Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Morgana investițiilor rurale

Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

În ultimii 6 ani, Ialomița a investit în studii de fezabilitate, proiecte tehnice, DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenție), etc. aproximativ 10  milioane de lei. La prima vedere, suma pare rezonabilă... Ba, chiar modestă! O analiză minimală a acestor cheltuieli premergătoare investițiilor reflectă însă o practică neunitară și o lipsă de exercițiu evidentă. Majoritatea administrațiilor locale realizează documentația premergătoare investițiilor potrivit nivelului de înțelegere, fără a cunoaște legislația și, ce e mai grav, fără finalitate.

O analiză fără pretenții
Deși sintagma se află pe buzele tuturor, nimeni nu e capabil să o explice coerent și logic. Potrivit teoriei, un studiu de fezabilitate reprezintă instrumentul prin care investitorul decide dacă investiția este fezabilă și dacă poate fi implementată. Altfel spus, este echivalentul unui plan de afaceri pentru un investitor privat. În realitate însă, majoritatea studiilor de fezabilitate reprezintă doar o formalitate obligatorie, impusă de lege, iar realizarea lor nu oferă niciun fel de garanție, chiar și atunci când investiția vizată primește finanțare în timp util, înainte de expirarea duratei studiului de fezabilitate. Administrațiile din Ialomița se supun și ele acestor considerente de ordin general. O trecere în revistă a răspunsurilor solicitate edililor locali confirmă faptul că, în perioada 2012-2018, multe administrații locale au abuzat de acest instrument, altele au profitat punctual, iar unele nici măcar nu au auzit de existența lui. E drept, analiza noastră se bazează pe informații care de multe ori sunt contradictorii, pe sume nesistematizate și pe proiecte de investiții minore sau cu șanse de finanțare minimale. Dar chiar și așa, concluziile au o marjă de eroare acceptabilă, iar excepțiile, în cazul în care există, confirmă regula. Provocarea lansată administrațiilor locale a fost aceea de a identifica studiile de fezabilitate din perioada 2012-2018, de a cuantifica valoarea acestora și de a preciza pentru câte dintre ele au fost aprobate și devizele de lucrări. Iată ce a rezultat...

Studii de fezabilitate la bani mărunți
Solicitarea ziarului nostru a fost făcută în cursul lunii iunie 2018. În prima săptămână au răspuns mai puțin de o duzină de administrații locale. Multe dintre cele care au răspuns au cerut prelungirea termenului legal, dat fiind volumul mare de informații care trebuie prelucrat. Iată, de exemplu, răspunsul oferit de administrația locală din Mărculești: «ca urmare a cererii dumneavoastră (...), având în vedere durata pentru identificarea și difuzarea informației, precum și faptul că suntem angrenați și în alte activități (...) vă vom cumunica cele solicitate în termenul de maxim 30 de zile lucrătoare». În condițiile în care media studiilor de fezabilitate realizate la nivelul unei comune nu trece de 5, explicațiile devin caraghioase. În urma centralizării datelor furnizate de 32 de administrații locale a rezultat o valoare aproximativă a acestor studii de fezabilitate de 4,5 milioane de lei. În condițiile în care numărul total al localităților județului este 66, am dublat suma concluzionând că, în ultimi 6 ani, în Ialomița s-au cheltuit pe studii de fezabilitate aproximativ 10 milioane de lei. Suma este una estimativă și conține, inevitabil, erori. Imposibilitatea de a preciza exact sumele cheltuite de administrația locală subliniază, în fapt, dezinteresul cras pentru modul în care sunt cheltuite fondurile publice și incapacitatea edililor locali de a folosi aceste instrumente legale de accesare a fondurilor pentru investiții. Dar poate cea mai relevantă observație pe care o permite lecturarea răspunsurilor este că 3 dintre administrațiile locale care au răspuns susțin că nu au realizat în acești 6 ani de administrație niciun studiu de fezabilitate! Iată explicația primarului comunei Balaciu: «Eu sunt primar de 2 ani... În această perioadă a inițiat studii de fezabilitate, pentru niște investiții prin Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. Dar înainte, nu știu... Cred că nu au existat investiții care să necesite studii de fezabilitate!» oferă o posibilă explicație primarul Simion Mirel. Printre localitățile care susțin că nu au studii de fezabilitate se numără și comunele Albești și Ion Roată.

