Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ionuț Popescu amenință OUAI Sudiți cu DESFIINȚAREA

ANIF șantajează administrativ OUAI Sudiți

Ionuț Popescu amenință OUAI Sudiți cu DESFIINȚAREA

bonus: drept la replică al ANIF Ialomița

La începutul acestei luni, Tudor Marcel, președintele Organizației Utilizatorilor de Apă pentru Irigații Sudiți, reclama public un abuz al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. La două săptămâni distanță, directorul ANIF, Ionuț Popescu, amenință OUAI Sudiți cu desființarea. Miza acestui conflict deschis, reclamă Tudor Marcel, o reprezintă accesarea «ilegală» a fondurilor europene pentru modernizarea sistemului de irigații.

«Țeapa» urmată de amenințări
La începutul acestei luni, președintele OUAI Sudiți, Tudor Marcel acuza Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița că a încercat să transfere mijloace fixe inexistente în valoare de 676 mii de lei către OUAI Sudiți pe care o reprezintă în calitate de președinte. Potrivit declarațiilor sale, dublate de probe irefutabile, procesul-verbal de transfer este falsificat, iar mijloacele fixe care fac obiectul transferului scriptic au fost vandalizate de mai mulți ani, fapt cunoscut la nivelul ANIF. Paradoxal, Ionuț Popescu, șeful ANIF, a recunoscut «țeapa» și a declarat la rândul lui că «este o eroare umană», care va fi îndreptată. La două săptămâni distanță însă,  Ionuț Popescu semnează o adresă potrivit căreia, în cazul în care OUAI Sudiți nu își asumă procesul-verbal falsificat, OUAI Sudiți va fi desființat. «Conform Avizului nr.1228 din 29.11.2007 de constituire a Organizației Utilizatorilor de Apă pentru Irigații Sudiți, după dobândirea personalității juridice, prin înscrierea în Registrul Național al organizațiilor de îmbunătățiri funciare, OUAI Sudiți are obligația de a asigura gestionarea, exploatarea, întreținerea și repararea infrastructurii de irigații preluate. Nerespectarea obligației menționate anterior atrage după sine retragerea avizului cu angajarea răspunderii civile, contravenționale sau, după caz, penale a celor vinovați și, după caz, inițierea uneia dintre procedurile prevăzute de art. 69-72 din norme HG nr. 1872/2005 (dizolvarea organizației) și radierea din Registrul Național de Îmbunătățiri Funciare. Având în vedere cele de mai sus, în situația în care până la 22.12.2017 nu veți putea justifica lipsa bunurilor date în folosință la data de 09.07.2008, ne vedem nevoiți să anunțăm Oficiul de Reglementare cu privire la cele constatate» se arată în documentul semnat, printre alții, de directorul Ionuț Popescu.

Dai într-unul, țipă tot ANIF-ul
În fața acestui nou abuz, președintele OUAI Sudiți a făcut o plângere penală pe care a înaintat-o deja Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În cadrul documentului, Tudor Marcel detaliază încă o dată situația, precizând că a preluat OUAI Sudiți în anul 2013 și că nici până în prezent nu a intrat în posesia actelor constitutive ale OUAI. De asemenea, el acuză direct fosta conducere a OUAI Sudiți de «gestiune frauduloasă» și «distrugere de acte contabile», iar pe Ionuț Popescu de «fals intelectual, tentativă de înșelăciune și omisiunea sesizării». Concret, Tudor Marcel susține că a fost indus în eroare pentru a semna un act fals și că Ionuț Popescu l-a amenințat că, în cazul în care nu își asumă responsabilitatea dispariției mijloacelor fixe predate fostei conduceri în urmă cu 9 ani, va face demersuri pentru desființarea OUAI Sudiți. «(...) Am aflat de la directorul Ionuț Popescu că va face demersuri pentru dizolvarea OUAI dacă nu vom semna procesul-verbal de predare-primire în cauză... Acesta a mai precizat că, oricum, acest proces-verbal este o simplă formalitate, dar fără el nu putem accesa foduri europene pentru modernizarea infrastructurii de irigații, valoarea bunurilor este modică, etc... Pe scurt, a încercat din nou să mă determine să semnez acest proces-verbal. L-am rugat să facem împreună demersuri legale pentru a clarifica situația privind lipsa bunurilor de la SPP 13, în sensul de a sesiza organele de Poliție pentru a descoperi cum au dispărut acestea și cine sunt vinovații... Apelul meu de a acționa în acest sens a fost ignorat de către directorul Ionuț Popescu!». Ionuț Popescu nu a putut fi contactat pentru un nou punct de vedere cu privire la aceste acuzații. Abuzul lui este însă unul evident. Iar la încercarea de a acoperi urmele jafului patronat în urmă cu 9 ani de angajații ANIF Psanu Stelian și Staicu Radu, precum și fostul director al OUAI Sudiți, Năstase Florin, se adaugă acum și tentativa de a falsifica documente oficiale în scopul de a accesa ilegal fonduri europene.

