , se pune semnul mai mic , deoarece cel cu doctorat  , despre care vorbesti , are un caracter infect , extrem de aroganta , a jignit grav pe toata  lumea in momentul cand a fost instalata. Deci , doctoratul te face om ? Am dubii in ceea ce priveste obtinerea doctoratului ( doctorate se gasesc la vanzare ) .
Equalizer:
(4 Februarie 2017, 10:20)
Inspectoarea generala a spus profesorilor care au fost chemati sa fie directori (majoritatea au refuzat) ca ii este datoare lui Gh Petre, cel care a ajutat-o in politica (PNL) și s-a gandit ea sa-l puna pe Petre JR director. Doar ca saracul nici nu e cunoscut de profesorii liceului, nici macar diriginte nu a fost in viata lui. Normal ca in urma CP a fost numita o echpa capabila. 
PS: In urma manevrelor ISJ Lic de Arte nu a avut director 2 zile! 
Nu toti parintii sunt orbi!:
(3 Februarie 2017, 06:27)
Ia intrebat-i pe directorii detasati(majoritatea fara culoare politica) ...de ce si-au luat campii?Cat si-au tocit cauciucurile primarii si fostii directori plimbandu-se intre sediul partidului si ISJ si cat si-or fi inrosit telefoanele?
.Cartile erau facute deja.Nici nu aparuse ordinul si la partid se stia deja.Numai ca aia deja detasati trebuiau sa isi dea demisia, ca asta era conditia din ordin ...ceea ce au si facut( obligati, nu de placere)....ca sa faca loc fostilor sau marionetelor fostilor.Si unde nu a functionat demisia, inca se lucreaza la asta...., ca principiul e acelasi.." NU vreti, va obligam noi, ca si pe noi ne obliga partidul de la putere!"Ceea ce au si facut la Saveni.Fata aia a refuzat sa isi ia campii si tot degeaba"Nu demisionezi, te demitem noi"...si-au facut-o.Intre un om cu doctorat si-un Trifan, nu se va pune niciodata semnul "egal".Partidul te vrea prost!
Nu ne mai aburiti cu minciuni si motive fabricate peste noapte de altii !Nu mai manipulati! Informati corect populatia si parintii, daca va dati mari jurnalisti!
Mircea:
(2 Februarie 2017, 19:22)
Profesorul Ciuboata este un om extraordinar, a luat un liceu de la 0 si l-a ridicat, eu unul pe aici, voda-prin-loboba care incearca sa fie ironic...nu i-a iesit, acum ptr voda special, cuvantul „tovaras” este un cuvant prin care care definesti increderea, prietenia, adeziunea fata de o persoana, tu o folosesti in sens peiorativ, facand aluzie la comunism, eu cred ca gresesti, spre deosebire de tine prof. Ciuboata o sa ramana in istoria orasului, tu, probabil o sa fii o amintire de 5 minute, atat dureaza drumul spre Bora...nu te supara dar esti doar un banal anonim frustrat.
voda:
(2 Februarie 2017, 14:58)
Tovarasul Cioboata este "indispensabil " { punct }.
PSD+USR+PNL+ALDE=aceiasi mizer:
(2 Februarie 2017, 02:21)
Dupa mine nu sa schimbat nimic in judetul Ialomița,sau pus pe criterii politice totul,au rămas tot aceiași,luarea de mită în statele europene luarea de mita e infracțiune și se pedepseste intre 3-4 de bulău,dupa noua lege a grațiere la noi luarea de mită se pedepseste doar cu 1 an si 6 luni,ceea ce nu e corect,deci PSD ,scapa din nou penali.
Un parinte:
(1 Februarie 2017, 19:43)
Si la Tandarei "Spiru Haret" a pus-o pe una care este bagata in rahat in dosarul cu mita la Bac,in ce tara traim???
Mizerie:
(1 Februarie 2017, 10:28)
Stati blanzi...vin acum hotii care au fost condamnati! Start la promovarea prostiei si lipsei de cultura!
dezinformare sau nestiinta??:
(31 Ianuarie 2017, 20:26)
stimate independent, toate cadrele liceului stiu ca se gasisera persoanele care au si acceptat functia de director! cum s-au facut cartile nu mai stie nimeni...informeaza te si apoi dezinformeaza ne