Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița
Joi, 25 septembrie 2025, în intervalul orar 15,30-18,30, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale pe DN2-E85. Scopul acțiunilor desfășurate a fost prevenirea și
...[citește_toată_știrea]
26 Septembrie 2025, 13:40
(1354 vizualizări -
0 comentarii)
Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!
Miercuri, 24 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut ca scop principal prevenirea și combaterea faptelor antisociale, depistarea persoanelor suspecte și menținerea unui
...[citește_toată_știrea]
24 Septembrie 2025, 14:20
(4308 vizualizări -
0 comentarii)
Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»
Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra
...[citește_toată_știrea]
23 Septembrie 2025, 20:30
(5923 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție
Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î
...[citește_toată_știrea]
23 Septembrie 2025, 15:15
(4373 vizualizări -
1 comentariu)
30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 14:20
(575 vizualizări -
0 comentarii)
Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța
O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 14:15
(14706 vizualizări -
0 comentarii)
Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!
În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 14:10
(9050 vizualizări -
1 comentariu)
Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni
Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 11:25
(6157 vizualizări -
0 comentarii)
AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 11:10
(7555 vizualizări -
0 comentarii)
Evenimente culturale la Conacul Bolomey
La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și
...[citește_toată_știrea]
22 Septembrie 2025, 11:05
(6789 vizualizări -
0 comentarii)
Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!
Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma
...[citește_toată_știrea]
20 Septembrie 2025, 07:40
(8845 vizualizări -
1 comentariu)
Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»
Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2025, 13:00
(10145 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier
Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2025, 12:30
(4086 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier
Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2025, 16:00
(4920 vizualizări -
0 comentarii)
Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere
Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2025, 15:40
(7609 vizualizări -
0 comentarii)
Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey
Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2025, 08:30
(1954 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»
În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată
...[citește_toată_știrea]
16 Septembrie 2025, 16:20
(4962 vizualizări -
2 comentarii)
Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a
Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă
...[citește_toată_știrea]
16 Septembrie 2025, 14:20
(5787 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025
Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane
...[citește_toată_știrea]
16 Septembrie 2025, 14:10
(3822 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin
Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2025, 15:45
(2817 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb
Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2025, 15:40
(2384 vizualizări -
0 comentarii)
Factură electronică de la RAJA Constanța
RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2025, 12:20
(9499 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2025, 12:10
(6313 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!
Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2025, 09:05
(3189 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice
Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită
...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2025, 14:00
(5916 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști
Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi.
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2025, 12:00
(6003 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă
Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în
...[citește_toată_știrea]
10 Septembrie 2025, 11:35
(5933 vizualizări -
0 comentarii)
Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei
Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de
...[citește_toată_știrea]
10 Septembrie 2025, 11:25
(4366 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025
Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma
...[citește_toată_știrea]
10 Septembrie 2025, 11:20
(727 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025
La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de
...[citește_toată_știrea]
9 Septembrie 2025, 10:10
(7285 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(14 Noiembrie 2018, 08:19)
Ialomita , cel mai sarac judet , va intra curind intr_un rasunator faliment sub conducerea Soarelui administrativ ! Fanteziilee si aberatiile lui vor crea prejudicii importante !
(12 Noiembrie 2018, 17:21)
Cred ca esti un antreprenor local care lucrezi cu statul , primesti contracte de la psd si apoi faci impartirea ! Sau esti ruda cu un mahar din psd si iei lucrari , dar dai mai putin paraindarat ! Ceva gen constructorul de partid muratura care a primit lucrari de la Betonistul director la DSP ,cind iarna bate la usa !
(12 Noiembrie 2018, 12:21)
Omule, nu sunt Andrei Pop (dacă la el te-ai referit cu trotineta). Nu sunt o persoană publică, nu mă cunoști (sunt un antreprenor local de care probabil nici nu ai auzit). Eu ți-am spus doar cum stă treaba. Poți crede ce vrei, poți înjura parlamentarii sau guvernanții sau pe oricine. Regulile economiei de piață sunt aceleași mereu și peste tot. Cine nu se adaptează, dispare - este prima regulă. Lumea este în continuă schimbare, și lenea se plătește scump în economia de piață.
