Ialomița: Beți la volan
Marți, 23 octombrie a.c., pe timpul desfășurării activităților pentru prevenirea accidentelor de circulație, polițiștii rutieri au depistat trei ialomițeni, cu vârste cuprinse între 48 și 63 de ani, care
...[citește_toată_știrea]
25 Octombrie 2018, 10:40
(3247 vizualizări -
0 comentarii)
ITM Ialomița: Simpozion «Locuri de muncă sănătoase prin managementul substanțelor periculoase»
Cu ocazia Săptămânii Europeane pentru Securitate și Sănătate în Muncă, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița organizează simpozionul cu tema «Locuri de muncă sănătoase prin managementul substanțelor
...[citește_toată_știrea]
18 Octombrie 2018, 11:10
(5163 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Campanie de prevenire a fraudelor informatice «CyberScams»
În perioada 17-23 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni, în parteneriat cu Europol și Federația Europeană a Băncilor, lansează o campanie de prevenire a celor mai întâlnite 7 tipuri de fraude în mediul
...[citește_toată_știrea]
18 Octombrie 2018, 11:05
(5303 vizualizări -
0 comentarii)
Muteni Buzău: Copil ars sub ochii părinților
Neatenția părinților a avut urmări grave asupra unui copil de 1 an și 3 luni din comuna Munteni Buzău. Micuțul se juca nesupravegheat în curte, moment în care a căzut peste focul pe care părinții l-au aprins
...[citește_toată_știrea]
15 Octombrie 2018, 14:48
(6101 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Peste 1400 de amenzi, 62 de permise reținute
Polițiștii au aplicat peste 1400 de sancțiuni contravenționale și au reținut 62 de permise de conducere, în cadrul unei acțiuni de 3 zile desfășurate în județul Ialomița, sub coordonarea Direcției Rutiere
...[citește_toată_știrea]
12 Octombrie 2018, 17:50
(5690 vizualizări -
0 comentarii)
Autoturism căutat de autoritățile britanice, identificat de polițiștii ialomițeni
Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile britanice a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Autoturismul ce aparținea unui bărbat în vârstă
...[citește_toată_știrea]
12 Octombrie 2018, 17:45
(4586 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A dat în marșarier și a lovit un pieton
În cursul zilei de joi, 11 octombrie a.c, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului
...[citește_toată_știrea]
12 Octombrie 2018, 17:40
(4394 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: L-a atacat cu o lopată
În după-amiaza zilei de miercuri, 10 octombrie a.c., un bărbat în vârstă de 38 de ani a fost lovit în cap cu o lopată de către un cetățean. Victima tăia iarba de pe marginea drumului când a fost zărit de
...[citește_toată_știrea]
11 Octombrie 2018, 17:10
(4560 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: S-a aruncat în gol de la balcon
În dimineața zilei de joi, 11 octombrie 2018, în jurul orelor 3,00, o tânără de 19 ani din Fetești s-a aruncat în gol de la balconul apartamentului în care locuia, cu intenția de a se sinucide. Fata a supraviețuit
...[citește_toată_știrea]
11 Octombrie 2018, 13:30
(5095 vizualizări -
2 comentarii)
Slobozia: Grevă a transportatorilor
Greva generală a transportatorilor blochează circulația autobuzelor din Slobozia către București. Transportatorii locali au ales să nu efectueze joi, 11 octombrie 2018, nicio cursă către Capitală. Aceștia
...[citește_toată_știrea]
11 Octombrie 2018, 13:20
(5444 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc
...[citește_toată_știrea]
9 Octombrie 2018, 19:10
(5324 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 3 cutremure în interval de o oră!
