Dridu: Autorul mai multor furturi din locuințe, reținut
Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au reușit documentarea activității infracționale a unui bărbat de 41 ani, din comuna Dridu, suspect de săvîrșirea a 15 furturi comise pe raza localității
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2012, 18:50
(5618 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Au încercat să ia credit cu adeverințe false
Efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează trei persoane, cu vîrste cuprinse între 51 și 26 ani, toți domiciliați în Slobozia, care în calitate de împrumutat, respectiv coplătitori
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2012, 18:49
(5691 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Gospodării inundate în cartierul Bora și la Mărculești
În dimineața zilei de marți, 29 mai a.c., în jurul orei 6,45, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru evacuarea apei acumulate în apropierea unui bloc de locuit din cartierul Bora al
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2012, 18:42
(12126 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Doi copii au furat un autoturism de pe stradă și au făcut accident!
Poliția Țăndărei a fost sesizată duminică, 27 mai a.c., prin 112, despre faptul că pe șoseaua București din localitate s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2012, 06:32
(9279 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Agentul Cornel Ciriblan de la Poliția Rutieră, reținut pentru luare de mită
Și polițiștii ajung la închisoare! O știe cel mai bine agentul șef din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, Cornel Ciriblan, care a fost reținut luni, 28 mai a.c., pentru 24 de ore.
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:56
(70855 vizualizări -
50 comentarii)
Ialomița: Beți la volan
Un bărbat de 40 ani, din Ciochina, a fost depistat de polițiști la volanul unui autoturism în timp ce emana halenă alcoolică. A fost testat cu aparatul Drager, rezultînd valoarea de 0,43 mg/l alcool pur
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:29
(9913 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Hoți prinși în flagrant
În noaptea de sîmbătă spre duminică, 26/27 mai a.c., în jurul orei 4,00, echipa de siguranță publică din cadrul Poliției Fetești a depistat un bărbat de 40 ani, din localitate, care transporta din incinta
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:26
(10337 vizualizări -
0 comentarii)
Urziceni: Accident cu doi răniți
Duminică, 27 mai a.c., în afara localității Urziceni, în timp ce un tînăr, de 28 ani, din comuna Movilița, conducea un autoturism pe DN2, într-o curbă periculoasă către dreapta, pe fondul imprudenței în
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:24
(8123 vizualizări -
0 comentarii)
Sinești: TIR în TIR
În cursul zilei de vineri, 25 mai a.c., pe DN2, la km 30+684 m , în afara localității Sinești s-a produs un accident de circulație. Astfel, în timp ce un cetățean grec, de 50 ani, conducea un TIR din direcția
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:18
(11532 vizualizări -
0 comentarii)
Vlădeni: Prinși la braconat
Polițiștii Secției Rurale Stelnica au depistat duminică, 27 mai a.c., în jurul orei 00,30, pe raza comuna Vlădeni, trei localnici, cu vîrste cuprinse între 53 și 56 ani, care transportau cu o căruță mai
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:12
(11754 vizualizări -
4 comentarii)
Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale, în atenția polițiștilor
În perioada 25-27 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri, precum și pentru prevenirea
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 13:11
(5796 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Polițiștii au confiscat tărîțe și mezeluri
Polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri, precum și pentru prevenirea și combaterea faptelor de evaziune
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:36
(9102 vizualizări -
0 comentarii)
Grivița: A dispărut de cîteva zile
Secția Rurală Grivița a fost sesizată despre faptul că Oană Geni, de 28 ani, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit pînă în prezent. În urma cercetărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:31
(11694 vizualizări -
0 comentarii)
Penitenciarul Slobozia: Agentul care a introdus un telefon în închisoare pentru 300 lei, trimis în judecată
Agentulșef principal Ion Iordache, alături de soția sa, Mariana Cristina Iordache, au fost trimiși în instanță de procurorii Tribunalului Ialomița pentru comiterea mai multor infracțiuni. Să vă reamintim
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:18
(11228 vizualizări -
1 comentariu)
Muzeul Județean Ialomița: Expoziție «Slobozia în imagini»
Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia, Direcția Municipală pentru Cultură, Sport și Tineret și Muzeul Județean Ialomița au organizat expoziția de fotografie «Slobozia în imagini».