Investițiile din spatele studiilor de fezabilitate
O sistematizare a tipurilor de investiții ar fi, de asemenea, imposibilă. Deși majoritatea studiilor de fezabilitate vizează construcția sau reabilitarea de drumuri, pe listă se află și investiții ilogice sau pentru care studiile de fezabilitate par inutile. Este, de exemplu, cazul comunei Ciocârlia, care a realizat un studiu de fezabilitate pentru construcția unui gard de cimitir. Valoarea acestui SF a fost de 4900 de lei! Probabil gardul a costat ceva mai puțin... Tot la Ciocârlia, în același an 2012, a fost nevoie de un studiu de fezabilitate pentru amenajarea cimitirului (9920 de lei) și pentru gardul Căminului Cultural, al cărui studiu de fezabilitate a fost ceva mai mare (7936 de lei). Alte studii de fezabilitate pentru care s-au cheltuit bani publici (din exces de zel apreciem, că pentru prostie sau furt nu avem suspiciuni rezonabile!), ar putea fi cele pentru reconstrucția ecologică forestieră (Colelia, 2351 de lei), înlocuire gard cimitir (Cosâmbești, 8417 de lei) sau grupuri sanitare la școală (Movilița, 4700 de lei). Cele mai scumpe studii de fezabilitate aparțin orașelor. În topul cheltuielilor pentru studii de fezabilitate conduce orașul  Fetești. De remarcat că există și studii de fezabilitate care permit accesarea de fonduri europene. Acestea au valori de 5 până la 10 ori mai mari și includ promisiunea unor finanțări nerambursabile. Este, de exemplu, cazul elaborării studiului de trafic pentru municipiul Slobozia, a cărui valoare este de 59500 de lei, plătit în anul 2017. De altfel, circa 50% dintre studiile de fezabilitate comandate de către administrațiile locale din Ialomița nu sunt finanțate, deși devizele de lucrări au fost deja aprobate în cadrul Consiliilor Locale. Iar ca medie, luând în calcul cele 32 de administrații locale care au răspuns solicitării, media pe studiu de fezabilitate în Ialomița este de 35 mii de lei!

În loc de concluzii logice
Dincolo de informațiile (incomplete și inexacte) pe care administrațiile locale le-au oferit, am avut curiozitatea de a întreba câțiva edili locali ce gândesc despre aceste studii. Dacă regretă banii cheltuiți, dacă există un orizont de așteptare privitor la ele ori dacă intenționează să se bazeze pe acestea în viitorul apropiat. Răspunsurile solicitate sunt diverse și depind, printre altele, și de numărul de mandate ale primarilor intervievați. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, apreciază că «dacă adunam banii pe studiile astea de fezabilitate care s-au făcut în România, făceam o autostradă de la un capăt la celălalt al țării...». Mai tânăr și încă entuziast, primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, crede că vremea abuzului de studii de fezabilitate a trecut: «Nu poți face studiu de fezabilitate pentru un gard de cimitir. Dar acum nu cred că se mai întâmplă așa ceva... Studiile astea au rostul lor, pentru că altfel nu poți accesa investițiile potențiale. Eu, personal, apreciez că ele sunt necesare cu condiția să stea la baza unor obiective de interes public finalizate ulterior!». Și, în sfârșit, o ultimă declarație aparține primarului comunei Borănești. Nae Adrian se află la primul mandat și, după 2 ani, încă nu a obosit să creadă că administrația se poate face și corect, în interesul legitim al comunității: «La Borănești nu există studii de fezabilitate făcute degeaba. Nu am bani de investiție, nu fac studiul! Există unul pe care l-am moștenit din 2012 și la care am renunțat... Mă costa exploatarea de 3 ori mai mult decât investiția. Iar acum am un studiu de fezabilitate pentru instalarea a 24 de camere video în toată comuna... Am dat pe el 12 mii de lei și am și bani să fac investiția! Numai că ENEL îmi cere 70 mii de lei chirie pentru că pun camerele pe stâlpi. Stâlpi care sunt pe terenul comunei, că nu i-au înfipt în aer... Asta e România și de-asta ajungi să te lipsești! Dar nu cât o să fiu eu aici, la Borănești...».

CJI a plătit studii de fezabilitate în valoare de 828 mii de lei Reamintim că și la nivelul administrației județene există o serie de date statistice privitoare la studiile de fezabilitate comandate în ultimii 6 ani. Potrivit acestora, instituția a comandat 15 astfel de studii, iar valoarea lor totală se ridică la 828 mii lei. Remarcabil în context este faptul că 11 din cele 15 studii de fezabilitate au fost inițiate în ultimii 2 ani, sub conducerea președintelui Victor Moraru. Cea mai mare valoare a unui studiu de fezabilitate comandat de CJI este pentru noul Bloc Operator al Spitalului Județean, investiție care ar urma să se deruleze prin PNDL 2. Valoarea acestui studiu este de 129,9 mii de lei, însă șansele ca investiția să fie finalizată tind către zero.

