IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române
Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției.
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 17:35
(426 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!
Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 16:50
(558 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Peste 558 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2025
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, a efectuat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, aferentă perioadelor 1
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 13:05
(3589 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale și amenzi înaintea Sărbătorilor Pascale
În perioada 24- 30 martie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat prima etapă a acțiunilor de control specific Sărbătorilor Pascale, verificâ
...[citește_toată_știrea]
2 Aprilie 2026, 09:10
(1735 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Reținut pentru port ilegal de armă
Polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului Urziceni, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din localitate. În urma controlului efectuat, asupra acestuia a
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 18:50
(1895 vizualizări -
0 comentarii)
Consiliul Județean Ialomița: «Tradiție și Credință» la Conacul Bolomey
Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează evenimentul cultural «Tradiție și Credință», ce va avea
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 08:35
(2699 vizualizări -
0 comentarii)
Olimpiada Națională de Arte Vizuale: Tineri artiști din Ialomița își expun creațiile la Muzeul Național al Agriculturii!
Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia
...[citește_toată_știrea]
1 Aprilie 2026, 08:20
(2332 vizualizări -
0 comentarii)
Manasia: Reținut pentru că a condus în stare de ebrietate
Un bărbat de 49 de ani a fost reținut, pentru 24 de ore, fiind depistat la volanul unei mașini, în stare de ebrietate. Polițiștii l-au oprit în trafic, iar pentru că prezenta halenă alcoolică
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 13:20
(800 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în unitățile de învățământ din Urziceni
Joi, 26 martie 2026, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul unităților de învățământ din Urziceni, dar și în cele din localitățile î
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 12:40
(2266 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Marți, 31 martie 2026, termen-limită pentru depunerea Formularului 398
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că marți, 31 martie 2026, este termenul-limită de depunerea a Formularul 398-«Declarație
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 11:30
(3902 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale ample înaintea Sărbătorilor Pascale
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor desfășoară, la nivel judetean, acțiuni de monitorizare, prevenție și control, pentru protejarea sănătății publice. Recomandarea reprezentanților
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 10:00
(907 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,95%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2026
La sfârșitul lunii februarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4664 șomeri (din care 2190 femei), rata șomajului fiind
...[citește_toată_știrea]
27 Martie 2026, 09:30
(328 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști
Luni, 23 martie 2026, polițiștii ialomițeni, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară
...[citește_toată_știrea]
24 Martie 2026, 15:10
(1344 vizualizări -
0 comentarii)
Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie
În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural «Ionel Perlea» și a Parohiei «Buna Vestire» din Slobozia, miercuri, 25 martie 2025, va fi vernisată expoziția
...[citește_toată_știrea]
24 Martie 2026, 15:05
(457 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții domiciliare la Făcăeni, patru persoane reținute
Sâmbătă, 21 martie 2026, polițiștiii ialomițeni au desfășurat o razie de amploare pe raza comunei Făcăeni, având ca scop menținerea și consolidarea climatului de ordine și siguranță
...[citește_toată_știrea]
22 Martie 2026, 15:00
(1170 vizualizări -
1 comentariu)
AJFP Ialomița: 7,55 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna februarie 2026
Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 25 inspecții fiscale, 5 controale inopinate și 17 verificări
...[citește_toată_știrea]
20 Martie 2026, 12:20
(541 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Modificări legislative privind acordarea subvențiilor din Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj
În Monitorul Oficial nr. 181/09.03.2026 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 11/2026, pentru modificarea și completarea Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 13:20
(2621 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»
Sâmbătă, 28 martie 2026, Protopopiatul Slobozia organizează ediția a XVI-a a evenimentului dedicat susținerii vieții, speranței și solidarității, «Marșul pentru Viață”, care va avea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 12:50
(1846 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente!
Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage atenția fermierilor cu privire la interzicerea
...[citește_toată_știrea]
19 Martie 2026, 10:55
(1064 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Produse din pește cu adaos de apă
Analize de laborator au indicat un conținut de apă adăugată peste limitele admise pentru mai multe sortimente de produse din pește. Întrucât o parte dintre aceste produse au ajuns pe rafturile
...[citește_toată_știrea]
18 Martie 2026, 11:10
(1316 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Condițiile acordării bonificației de 3% pentru persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice plătitoare de impozit pe venit că, prin derogare de la dispozițiile art. 121 din Legea nr. 227/2015, contribuabilii
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 17:15
(1304 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat luni, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 14:20
(1042 vizualizări -
0 comentarii)
Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Salonul Național de Primăvară 2026»
Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia/Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița și cu Muzeul Național al Agriculturii, organizează joi, 19 martie 2026, î
...[citește_toată_știrea]
17 Martie 2026, 13:50
(4583 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!
Echipele RAJA Constanța intervin luni, 16 martie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Micșunelei din localitatea Dridu
...[citește_toată_știrea]
16 Martie 2026, 09:05
(1274 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești!
Sâmbătă, 14 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel,
...[citește_toată_știrea]
14 Martie 2026, 18:05
(1195 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 5,99 milioane de lei!
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 138,20 milioane
...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2026, 15:20
(1599 vizualizări -
0 comentarii)
Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026
Centrul Militar Județean Ialomița informează că au fost aprobate locurile pentru admiterea în instituțiile/unitățile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2026-2027.
...[citește_toată_știrea]
13 Martie 2026, 08:10
(1600 vizualizări -
0 comentarii)
USR: «Fără păcănele în Slobozia!»
Vineri, 6 martie 2026, consilierii locali USR Slobozia au depus un proiect de hotărâre prin care să se elimine «păcănelele» din municipiul reședință de județ. «Jocurile de noroc
...[citește_toată_știrea]
6 Martie 2026, 14:20
(3389 vizualizări -
6 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!
Vineri, 6 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada București din orașul Căzănești. Astfel, î
...[citește_toată_știrea]
6 Martie 2026, 11:25
(1208 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Adeverințe pentru crescătorii de animale
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 5 martie 2026, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervenției DR 06-Bunăstarea animalelor
...[citește_toată_știrea]
5 Martie 2026, 16:40
(1415 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(14 Noiembrie 2018, 08:19)
Ialomita , cel mai sarac judet , va intra curind intr_un rasunator faliment sub conducerea Soarelui administrativ ! Fanteziilee si aberatiile lui vor crea prejudicii importante !
(12 Noiembrie 2018, 17:21)
Cred ca esti un antreprenor local care lucrezi cu statul , primesti contracte de la psd si apoi faci impartirea ! Sau esti ruda cu un mahar din psd si iei lucrari , dar dai mai putin paraindarat ! Ceva gen constructorul de partid muratura care a primit lucrari de la Betonistul director la DSP ,cind iarna bate la usa !
(12 Noiembrie 2018, 12:21)
Omule, nu sunt Andrei Pop (dacă la el te-ai referit cu trotineta). Nu sunt o persoană publică, nu mă cunoști (sunt un antreprenor local de care probabil nici nu ai auzit). Eu ți-am spus doar cum stă treaba. Poți crede ce vrei, poți înjura parlamentarii sau guvernanții sau pe oricine. Regulile economiei de piață sunt aceleași mereu și peste tot. Cine nu se adaptează, dispare - este prima regulă. Lumea este în continuă schimbare, și lenea se plătește scump în economia de piață.
Iar dacă tu crezi că în altă țară, ca antreprenor, îți este mai bine, nu ai decât să iei avionul și să te duci să încerci. Sunt cel puțin încă 26 de țări europene în care îți poți începe o afacere a doua zi. Este la distanță de câteva ore. Dacă chiar crezi cu tărie acest lucru, du-te. Orice încerci ți se va adăuga la experiență.
Nu am apărat pe nimeni; dacă nu condamn nu înseamnă că apăr.
