AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,38%
La sfârșitul lunii noiembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4094 șomeri (din care 1867 femei), rata șomajului fiind de 4,38%, cu 0,97 pp
...[citește_toată_știrea]
7 Ianuarie 2020, 12:20
(3175 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier
Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de marți, 7 ianuarie 2020, în zona podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia. Se pare că un autoturism care a încercat să vireze la stânga către Cartierul
...[citește_toată_știrea]
7 Ianuarie 2020, 11:11
(4228 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști
Un tânăr de 31 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a capturat ilegal un morun de 120 kg. Tânărul a fost identificat în trafic de polițiști. Împreună cu specialiștii Institutului Național
...[citește_toată_știrea]
6 Ianuarie 2020, 18:20
(2708 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbat din Amara, dispărut
Un bărbat de 50 de ani, din Amara, este căutat de polițiști. Bărbatul, pe numele său Marin Toder, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Acesta are 1,50 m înălțime, constituție astenică, față ovală
...[citește_toată_știrea]
6 Ianuarie 2020, 18:15
(2602 vizualizări -
0 comentarii)
Tânăr din Ciulnița, arestat pentru «conducere a unui vehicul fără permis de conducere»
Un tânăr de 25 de ani, din Ciulnița, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate, a fost identificat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Acesta avea de executat 4
...[citește_toată_știrea]
6 Ianuarie 2020, 18:10
(6010 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi
Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de vânt puternic, valabilă până în cursul serii de luni, 6 ianuarie 2020, la orele 22,00. Potrivit specialiștilor
...[citește_toată_știrea]
6 Ianuarie 2020, 13:26
(2481 vizualizări -
0 comentarii)
Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier
O tânără de 23 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce mașina în care se afla s-a lovit de un alt autoturism, condus de un bărbat de 63 de ani. Accidentul rutier s-a petrecut pe DN2A, în zona
...[citește_toată_știrea]
29 Decembrie 2019, 21:19
(3234 vizualizări -
0 comentarii)
Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun
În apropierea Crăciunului, polițiștii ialomițeni au oferit cadouri copiilor din centrele de plasament și ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza județului. A devenit deja
...[citește_toată_știrea]
23 Decembrie 2019, 18:10
(2569 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Două accidente, un pieton rănit și unul decedat
La sfârșitul săptămânii, în Ialomița s-au înregistrat două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni. Unul dintre aceștia și-a pierdut viața și o persoană a fost rănită și transportată la spital
...[citește_toată_știrea]
23 Decembrie 2019, 18:05
(3254 vizualizări -
1 comentariu)
Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier
Pasagerii unui microbuz care circula în zona localității Coșereni au trecut prin clipe de coșmar după ce autovehiculul s-a izbit puternic de un automobil, în seara zilei de vineri, 20 decembrie 2019. Șapte
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 21:55
(3477 vizualizări -
0 comentarii)
Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou
RAJA SA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 17:40
(4593 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Reținut pentru conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice
Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Șoferul
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 16:35
(5797 vizualizări -
0 comentarii)
Mandat de arestare, executat de polițiștii ialomițeni
Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 16:20
(3775 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Brânză confiscată
În perioada 9-16 decembrie 2019, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat activități de control la 8 operatori economici ce desfașoară activități de procesare lapte și produse lactate, depozitare alimente
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 10:40
(3311 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Beți și fără permise, la volan
Miercuri, 18 decembrie a.c, în jurul orei 5,00, o patrulă de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a depistat în flagrant un
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 10:30
(2457 vizualizări -
0 comentarii)
Incendiu la Fetești
Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 18,20, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat prin numărul de urgență 112, despre izbucnirea unui incendiu la deșeurile din lemn depozitate în curtea unei
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 10:10
(2391 vizualizări -
0 comentarii)
Accident rutier pe DN2, în localitatea Coșereni
Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 14,45, pe DN2, în localitatea Coșereni, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un autoturism, un tir și o autoutilitară. Imediat
...[citește_toată_știrea]
20 Decembrie 2019, 10:05
(3676 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței elevilor. Miercuri, 18 decembrie a.c., elevii clasei I ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 18:25
(3850 vizualizări -
0 comentarii)
Artificii și petarde, confiscate de polițiștii ialomițeni
Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat pe raza comunei Coșereni, un tânăr de 20 de ani, care transporta
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 18:20
(3447 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Fetești-Gară
Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament, de pe strada Căminului, din localitatea Fetești-Gară, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 18 decembrie 2019, în
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 17:30
(3224 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Tânăr de 19 ani, reținut de polițiști
Un tânăr de 19 ani, domiciliat în Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Acesta este principalul suspect într-un dosar privid fapte de «furt calificat». De asemenea, acesta se afla
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 10:25
(2693 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Urmărit penal pentru «violență domestică»
Polițiștii din Ialomița au emis un ordin de protecție provizoriu în cazul unei femei, de 30 de ani, din Slobozia, victimă a violenței domestice. Printr-un apel la 112 aceasta a reclamat faptul că a fost
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 10:20
(2464 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989»
«Ziua Revoluției Române din Decembrie 1989» va fi marcată și la Slobozia. Autoritățile locale și cele județene vor organiza evenimente publice, în zona Monumentului Eroilor Revoluției, din centrul Sloboziei
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 10:15
(2266 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice
În urma controalelor de rutină desfășurate pe șoselele din Ialomița, polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci conducători auto, depistați în trafic sub influența băuturilor alcoolice
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2019, 10:10
(2807 vizualizări -
0 comentarii)
Scânteia: Casă mistuită de flăcări
Un incendiu s-a produs în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, la o locuință din localitatea Scânteia. Cauza probabilă o reprezintă o lumânare lăsată nesupravegheată. Pompierii s-au luptat cu
...[citește_toată_știrea]
15 Decembrie 2019, 09:40
(3599 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Accident rutier pe DN2A
Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, petrecut în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre automobile, patru
...[citește_toată_știrea]
15 Decembrie 2019, 09:38
(2867 vizualizări -
0 comentarii)
Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Ion Roată
Miercuri, 11 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 de Poliție Ion Roată au fost sesizați de o femeie, de 46 de ani, din comuna Ion Roată, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul ei
...[citește_toată_știrea]
12 Decembrie 2019, 16:55
(4451 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Bătrână de 72 de ani, accidentată
Miercuri, 11 decembrie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza municipiului Fetești, soldat cu rănirea unui pieton. Din primele cercetări efectuate de
...[citește_toată_știrea]
12 Decembrie 2019, 16:45
(2594 vizualizări -
0 comentarii)
Tânăr din Țăndărei, arestat pentru săvârșirea de «infracțiuni contra libertății și integrității sexuale»
Polițiștii din Țăndărei au acționat pe raza județului, pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel,
...[citește_toată_știrea]
12 Decembrie 2019, 16:40
(5728 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: «Hoții îți invadează intimitatea»
În perioada decembrie 2019-februarie 2020, Poliția Română derulează, la nivel național, Campania de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». În județul Ialomița, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
11 Decembrie 2019, 19:45
(2980 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.