ANUNȚ
privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate
U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia
17 August 2015, 17:25
anunț angajare
Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511
17 August 2015, 13:05
Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi
Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august
...[citește_toată_știrea]
17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară
La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați
...[citește_toată_știrea]
17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări -
0 comentarii)
Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat
Reprezentanții Primăriei Slobozia au inaugurat vineri, 14 august 2015, Centrul de Informare Turistică. Amplasat la intrarea dinspre București a municipiului, obiectivul își propune să le ofere celor
...[citește_toată_știrea]
14 August 2015, 15:20
(10013 vizualizări -
12 comentarii)
Amara: Slobozean beat la volan
Polițiștii au oprit pentru control, pe raza orașului Amara, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 50 de ani, din Slobozia. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, i-a fost solicitată
...[citește_toată_știrea]
12 August 2015, 19:20
(6775 vizualizări -
1 comentariu)
Gălățeancă de 61 de ani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești
O femeie, în vîrstă de 61 de ani, din județul Galați, este cercetată de polițiști pentru «furt». Femeia este bănuită că în cursul zilei de 4 august a.c., în timp ce se afla în incinta unui supermarket de
...[citește_toată_știrea]
12 August 2015, 18:10
(6246 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Prinși la furat de porumb
Doi jandarmi din cadrul Detașamentului 3 Fetești, în timp ce se deplasau de la domiciliu, respectiv Fetești, spre locul de muncă, subunitatea Țăndărei, au surprins trei persoane din satul Lăcusteni care
...[citește_toată_știrea]
12 August 2015, 16:20
(5829 vizualizări -
0 comentarii)
Incendiu la Munteni Buzău
Pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au acționat în comuna Munteni Buzău pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unei societăți agricole din localitate.
...[citește_toată_știrea]
12 August 2015, 14:45
(7961 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 249 locuri de muncă vacante
Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 12 august 2015, sînt disponibile 249 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt
...[citește_toată_știrea]
12 August 2015, 13:55
(5432 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite
Poliția a fost sesizată luni, 10 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului
...[citește_toată_știrea]
11 August 2015, 18:10
(5416 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Beți la volan
Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice
...[citește_toată_știrea]
11 August 2015, 15:20
(6130 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol
Peste 1000 de metri de plase, aproape 50 kg de pește, 3 ambarcațiuni, un motor de ambarcațiune și un autoturism au fost ridicate în vederea confiscării pe parcursul acțiunii desfășurate de polițiștii ialomițeni
...[citește_toată_știrea]
11 August 2015, 14:35
(9471 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES
EURES România dispune de 85 de posturi pentru muncitorii calificați în diverse meserii, care doresc să lucreze în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza selecție la Sighișoara, în luna octombrie
...[citește_toată_știrea]
11 August 2015, 13:20
(7749 vizualizări -
0 comentarii)
Percheziții în Ialomița
Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează miercuri, 5 august a.c., 14 percheziții în Capitală și în 4 județe, pentru probarea activității infracționale a unor persoane
...[citește_toată_știrea]
5 August 2015, 13:35
(7061 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Înșelăciune pe internet
Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către un tînăr din județul Brăila despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Partea vătămată a comandat de pe un site, în cursul lunii iulie, o placă video
...[citește_toată_știrea]
5 August 2015, 12:45
(3594 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: A adormit la volan și s-a răsturnat cu mașina
Poliția a fost sesizată luni, 3 august a.c., cu privire la faptul că, pe DN21, s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului
...[citește_toată_știrea]
5 August 2015, 10:25
(4403 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Fără permise sau beți la volan
Polițiștii rutieri au depistat pe raza comunei Moldoveni un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, în timp ce conducea un autoturism, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat
...[citește_toată_știrea]
5 August 2015, 10:05
(3991 vizualizări -
0 comentarii)
anunț angajare
societate comercială
angajează
mecanic utilaje agricole
telefon 0724/214.416
4 August 2015, 12:10
Patiseria de lîngă Spitalul Județean Slobozia a luat foc
În seara zilei de duminică, 2 august 2015, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să stingă un incendiu produs pe raza municipiului. Flăcările au cuprins patiseria de lîngă
...[citește_toată_știrea]
3 August 2015, 01:45
(11525 vizualizări -
6 comentarii)
Ialomița: Accident mortal
Poliția a fost sesizată joi, 30 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 21:40
(6944 vizualizări -
0 comentarii)
Beat la volan, pe străzile Sloboziei
Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un localnic, de 33 de ani. Întrucît emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 20:25
(5303 vizualizări -
0 comentarii)
Autoturism urmărit în Franța, indisponibilizat la Urziceni
Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Urziceni un autovehicul parcat, înmatriculat în Franța. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 19:10
(5076 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: 428 de sancțiuni contravenționale aplicate, amenzi de peste 170000 de lei
25 infracțiuni au fost constatate și 428 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii din Ialomița în timpul acțiunilor punctuale desfășurate în perioada 25-29 iulie 2015, pe raza județului, pentru
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 18:20
(6675 vizualizări -
0 comentarii)
Locul 3 pentru pompierii ialomițeni
În perioada 29-31.07.2015 s-a desfășurat, la Slobozia, faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 17:10
(4023 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 16:15
(5638 vizualizări -
0 comentarii)
Autobuze și camioane, verificate de polițiștii ialomițeni
Peste 350 de autobuze și camioane au fost verificate de polițiști. Activitățile de control s-au desfășurat simultan în toate cele 28 de state membre ale UE, conform Planului de Operațiuni al Organizației
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 15:20
(3798 vizualizări -
1 comentariu)
Jandarmii ialomițeni asigură buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015
Echipaje și patrule de jandarmi vor asigura sîmbătă și duminică, 1/2 august 2015, ordinea publică la manifestările ocazionate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015. Misiunile se execută
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 13:35
(5509 vizualizări -
0 comentarii)
Instituția Prefectului Ialomița: Noutăți în Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate
În data de 28 iulie a.c., Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care se operează o serie de modificări în derularea Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014. Astfel, actul normativ
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 12:05
(8420 vizualizări -
0 comentarii)
APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea
...[citește_toată_știrea]
31 Iulie 2015, 10:45
(8736 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.