Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Proces cu 200 de reclamanți înregistrat la Tribunalul Ialomița

Număr record de părți într-un dosar înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 200 de oameni, foști membri ai SA Prod Agro din Gheorghe Doja, una dintre puținele asociații agricole care mai există pe raza județului Ialomița, cer plata unor dividende neachitate de 2 ani. În total este vorba despre 350 mii de lei. Președintele entității susține că reclamanții au datorii pe care au omis să le plătească. Acesta nu este primul scandal public în care asociația agricolă din Gheorghe Doja este implicată. SA Prod Agro a fost la un pas de a se desființa după ce primarul din Gheorghe Doja, Ion Mihai, a încercat să preia întreg patrimoniul acestei asociații. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, acesta nu a răspuns.

Un proces controversat Cu un patrimoniu de peste 1400 de hectare, SA Prod Agro din Gheorghe Doja, este una dintre puținele asociații de acest fel din Ialomița și, totodată, printre cele mai mari care există pe raza județului Ialomița. Recent, reprezentanții entității au fost acționați în instanță de către o parte dintre foștii membri. Reclamanții, 200 la număr, au solicitat plata unor dividende în valoare de aproximativ 350 mii de lei. În cererea de chemare în judecată, aceștia au explicat faptul că: «în momentul depunerii cererii de retragere din socie­tatea agricolă, am cerut relații cu privire la plata drepturilor care ni se cuveneau, dar nu ni s-a dat niciun răspuns și nici nu ni s-a comunicat ceva concret, mizându-se, probabil, pe faptul că vom renunța la drepturile noastre...». Actuala conducere a asociației agricole susține însă faptul că toți cei 200 de reclamanți au datorii către entitate, motiv pentru care plata dividendelor solicitate nu se va efectua până la momentul în care aceștia nu își vor achita restanțele. «Debitele pe care aceștia le au constau în neplata unor lucrări agricole pe care le-am efectuat și de care dumnealor au beneficiat. Într-adevăr, legea spune că au dreptul de a fi remunerați, dar tot legea spune că se realizează în momentul onorării tuturor obligațiilor. Noi vom plăti dividendele atunci când își vor plăti datoriile!» a explicat Ionel Rotaru, președintele asociației agricole SA Prod Agro din Gheorghe Doja.

Război pentru pământ Procesul care vizează asociația SA Prod Agro din Gheorghe Doja aduce în prim plan un scandal mai vechi în care entitatea a fost implicată. În 2017, asociația a fost la un pas de a se desființa, după ce Ion Mihai, primarul din Gheorghe Doja, a făcut numeroase presi­uni în acest sens. Motivul l-a reprezentat încercarea acestuia de a prelua asociația integral. Mai mult, membrii acestei entități au fost presați să renunțe la patrimoniul SA Prod Agro pentru ca acesta să fie preluat de societatea co­mercială Zenit Com, controlată de primarul Ion Mihai. La momentul respectiv, acesta a împărțit prin localitate foi volante prin care i-a îndemnat pe oameni să predea întreg pa­trimoniul către societatea Zenit Com, cu următorul mesaj: «Eu, Ion Mihai, vă chem astăzi să pornim pe un alt drum. (...) Nu mai ascultați la manipulările pe care le aduc în spațiul public persoane care nu au pus nici măcar o cărămidă la temelia SA Prod Agro. (...) Fiecare persoană care dorește retragerea din SA Prod Agro și înscrierea în SC Zenit Com SRL va trebui să completeze două cereri de retragere!». Cazul a fost expus și Prefecturii Ialomița. Singurul demers făcut de instituție a fost acela de a le recomanda reprezentanților SA Prod Agro de a redacta un memoriu în care să-și exprime nemulțu­mirile...

27 Martie 2019, 13:55 (9798 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Primarul din Grindu s-a dat singur în judecată și își cere majorarea salariului
Icoane de la Muntele Athos, în schimbul informațiilor oferite traficanților de droguri
Deponenții CAR Învățământ Slobozia cer Tribunalului Ialomița urgentarea anchetei

