AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru martie 2013, în scădere ușoară
La sfîrșitul lunii martie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 8057 șomeri, din care 2887 șomeri indemnizați, respectiv 5170 șomeri neindemnizați
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2013, 16:56
(6837 vizualizări -
0 comentarii)
Mihail Kogălniceanu: Animale arse în incendiu
Mai multe oi și capre au ars în urma unui incendiu care a cuprins grajdul în care se aflau, amplasat într-o gospodărie de pe raza localității ialomițene Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2013, 16:55
(9826 vizualizări -
0 comentarii)
Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița sărbătorește «Ziua Bibliotecarului»
Marți, 23 aprilie 2013, de «Ziua Bibliotecarului», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și-a propus o dezbatere cu tema «Parteneriatul în bibliotecă». De asemenea, vor fi acordate premiile
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2013, 16:54
(9118 vizualizări -
0 comentarii)
Movilița: Arestat după ce a fost prins de mai multe ori conducînd fără permis
Un tînăr de 21 de ani, din Movilița, a ajuns în cele din urmă în Centrul de Arest și Reținere al IPJ Ialomița după ce a fost prins conducînd pe străzile comunei fără a avea permis. Tînărul în cauză a fost
...[citește_toată_știrea]
18 Aprilie 2013, 16:36
(8523 vizualizări -
0 comentarii)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!
18 Aprilie 2013, 12:13
Slobozia: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 19 aprilie 2013, ora 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în incinta Centrului
...[citește_toată_știrea]
17 Aprilie 2013, 18:22
(8488 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Au furat cabluri de cupru și au fost urmăriți de polițiști
Doi bărbați sînt cercetați penal de polițiștii ialomițeni, după ce au fost depistați în timp ce transportau cu un autoturism doi saci încărcați cu deșeuri reciclabile industriale, cumpărate de la o persoană
...[citește_toată_știrea]
17 Aprilie 2013, 14:28
(8899 vizualizări -
1 comentariu)
Sălcioara: Fabrici de țigarete și țigări, confiscate de polițiști
Polițiștii au descins ieri, 15 aprilie a.c., la domiciliile a 5 persoane din comuna Sălcioara în baza autorizațiilor de percheziție emise de Judecătoria Urziceni, suspecte de comiterea infracțiunii de colectarea
...[citește_toată_știrea]
17 Aprilie 2013, 14:20
(9349 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Deținuții de la Penitenciar se califică în meseria de «lucrător în cultura plantelor»
Un număr de 12 persoane private de libertate, încarcerate la Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia, vor deveni «lucrători în cultura plantelor». Aceștia vor participa la un curs de calificare în această
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 19:04
(9955 vizualizări -
3 comentarii)
Ialomița: Accidente de circulație cu victime
Joi, 11 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza localităților Slobozia, Gura Văii și Fierbinții de Jos s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu vătămarea
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 15:11
(7650 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Fără permise și beți la volan
În cursul zilei de joi, 11 aprilie a.c., o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției Poliție Rurală Jilavele a depistat pe raza comunei Moldoveni doi localnici, de 43 și 18 ani, care conduceau un
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 14:09
(6993 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Transporta ilegal 1000 de perechi de pantofi
Un tînăr de 31 de ani, din Suceava, a fost depistat în zona municipiului Urziceni în timp ce transporta 1000 de perechi de pantofi pentru care nu deținea documente legale de proveniență. Șoferul a fost
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 13:04
(6276 vizualizări -
0 comentarii)
Stelnica: Au furat traverse de cale ferată
Cu ocazia desfășurării unei acțiuni pe linia prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului, agenții Postului de Poliție Stelnica au oprit pentru control trei căruțe ce se deplasau pe un drum aflat în extravilanul
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 11:15
(6655 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Braconaj piscicol în zonele inundabile
Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 11 aprilie a.c., împreună cu un reprezentant al Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură în zona inundabilă a brațului Borcea, pe linia prevenirii
...[citește_toată_știrea]
12 Aprilie 2013, 10:14
(10232 vizualizări -
2 comentarii)
Sinești: Șapte răniți și un decedat în urma unui grav accident de circulație
În dimineața zilei de joi, 11 aprilie a.c., un grav accident de circulație s-a petrecut în zona localității Sinești. În urma evenimentului rutier, șapte persoane au fost rănite, iar o a opta a decedat.
