Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea celui mai mare contract de finanțare a infrastructurii rutiere din județ, respectiv moder­nizarea a 3 tronsoane de drum în lun­gime totală de 47,5 kilometri. În evidentă scădere de formă, tehnoredactorul reușește să-l strecoare pe domnul pre­ședinte în fotografii de numai 4 ori (spre deosebire de numărul precedent, în care apare de 8, uneori de două ori în aceeași pagină!). Salvează însă situația reporterii oficiosului, care reușesc să-l nominali­zeze pe președinte unde cu gândul nu gândești. Iată, de exemplu, o întrebare adresată directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, într-un interviu fluviu: «Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, v-a susținut public, iar instituția amintită a sprijinit financiar modernizarea spitalului. Cât de mult a contat acest sprijin?» sună întrebarea înălțată ușor, deasupra fileului doamnei director, special pentru a fi lovită artistic de limba catifelată a acesteia. «Am avut nevoie de încurajarea domnului Președinte Victor Moraru pentru a putea merge mai departe în această luptă (...)» se confesează ea public. Restul e de-acum istorie, mai ales că un nou număr al oficiosului bate deja la ușă...

Steaua editorialisticii ialomițene Ceea ce fascinează însă la acest număr de... nici nu mai știm cum să-l denumim, este editorialul. Semnat pentru a doua oară de președintele Victor Moraru, expozeul, fulminant, apreciem noi, este propulsat pe ultima pagină sub titlul «Muzică bună și drumuri moder­nizate în Ialomița». Iată o mostră din el: «Așa cum iubesc „Festivalul Tinereții“, atât de mult îmi doresc ca ialomițenii să poată circula pe drumuri județene mo­dernizate. Obiectivul meu este clar și îl voi repeta de câte ori va fi nevoie: voi moderniza în județul Ialomița mai mult de 200 de kilometri de drumuri județene în următorii ani». Nu-i așa că e fabulos?! Permiteți-ne să vă explicăm. Deși ope­rează cu o fractură logică, editorialistul ne ridică instantaneu deasupra ei și fără să ne dea răgazul de a o înțelege. Iar o dată ajuns acolo, în lumea rarefiată a obiectivelor edilitare megalomanice, ne transmite subliminal că pentru a le avea este nevoie de el și «în următorii ani»! Genial, nu-i așa?! Dar să nu ne bucurăm prematur și să citim pe sărite: «Voi fi constant pe teren ca să monitorizez lucrările, să iau pulsul și ritmul lor și să corectez eventualele probleme care vor apărea». Monumental! Extraordinar! Iar fractura logică rezistă, căci numai un președinte și Dumnezeu drăguțul pot înțelege cum se ia « pulsul și ritmul» unor lucrări de infrastructură...

Ceaușescu ar fi invidios Însă cea mai inspirată dintre frazele președintelui poate fi nominalizată la a doua citire. Ba, chiar la a treia, căci ne-a abătut atenția de la text chenarul cu integrame în care am căutat zadarnic definiția pentru «președintele tuturor ialomițenilor: două cuvinte». Halal integra­mist, 10% din salariu și mustrare scrisă! Ei, bine, fraza se ascunde timid între pro­misiuni, informații, grafice și previ­ziuni economico-administrative dintre cele mai optimiste. Iat-o, în toată splendoarea ei: «Știu că așteptarea ialomițenilor în această privință este, pe bună dreptate mare, dar și determinarea mea este la fel de mare. Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru». Ce obiectiv? Nu contează. Apreciați, vă rugăm, determinarea revoluționară care transcende fraza... Viziunea cosmică! Ceaușescu însuși pălește de invidie de-acolo, de unde îl veghează. Noi înșine, bieți scribi cu pretenții de tonomate soroșiste ne înverzim de ciudă (n.red.: și, credeți-ne pe cuvânt, avem un nivel decent de expertiză!). Căci președintele reușește în doar câteva încâlceli de frază să transforme cultul perso­nalității în autocult. Câtă grație, cât ta­lent! Singur, cu mâna lui... Că doar știm toți că nimeni nu-l mulțumește îndeajuns și nimic nu se ridică la înălțimea așteptărilor sale. De aceea a ajuns domnia sa să-și autodedice editorialele, răpindu-și puținul timp liber pe care îl mai are... Doamne, cuvintele sunt puține și sărace, iar admirația noastră extatică nu e de ajuns. Și timpul până la apariția următorului editorial trece atât de greu!...

