IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»
În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări -
0 comentarii)
Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci
Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2017, 14:17
(6320 vizualizări -
0 comentarii)
Incendiu la o casă din Căzănești
Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2017, 14:10
(4978 vizualizări -
0 comentarii)
Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări
În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2017, 14:05
(4378 vizualizări -
0 comentarii)
Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni
În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii
...[citește_toată_știrea]
19 Septembrie 2017, 11:10
(5974 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»
Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2017, 21:50
(3540 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni
La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2017, 20:35
(3729 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică
În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat
...[citește_toată_știrea]
18 Septembrie 2017, 18:30
(4133 vizualizări -
0 comentarii)
Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți
Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2017, 22:25
(6139 vizualizări -
0 comentarii)
Amara: Se oprește furnizarea de gaze
Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2017, 21:50
(5882 vizualizări -
0 comentarii)
Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!
Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări
...[citește_toată_știrea]
15 Septembrie 2017, 21:15
(8051 vizualizări -
0 comentarii)
Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!
Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2017, 21:10
(4610 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri
Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2017, 20:30
(4057 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Atenție, se închid gazele!
Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2017, 19:40
(5082 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2017, 19:10
(4919 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore
În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2017, 18:05
(4716 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813
13 Septembrie 2017, 21:20
Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu
Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie
...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2017, 21:15
(6134 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450
13 Septembrie 2017, 21:10
IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute
Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2017, 17:10
(4219 vizualizări -
2 comentarii)
Ialomița: Bărbat dispărut
Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2017, 17:05
(4869 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»
Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2017, 16:10
(4740 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii
Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2017, 15:05
(5807 vizualizări -
1 comentariu)
Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia
Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce
...[citește_toată_știrea]
7 Septembrie 2017, 17:50
(4582 vizualizări -
0 comentarii)
Urmărit internațional, depistat la Țăndărei
Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Italia. Astfel, miercuri, 6 septembrie a
...[citește_toată_știrea]
7 Septembrie 2017, 17:35
(6321 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Cartofi confiscați de polițiști
Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița în timp ce încerca să comercializeze aproape o tonă de legume. Astfel, pe timpul desfășurării
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2017, 19:10
(3698 vizualizări -
0 comentarii)
«Serenadă de toamnă» la Slobozia
Joi, 7 septembrie 2017, pe esplanada din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura concertul în aer liber «Serenadă de toamnă». Concertul are începere la orele 18,00 și
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2017, 18:35
(4510 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia
Polițiștii ialomițeni caută o femeie de 81 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul unic
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2017, 19:35
(8069 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Specialiști din China, vizită în Ialomița
În perioada 28.08-1.09.2017, o delegație de specialiști chinezi a venit în România pentru evaluarea sistemelor de management al calității și igienei mierii de albine din țara noastră, această vizită de
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2017, 19:10
(4567 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Minoră găsită la scurt timp după dispariție
În cursul nopții de 27/28 august 2017, un bărbat din comuna Sălcioara a sesizat dispariția de la domiciliu a fiicei sale în vârstă de 15 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Datele de identitate
...[citește_toată_știrea]
5 Septembrie 2017, 18:25
(4634 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.