Iar dacă tu crezi că în altă țară, ca antreprenor, îți este mai bine, nu ai decât să iei avionul și să te duci să încerci. Sunt cel puțin încă 26 de țări europene în care îți poți începe o afacere a doua zi. Este la distanță de câteva ore. Dacă chiar crezi cu tărie acest lucru, du-te. Orice încerci ți se va adăuga la experiență.
Nu am apărat pe nimeni; dacă nu condamn nu înseamnă că apăr.
Fiecare om caută vinovați pentru propria situație în cei din jur. Angajații cred că vinovați sunt patronii și angațații de la stat. Patronii și angajații de la stat cred că vinovată este clasa politică. Iar clasa politică îi vede vinovați pe oamenii de rând. Dar oare nu suntem cu toții vinovați?
(12 Noiembrie 2018, 11:12)
In timp ce unii saracesc din ce in ce mai mult,altii se imbogatesc din ce in ce mai mult.Munca este gratis aici!Termenul "munca"a fost furat.
(11 Noiembrie 2018, 22:27)
Ialomita plina de cantareti atarnatori la banul public. Hoarda de hoti lichele facatori de nimic. Sugative incepand din prinarie pana la decupatul prefect. Toti meritati jupuiti si dati la caini sau batuti in cuie rastigniti pe garduri, mancare pentru ciori. As trage cu tunul in voi pana sar irosii teava tunului. Vas da aer cu linguruta dupa care vas turna benzina pe fat si vas da foc. Voua acelor ce mancati necuvenit bani de la buget. Nu va ganditi ca odata si odata veti vedea cum copii si nepoti vostri vor lua blestemele date de oamenii nedreptatiti de voi ucigasilor. O sa vedeti cum raul care il faceti acum va cadea in viitorul apropriat peste copii si neptii vostrii.
(11 Noiembrie 2018, 18:40)
Spui niște prostii de mi se întoarce stomacul pe dos si precis n-ai capul mare, esti cumva ăla cu trotineta? Bai deșteptu satului, pai in Franța si in toată lumea dezvoltată, adica peste tot in lume ca doar România a rămas cea mai proasta si asta din cauza imbecililor si hoților pe care-i aperi tu, nu te anunța statul ca se mărește salariul minim cu doua zile înainte, nu exista taxele si impozitele care sufoca economia pe care tu fiind o beizadea fara minte nu le știi, nu exista pensii speciale pentru trântori ca voi, nu stau hoardele de prin deconcentrate controlând si ce nu e de controlat, nu dau banii de autostrăzi la csm si hcm ba deșteptule , Germania are 690 de parlamentari la peste 80 de milioane de locuitori iar voi sunteți 600 de trântori la nici 20 de milioane si câte si mai câte nenorociri ne faceți voi noua! Doar la voi la stat, in parlament exista competitivitate, care fura mai mult, tu-va tarla in c.r de trântori! Si veniți voi sa ne învățați economia de piața, pe noi, talpa țării, nu v-ar fi rusine!
(11 Noiembrie 2018, 16:43)
Dragî Geta, ești în eroare. În primul rând, nu m-am referit nicăieri la angajarea la stat. De fapt, această măsură are un impact foarte mic asupra angajaților de la stat - marea majoritate a lor au salariul cu mult mai mare decât minimul pe economie. Impactul mare este asupra angajaților din mediul privat, care vor primi mai mulți bani. Și știi de ce? Deoarece majoritatea sunt angajați pe salariul minim pe economie. Dacă ar fi 500 de lei, fii sigură că tot 500 lei le-ar da angajatorul, nici un leu în plus! De asta Guvernul trebuie să intervină. Și creșterea economică o permite.
Modul în care privești lucrurile (cu "nenorocitul de stat") este profund subiectiv. Dacă nu îți convine, du-te în alte țări. Vei vedea că taxele sunt la fel de mari peste tot, inclusiv în SUA. Du-te întâi și vezi ce înseamnă economie de piață adevărată.
Percepția mea este că la noi în Ialomița avem o grămadă de societăți care sunt necompetitive tocmai pentru că nu au investit în dezvoltarea lor. Văd așa de mulți patroni care aruncă banii pe mașini de lux și alte lucruri opulente, în loc să îi investească în dezvoltarea afacerii. Mă rog, banii sunt ai lor, dar de asta devin necompetitivi - nu poți amâna la nesfârșit investițiile. Economia de piață înseamnă schimbare continuă, și este neiertătoare cu firmele leneșe.
