IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române
Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției.
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 17:35
(433 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!
Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 16:50
(562 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Peste 558 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2025
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, a efectuat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, aferentă perioadelor 1
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 13:05
(3658 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale și amenzi înaintea Sărbătorilor Pascale
În perioada 24- 30 martie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat prima etapă a acțiunilor de control specific Sărbătorilor Pascale, verificâ
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 09:10
(1748 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Reținut pentru port ilegal de armă
Polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului Urziceni, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din localitate. În urma controlului efectuat, asupra acestuia a
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 18:50
(1907 vizualizări -
0 comentarii)
Consiliul Județean Ialomița: «Tradiție și Credință» la Conacul Bolomey
Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează evenimentul cultural «Tradiție și Credință», ce va avea
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 08:35
(2761 vizualizări -
0 comentarii)
Olimpiada Națională de Arte Vizuale: Tineri artiști din Ialomița își expun creațiile la Muzeul Național al Agriculturii!
Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 08:20
(2353 vizualizări -
0 comentarii)
Manasia: Reținut pentru că a condus în stare de ebrietate
Un bărbat de 49 de ani a fost reținut, pentru 24 de ore, fiind depistat la volanul unei mașini, în stare de ebrietate. Polițiștii l-au oprit în trafic, iar pentru că prezenta halenă alcoolică
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 13:20
(802 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în unitățile de învățământ din Urziceni
Joi, 26 martie 2026, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul unităților de învățământ din Urziceni, dar și în cele din localitățile î
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 12:40
(2277 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Marți, 31 martie 2026, termen-limită pentru depunerea Formularului 398
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că marți, 31 martie 2026, este termenul-limită de depunerea a Formularul 398-«Declarație
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 11:30
(3944 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale ample înaintea Sărbătorilor Pascale
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor desfășoară, la nivel judetean, acțiuni de monitorizare, prevenție și control, pentru protejarea sănătății publice. Recomandarea reprezentanților
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 10:00
(913 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,95%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2026
La sfârșitul lunii februarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4664 șomeri (din care 2190 femei), rata șomajului fiind
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 09:30
(332 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști
Luni, 23 martie 2026, polițiștii ialomițeni, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară
...[citește_toată_știrea]
24 Martie 2026, 15:10
(1349 vizualizări -
0 comentarii)
Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie
În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural «Ionel Perlea» și a Parohiei «Buna Vestire» din Slobozia, miercuri, 25 martie 2025, va fi vernisată expoziția
...[citește_toată_știrea]
24 Martie 2026, 15:05
(458 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții domiciliare la Făcăeni, patru persoane reținute
Sâmbătă, 21 martie 2026, polițiștiii ialomițeni au desfășurat o razie de amploare pe raza comunei Făcăeni, având ca scop menținerea și consolidarea climatului de ordine și siguranță
...[citește_toată_știrea]
22 Martie 2026, 15:00
(1179 vizualizări -
1 comentariu)
AJFP Ialomița: 7,55 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna februarie 2026
Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 25 inspecții fiscale, 5 controale inopinate și 17 verificări
...[citește_toată_știrea]
20 Martie 2026, 12:20
(544 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Modificări legislative privind acordarea subvențiilor din Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj
În Monitorul Oficial nr. 181/09.03.2026 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 11/2026, pentru modificarea și completarea Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 13:20
(2708 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»
Sâmbătă, 28 martie 2026, Protopopiatul Slobozia organizează ediția a XVI-a a evenimentului dedicat susținerii vieții, speranței și solidarității, «Marșul pentru Viață”, care va avea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 12:50
(1860 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente!
Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage atenția fermierilor cu privire la interzicerea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 10:55
(1067 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Produse din pește cu adaos de apă
Analize de laborator au indicat un conținut de apă adăugată peste limitele admise pentru mai multe sortimente de produse din pește. Întrucât o parte dintre aceste produse au ajuns pe rafturile
...[citește_toată_știrea]
18 Martie 2026, 11:10
(1323 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Condițiile acordării bonificației de 3% pentru persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice plătitoare de impozit pe venit că, prin derogare de la dispozițiile art. 121 din Legea nr. 227/2015, contribuabilii
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 17:15
(1315 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat luni, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 14:20
(1047 vizualizări -
0 comentarii)
Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Salonul Național de Primăvară 2026»
Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia/Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița și cu Muzeul Național al Agriculturii, organizează joi, 19 martie 2026, î
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 13:50
(4676 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!
Echipele RAJA Constanța intervin luni, 16 martie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Micșunelei din localitatea Dridu
...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2026, 09:05
(1284 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești!
