Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

puterea prostului

În general, când îi dai unui prost puterea, te aștepți la dictatură. Vei sesiza că în scurt timp se metamorfozează, banii nereușind să producă o asemenea transformare într-un timp atât de scurt... Puterea iluzorie, de câteva mandate, fie de primar, președinte de consiliu județean sau orice altă funcție, scoate la iveală din individ fix ceea ce a încercat, de-a lungul timpului, să ascundă: prostia. Dacă se nimerește ca ascensiunea ipochimenului să se întrepătrundă cu valul de procente al partidului din care face parte, atunci cu siguranță individul își revarsă prostia. Pentru un timp, comportamentul îi pare desprins din filmele indiene, cele în care supușii cad în genunchi doar la apariția umbrei stăpânului, în timp ce ele, la unison, se unduiesc în materiale transparente zâmbind tâmp... Discutam cu oameni care, surprinși, nu mai recunosc comportamentele unora ajunși conjunctural în anumite funcții de putere. Schimbarea de primă fază se reflectă aproape instant în vestimentație. Prostul de la putere își schimbă ținuta, abordând țoale de dandy pentru a fi ușor de recunoscut. Nu are relevanță că nu asortează cele achiziționate, ci doar să se evidențieze. Întâlnirile protocolare reprezintă ocazii pentru a-și afișa galeș vestimentațiile în timp ce privește semidoct spre interlocutori. Căci, da, a doua fază a prefacerii o reprezintă privirea. Ochii țintuiesc în gol pe cei prezenți, prefăcuți în a înțelege orice, chiar orice!, din ceea ce se discută. Sunt acele momente când prefăcutul cu putere își mijește ochii a pricepere, dând din cap precum câinele din spatele unei Dacii de acum câteva decenii... Suplimentar, prostul cu puterea funcției se dezechipează de sacoul din dotare, suflecându-și mânecile de la cămașă pentru a lăsa impresia de muncă. La acest tablou se adaugă și fotograful din dotare, pe post de consilier, pentru a se imortaliza întru posteritatea feisbucului administrativ imaginile cu el în câmpul muncii. Corect, nu există plăcere mai intensă pentru prostul ajuns la putere decât propășirea fotografiilor proprii pe contul de feisbuc, căci poporul trebuie să cunoască îndeletnicirile alesului. Mai mult, este deosebit de relevant pentru același dobitoc ajuns cu puterea pe piept să-L propovăduiască pe Dumnezeu, variantă proprie de interpretare a Religiei. El, individul înzestrat de partid cu putere, acest semizeu de Bărăgan, își ascunde tarele sub poalele sutanelor preoțești de care se înconjoară la evenimente festive. El, însemnatul cu putere, este pătruns de divinitate până în străfunduri, Arsenie Boca pălind de invidie dacă, din nefericire, ar viziona avalanșa de sărutări de icoane sau miile de cruci închinate slow motion și profund. Harul divin pare pogorât peste prostul cu putere, cei din jur par extaziați, iar el își revarsă, într-un torent, prostia... Alături de toate acestea, în jurul celui ajuns prin obișnuitul concurs de împrejurări într-o anumită funcție, încep să roiască, precum muștele la știți voi ce, ele. Cadânele, mai mult sau mai puțin supuse, umplu seraiul administrativ și se unduie lasciv pentru a-și câștiga supremația asupra prostului cu putere. El, cu orgoliul capricios al prostiei satisfăcut, le privește de la înălțimea funcției și, tacticos, provoacă adevărate drame. Sunt amante trădate sistematic, neveste de soți orbi, colegi cu prostul cu putere, femei trecute de prima tinerețe dar cu viață vânzolită, tinere ușor impresionabile... Toate vor câte puțin din prostia celui cu putere căci, într-adevăr, pentru câteva clipe, sunt prime doamne ale semizeului de Bărăgan.

9 Februarie 2018, 17:05 (9399 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Ziua Ipocriziei Naționale
noi vrem covid!
ierarhie

Comentariile cititorilor:


Petre Tutea:
(14 Februarie 2018, 16:21)
"democratia are o mare problema - selectia" - si cu asta ma spus ca  "democratia" asta trebuie sa dispara, politica este doar un teatru ieftin calitativ si scump la buzunar .... partidele politice trebuie sa dispara ... nu poti sa vii sa imi cer votul ca  ceteteam si apoi sa faci ce iti dicteaza partidul... in asemenea conditi sa te voteze partidul ... this shit  got to go! vorba unuil mare elitist
wow:
(14 Februarie 2018, 11:43)
Acest articol depășește gradul de înțelegere al multora. Dar, din când în când, avem nevoie și de astfel de articole. Poate vom începe să înțelegem ce mizerie ne înconjoară. Acestea fiind spuse, felicitări pentru autor!
nemultumitu':
(12 Februarie 2018, 11:37)
Felicitari ! Ati surprins, cu exactitate, ceea ce vedem noi, cu exasperare ,ca se intampla !Ar fi de ras daca nu am plati cu bani grei si cu nivelul nostru de trai aceasta parodie!
gigel:
(12 Februarie 2018, 00:28)
Acest articol se potriveste oricarui conducator actual. Pesedistii parca provin din aceeasi mama. Sa fie Dragnea? Sa fie Victor Moraru? Sa fie Veterinaru'? Toti sunt prosti, aroganti, cu cadane la purtator. 
T.B.:
(11 Februarie 2018, 14:55)
Toata lumea critica prostul. Si pe buna dreptate. Totusi, vreau sa amintesc o cugetare a unui mare roman, Petre TUTEA, filozof, doctor in economie, detinut politic(13 ani de puscarie)in vechiul regim, care aduce (un fel de) lauda prostului:"Prostii au un rol educativ in societate, caci, cum am putea noi remarca un om pe care-l numim deosebit daca n-ar fi astia, idiotii!"Iata, dar, un mod de a-i diferentia pe politicienii nostri care ne conduc, prin acest concept filozofic atat de original..
Un. Cetatean:
(11 Februarie 2018, 14:22)
Este usor de înțeles numai sa vrei. Un articol bun si de inteles ca singur prost care a ajuns la butoane este chiar M V.  Ajuns la butoane si sustunut de toata prostimea,  cadine care nu. Stiu cum sa faca sa fie primite sa ia nitica prostie. I sa dat prostului chiar foarte multa putere de care profita mult. Decizii iau acum doar prostii ca de au ajuns la putere. Asta este soarta pe care noi am ales sa o primim. 
Pană Nicu:
(11 Februarie 2018, 11:24)
Prefectul pe viață, Gigi Petre, arată de 80 de ani. L-au uzat grijile și realizările pe județ al hoțiilor!
@ Ion:
(10 Februarie 2018, 22:16)
@ Ion Batranelul de la prefectura nu are ''70 de coti'' este nascut in 1956 si are undeva la ''62 coti'' neipliniti. De prost are o doza de 69%-70% dar hotie cat cuprinde chiar 100%, dar retine langa el are in marea lor majoritate 85% hoti de o calitate inferioara,slugi,sclavi si lingai de clante si prostie cat cuprinde,chiar fara numar ca manelistii. Destept cel ce a scris! Oricum nu ne scapa de prost.
marin:
(10 Februarie 2018, 21:40)
Se pare ca ceea ce se intimpla la nivel central{3 guverne intr-un an} se verifica si la nivel de judet.Nu sunt oameni de calitate in conducerea  acestui partid-mostenitorul pcr ,daca s-a ajuns la dovezi ale ignorantei privind chiar cunoasterea limbii romane corecte gramatical.Exista parveniti in functii publice,cu studii pe la facultati particulare si la varste inaintate ,care se dau social-democrati ,dar ei sunt prosperi oameni de afaceri.Nu e in regula pentru ca va suferi generatia urmatoare...
Ion:
(10 Februarie 2018, 16:35)
Nea victor e, ce faci cu nemuritorul penal si bătrânelul roz de 70 de ani de la prefectura?
Vasile Dubălaru:
(10 Februarie 2018, 14:28)
Realitatea din jurul nostru nu poate contrazice afirmațiile din articol. E trist dar adevărat. Din păcate, mulți dintre noi, nu vor sau nu pot să depisteze asemenea oameni și la urne să nu pună niciodată ștampila pe pătratul sau dreptunghiul în care se găsește numele unor asemenea oameni. Asta ne este soarta și ne ducem crucea cum putem.
Fragment:
(10 Februarie 2018, 14:03)
Andrei PLESU:" În general, hoțul știe că e hoț, iar incompetentul știe, până la un punct, că e incompetent. Când începe să creadă că e competent, trece în categoria smintiților sau a proștilor. Prostul însă, spre deosebire de insul corupt sau de cel incompetent, nu știe că e prost. Ba din contra: se crede foarte deștept, foarte abil, mereu capabil să-i prostească pe ceilalți."
....:
(10 Februarie 2018, 13:00)
Camasile roz????? Puterea prostului cu cadanele altuia.
Gogu:
(10 Februarie 2018, 12:20)
Bravoooo ! ...ai uitat si cadanii roz...
...:
(10 Februarie 2018, 12:13)
Într-adevăr, un articol bun, care defineste ceea ce se petrece in prezent, cu prostii (de) la putere.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12841 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13086 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14386 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15423 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12251 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14382 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13564 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16074 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31462 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13984 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14903 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(18021 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17284 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14667 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15864 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16935 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22493 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(17002 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17679 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(17014 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18572 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17044 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17389 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16800 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18185 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16894 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16672 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...