3 cutremure au avut loc în județul Ialomița, în decursul unei singure ore. Cel mai puternic a avut magnitudinea de 2,9 grade pe scara Richter, scrie Mediafax. Potrivit Institutului
...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2018, 20:30
(6084 vizualizări -
4 comentarii)
Perieți: Mort în accident
Coliziunea dintre un autocamion și un autoturism produsă joi, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 19,00, în comuna Perieți, a condus la decesul șoferului din turism, un bărbat în vârstă de 61 de ani. Echipajele
...[citește_toată_știrea]
5 Octombrie 2018, 13:10
(5459 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Doi tineri suspectați de «furt din autoturism», reținuți
Polițiștii slobozeni cercetează doi tineri, de 17 și 18 ani, pentru «furt calificat», cei în cauză fiind reținuți pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii au identificat doi tineri de 17, respectiv 18 ani,
...[citește_toată_știrea]
5 Octombrie 2018, 11:35
(5253 vizualizări -
0 comentarii)
Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni
Marți, 2 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJIalomița au acționat pe raza județului, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag
...[citește_toată_știrea]
5 Octombrie 2018, 11:20
(5450 vizualizări -
0 comentarii)
Maternitatea Urziceni, una dintre maternitățile pe care «Salvați Copiii» le dotează cu aparatură medicală vitală prematurilor
În România, nașterea rămâne discriminatorie: o maternitate lipsită de aparatură medicală vitală poate însemna, pentru un copil născut prea devreme, o salvare venită prea târziu. Este cazul Maternității
...[citește_toată_știrea]
5 Octombrie 2018, 11:10
(7051 vizualizări -
0 comentarii)
Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: «Salonul Anual de Carte» a ajuns la ediția a 27-a
Luni, 1 octombrie 2018, la orele 12,00, a debutat a 27-a ediție a «Salonului Anual de Carte» organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița. Prestigioasă prin prisma longevității, ediția
...[citește_toată_știrea]
4 Octombrie 2018, 12:10
(6964 vizualizări -
2 comentarii)
Ialomița: Au fost înlocuiți 20 de președinți de secții de votare la Referendum
Ialomița înregistrează primele probleme în procesul de organizare a scrutinului pentru Referendumul de modificare a Constituției, care se va desfășura pe 6 și 7 octombrie 2018. Astfel, 20 de președinți
...[citește_toată_știrea]
2 Octombrie 2018, 20:20
(8109 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Contrabandist de țigări, prins de polițiști
Un tânăr, de 31 de ani, din Urziceni, este principalul suspect într-un dosar de contrabandă cu țigări, instrumentat de polițiștii Ialomițeni. Oamenii legii au efectuat la locuința sa o percheziție domiciliară
...[citește_toată_știrea]
28 Septembrie 2018, 20:00
(5104 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Se întrerupe curentul electric
În intervalul 1-5 octombrie a.c., orele 6,30-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. Aceste
...[citește_toată_știrea]
28 Septembrie 2018, 18:40
(7664 vizualizări -
1 comentariu)
ITM Ialomița: Constructori amendați
În cursul anului 2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat acțiuni de control în cadrul unei campanii de instruire și informare cu privire la activitățile din domeniul construcțiilor
...[citește_toată_știrea]
28 Septembrie 2018, 18:25
(4734 vizualizări -
1 comentariu)
ISU Ialomița: Caravana «Fii pregătit!»
Sâmbătă, 29 septembrie a.c., între orele 10,00-17,00, va ajunge în orașul Slobozia caravana SMURD «Fii pregătit!». Aceasta va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii și are ca scop instruirea
...[citește_toată_știrea]
28 Septembrie 2018, 18:15
(5533 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFERI AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: [email protected]
Relații se pot obține și
la telefon 0749/082.231
28 Septembrie 2018, 13:05
Urziceni: S-a înecat la pescuit
Marți, 25 septembrie 2018, în jurul orelor 14,00, un apel primit la Dispeceratul ISU Ialomița semnala prezența a doi bărbați în zona unei amenajări hidrotehnice din beton, aflată pe râul Ialomița, în apropierea
...[citește_toată_știrea]
27 Septembrie 2018, 12:05
(5901 vizualizări -
0 comentarii)
Cosâmbești: Prins cu aproape 100 kg de pește în portbagaj
Polițiștii ialomițeni acționează periodic în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal. Astfel, a fost depistat, pe raza localității Cosâmbești
...[citește_toată_știrea]
27 Septembrie 2018, 11:45
(5773 vizualizări -
0 comentarii)
Accidente în Ialomița: Două persoane decedate, patru rănite
În cursul zilei de marți, 25 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment s-a produs în jurul orelor 16,00, în apropiere de comuna Sinești și s-a soldat
...[citește_toată_știrea]
27 Septembrie 2018, 11:15
(5639 vizualizări -
0 comentarii)
Deținătorii de câini periculoși, în atenția polițiștilor ialomițeni
În perioada septembrie-decembrie 2018, polițiștii ialomițeni desfășoară acțiuni de prevenire a oricăror incidente în care sunt implicați câinii periculoși sau agresivi și de verificare a modului de respectare
...[citește_toată_știrea]
27 Septembrie 2018, 11:05
(5335 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Exercițiu la Țăndărei
Joi, 27 septembrie 2018, de la orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează în orașul Țăndărei un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace
...[citește_toată_știrea]
27 Septembrie 2018, 10:45
(5298 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în
...[citește_toată_știrea]
25 Septembrie 2018, 20:20
(5420 vizualizări -
0 comentarii)
Adâncata: Și-a pierdut viața strivit de un utilaj
Un bărbat de 37 de ani din comuna ialomițeană Adâncata și-a pierdut viața marți, 25 septembrie 2018, în urma unui accident de muncă petrecut pe raza județului Bistrița Năsăud. Bărbatul lucra la amenajarea
...[citește_toată_știrea]
25 Septembrie 2018, 18:30
(6162 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.