Comentariile cititorilor:


unul din cei 200 DE RECLAMANTI:
(28 Martie 2019, 12:48)
m-am retras in 2017  din anumite motive,la sfarsitul lui 2017 cand am ridicat ultimii bani de pe produse am achitat toate sumele ce mi s-au cerut,n-am cerut explicatii mi-am luat banii si cu asta gata.AM fost la sedinta noii conduceri si am inteles ca la  sfarsitul anului 2017 a iesit un profit de 727 de lei /ha si ca acesta va fi repartizat sub forma de divident tuturor inclusiv celor care s-au retras.TOATE BUNE numai ca acest divident trebuie incasat dar noua conducere ne scoate datori cam cu aceeasi suma de bani in conditiile in care ni se spune ca vechea conducere nu a repartizat subventia primita in 2016 si 2017  depusa in cererea unica de plata in 2016.CUM poate noua conducere sa spuna acest lucru cand acea subventie dupa impozitare in suma de 732 de lei  /ha aprobata de AGA a fost luata in calcul chiar de iei  ,OAMENII  platind doar diferentele,cum poti incalca hotararea  AGA cand pana in februarie 2018 au eliberat dispozitii de plata cu aceasta suma,,apoi cand au vazut ca trebuie sa dea sume mari de bani au sistat tot dand vina de pe un contabil pe altul atunci cand s-au cerut explicatii,ASADAR actiunea celor 200 de persoane este perfect justificata  si sper ca legile din tara asta vor fi corecte iar oamenii nu vor avea de suferit .RAZBOIUL DINTRE PRIMAR SI CONDUCEREA PROD AR TREBUI SA FIE AL LOR SI DOAR AL LOR
anonim:
(28 Martie 2019, 12:28)
UN ADEVARAT RAZBOI,SOCIETATEA ANULEAZA SUBVENTII,OAMENII SUNT SCOSI DATORI,SEMNEAZA FARA SA STIE CE,DACA AI SEMNAT  SI AI PLECAT CUMVA DIN SOCIETATEA PROD-AGRO TE ALEGI CU PRAFUL DE PE TOBA,SA RAMANA EI FRATE CU TOT PATRIMONIUL,ACOLO E PROFITUL SOCIETATII DIN 2001 PANA IN PREZENT.OAMENII SUNT AMAGITI DE NOUA CONDUCERE CU VORBE FRUMOASE DAR NU LI S-A SPUS CA PENTRU FIECARE HA I-AU SCOS DATORI CU 732 LEI PENTRU 2017.CEI CARE AU RAMAS NU STIU  DESPRE CE ESTE VORBA ,PROBLEMA APARE ATUNCI CAND VREI SA PLECI,ATUNCI AR TREBUI SA TI SE DEA SUBVENTIA PENTRU ANUL IN CARE AI PLECAT PENTRU CA ASA STAU LUCRURILE ,SUBVENTIILE VIN DUPA ANUL DEPUNERII CERERII .EI AU SPUS CA VOR DA DIVIDENTE CA INLOCUIESC SUBVENTIILE DAR CAND TE DUCI SA RIDICI DIVIDENTUL STUPOARE TE SCOT DATOR CAM CU ACEEASI SUMA DE BANI PE CARE IN MOD NORMAL AR TREBUI SA O IEI.SUMELE AR FI MARI SI CUM SA RAMANA SOCIETATEA FARA BANI CA DE AVEM CONTABILI DE PLATIT,EXPERTI,AVOCATI SI SALARIILE INDEXATE ,DA-L INCOLO PE OMUL DE RAND CA ORICUM SUNT BATRANI SI NU MAI POT SA MUNCEASCA.E USOR SA INTRI IN TOTUL DE-A GATA,DE CE N-AU LUAT-O DE LA ZERO SA VEDEM SE MAI LAUDAU CA SUNT BUNI GOSPODARI?!
dojean:
(27 Martie 2019, 20:29)
Dupa asociatie ia venit randul lu mosorel pe care am auzit ca lai falimentat, Cine urmeaza.te-ai orientat ca la setea matale de bani trebuie sa pui ceva la cale
Cetatean Doja:
(27 Martie 2019, 20:28)
Am fost la sedinta cetateneasca de duminica. Primarul mi s-a parut incoerent, vorbea fara sens. Am pus totul pe seama bolii pe care a avut-o - accident vascular-. S-a facut pur si simplu de cacao. Nu mai face fata treburilor de primar. Pacat. Nu intelege ca nu il mai vrea lumea. Sa se retraga si sa lase alta persoana vrednica sa conduca treburile comunei noastre.
anonim:
(27 Martie 2019, 20:17)
Saptamana si procesul.Partea proasta este ca nici din procese nu castigati banuti.Nu prea va iese dar insistati daca va mai tin buzunarele. Pana acum le-ati pierdut pe toate si o sa pierdeti in continuare .A-ti
speriat judecatoria Slobozia, mai dati-le de lucru si la alte judete ca pastia i-ati sufocat.
cetatean:
(27 Martie 2019, 18:55)
Cei mai multi din cei 200 habar nu au ca au dat in judecata. Eu sunt unul dintre ei. Locuiesc in Prahova si nimeni nu m-a intrebat despre chestia asta. Cand i-am luat la intrebari pe cei de la zenit mi-au spus ca e prea tarziu acum. Sa merg in rand cu ceilalti. Nici nu stiam ca am datorii. Mi s-a spus tot timpul ca nu am nici o problema, dar cand am sunat la prod agro mi-au spus ca am cateva datorii dar se compenseaza cu dividentele.
anonim:
(27 Martie 2019, 18:36)
Te lauzi peste tot ca dojenii sint bogati  si de bogati ce sunt pleaca in turma la judecata pentru cateva sute de lei si inteleg ca nici nu au decat sa semneze niste hartii  pentru a-si lichida pozitiile.Sa va fie rusine puneti oamenii pe drumuri degeaba.
anonim:
(27 Martie 2019, 18:29)
Cu astia 200 pe care ai reusit sa-i inbrobodesti ai ramas primarule si nici cu astia cand te gandesti ca mai vin si alegerile.lasa oamenii in pace ca te faci de c....Sint unul din aia 200, am primit o hartie ,m-am dus la sediu si am semnat 2 hartii ce sa ma iau dupa fetele alea sa mai ma plimb pe la judecatorie
Consilier:
(27 Martie 2019, 16:00)
Toti sunt o apa si un pamant. Consilierii in unanimitate au votat marirea taxei de salubritate fara nici un suport tehnic. Si ce e mai rau e faptul ca sotia primarului - angajata primariei si ea- nu incaseaza impozitul fara taxa de salubritate. Nu vine nimeni in control sa vada neregulile lor?
cetatean din doja:
(27 Martie 2019, 15:55)
Sa il intrebe cineva pe dl primar de unde a reusit - ca doar nu din salariu de primar - sa faca firme, case si sa dea donatii la biserica din comuna. Firnele sunt pe rosu la sfarsitul anului, deci profit nu prea. Pai atunci ANI, DNA nu se sesizeaza? I-a invrajbit pe oamenii din comuna. In loc sa fie primar pentru toti locuitorii el este doar pentru familia si rudele lui. Toti angajati la primarie.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 12 Aug 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Salonul de Primăvară 2024» la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

