Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea celui mai mare contract de finanțare a infrastructurii rutiere din județ, respectiv moder­nizarea a 3 tronsoane de drum în lun­gime totală de 47,5 kilometri. În evidentă scădere de formă, tehnoredactorul reușește să-l strecoare pe domnul pre­ședinte în fotografii de numai 4 ori (spre deosebire de numărul precedent, în care apare de 8, uneori de două ori în aceeași pagină!). Salvează însă situația reporterii oficiosului, care reușesc să-l nominali­zeze pe președinte unde cu gândul nu gândești. Iată, de exemplu, o întrebare adresată directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, într-un interviu fluviu: «Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, v-a susținut public, iar instituția amintită a sprijinit financiar modernizarea spitalului. Cât de mult a contat acest sprijin?» sună întrebarea înălțată ușor, deasupra fileului doamnei director, special pentru a fi lovită artistic de limba catifelată a acesteia. «Am avut nevoie de încurajarea domnului Președinte Victor Moraru pentru a putea merge mai departe în această luptă (...)» se confesează ea public. Restul e de-acum istorie, mai ales că un nou număr al oficiosului bate deja la ușă...

Steaua editorialisticii ialomițene Ceea ce fascinează însă la acest număr de... nici nu mai știm cum să-l denumim, este editorialul. Semnat pentru a doua oară de președintele Victor Moraru, expozeul, fulminant, apreciem noi, este propulsat pe ultima pagină sub titlul «Muzică bună și drumuri moder­nizate în Ialomița». Iată o mostră din el: «Așa cum iubesc „Festivalul Tinereții“, atât de mult îmi doresc ca ialomițenii să poată circula pe drumuri județene mo­dernizate. Obiectivul meu este clar și îl voi repeta de câte ori va fi nevoie: voi moderniza în județul Ialomița mai mult de 200 de kilometri de drumuri județene în următorii ani». Nu-i așa că e fabulos?! Permiteți-ne să vă explicăm. Deși ope­rează cu o fractură logică, editorialistul ne ridică instantaneu deasupra ei și fără să ne dea răgazul de a o înțelege. Iar o dată ajuns acolo, în lumea rarefiată a obiectivelor edilitare megalomanice, ne transmite subliminal că pentru a le avea este nevoie de el și «în următorii ani»! Genial, nu-i așa?! Dar să nu ne bucurăm prematur și să citim pe sărite: «Voi fi constant pe teren ca să monitorizez lucrările, să iau pulsul și ritmul lor și să corectez eventualele probleme care vor apărea». Monumental! Extraordinar! Iar fractura logică rezistă, căci numai un președinte și Dumnezeu drăguțul pot înțelege cum se ia « pulsul și ritmul» unor lucrări de infrastructură...

Ceaușescu ar fi invidios Însă cea mai inspirată dintre frazele președintelui poate fi nominalizată la a doua citire. Ba, chiar la a treia, căci ne-a abătut atenția de la text chenarul cu integrame în care am căutat zadarnic definiția pentru «președintele tuturor ialomițenilor: două cuvinte». Halal integra­mist, 10% din salariu și mustrare scrisă! Ei, bine, fraza se ascunde timid între pro­misiuni, informații, grafice și previ­ziuni economico-administrative dintre cele mai optimiste. Iat-o, în toată splendoarea ei: «Știu că așteptarea ialomițenilor în această privință este, pe bună dreptate mare, dar și determinarea mea este la fel de mare. Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru». Ce obiectiv? Nu contează. Apreciați, vă rugăm, determinarea revoluționară care transcende fraza... Viziunea cosmică! Ceaușescu însuși pălește de invidie de-acolo, de unde îl veghează. Noi înșine, bieți scribi cu pretenții de tonomate soroșiste ne înverzim de ciudă (n.red.: și, credeți-ne pe cuvânt, avem un nivel decent de expertiză!). Căci președintele reușește în doar câteva încâlceli de frază să transforme cultul perso­nalității în autocult. Câtă grație, cât ta­lent! Singur, cu mâna lui... Că doar știm toți că nimeni nu-l mulțumește îndeajuns și nimic nu se ridică la înălțimea așteptărilor sale. De aceea a ajuns domnia sa să-și autodedice editorialele, răpindu-și puținul timp liber pe care îl mai are... Doamne, cuvintele sunt puține și sărace, iar admirația noastră extatică nu e de ajuns. Și timpul până la apariția următorului editorial trece atât de greu!...