...[citește_toată_știrea]
11 Aprilie 2013, 10:42
(8007 vizualizări -
0 comentarii)
Sălcioara: La volan, fără permis
Marți, 9 aprilie a.c., în jurul orei 00,30, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza comunei Sălcioara, un tînăr de 25 de ani, din localitate, care nu poseda permis de conducere. Totodată, în
...[citește_toată_știrea]
10 Aprilie 2013, 19:22
(6640 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: A furat burlanele de cupru dintr-o biserică
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale efectuează cercetări cu privire la un tînăr, de 18 ani, din Slobozia, suspectat de săvîrșirea infracțiunii de furt calificat în dauna unui
...[citește_toată_știrea]
10 Aprilie 2013, 19:04
(9146 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu
Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 35 ani, a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști, s-a stabilit că persoana dispărută
...[citește_toată_știrea]
10 Aprilie 2013, 19:00
(6154 vizualizări -
0 comentarii)
Movilița: Hoți minori
Luni, 8 aprilie a.c., în urma activităților informativ-operative desfășurate de polițiști, au fost identificați doi minori de 12, respectiv 14 ani, din comuna Movilița. Minorii sînt suspectați de săvîrșirea
...[citește_toată_știrea]
10 Aprilie 2013, 18:59
(7291 vizualizări -
1 comentariu)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!
9 Aprilie 2013, 18:08
anunț
Nick Touring SRL
achiziționează
ulei comestibil uzat
(ulei de mîncare ars)
la sediile din Slobozia,
str. Rovine, nr. 12 (spălătoria NickTouring)
Autogara Nick Touring (Piața Gării)
preț 2 lei/litru
Relații la telefon 0723/790.171
program de colectare 7,30-20,00
9 Aprilie 2013, 16:53
Căzănești: Hoți la grădiniță
Polițiștii efectuează cercetări față de doi tineri, de 16 și 18 ani, din orașul Căzănești, respectiv comuna Sfîntu Gheorghe, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în ziua
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:17
(8090 vizualizări -
1 comentariu)
Bucu: A circulat cu un autoturism neînmatriculat
Vineri, 5 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bucu, un bărbat, de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism avînd autorizația de circulație provizorie expirată
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:15
(7324 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: 23 de aparate de jocuri mecanice, confiscate de polițiști
În perioada 4-5 aprilie 2013, efective de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, au demarat acțiunea «Mecano»
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:13
(8081 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Ambasadorul Danemarcei s-a întîlnit cu autoritățile județene
Ambasadorul Regatului Danemarcei în România, Michael Sternberg, a întreprins o vizită oficială în județul Ialomița vineri, 5 aprilie. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Instituției Prefectului județului
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:12
(6241 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Artă în spatele gratiilor
Vineri, 5 aprilie 2013, deținuții Penitenciarului Slobozia și-au testat deprinderile artistice. Ei au fost protagoniștii unei piese de teatru, a cărei reprezentație s-a desfășurat în spatele gratiilor.
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:11
(8135 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Adolescenți cercetați de Poliție
Polițiștii din Fetești instrumentează un dosar privind comiterea infracțiunii de «furt calificat», faptă săvîrșită de 3 adolescenți cu vîrste cuprinse între 16 și 18 ani. Potrivit informațiilor oamenilor
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:10
(8157 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Neatenția era să-l coste viața
Un bărbat de 47 de ani, din Țăndărei, a fost rănit, după ce a fost lovit de o mașină. Bărbatul a încercat să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. Șoferul care l-a lovit pe pietonul
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:09
(7781 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Prinși în timp ce încercau să fure o conductă
Doi bărbați, cu vîrste de 41 și 39 de ani, sînt cercetați sub acuzația «furt calificat», după ce au fost prinși de polițiștii din Fetești în timp ce încercau să fure o conductă aflată în incinta unei stații
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:07
(8440 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: «Să știi mai multe, să fii mai bun!»
În săptămîna 1-5 aprilie 2013, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități de educație anti-infracțională și anti-victimală dedicate copiilor din mediul preșcolar și școlar. Pe parcursul celor 5 zile
...[citește_toată_știrea]
5 Aprilie 2013, 18:05
(7041 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.