Joi, 14 martie 2024, de la orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va vernisa expoziția «Salonul de Primăvară 2024». Evenimentul va cuprinde lucări de pictură, grafică, ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 16:35
(16215 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Ordin de protecție emis după ce fiul și-ar fi bătut mama

Polițiștii din Fetești au fost sesizați duminică, 10 martie a.c., cu privire la faptul că o femeie, de 78 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de fiul său, un bărbat de 48 de ani. În ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 16:15
(16993 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți, posibil drogați și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 11 martie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 16:05
(4516 vizualizări - 0 comentarii)


Martorii lui Iehova: «Comemorarea morții lui Isus Cristos»

Martorii lui Iehova: «Comemorarea morții lui Isus Cristos»

Ziua de duminică, 24 martie, ar putea trece neobservată pentru mulți, însă milioane de oameni din întreaga lume se vor întruni la apusul soarelui pentru a comemora moartea lui Isus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 14:05
(15204 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ghid privind utilizarea sistemului național de facturare electronică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pe site-ul Ministerului de finanțe a fost publicat «Ghidul privind utilizarea sistemului național de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2024, 10:35
(13649 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița: «Prezența femeilor în politică este importantă pentru o reprezentativitate adecvată!»

Uniunea Salvați România (USR) Ialomița a organizat duminică, 10 martie 2024, la Slobozia, o acțiune dedicată femeilor, atât celor implicate politic, cât și celor care nu au curajul ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 14:20
(16437 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Sfântu Gheorghe și Jilavele

Incendii la case din Sfântu Gheorghe și Jilavele

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Sfântu Gheorghe. ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 10:15
(11874 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un autoturism a acroșat un stâlp de iluminat!

Duminică, 10 martie a.c., în jurul orelor 13,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit la un accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia. În eveniment fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2024, 10:05
(9412 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Trafic blocat la Sinești. O persoană a murit într-un accident rutier!

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că duminică, 10 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier în care au fost implicate patru autoturisme. Din cauza accidentului, traficul este blocat la acest moment pe ambele sensuri de mers. Oficialii Centrului Infotrafic susțin că există mai multe victime, o persoană fiind decedată. Cercetările la fața locului sunt în plină desfășurare. ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2024, 13:20
(44343 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Misiune specială pentru jandarmii și pompierii ialomițeni de «Ziua Internațională a Femeii»

Slobozia: Misiune specială pentru jandarmii și pompierii ialomițeni de «Ziua Internațională a Femeii»

De 8 Martie, «Ziua Internațională a Femeii», jandarmii și pompierii ialomițeni au avut o misiune specială, la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia. Aceștia au dăruit flori beneficiarelor ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2024, 12:20
(24842 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă desfășurată de polițiști la Slobozia și Țăndărei