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:11
(9002 vizualizări -
1 comentariu)
Slobozia: Prinși de jandarmi la furat de fier vechi
Jandarmii slobozeni s-au sesizat din oficiu despre faptul că șase persoane sustrag materiale feroase din curtea fostei societăți Furfurol din Slobozia. Membrii unei patrule au procedat la interceptarea
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:05
(6511 vizualizări -
1 comentariu)
Ialomița: Campania «Mita și votul ilegal înseamnă închisoare!» continuă
Structurile Ministerului Administrației și Internelor din Ialomița continuă să desfășoare activități de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la mesajele Campaniei «Mita și votul ilegal înseamnă
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2012, 06:05
(8620 vizualizări -
0 comentarii)
Cod Portocaliu în Ialomița: Ploile au adus inundații la Căzănești
Din cauza precipitațiilor abundente, cîteva gospodării din orașul Căzănești au fost inundate, joi, 24 mai a.c. Meteorologii nu au deloc vești bune. Începînd din seara zilei de joi și pînă vineri dimineață
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:45
(9651 vizualizări -
15 comentarii)
Ialomița: Accident la Bordușani, șoferi beți la volan și fără permise...
Conducători auto, dar și pietoni au avut parte de ghinion în ziua de luni, 21 mai 2012. Pe șoselele Ialomiței a curs cu amenzi contravenționale și dosare penale...
Primul șofer căruia i-a fost întocmit
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:36
(11315 vizualizări -
0 comentarii)
Mihail Kogălniceanu: Hoț de fier vechi, prins de polițiști
Hoț de meserie, un tînăr de 23 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a fost în cele din urmă prins de polițiști. El este acuzat că a furat din curtea unui gosopodar din localitate. În fapt, hoțul este cercetat
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:35
(8428 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Transportatorii, trași pe dreapta de polițiști
Zilele trecute, filtrele polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița au împînzit șoselele județului. Vizați au fost șoferii care transportă mărfuri. În urma acțiunilor, polițiștii au aplicat 45 de sancțiuni
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:34
(6769 vizualizări -
3 comentarii)
Fetești: Conductele de transport a substanțelor petroliere, amenințate de hoți
Patru tineri din Fetești, cu vîrste cuprinse între 14 și 26 de ani, au fost prinși marți, 22 martie a.c., în timp ce tăiau mai multe conducte de metal, ale unei firme transportatoare de produse petroliere
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:33
(8824 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Reîncep concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»
Joi, 24 mai a.c., încep competițiile școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața», organizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu»
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:32
(7678 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: «Biblioteca vine la tine!»
Personalul din cadrul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia aduce cărțile mai aproape de elevi. Bibliotecarii au inițiat un program de promovare a colecțiilor pe care le dețin, în școlile
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:31
(5799 vizualizări -
1 comentariu)
«Ziua Eroilor», sărbătorită la Slobozia
În memoria eroilor neamului, care s-au jertfit pentru patrie, autoritățile locale și județene au organizat joi, 24 mai a.c., o serie de manifestări, menite să le cinstească onoarea de care au dat dovadă
...[citește_toată_știrea]
24 Mai 2012, 16:30
(6357 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Proiectile neexplodate descoperite în Cartierul Bora
Un localnic din cartierul slobozean Bora a făcut marți, 22 mai a.c., o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa în curte, omul a dat peste 4 proiectile de aviație neexplodate. Cele patru elemente
...[citește_toată_știrea]
23 Mai 2012, 18:36
(9295 vizualizări -
1 comentariu)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.
