Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!

Dosarul «Mită pentru BAC 2012»

EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat, obținute în mod fraudulos de elevii care au susținut examenul în vara anului 2012. Ancheta coordonată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție a scos la iveală faptul că 17 profesori ialomițeni au primit bani de la elevi pentru a-i trece Bacalaureatul la diferite materii. Magistrații au dispus, de asemenea, anularea lucrărilor și a rezultatelor pentru care elevii și-au șpăguit profesorii, obligându-i pe aceștia să mai susțină încă o dată examenul de maturitate pentru respectivele discipline. Sentința dată la Slobozia nu este definitivă.

100 de diplome de Bac au fost anulate În urma cercetărilor din dosarul «Mită pentru BAC 2012», procurorii DNA au dispus anularea diplomelor de Bacalaureat oferite elevilor care și-au șpăguit profesorii, considerând că documentele reprezintă «produs al unei infracțiuni». Astfel, după ce dascălii acuzați de «luare de mită» au fost condamnați definitiv, a început procesul prin care s-a solicitat anularea diplomelor false. Tribunalul Ialomița a dispus printr-o sentință anularea a 100 de astfel de diplome. De asemenea, elevii care au plătit bani ca să treacă unele probe ale Bacalaureatului din vara anului 2012 vor fi nevoiți să dea încă o dată examenul pentru aceste discipline.
Mai multe detalii despre acest subiect puteți citi în numărul de miercuri, 6 decembrie 2017, al ziarului Independent

29 Noiembrie 2017, 15:35 (12378 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi, ANULATE de instanță
Curtea de Apel București NU a anulat diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi
Tribunalul Ialomița a dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat
Ialomița: Începe procesul diplomelor false

Comentariile cititorilor:


xyz:
(5 Decembrie 2017, 21:56)
Cu multi ani inainte de acest incident ,la Tandarei se luau examenele de capacitate si bac cu bani.Erau liste intocmite de prof.si date membrilor comisiilor .Unii copii faceau meditatii platite multi ani ,iar altii faceau ,,meditatii"in parcuri si discoteci sfidandu-i pe ,,tocilari".Luau cu note mari examenele umpland buzunarele membrilor comisieiilo dar si facultatile cu oligofreni care astazi ne conduc.Rusine!Si asta nu se intampla numai in acest colt din Baragan ,ci in toata tara.Termina facultati le de la colt de strada si-i vezi cocotati prin ministere conducand tata.Unde este fiica cea mare a primaritei de la Tandarei?La ce minister?Dna Rovana Plumb a rezolvat-o intr-o noapte.Rusine!Partidul pe care l-am sustinut,PSD-ul ,m-a dezamagit.
Constantin:
(5 Decembrie 2017, 14:42)
Directoarea MIHALACE de la liceul Al. I. CUZA, Slobozia, are un fiu care a dat mită la bac 2012 și un elev criminal. Informativ, cam cum e cu profesorii...!
Nedreptate!:
(5 Decembrie 2017, 12:57)
@mita! Nu te mira să existe în Slobozia vreun judecător\procuror slab pregătit sau corupt! Dreptatea e pe mâna unora care nu răspund de ceea ce fac. Chiar fără bac, nu cred a fi.
MITA:
(5 Decembrie 2017, 12:40)
legea mituirii spune ca fac inchisoare si mituitul, dar si mituitorul...dreptatea cine o imparte??vreo parte in proces, detinator de diploma de facultate fara diploma de bac??
ADRIANA:
(30 Noiembrie 2017, 13:12)
Cei mai mulți dintre părinții care au dat șpagă sunt de la țară, cred. Profesorii șpăgari din grup știau, cu 2-3 înainte de bac, cât mălai ar urma să curgă. Calcule de perspectivă...Eu nu pot crede nici azi, când deja fraierii au scăpat de după gratii, că Barcaragia este înger în această speță. A fost doar bine acoperită politic! I-au cam tremurat chiloții doamnei, în prima parte a procesului care a durat 4-5 ani....
@Haiduc:
(29 Noiembrie 2017, 23:40)
Eu cred ca sub pseudonimul "Cetatean" se ascunde fostul primar din Tandarei, dl.Cristi Roman, care nu se lasa de ceea ce stie sa faca(combinatii) si sub tutela senatorului de Gheorghe Lazar inca face si desface la PSD Tandarei. Am aflat ca nu mai este mult si va fi aruncat peste bord (la figurat).
Al. I. Cuza:
(29 Noiembrie 2017, 21:21)
E bine! Să se-nvețe minte, deși nu cred! Numele hoților îl aflați de hot. definitivă. Directoarea de la CUZA ce mai face? MIHALACHE, șpăgara! Ziarule, dacă spațiul permite, dă numele absolvenților de facultate, fără bac!! Ca la nebuni!
prostii nostri:
(29 Noiembrie 2017, 20:46)
voi intrebati la misto, asta cu facultatea, nu?!! cum sa termini o facultate cand nu esti in stare sa iei bacu'?! totusi, e o ipoteza tare asta, cum v-a trecut pn cap?
Cetățean :
(29 Noiembrie 2017, 20:09)
Dar va întreb eu ce se va întâmpla la Țăndărei cand fiica cea mică a primaresei este parte in acest caz??? Oare stimabila doamna isi va asuma problemele legale ale familiei??? Simt ca această decizie va afecta din nou conducerea micului oraș si domnul viceprimar va ajunge primar. Țăndărei alege doar candidați cu probleme penale, poate se din cauza conjucturii comunității...
cristian:
(29 Noiembrie 2017, 19:45)
Buna intrebare ! Cei care au terminat facultatea ce fac ? Ramane valabila diploma de la facultate ?
interesat:
(29 Noiembrie 2017, 19:09)
Era interesant sa spuneti si cateva nume...
Jan:
(29 Noiembrie 2017, 18:36)
Si cei care au terminat o facultate ce fac?
Elev:
(29 Noiembrie 2017, 18:27)
Asta este cea mai usoara pedeapsa, de fapt nici nu este o pedeapsa. Ei trebuiau sa mearga langa profesori la inchisoare, pentru ca impreuna au facut grupul infractional. Profesorii nu aveau pe cine sa ajute si de la cine sa ia bani, daca elevii ( prostii) nu mergeau la ei. Asa ca noi am invatat ne-am chinuit sa luam bac-ul si veneau astia cu bani care sfidau si luau examenul in modul lor. Propun ca daca ai incercat in modul asta sa iei bac-ul sa nu mai ai dreptul sa il mai dai vreodata.