25 Iulie 2018, 11:05 (7300 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Asistența socială costă 116 milioane de lei pe an
Educația preșcolarilor costă bani grei
Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(25 Iulie 2018, 12:43)
In loc sa ne folosim creierul si logica, cum sa nu mai arucam si noi cu niste bani ca sa parem inteligenti . Pai...ce ,noua ne trebuie proiecte domle de fasabilitate, ca stim ca sunt necesare sosele,apa potabila,parcuri,retea de canalizare si lista poate continua..
Si totusi edili nostri sunt obsedati, ba chiar disperati dupa aceste studii de partabilitate pentru ca vezi domle', ordinu vine de mai sus' , de la partarii  destepti. Si...ei stiu , ce e bine si ce nu, dumlezeule ,noi nu cutezam a gandi fara farurile superioare, ale partidelor.
Cetateni is prosti domle',is prostii,noi primarii SRL (pentru ca multi au si firme), gandim in interesul nostru, pardon al vostru, si va reprezentam ...sa ...nu se faca nimic, sa fie liniste.Toata lumea vrea sa fie linisite,posturi caldute la stat,salarii bune,posibilitatea de a fi sef(chiar de esti unul mic), si de ce nu...furam la comun (ca-n codru), ca deee partidul e ca si familia . Daca ne suparam putin , mai plecam si in strainatate de vreo 10-15 ori cate 20-50 de insi odata asa...pe bani publici, ca doar putem si va spunem ce bine a fost, si cat de mult ne-a placut , da...investitori locali p***. Pai ce a-ti crezut ca  plecam , ca sa aducem investitori ? Nu..noi plecam ca sa vedem alte tari dezvoltate, si sa ne minuam cum acei extrateresti au facut treaba, noi nu suntem capabili...e mult de munca ,domle, si...nu prea are rost sa faci lucruri pentru Romania.... Idealul nostru e sa facem hartii ca astea ne plac, cat mai multe ,sa arucam bani, sa fie linisite... Se zvoneste ca domnule Mocioniu ,se vrea parlamentar ,cica primaria nu mai e de dansu',a cam facut tot ce putea (adica nimic) , si merita sa urce cu o treapta mai sus. Ar vrea Rosca, sa incerce si el,tanar fiind...numai ca avem o mica problema, batranelu (colonelu Paiata') vrea si el domle din nou sa fie primarel,ca doar e tinerel , are sange in instalatie, nu ca astia de acum .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Reținuți pentru fapte de «furt»

Miercuri, 16 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au pus în aplicare 4 ordonanțe de reținere, emise pe numele a 4 persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 24 de ani. Activitatea infracțională reținută ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:15
(4147 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier

DN2A: Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs joi, 17 februarie 2022, pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Trei persoane au murit pe loc după ce mașina în care se aflau s-a lovit puternic de un ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:00
(16712 vizualizări - 12 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 208 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 17 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 25221, fiind înregistrate 208 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 15:40
(10050 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Element de muniție, descoperit la marginea orașului

Slobozia: Element de muniție, descoperit la marginea orașului

Joi, 17 februarie a.c., ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnică din cadrul ISU Ialomița a intervenit pe raza municipiul Slobozia, pentru asanarea unui element de muniție neexplodat. Ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 15:10
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbatul dispărut din Miloșești, căutat în apele râului Ialomița

Slobozia: Bărbatul dispărut din Miloșești, căutat în apele râului Ialomița

Joi, 17 februarie a.c., pompierii din Slobozia au desfășurat o acțiune de căutare pe râul Ialomița. A fost căutat bărbatul din Miloșești dispărut de la domiciliu în data de 8 februarie 2022. Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 14:30
(3588 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arsă de vie în propria locuință

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 17 februarie a.c., în cazul unui incendiu produs la o locuință din Fierbinți-Târg. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită o femeie, în vârstă de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 14:05
(12152 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Perioada de depunere a dosarelor pentru Cererea Unică de Plată 2022

Fermierii vor putea depune, în perioada 01 martie-16 mai 2022, Cererea Unică de Plată prin accesarea aplicației IPA-Online din versiunea internet, conform Manualului de Utilizare IPA-Online (accesibil în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 12:00
(14810 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Ialomiței, întâlnire cu primarul comunei Perieți