Fiecare om caută vinovați pentru propria situație în cei din jur. Angajații cred că vinovați sunt patronii și angațații de la stat. Patronii și angajații de la stat cred că vinovată este clasa politică. Iar clasa politică îi vede vinovați pe oamenii de rând. Dar oare nu suntem cu toții vinovați?
(12 Noiembrie 2018, 11:12)
In timp ce unii saracesc din ce in ce mai mult,altii se imbogatesc din ce in ce mai mult.Munca este gratis aici!Termenul "munca"a fost furat.
(11 Noiembrie 2018, 22:27)
Ialomita plina de cantareti atarnatori la banul public. Hoarda de hoti lichele facatori de nimic. Sugative incepand din prinarie pana la decupatul prefect. Toti meritati jupuiti si dati la caini sau batuti in cuie rastigniti pe garduri, mancare pentru ciori. As trage cu tunul in voi pana sar irosii teava tunului. Vas da aer cu linguruta dupa care vas turna benzina pe fat si vas da foc. Voua acelor ce mancati necuvenit bani de la buget. Nu va ganditi ca odata si odata veti vedea cum copii si nepoti vostri vor lua blestemele date de oamenii nedreptatiti de voi ucigasilor. O sa vedeti cum raul care il faceti acum va cadea in viitorul apropriat peste copii si neptii vostrii.
(11 Noiembrie 2018, 18:40)
Spui niște prostii de mi se întoarce stomacul pe dos si precis n-ai capul mare, esti cumva ăla cu trotineta? Bai deșteptu satului, pai in Franța si in toată lumea dezvoltată, adica peste tot in lume ca doar România a rămas cea mai proasta si asta din cauza imbecililor si hoților pe care-i aperi tu, nu te anunța statul ca se mărește salariul minim cu doua zile înainte, nu exista taxele si impozitele care sufoca economia pe care tu fiind o beizadea fara minte nu le știi, nu exista pensii speciale pentru trântori ca voi, nu stau hoardele de prin deconcentrate controlând si ce nu e de controlat, nu dau banii de autostrăzi la csm si hcm ba deșteptule , Germania are 690 de parlamentari la peste 80 de milioane de locuitori iar voi sunteți 600 de trântori la nici 20 de milioane si câte si mai câte nenorociri ne faceți voi noua! Doar la voi la stat, in parlament exista competitivitate, care fura mai mult, tu-va tarla in c.r de trântori! Si veniți voi sa ne învățați economia de piața, pe noi, talpa țării, nu v-ar fi rusine!
(11 Noiembrie 2018, 16:43)
Dragî Geta, ești în eroare. În primul rând, nu m-am referit nicăieri la angajarea la stat. De fapt, această măsură are un impact foarte mic asupra angajaților de la stat - marea majoritate a lor au salariul cu mult mai mare decât minimul pe economie. Impactul mare este asupra angajaților din mediul privat, care vor primi mai mulți bani. Și știi de ce? Deoarece majoritatea sunt angajați pe salariul minim pe economie. Dacă ar fi 500 de lei, fii sigură că tot 500 lei le-ar da angajatorul, nici un leu în plus! De asta Guvernul trebuie să intervină. Și creșterea economică o permite.
Modul în care privești lucrurile (cu "nenorocitul de stat") este profund subiectiv. Dacă nu îți convine, du-te în alte țări. Vei vedea că taxele sunt la fel de mari peste tot, inclusiv în SUA. Du-te întâi și vezi ce înseamnă economie de piață adevărată.
Percepția mea este că la noi în Ialomița avem o grămadă de societăți care sunt necompetitive tocmai pentru că nu au investit în dezvoltarea lor. Văd așa de mulți patroni care aruncă banii pe mașini de lux și alte lucruri opulente, în loc să îi investească în dezvoltarea afacerii. Mă rog, banii sunt ai lor, dar de asta devin necompetitivi - nu poți amâna la nesfârșit investițiile. Economia de piață înseamnă schimbare continuă, și este neiertătoare cu firmele leneșe.