26 Septembrie 2019, 17:55 (5544 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Revista presei Președintelui
Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Comentariile cititorilor:


Pentru eu de la mine:
(27 Septembrie 2019, 12:25)
De trei ani se tot aproba in CJ deschiderea lucrarilor la drumul Grivita Murgeanca, afirmandu-se ca sunt fonduri... Inceperea efectiva a lucrarilor. IOC!
soimu patriei:
(27 Septembrie 2019, 12:24)
"Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru"
Aplauze frenetice din sala (cu geometrie variabila fara autorizatie). Uraaa tovarase secretar general al partid, scuze, presedinte! V-a stat ceva in cale sa nu primiti fondurile europene pentru groapa lui stoica (tot din partidul dvs)? Asa ati mintit  promis in campania elect orala din 2016 cand ne-ati pacalit ca sa vi-l votam pe mocioniu ca primar(t) la Slobozia! Este ca stiati de atunci ca nu se poate, dar ne-ati mintit fara sa clipiti? Adevarat ca stiti si acum ca banii alocati pentru potabilizarea apei in slobozia nu rezolva nimic? Reduc nivelul de sodiu, dar trihalometanii si celelalte elemente daunatoare raman! Nu ati facut nimic notabil in judet desi aveati toate conditiile (guvern rosu, aghiotant al lui dragnea, etc.). Ati abandonat ideea de a va cumpara pe banii nostri sediul megalomanic al BCR? Nu vreti sa va platim si elicopter/avion privat ca sa va duca de la aeroportul Alexent direct in Europa, doar sunteti ditamai presedintele ieuropean! Renuntati la mizeria asta cu "Ialomita ta" care doar incearca pe banii nostri sa ascunda mizeria sub pres, creeandu-va chipurile o imagine pozitiva; realitatea este aia care se vede, cetatenii "isi baga picioarele" la propriu in gropile de pe ulitele judetului si le sare cat colo "Ialomita ta" din mana, zdruncinati de craterele din asfalt.
eu sau tu:
(27 Septembrie 2019, 08:51)
@eu
Se simte de la o posta ca esti un pup.....st de-al presedintelui galactic moraru ( nu merita scris cu majuscula ). Daca nici intr-un an nu se face Dj 203F, mai pupi asa vartos in dos?
Eu:
(27 Septembrie 2019, 00:16)
Domnul giovani nu faceti acuzați fara sa stiti.drumul va fi reabilitat cat de curand.o zi placuta si acuzati cand stiti toate detaliile unei probleme sau unei situatii.
giovani:
(26 Septembrie 2019, 23:02)
asta e retardat.dj 203 F (grivita -murgeanca),care deserveste cca. 10.000 cetateni este plin de gropi.individul asta nesimtit   si care in nimicnicia lui se crede altfel minte cu nerusinare.in 2016 a promis la fel ca dj va fi modernizat. ciuperca mai umplea din cand in cand gropile din asfalt.acest ticalos nu s-a deranjat.mars de aici pramatie si sa nu te prind in zona ca te scuip drept intre ochi de nemernic ce esti ! 
omul si destinul:
(26 Septembrie 2019, 18:20)
Pai daca visul lui e "Festivalul tineretii", sa lase politica(ca, oricum, noua ni s-a acrit de ea) si sa se ocupe de festival iar noi ii uram 'drum bun si muzica modernizata' ..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre»

Aniversată la 13 octombrie, «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre» marchează modul în care oamenii și comunitățile din întreaga lume depun eforturi pentru reducerea expunerii la ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:10
(9912 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

O misiune dificilă și de amploare, dar cu un final fericit, au avut echipajele de pompieri din Slobozia și Țăndărei. Astfel, miercuri, 12 octombrie a.c., în jurul orelor 15,20, prin apel la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 13:55
(6362 vizualizări - 0 comentarii)


26 de percheziții domiciliare la Bărbulești și Urziceni

Joi, 13 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 26 de mandate de percheziție domiciliară, dintre care 16 în municipiul Urziceni și 10 în comuna Bărbulești. În urma descinderilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 10:30
(3292 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 12 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Echipei Interinstituționale pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delicvenței ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 17:10
(9144 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Apa noastră cea de toate zilele»