POPESCU-LACHE-PIRPILIU, moțurile PSD de la basca ANIF ANIF Ialomița este condusă, din nou, de către Ionuț Popescu. Prima tură de directorat s-a produs la momentul când Silvian Ciupercă (cinstit, corect și milos din fire!) a decis să-i încredințeze misia de conducător al ANIF celui numit Ionuț Popescu, la momentul respectiv proaspăt «proprietar» de firmă falimentară și cu ceva debite la stat (nu dorim să ne amintim de acea firmă IT «patronată» de domnul Popescu întrucât aspectele economico-financiare s-au prescris...). A doua tură de directorat s-a impus pentru Ionuț Popescu întrucât s-a considerat că deja avea expertiză iar Marian Neacșu a fost încântat să promoveze tineri habarniști în funcții publice. Și uite-așa, timpul a trecut, leafa a mers, iar liniștea șefului de la ANIF nu a fost tulburată. Suplimentar, în vara acestui an, ca să nu se plictisească, Partidul Social Democrat i-a trimis «plocon» două bucăți de adjuncți. V-am spus că domnului Neacșu îi plac tinerii care habar nu au, dar care merită promovați! Revenind, primul este Sorin Lache, un tânăr valoros om politic care nu a reușit să ocupe postul de director al Parcului Industrial al Sloboziei din cauza scandalului creat în jurul nominalizării sale. Domnul Lache, potrivit propriilor sale declarații, a obținut funcția «pe bune și fără pile!», în urma unui concurs de împrejurări susținut la nivel central al ANIF. Prin urmare este legitim și, dacă aveți curiozitatea, îl puteți descoperi plictisindu-se în timpul programului prin diverse locații. Celălalt adjunct pripășit la ANIF este Marius Ștefan Pirpiliu. Acesta a încercat până ne-am plictisit noi să devină șef cu acte în regulă al Direcției de Statistică Ialomița (adică de vreo 4 ori!). Apoi a participat și el la «concursul de împrejurări susținut la nivel central al ANIF», devenind al doilea adjunct. Aceasta este tripleta de aur pe care PSD a decis să o susțină cu discreție la șefia ANIF. Adăugați la cei trei și o duzină de trepăduși care și-au făcut loc în instituție după ce au terminat de lipit afișe și aveți imaginea completă a instituției care are menirea de a sprijini modernizarea infrastructurii de irigații din Ialomița și Călărași.