Sâmbătă, 14 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel,
...[citește_toată_știrea]
14 Martie 2026, 18:05
(1204 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 5,99 milioane de lei!
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 138,20 milioane
...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2026, 15:20
(1606 vizualizări -
0 comentarii)
Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026
Centrul Militar Județean Ialomița informează că au fost aprobate locurile pentru admiterea în instituțiile/unitățile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2026-2027.
...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2026, 08:10
(1610 vizualizări -
0 comentarii)
USR: «Fără păcănele în Slobozia!»
Vineri, 6 martie 2026, consilierii locali USR Slobozia au depus un proiect de hotărâre prin care să se elimine «păcănelele» din municipiul reședință de județ. «Jocurile de noroc
...[citește_toată_știrea]
6 Martie 2026, 14:20
(3394 vizualizări -
6 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!
Vineri, 6 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada București din orașul Căzănești. Astfel, î
...[citește_toată_știrea]
6 Martie 2026, 11:25
(1210 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Adeverințe pentru crescătorii de animale
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 5 martie 2026, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervenției DR 06-Bunăstarea animalelor
...[citește_toată_știrea]
5 Martie 2026, 16:40
(1420 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(5 Aprilie 2018, 23:58)
Esti acelasi jeg sub toate pseudonimele,te dau de gol ....aceleasi si aceleasi elucubratii, lexicul tau contine vreo 200 de cuvinte si acelea in majoritate jigniri.Astia or sa castige in continuare sute de milioane pe luna, iar tu o sa fii acelasi fomist si frustrat...... cu ochii in vitrina si mancand salam.Hai ca m am distrat cu tine.......eu te las ca am de facut bani! P.SCel mai destept cedeaza......asa ca te pup.....da nu pe portofel....saracule!
(5 Aprilie 2018, 10:47)
Opriți finanțarea ilegală si imorala a hcm si csm sau finanțați toate cluburile sportive din oraș daca nu va îndurați sa-i trimiteti la munca pe trântorii agramați si needucați pripășiți in funcții pentru care nu au nicio calificare! Domnule primar, orașul are nevoie in primul rând de îmbunătățirea condițiilor de trai asa cum ne-ați promis la alegeri nu de mascarada asta tragi comica! Nici pe vremea comuniștilor echipele nu erau finanțate de primarii, de ce va bateți joc de noi???? PS Ce se mai aude cu milionul pe care l-ați încasat ilegal? Am auzit ca se redeschide procesul, succes!!!!!
(5 Aprilie 2018, 01:55)
TACI ma gunoiule frustrat si intra in cusca FRUSTRATULE !!!!! Esti un JEG VORBITOR!
(4 Aprilie 2018, 14:23)
Bai animalelor, bai panaramelor, bai scarbelor de oameni care va mai dați si jmecheri, are wc in curte ca nu e canalizare, nenorociților, nu e canalizare ca va da vouă primăria milioane de euro pe an in loc sa facă ce trebuie pentru oraș! Bai goidea si care mai scrieți pe aici toate tâmpeniile astea (ca Prepelita macar are bun simt iar maseurul ăla lu Basarab nu știe sa scrie), nu va e rusine ma sa jigniți si sa scuipați acolo de unde vin banii!?????? Macar nu tăceți dracu din gura, analfabeților! O sa muriți de foame, scarbelor cand s-o desființa cocina asta împuțită numita csm/hcm! Si o sa se desființeze curând, căscați bine ochii la ce va spun acum, idioților!
(4 Aprilie 2018, 11:45)
Scuze mesajul era pentru nu conteaza.
(4 Aprilie 2018, 11:43)
Pai sa vb cu primarul sa i faca wc in casa mamei tale...asta mai tine si de cat de gospodar este omul cu curtea lui, sau mai bine decat sa aberezi pe aici apuca te si fai tu wc mamei tale in casa!!! Si oare de ce o tragi atat cu Abatorul??? Oare de ce??? Ai fost cumva la unirea te au dat afara si acum esti la abatorul ca vedem ca esti foarte ofensat si stii si statelet de plata care erau!!!!! Oare cine o fiii!!!! FRUSTRATULE!
(4 Aprilie 2018, 01:25)
Esti mult prea prost, exagerat de prost, crede-ma! Hai sănătate si pentru ca tot vine Pastele, te aștept sa-mi rezolvi mielul, berbecule!