22 Mai 2012, 19:53
Slobozia: Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan»
În perioada 24-27 mai 2012, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura
...[citește_toată_știrea]
21 Mai 2012, 15:43
(9089 vizualizări -
1 comentariu)
Slobozia: Expoziție de pictură «Bărăgan»
Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Ialomița invită iubitorii de artă la un eveniment expozițional. Pictorul
...[citește_toată_știrea]
21 Mai 2012, 14:59
(8249 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: I-a luat foc mașina
În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism care se deplasa pe DJ102H, între localitățile Grindu și Colelia, a luat foc în dimineața zilei de duminică, 20 mai a.c. Pompierii
...[citește_toată_știrea]
21 Mai 2012, 14:58
(9883 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(28 Iunie 2019, 17:43)
Pe bune Ancuta?Pe bune Cetatene? Voi chiar credeti ce spuneti? Mi-au dat lacrimile de mila voastra, vai ce chinuiti sunteti....Uitati sa ne descrieti cat de chinuiti sunteti cand va plimbati si va relaxati pe banii publici si de pe la fonduri la fel si fel de cursuri, uitati sa ne povestiti cat stati pe facebook si pe jocuri in timpul programului de lucru...Ce bine ca existati si sunteti atat de multi!
99,99% din bugetarii angajati in ultimii ani umbla pe strazi in campanii si dupa primesc un job caldut....unii dintre ei si-au dus firmele personale de rapa si acum conduc pe banii publici... sa dam nume? va stiti voi singuri priceputilor! Va invit sa munciti! Si da, cu zambetul pe buze indiferent cine vine la ghiseu! Pentru ceilalti 0,01% Respectul meu!
(27 Iunie 2019, 19:20)
atat spun ...si nu ma lansez in polemici.........am lucrat la privat am lucrat la stat........ apai ...... prefer privatul de 1000 de ori ...acolo is lucruri clare responsabilitati impartite clar ...... la stat te supui la tot felul de legi care se bat cap in cap te restrictioneaza te incurca te trag inapoi iti mananca timp de pomana ca sa nu mai amintesc de diferite (multe ) organisme de control cu oameni ......chiar daca sunt calificati au capatat rutina si nu discern ...sau nu vor sau merg pe controlam si tre sa gasim ..... ii mult de povestit ...ideea este ca mult mai simplu la privat iti faci treaba si primesti banii.
(27 Iunie 2019, 16:24)
Stimate anonymus, " birocratia si legile imbecile" nu sunt realizate de bugetarii orasului Slobozia ; ei trebuie doar sa le respecte si sa le aplice, bune sau rele cum sunt ele; si cohorta de bugetari a orasului, judetului contribuie la mentinerea domeniului privat al orasului, judetului prin diverse actiuni de vanzare, cumparare, inchiriere...
(27 Iunie 2019, 14:53)
Gigeleee, treba cu tonerul o facem si noi la privat, fix la fel. De muuult nu se mai cumpara de la chiosc. Ceilalti care orientati discutia spre profesori si doctori sunteti ori imbecili ori jig...
Scrie in articol ceva de profesori?
(27 Iunie 2019, 03:46)
Alo Gigele e fix p..., uite care e problema poti foarte frumos sa iti cumperi de unde vrei tu, si te duci frumos cu bon sau factura emise pe primarie,spital sau unde mai lucrezi tu, si aflii daca nu ti-au spus colegele de la conta, ca acele cartuse sau ce iti mai lipseste tie se deconteaza direct. Pentru ca sunt consumabile, achizitiile sunt sub plafonul necesar unei licitatii si asta cu stai sa vezi procedura. Daca esti puturos nenica ,normal ca iti convine...cand ramai fara hartie, fara toner...ce veselie ,tot sa ramai fara toner la imprimanta, fara internet, ptiu...cine mai are nevoie de munca. Da-o in p.... de munca, sa munceaca fraieri ca doar tu esti bugetar, pe tine nu te da nimeni afara. Ganditi si luati initiativa cand puteti sa aduceti un plus de valoare locului de munca. Nu iti face nimeni referat daca poti face un lucru bun. Dar vorba aia copii acasa, credit, masina..ptiu...pai cum sa faci tu schimbari cand ala micu cere acasa, nevoia e mare...saracie nenicule,laso dracu de revolutie. Sa mai vina alti fraieri, pardon, dastia patrioti sa incerce pe pielea lor schimbari.