drept la replică
STIMATE DOMNULE REDACTOR ȘEF AL ZIARULUI INDEPENDENT
Referitor la articolul publicat în ediția de miercuri, 20 decembrie 2017, a ziarului dumneavoastră, sub titlul „Ionuț Popescu amenință OUAI Sudiți cu desființarea!“, „ANIF șantajează administrativ OUAI Sudiți“ pentru corecta informare a dumneavoastră și a cititorilor vă rugăm să publicați următorul drept la replică:
Conform art. 25 alin.(1) din Legea 138/2004 a îmbunătățirilor funciare:
“(1) Dizolvarea, lichidarea și repartizarea bunurilor rămase în urma dizolvării, precum și reorganizarea organizațiilor și federașiilor și modificarea statutului acestora se fac potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei legi, cu avizul Oficiului de reglementare., astfel încât, nu ANIF-Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare este cea care decide dizolvarea unei organizații.
Precizăm faptul că adresa care a fost înaintată OUAI SUDIȚI și publicată de dumneavoastră pe prima pagină a ziarului conține date ce sunt menționate expres în Avizul primit de organizație la data înființării acesteia, aspecte ce erau deja cunoscute de către reprezentanții OUAI SUDIȚI. Mai mult decât atât, mențiunile din adresa înaintată nu au legătură cu obligarea organizației de asumare a unor aspecte ce nu țin de realitate, astfel cum s-a precizat în articol, respectiv: “La două săptămâni distanță însă, Ionuț Popescu semnează o adresă potrivit căreia, în cazul în care OUAI Sudiți nu își asumă procesul-verbal falsificat, OUAI Sudiți va fi desființat.“
În urma aducerii la cunoștință de către OUAI SUDIȚI de lipsa bunurilor ce le-au fost date în folosință la data de 09.07.2008, ANIF-Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița-Călmățui , pentru clarificarea situației privind lipsa bunurilor respective a demarat în prealabil o procedură internă, procedură ce va fi urmată și de o plângere către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița pentru găsirea celor vinovați și implicit informarea Oficiului de reglementare, drept pentru care, precizarea făcută de d-nul Tudor Marcel și menționată în articol: “(...) Apelul meu de a acționa în acest sens a fost ignorat de către directorul Ionuț Popescu!“ nu este susținută.
În speranța că veți da curs demersului nostru,
VĂ MULȚUMIM ANTICIPAT!
Cu stimă,
DIRECTOR, Ing. Popescu Ionuț

5 Ianuarie 2018, 10:15 (8077 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție
«Țeapă» pe proces-verbal de custodie la ANIF Ialomița
Apă gratis până la stațiile de pompare din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Miliția spirtuala:
(6 Decembrie 2018, 22:57)
@suditian, fietestian sau milițian.....pot confirma ca nu exista agricultor bun daca falimenteaza în 2018! Restul e căprărie...
Bobu-cars dealer:
(6 Decembrie 2018, 22:47)
Acest fost milițian de la Suditi, daca a avut aceleași apucături lipsite de inteligență și coerență înainte sa ajungă tânăr pensionar..... e grav, chiar irecuperabil. Apropo, ați mai auzit de agricultori care sa falimenteze cu atâtea subventii, în 2017/18? El a reușit!!! DREPȚI!
partidul:
(17 Ianuarie 2018, 15:19)
Popescu Ionel mai  munceste pentru ANIF? Se stie ca face numai proiecte cu panouri solare! unii spun ca alerga masinile ANIF numai pentru asta! Rusine!
Un Suditian:
(17 Ianuarie 2018, 11:09)
Un raspuns la comentariul de mai sus ,va relatez ca d-l Tudor este un foatre bun agricultor cu performante in productii agricole comparativ cu directorasul cu gel pe freza,recte d-l Popescu din d-ale CARAGIALE care sint convins ca nu cunoaste formula apei dapoi sa o gestioneze.Pentru informarea cititorilor va spun ca statia SPP-13 din Suditi a fost singura statie de pompare din SE- Baraganului care a fost dedicata in mod expres fostului CAP- Suditi gratie uni inaintas suditian , dr. profesor in agricultura.Drept rasplata, samsarii de dupa revolutie au reusit performanta de vandalizare acestei statii vitala pt.3600 Ha.arabil.Acum pt. reabilitarea acestei stati a aparut acest ghimpe al ANIF ului, care a fost recrutat din discotecile Sloboziei sa cxnduca o instituie atit de mare si importanta pt.Baraganul Ialomitian .  Draga ANIF face-ti rost de MATERIE CENUSIE caci este in favoare tuturor.
catalin:
(13 Ianuarie 2018, 14:46)
Numai din țepe legale a reușit dl. Popescu.......
vasile:
(8 Ianuarie 2018, 18:03)
pirpiliu marius romeo este corect numele d.director
vrem sa stim si noi:
(5 Ianuarie 2018, 16:35)
Vrem sa stim si noi cine este acest domn Tudor Marcel. Unde a lucra el si ce experienta profesionala are, dar si daca a facut sau face parte din vreun partid, fie el si PCR.