Miercuri, 19 octombrie a.c., între orele 15,00-17,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va organiza evenimentul «Apa noastră cea de toate zilele»-o dezbatere despre reabilitarea sistemului național ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:25
(9354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 12 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29675, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 11 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:15
(1900 vizualizări - 0 comentarii)


Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor și în coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, conform rapoartelor trimestriale de activitate, parohiile ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:50
(10205 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Subvenții acordate angajatorilor pentru încadrarea în muncă a anumitor categorii de persoane

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă implementează la nivel național, prin intermediul agențiilor județene, proiectul «PROACCES 4-Subvenționarea locurilor de muncă pentru șomeri», proiect ce ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:40
(11272 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM subvenție


Percheziții domiciliare la Țăndărei și Fetești

Miercuri, 12 octombrie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare, în municipiul Fetești și orașul Țăndărei, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 11:30
(6798 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 39 de ani, din județul Constanța, în timp ce oferea spre vânzare din interiorul unui autoturism articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:20
(7746 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pe DN2, la intersecția cu DN1D, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:10
(2847 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Marți, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29673, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de luni, 10 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 16:15
(1478 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Membrii Uniunii Județene a Pensionarilor Ialomița și cei ai Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Ialomița, alături de alte asociații care susțin drepturile pensionarilor au organizați marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 15:00
(9194 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1042 de permise de conducere, emise în luna septembrie 2022

Potrivit datelor Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, în luna septembrie 2022, la nivelul județului Ialomița au fost emise 1042 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:45
(10461 vizualizări - 0 comentarii)


38 de mașini electrice, înmatriculate Ialomița

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis 18 numere de înmatriculare de culoare verde pentru proprietarii unor autoturisme electrice. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:30
(13246 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Bătrână de 82 de ani, violată de un tânăr de 19 ani

Un tânăr de 19 ani a fost arestat preventiv la Slobozia după ce, în noaptea de duminică spre luni, 9/10 octombrie a.c., a violat o bătrână de 82 de ani, domiciliată în comuna Munteni Buzău. Polițiștii susțin ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:30
(7838 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Miercuri, 12 octombrie 2022, în intervalul orar 08,00-16,00, se va întrerupe alimentarea cu energie electrică la nivelul surselor de apă ce deservesc orașul Fetești, pentru efectuarea unor lucrări de modernizare ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:15
(12243 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare neconforme, retrase de la comercializarea din supermarketuri

În perioada iulie-septembrie 2022, la nivelul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au fost înregistrate 10 notificări de alertă, referitoare la depășirea limitelor maxime ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 12:15
(13723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 10 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29666, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 9 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 16:50
(1474 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 9 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, trei echipaje de pompieri au intervenit la un accident produs la Fetești. Astfel, o tricicletă electrică ar fi intrat într-un autoturism staționat. Au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 14:05
(4927 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-14 octombrie 2022

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 14 octombrie 2022, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, eveniment ce va avea loc la sediul Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 13:10
(10351 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 9 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29664, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 8 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2022, 16:25
(1926 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 8 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29663, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 7 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2022, 16:20
(1730 vizualizări - 0 comentarii)


Căutată de polițiștii italieni, identificată la Cocora

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, pe numele căreia autoritățile judiciare italiene au emis un mandat european de arestare pentru comiterea a trei fapte de «tâlhărie», a fost identificată joi, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:10
(3437 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Mărculești și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au emis, în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați, ambii de 48 de ani. În primul caz este vorba despre un bărbat care, pe fondul unui conflict ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:05
(9341 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii au descoperit peste 2400 de litri de deșeuri periculoase

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru verificarea legalității operațiunilor derulate de către persoanele fizice și juridice care comercializează și utilizează ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:00
(6297 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Joi, 6 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pentru creșterea siguranței elevilor și a cadrelor didactice în spațiile școlare și adiacente acestora, precum și pentru prevenirea/depistarea faptelor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:50
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Doi luptători ai Serviciului de Acțiuni Speciale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat vineri, 7 octombrie a.c., la competiția de alergare «Ștafeta Veteranilor». Aceștia au intrat ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:30
(2865 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 7 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29656, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 6 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 16:10
(2135 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Căzănești, amendată cu 50000 de lei pentru că nu deținea autorizație sanitară-veterinară

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că miercuri, 5 octombrie a.c., a fost efectuată o verificare la o firmă din Căzănești care prelucrează produse/subproduse ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 18:55
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...