Povestea ta cu covrigii este foarte frumoasă și confirmă ce spun. Cu alte cuvinte, francezii (plătind angajații cu mult mai bine!) reușesc să producă cu mult mai ieftin. Bravo lor! Asta înseamnă că noi suntem total necompetitivi. De ce multe investiții am făcut, d-aia!
(11 Noiembrie 2018, 12:35)
Bravo Gigele, genial! Hai sa ne angajam cu toții la stat, aici este spuma, aici sunt valorile, asta e motorul economiei, da-i dracului de privați si de economie de piața! Normal ca la stat, in administrație si instituții de control poți sa mărești cât vrei salariile atâta timp cât nu produci nimic, nu vinzi nimic, decât gogoși umplute cu rahat! Dar amărâtul ăla care si-a pus si sufletul gaj la banca si care nu doarme noaptea ca maine are salarii de plătit si taxe la nenorocitul de stat care se lăfăie si pe banii lui, nenorocitul ăla de unde sa scoată încă patru sute de lei pentru fiecare angajat cand aia tot câte trei covrigi fac pe minut iar de vândut tot cu un leu trebuie sa-i vândă ca doar n-o sa coste mai mult un covrig produs la tandarei decât un croissant adus din Franța vândut la kaufland tot cu un leu!
(11 Noiembrie 2018, 12:27)
E vorba despre bugetari, buget și salarii umflate nemeritat!! Trebuie dați afara că mișună fără treabă prin birouri și cancelarii. Renutați la pensiile speciale, Renunțați la materii ineficiente pentru viitor, micșorați nr de ore pe materie, ușurați Programele!
(11 Noiembrie 2018, 09:25)
Îmi pare rău să o spun, dar ziaristul este total habarnist în ceea ce privește modul de funcționare a economiei. Nu spun că n-ar fi sau că ar fi probleme, dar descrierea simplistă în ceea ce privește viziunea sa economică arată că nu se pricepe deloc. Orice stat de pe lumea aceasta este împrumutat, iar datornicul principal (atât ca valoare, cât și procentaj raportat la PIB) este nimeni altul decât... SUA! Când la ei crește consumul, este sărbătoare națională. La noi cică este „o creștere nesănătoasă”. Nu mai puneți botul la toate aberațiile de la TV, mulți "avizați" habar nu au despre ce vorbesc.
Acum, dacă o societate comercială nu își permite să plătească un angajat cu salariul minim (fie el și 2000 lei brut), înseamnă ori că a fost foarte neglijentă și a angajat oameni incompetenți, ori este necompetitivă și trebuie să ia măsuri. Este un cerc vicios, nu angajăm oameni buni pentru că le plătim salarii mari, angajăm oameni slabi pe care îi plătim mai puțin dar care au productivitate scăzută.
Creșterea salariului minim se datorează creșterii economice - cea mai mare din UE în 2017 și a doua în 2018. Sau nu vedeți pădurea din cauza copacilor?
(11 Noiembrie 2018, 06:35)
Luati plasa si gaura de la covrig popor de parsivi, mincinosi, invidiosi, barfitori ! Va meritati soarta, chiar mai rau va trebuie ! Am vandut tot ce aveam in cuibul de vipere spus ca tara si adio pt. todeauna cuibule de vipere. Mai bine emigrant strain apatrid deocamdata dar respectat, decat injosit de niste slugi libidinoase in tara in care m-am nascut si imi este sila sai pronunt numele. Proasta natie !
(11 Noiembrie 2018, 00:03)
si daca emigram cine plateste datoria?
vorba unui batran, mai bine sa mori dator decat sa duci o viata plina de lipsuri
(10 Noiembrie 2018, 22:30)
Statul va continua sa se imprumute astfel ca generatiile viitoare, in loc sa fie beneficiarele unor realizari solide in economie, cultura, sanatate, invatamant etc pe sumele imprumutate, se vor trezi cu o datorie uriasa, ca produs al unei clase politice imbecile.