Acțiune preventivă desfășurată de polițiști la Slobozia și Țăndărei

Miercuri, 6 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat în localitățile Țăndărei și Slobozia acțiuni preventiv-reactive, cu efective mărite, având ca scop menținerea climatului de ordine ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2024, 16:10
(9327 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru vânzarea de mărfuri contrafăcute

Fetești: Dosar penal pentru vânzarea de mărfuri contrafăcute

Miercuri, 6 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciul de Investigare a Criminalității Economice au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la Fetești, într-un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2024, 15:50
(13697 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 119,899 milioane de lei pentru motorina aferentă trimestrului IV 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură pentru perioada 1 octombrie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 13:55
(12457 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat la Movila

Pește confiscat la Movila

În cursul zilei de marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 13,30, polițiștii din Stelnica au depistat în flagrant, în comuna Movila, un bărbat, în vârstă 41 de ani, ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 13:20
(9450 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,11%, rata șomajului la sfârșitul lunii ianuarie 2024

La sfârșitul lunii ianuarie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4066 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:20
(14025 vizualizări - 0 comentarii)


FAPPR atrage atenția Ministerului Agriculturii în ceea ce privește sistemul antigrindină

Pe fondul nemulțumirilor perfect justificate, exprimate public de către Asociația Cultivatorilor de Cereale si Plante Tehnice Vrancea și de către Asociația Fermierilor din Prahova, Forumul Agricultorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:10
(13018 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 7 martie 2024, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 11:05
(15013 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța vineri, 8 martie 2024-«Ziua Internațională a Femeii»

Casieriile RAJA Constanța vor fi închise vineri, 8 martie 2024, de «Ziua Internațională a Femeii». Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea plăților, precum contul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2024, 10:20
(14321 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Ionuț Moșteanu: «Singurul lucru bun din devansarea Prezidențialelor este că vom scăpa mai repede de Iohannis!»

Liderul deputaților USR Ionuț Moșteanu a criticat adoptarea unui proiect de devansare a Alegerilor Prezențiale în an electoral. «PSD roșu și PSD galben, v-ați dat mâna să călcați î ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 18:17
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Beneficiile de asistență socială, majorate cu 10,4%

Toate beneficiile sociale care se raportează la Indicatorul Social de Referință (ISR) cresc de la 1 martie 2024, ca urmare a majorării cu 10,4% a acestui indicator. Astfel, valoarea ISR crește de la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 14:55
(25795 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Se majorează baza de calcul a indemnizației de șomaj

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă și de creșterea gradului de ocupare a forței de muncă în conformitate cu prevederile Legii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 12:05
(6501 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularele 101 și 101 «Grup Fiscal», utilizate pentru declararea impozitului pe profit

Pentru anul fiscal 2023, Legea nr. 227/2015, privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, nu a suferit modificări care să impună actualizarea modelului și conținutului Formularelor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2024, 09:10
(13083 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Combaterea ambroziei, responsabilitatea proprietarilor de terenuri

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița atrage atenția asupra importanței respectării Legii 62/2018, pentru combaterea buruienii numită «ambrozie» (ambrosia artemisiifolia) cu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 15:25
(23059 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni

Razie a polițiștilor la Urziceni

Sâmbătă, 2 martie a.c., polițiștii au organizat la Urziceni și în comunele arondate o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 14:40
(7720 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 3 martie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un bărbat, de 40 de ani, din comuna Mihail Kogâlniceanu, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 14:15
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii au desfășurat 550 misiuni de ordine publică, în februarie 2024

IJJ Ialomița: Jandarmii au desfășurat 550 misiuni de ordine publică, în februarie 2024

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii februarie 2024, 546 misiuni de ordine publică, dintre care 7 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 12:20
(21201 vizualizări - 0 comentarii)


Două autoturisme, implicate într-un accident în zona Urziceni

Două autoturisme, implicate într-un accident în zona Urziceni

Trei echipaje de pompieri din Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs în zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:30
(12479 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bordușani: Persoană înecată într-un canal de irigații

În dimineața zilei de duminică, 3 martie a.c., în jurul orei 9,00, dispeceratul Inspectoratului a fost solicitat să intervină pentru căutarea și recuperarea unei persoane înecată î ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:25
(11874 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Borănești, Ion Roată, Slobozia și Grindu. Explozie la o locuință din Fetești!

Incendii la Borănești, Ion Roată, Slobozia și Grindu. Explozie la o locuință din Fetești!

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească din comuna Borănești. A ars anexa gospodărească pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:20
(18169 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 47 de ani de la cutremurul din 1977 

Au fost suficiente 56 de secunde, timp în care pământul s-a cutremurat atât de tare încât peste 1500 de persoane și-au pierdut viața, surprinse sub dărâmături, iar ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2024, 11:05
(4208 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...