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița precizează că prefectul Constantin Marin a avut o întâlnire cu primarul comunei Perieți. «Miercuri, 16 februarie 2022, prefectul județului ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 16:10
(1490 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 233 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 16 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 25013, fiind înregistrate 233 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 15:40
(2591 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

Marți, 15 februarie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Urziceni s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 42 de ani, din Urziceni, este organizat un ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:55
(1373 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Fetești, vizitați de polițiști

Peste 700 de elevi din 5 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au primit în cursul zilei de marți, 15 februarie a.c., vizita la ore a polițiștilor, care au desfășurate activități de prevenire ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:50
(2795 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 700 de persoane, verificate cu privire la respectarea măsurilor de izolare/carantină

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au identificat 5 persoane care au încălcat măsura izolării la domiciliu și au verificat peste 700 de persoane pe numele cărora Direcția de Sănătate Publică ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:40
(3371 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 februarie 2022-termenul de depunere a 10 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că vineri, 25 februarie 2022, este termenul de depunere a 10 declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 11:05
(10559 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Telefoane mobile în valoare de aproape 43 milioane de lei, vândute on-line fără fiscalizarea veniturilor

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală in cadrul ANAF au identificat o firmă cu sediul în București, prin intermediul căreia, în perioada 2019-2021, s-au vândut on-line telefoane mobile de ultimă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 10:40
(3151 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Luni, 14 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat 6 acțiuni preventive, desfășurate pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse în contextul epidemiologic generat de virusul ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 17:45
(1524 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina în șanț

În seara zilei de luni, 14 februarie 2022, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că în comuna Gheorghe Doja s-a produs un accident ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 17:10
(3679 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Rezultatele acțiunilor inspectorilor fiscali în luna ianuarie 2022

În luna ianuarie 2022, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 24 de acțiuni de control, în urma cărora au stabilit obligații suplimentare în valoare de ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 15:40
(16084 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 204 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24780, fiind înregistrate 204 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 15:20
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Mamă și fiică, salvate de un jandarm

IJJ Ialomița: Mamă și fiică, salvate de un jandarm

Un subofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița a reușit să salveze două femei, mamă și fiică, victime ale unui accident rutier, petrecut în seara zilei de luni, 14 februarie a.c. ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 13:00
(4613 vizualizări - 2 comentarii)


DN2C: Două persoane, rănite într-un accident rutier

DN2C: Două persoane, rănite într-un accident rutier

În seara zilei de luni, 14 februarie a.c., s-a produs un accident rutier, pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița. Din primele informații, este vorba despre un autoturism care a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 22:00
(4661 vizualizări - 0 comentarii)


Premierul Ciucă, vizită la Ferma Agroserv Măriuța SA Drăgoești

Discuțiile cu reprezentanții fermei au vizat modelul de afacere în domeniul agricol dezvoltat aici, respectiv integrarea producției vegetale în zootehnie și, ulterior, prelucrarea produselor finite. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 19:40
(4164 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Duminică seară, 13 februarie a.c., în orașul Țăndărei și municipiul Urziceni au fost depistați doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. În urma ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 18:05
(2756 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 6 persoane care nu au respectat carantinarea la domiciliu, sancționate

La sfârșit de săptămână, 6 persoane au fost sancționate pentru încălcarea măsurii de carantină la domiciliu, în timp ce 68 de persoane au fost amendate pentru că nu au purtat masca de protecție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 17:55
(9188 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 181 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24576, fiind înregistrate 181 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 16:15
(10233 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Bilanț la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Luni, 14 februarie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la evenimentul ocazionat de prezentarea raportului de activitate al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2022, 16:05
(6217 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 111 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24395, fiind înregistrate 111 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2022, 16:15
(7637 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 162 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24284, fiind înregistrate 162 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2022, 16:05
(2331 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A vrut să se sinucidă, dar a fost salvată de polițiști

Polițiștii din Slobozia au reușit să salveze de la moarte o tânără de 23 de ani din oraș, care amenința că vrea să se sinucidă. În seara zilei de vineri, 11 ianuarie 2022, aceasta a mers pe podul rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2022, 13:00
(3301 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Camion încărcat cu azotat de amoniu, răsturnat pe șosea

Țăndărei: Camion încărcat cu azotat de amoniu, răsturnat pe șosea

Un accident rutier în zona orașului Țăndărei s-a produs vineri, 11 februarie 2022. Un camion care transporta 25 tone de azotat de amoniu din Portul Midia Năvodari, către Brăila, s-a răsturnat pe șosea, ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 16:00
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 296 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24122, fiind înregistrate 296 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2022, 15:40
(2577 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...