(27 Iunie 2019, 02:13)
(continuare)
Referitor la "plimbătorii de hârtii", ei apar în organizațiile mari, în care multe lucuri sunt scăpate de sub control. În Ialomița îi vedem decât la stat, căci nu mai avem firme mari în mediul privat. Dar eu vă spun, din propria experiență, că ei există din belșug în mediul privat, la firmele mari! Inclusiv în străinătate (eu am lucrat la o firmă foarte mare, și i-am văzut cu ochii mei). În afară de "plimbători", mai apar și "paraziții" - oameni care cunosc sistemul foarte bine și se descurcă muncind puțin și asumându-și în fața șefilor lucruri făcute de alții. Din aceștia sunt iarăși foarte mulți, în mediul privat. Repet, în firmele mari!
Nu trebuie uitat nici factorul politic. Cum am făcut destulă politică, vă spun că 99% din cei care fac politică o fac pentru a avea un job mai bun (sau pur și simplu, pentru a-l menține pe cel pe care îl au). Evident, factorul politic se manifestă doar în mediul bugetar, unde mulți paraziți știu că dacă se mențin într-un anumit partid, vor avea serviciul asigurat. Și se trezesc că strigă pe stradă orice slogan li se dictează, că îi înjură pe adversarii politici - și totul pentru un job. A fost sincer Marian Pavel, când a spus că s-a dus în Parlament pentru el și familia lui. Nota 10.
Cred că acest articol este scris de cineva care nu a lucrat niciodată nici în sectorul bugetar, nici în mediul privat (ca angajat). Este un articol care dorește să atingă senzaționalul, dezbinând oamenii, poate testând o reacție la vreo platformă politică. Nu aduce soluții (căci politica nu vine cu soluții, ci doar cu promisiuni). Eu îi propun autorului să se angajeze timp de câteva luni - ori în mediul privat, ori în sectorul bugetar. Să vadă ce înseamnă să ai serviciu cu obligații, să ai șefi (poate răi), și apoi va vedea cu alți ochi realitatea pe care o trăiesc zilnic majoritatea salariaților.
(27 Iunie 2019, 01:10)
Cand in Franța au încercat sa micșoreze lefurile profesorilor,a luat tara foc,la nou s-ar aplauda,acolo doctorii,polițiștii,profesorii sunt tratati cu respect,la noi sunt odiosii care mananca banu țării,mai bine sa ii fure politicul decat sa ii ia unu de imi învață copilul sau operează un suferind,ca sunt si cazuri de plimbatori de hârtii,adevărat,dar peste tot sunt.problema mare ca de sus nimeni nu vrea sa organizeze un pic lucrurile ca sa meargă totul uns.Interesant cum un articol mărunt a învrăjbit atat de rau cititorii,dar un lucru e clar:vrei privat sau buget,poti alege.Nu înțeleg dc atâta ranchiuna.
(27 Iunie 2019, 00:42)
Înainte de toate, specific că am lucrat atât la privat, cât și la stat, mai mulți ani în ambele părți. Nu vorbesc din auzite.
Nu este chiar evident care este cauza pentru care avem atât de mulți bugetari în Ialomița (față de mediul privat). Nici de ce bugetarii sunt plătiți mai bine decât mediul privat.
Este un efect al bulgărelui de zăpadă, și vă voi explica pe scurt: economia județului este mică (sunt puține firme), astfel că și piața muncii este mică. Acest lucru are ca efect în primul rând dorința de a avea un loc de muncă asigurat. Dacă erau mai multe perspective, mulți care în prezent sunt bugetari s-ar fi reorientat. O piață a muncii dezvoltată asigură și salarii competitive (mai mari decât cele ale bugetarilor) - cu un efort lucrativ mai mare (week-end-uri lucrate, productivitate mai mare la locul de muncă etc). Devreme ce există această piață dezvoltată la noi, oamenii buni se îndreaptă către posturile bugetare - ceea ce este o anomalie.
Un alt efect al economiei scăzute a județului este migrarea specialiștilor către alte zone mai dezvoltate, unde piața muncii oferă perspective. De aceea în județ avem puțini ingineri buni etc. Restul se duc în special la București (sau în străinătate chiar). Ceea ce duce la o scădere a calității resursei umane, iar efectul de bulgăre de zăpadă este că se mențin salarii mici în mediul privat.