Povestea ta cu covrigii este foarte frumoasă și confirmă ce spun. Cu alte cuvinte, francezii (plătind angajații cu mult mai bine!) reușesc să producă cu mult mai ieftin. Bravo lor! Asta înseamnă că noi suntem total necompetitivi. De ce multe investiții am făcut, d-aia!
(11 Noiembrie 2018, 12:35)
Bravo Gigele, genial! Hai sa ne angajam cu toții la stat, aici este spuma, aici sunt valorile, asta e motorul economiei, da-i dracului de privați si de economie de piața! Normal ca la stat, in administrație si instituții de control poți sa mărești cât vrei salariile atâta timp cât nu produci nimic, nu vinzi nimic, decât gogoși umplute cu rahat! Dar amărâtul ăla care si-a pus si sufletul gaj la banca si care nu doarme noaptea ca maine are salarii de plătit si taxe la nenorocitul de stat care se lăfăie si pe banii lui, nenorocitul ăla de unde sa scoată încă patru sute de lei pentru fiecare angajat cand aia tot câte trei covrigi fac pe minut iar de vândut tot cu un leu trebuie sa-i vândă ca doar n-o sa coste mai mult un covrig produs la tandarei decât un croissant adus din Franța vândut la kaufland tot cu un leu!
(11 Noiembrie 2018, 12:27)
E vorba despre bugetari, buget și salarii umflate nemeritat!! Trebuie dați afara că mișună fără treabă prin birouri și cancelarii. Renutați la pensiile speciale, Renunțați la materii ineficiente pentru viitor, micșorați nr de ore pe materie, ușurați Programele!
(11 Noiembrie 2018, 09:25)
Îmi pare rău să o spun, dar ziaristul este total habarnist în ceea ce privește modul de funcționare a economiei. Nu spun că n-ar fi sau că ar fi probleme, dar descrierea simplistă în ceea ce privește viziunea sa economică arată că nu se pricepe deloc. Orice stat de pe lumea aceasta este împrumutat, iar datornicul principal (atât ca valoare, cât și procentaj raportat la PIB) este nimeni altul decât... SUA! Când la ei crește consumul, este sărbătoare națională. La noi cică este „o creștere nesănătoasă”. Nu mai puneți botul la toate aberațiile de la TV, mulți "avizați" habar nu au despre ce vorbesc.
Acum, dacă o societate comercială nu își permite să plătească un angajat cu salariul minim (fie el și 2000 lei brut), înseamnă ori că a fost foarte neglijentă și a angajat oameni incompetenți, ori este necompetitivă și trebuie să ia măsuri. Este un cerc vicios, nu angajăm oameni buni pentru că le plătim salarii mari, angajăm oameni slabi pe care îi plătim mai puțin dar care au productivitate scăzută.
Creșterea salariului minim se datorează creșterii economice - cea mai mare din UE în 2017 și a doua în 2018. Sau nu vedeți pădurea din cauza copacilor?
(11 Noiembrie 2018, 06:35)
Luati plasa si gaura de la covrig popor de parsivi, mincinosi, invidiosi, barfitori ! Va meritati soarta, chiar mai rau va trebuie ! Am vandut tot ce aveam in cuibul de vipere spus ca tara si adio pt. todeauna cuibule de vipere. Mai bine emigrant strain apatrid deocamdata dar respectat, decat injosit de niste slugi libidinoase in tara in care m-am nascut si imi este sila sai pronunt numele. Proasta natie !
(11 Noiembrie 2018, 00:03)
si daca emigram cine plateste datoria?
vorba unui batran, mai bine sa mori dator decat sa duci o viata plina de lipsuri
(10 Noiembrie 2018, 22:30)
Statul va continua sa se imprumute astfel ca generatiile viitoare, in loc sa fie beneficiarele unor realizari solide in economie, cultura, sanatate, invatamant etc pe sumele imprumutate, se vor trezi cu o datorie uriasa, ca produs al unei clase politice imbecile.