(4 Aprilie 2018, 01:18)
Ok, pe rând! Abatorul este echipa particulara deci nu poate primi bani de la primărie.... atunci, satori cum a putut sa primească? Dar clubul de lupte din amara , club care nici macar nu e din Slobozia???? AFC sau csm sau cum ii zice echipei de fotbal ce regim juridic are???? Cine sunt acționarii ???? Nu cumva este tot o entitate privată? 2. Farul are sponsori mulți, inclusiv multinaționala Decathlon ....., voi de ce nu aveți? Părerea mea este ca nu aveți pentru ca nu este transparentă decizionala, ca sunteți un club condus politic , ca managementul este praf! 15 miliarde de la primărie mi se pare o suma imensa pentru un buget cârpit ca al nostru, in care nu se găsesc bani pentru problemele grave ale orașului dar se aloca senin pentru un club care se zbate in mediocritate! Iliuta intr-adevăr, este foarte util dar ce caută ceilalți atârnători? De ce l-ați plătit pe Basarab ani de zile deși trecea doar pe la casierie????Enache antrenor ....., nici ca gluma nu-i buna! Pe bune, 15 miliarde ca sa Jucați voi pentru locul 5 si încă 15-20 ca sa nu bată pe nimeni handbalistele in timp ce mama n-are strada asfaltata si are wc in fundul Curții deși are impozitele plătite la zi! Asa se pune problema, înțelegi?
(3 Aprilie 2018, 23:23)
pentru 0 toleranta....ca si pseudonimu esti un mare 0......si acelasi las si frustrat care se ascunde sub toate pseudonimile......ha,ha.ha....esti fan udrea bai tolomacule!
(3 Aprilie 2018, 22:28)
Abatorul este echipa particulara..nu are treaba cu primaria...farul are n sponsori printre care si Decathlon plus bani de la primărie..cu buget de peste 22 miliarde promovezi lejer...cu ce au baietii nostrii maxim 15 miliarde din care trebuie sa dea si la toate grupele de juniori plus ambulante,medici,pompieri etc stai acolo in primele 5 echipe...astea nu sunt asigurate de primarie...asa se intampla si la handbal acum o sa faca sala din cate am inteles si o sa intrati cu totii...de ce cei de la Galati unde este oras mai mare au sala smechera si bani mai multi decat noi la handbal si sunt sub noi ca echipa??? Avem noroc cu oamnei ca Nini si Ilie care stiu sa gestioneze situatia !
(3 Aprilie 2018, 20:07)
Bai nesimtitule care te semnezi milionaru, cum iti permiți mai analfabetule sa-i spui omului aluia jeg.....?????!!!!!! Cine dracu va credeți mai pomanagiilor si nulităților care nu sunteți in stare de nimic???? Daca se desființează hcm ul si csm ul, Doamne ajuta, muriți de foame bai impotenților ca nu sunteți in stare de nimic! Sportivii s-or descurca ei cumva dar voi, lipitorilor, nu faceți Ba doua parale! Are dreptate omul, pentru ce ma sa cheltuie primăria milioane de euro cu voi???? Ca sa înjurați voi si sa sfidați oamenii care muncesc cinstit, trantorilor? Domnule primar, cum i-ai angajat domnule pe netrebnicii ăștia? Dumneata cand citești esti mulțumit de cum se exprima si cum înțeleg ei sa fie recunoscători orașului ca nu-i aleargă cu furcile pe dig pe Hoții ăștia?
(3 Aprilie 2018, 17:14)
Tu fiind un specialist, ca văd ca faci analize pe aici!
(3 Aprilie 2018, 12:47)
Salutare tuturor.Ar fii de preferat să vă înfrânați frustrările de specialiști ai tribunei.În condițiile actuale de la fotbal,unde au fost adus niște jucători cu ,,nume",refuzati de alte echipe si luati de noi drept buni.Echipa își merită soarta.Cât despre handbal,o sală mai mare este necesară.Echipa are potențial,nu se poate construi ceva peste noapte.
P.S:fotbaliștilor mă puteți înjura în gând,dar eu spun ce cred și cred cam tot ce spun!
Paște Fericit,să auzim de bine!
(2 Aprilie 2018, 18:32)
Stai linistit .....e acelasi frustrat care scrie sub mai multe pseudonime,s o fii visat si el mare sportiv si l o fii dat vreun antrenor afara!Ca munca nu prea ii place!
(2 Aprilie 2018, 18:28)
Asta i jegu' ala care plangea acum cateva zile....imi cer scuze.....miau,miau! A prins si el ,,coraj".....saracu'.Mai schimba si tu placa...ca vad ca tot salam iti place!La muncaaaaa!!