Referitor la ce au comentat alții înaintea mea, lucrurile sunt foarte departe de a fi în alb și negru. Sistemul bugetar te îngenunchează, îți ucide spiritul. De exemplu: trebuie să schimbi tonerul la imprimantă? Atunci întocmești un referat, trebuie să mergi la 3 șefi să se aprobe (poate în clădiri diferite!), dai comandă la nu știu ce firmă din țară care a câștigat licitația de tonere, și peste 2 zile îți vine tonerul. La privat: te duci și îl cumperi, pe loc. Ce diferență!
(26 Iunie 2019, 22:22)
Alt articol ridicol,chiar as vrea sa vad o tara fara polițiști,jandarmi si toți functionarasii aia de ziceți mai sus,ca nu merg lucrurile asta pt ca suntem romani da nu cred ca e din vina lor,cand nu aveti ce scrie luați-o la pas prin oras pe bune si vine inspiratia.suntem singura tara care uram doctorii,profesorii,polițiștii etc,au reușit ce si-au dorit politrucii,sa dezbine.
(26 Iunie 2019, 22:13)
Mai anonymus, tu nu ai invatat lucruri elementare de la această viata! Probabil faci parte din categoria atotcunascatorilor(habarnistilor), care se pricep la toate si la nimic. De ce nu te duci la stat ca sa dai cu subsemnatul în fiecare zi. Sunt destule concursuri la care poti participa daca vrei sa fi bugetar.Posibil sa mai fie si bugetari care nu se implica suficient de mult,dar majoritatea lor sunt oameni buni.Fara acești bugetari veniturile județului ar fi mult mai mici!
(26 Iunie 2019, 21:44)
CETATENE, primesti 200 de lei sa devii SRL-ist? , o poti face si pe Ancuta asociat ,
Nu va mai balacareste nimeni, nu mai inghititi nimic, va plateti angajatii ca la stat, nu mai plimbati hartii, totul e roz . Dar mai trebuie sa faciti si voi ceva -SA GANDITI SI SA MUNCITI-SUNTETI CAPABILI?
Ce va mai plangeti de mila - incapabililor. Veniti in privat, care aveti tupeu, si plati angajatii cu 4.000 de lei
(26 Iunie 2019, 19:40)
Mvaaaaii, mai Ancuta, dar mi se rupe sufletul de tine, macar iti poti sterge lacramile cu miile alea de lei pe care le iei la salariu. Vreti sa vina omul radios la voi la ghiseu, dupa ce il torturati cu birocratie si legi imbecile, apoi sa va vada cum trei inse, probabil neamuri, va pasati niste chitante intre voi...pai e corect? :))
(26 Iunie 2019, 17:56)
Daca voi, cei din privat, credeti ca e foarte usor la stat... va propun sa va schimbati locul de munca la stat si apoi comparati; acesti bugetari trebuie sa respecte dar mai ales sa aplice legile specifice domeniului de activitate, care oricum sunt extrem de intortocheate ; si mai vreti sa va astepte si cu zambetul pe buze dar in schimb voi, publicul sa nu-i respectati, le vorbiti urat poate chiar jigniti; pai e corect?
(26 Iunie 2019, 17:51)
Si ce se vrea? Sa nu mai umble nimeni pe strazi, dimineata? Sa nu mai existe nici acesti bugetari? Sunt ei de vina ca orasul, judetul, merg prost? Pestele de cap se-mpute! Sa nu credeti ca la stat se sta. Vai de capul nostru cate umilinte trebuie sa inghitim de la sefi si sefuti si cum dam cu subsemnatul pentru toate. Nu avem nicio vina ca nu exista industrie si locuri de munca la privat. Oricum, majoritatea patronilor isi bat joc de angajati. Muncesc pe 2 lei de le ies ochii!
(26 Iunie 2019, 17:11)
Mai nea jane, tocmai te-ai dat de gol ca fiind unul dintre taietorii profesionisti de frunza, mai esti si posesorul unei logici de fer. Uite cine ne tine lectii de moralitate, acest specimen caruia i s-au trezit cei doi neuroni lenesi.."in toata lumea sistemul functioneaza la fel".."ei contribuie la functionarea unei societati normale"...'aide p... mea, te doare bila, nu alta. Uite asa ne mai luminam si noi, asa ne mai largim orizontul, cu jani din astia care sa ne arate ei calea.