26 Septembrie 2019, 17:55 (5552 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Revista presei Președintelui
Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Comentariile cititorilor:


Pentru eu de la mine:
(27 Septembrie 2019, 12:25)
De trei ani se tot aproba in CJ deschiderea lucrarilor la drumul Grivita Murgeanca, afirmandu-se ca sunt fonduri... Inceperea efectiva a lucrarilor. IOC!
soimu patriei:
(27 Septembrie 2019, 12:24)
"Nimic nu-mi va sta în cale ca să finalizez acest obiectiv ambițios pentru județul nostru"
Aplauze frenetice din sala (cu geometrie variabila fara autorizatie). Uraaa tovarase secretar general al partid, scuze, presedinte! V-a stat ceva in cale sa nu primiti fondurile europene pentru groapa lui stoica (tot din partidul dvs)? Asa ati mintit  promis in campania elect orala din 2016 cand ne-ati pacalit ca sa vi-l votam pe mocioniu ca primar(t) la Slobozia! Este ca stiati de atunci ca nu se poate, dar ne-ati mintit fara sa clipiti? Adevarat ca stiti si acum ca banii alocati pentru potabilizarea apei in slobozia nu rezolva nimic? Reduc nivelul de sodiu, dar trihalometanii si celelalte elemente daunatoare raman! Nu ati facut nimic notabil in judet desi aveati toate conditiile (guvern rosu, aghiotant al lui dragnea, etc.). Ati abandonat ideea de a va cumpara pe banii nostri sediul megalomanic al BCR? Nu vreti sa va platim si elicopter/avion privat ca sa va duca de la aeroportul Alexent direct in Europa, doar sunteti ditamai presedintele ieuropean! Renuntati la mizeria asta cu "Ialomita ta" care doar incearca pe banii nostri sa ascunda mizeria sub pres, creeandu-va chipurile o imagine pozitiva; realitatea este aia care se vede, cetatenii "isi baga picioarele" la propriu in gropile de pe ulitele judetului si le sare cat colo "Ialomita ta" din mana, zdruncinati de craterele din asfalt.
eu sau tu:
(27 Septembrie 2019, 08:51)
@eu
Se simte de la o posta ca esti un pup.....st de-al presedintelui galactic moraru ( nu merita scris cu majuscula ). Daca nici intr-un an nu se face Dj 203F, mai pupi asa vartos in dos?
Eu:
(27 Septembrie 2019, 00:16)
Domnul giovani nu faceti acuzați fara sa stiti.drumul va fi reabilitat cat de curand.o zi placuta si acuzati cand stiti toate detaliile unei probleme sau unei situatii.
giovani:
(26 Septembrie 2019, 23:02)
asta e retardat.dj 203 F (grivita -murgeanca),care deserveste cca. 10.000 cetateni este plin de gropi.individul asta nesimtit   si care in nimicnicia lui se crede altfel minte cu nerusinare.in 2016 a promis la fel ca dj va fi modernizat. ciuperca mai umplea din cand in cand gropile din asfalt.acest ticalos nu s-a deranjat.mars de aici pramatie si sa nu te prind in zona ca te scuip drept intre ochi de nemernic ce esti ! 
omul si destinul:
(26 Septembrie 2019, 18:20)
Pai daca visul lui e "Festivalul tineretii", sa lase politica(ca, oricum, noua ni s-a acrit de ea) si sa se ocupe de festival iar noi ii uram 'drum bun si muzica modernizata' ..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Joi, 22 septembrie 2022, de la orele 19,00, Sala «Europa» din Slobozia găzduiește un recital extraordinar de chitară susținut de carismaticul chitarist Maxim Belciug, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 15:05
(5563 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Movila. În eveniment au fost implicate două autoturisme, în urma căruia a rezultat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 14:50
(6362 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 18 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29475, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 17 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2022, 16:50
(1996 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29468, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 16 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2022, 16:20
(1772 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 16 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29451, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de joi, 15 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 16:15
(1733 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Informare privind Măsura1 «Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii Măsurii 1 «Microgranturi în domeniul agroalimentar» că pot încărca rapoartele de progres în cadrul sistemului informatic ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 14:15
(3531 vizualizări - 0 comentarii)


Activitatea Poliției Locale Slobozia în luna august 2022

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, în luna august 2022, polițiștii locali din Slobozia au primit, la dispeceratul instituției, 284 de reclamații, din care 174 au vizat încălcări ale Legii ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 13:00
(18343 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Incendiu într-o gospodărie

Giurgeni: Incendiu într-o gospodărie

Joi, 15 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna Giurgeni. Au ars anexa gospodărească, furaje, lemne de foc și aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 12:50
(4985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Roșiori: Minori răniți în urma unui accident rutier

Roșiori: Minori răniți în urma unui accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 15 septembrie a.c., la un accident rutier în care a fost implicat un ATV și o bicicletă, în comuna Roșiori. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 12:40
(2720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori accident


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Joi, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29437, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de miercuri, 14 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 16:25
(1957 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Sudiți, reținuți după ce au accidentat mortal un copil de 15 ani și au părăsit locul faptei!

Două persoane au fost identificate și reținute de polițiștii ialomițeni la scurt timp după ce ar fi accidentat mortal un pieton în vârstă de 15 ani. Acestea au fost introduse în Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 13:10
(3499 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Incendiu la o casă din Ion Roată

Miercuri, 14 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Ion Roată. Au ars articole de mobilier, materiale textile, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 12:55
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Cămătarii din zona Urziceni-Manasia, călcați de mascați

Joi, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 7 percheziții domiciliare în municipiul Urziceni și comuna Manasia, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de «cămătărie ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 11:30
(2660 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat în cursul nopții de marți spre miercuri, 13/14 septembrie a.c., activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, în jurul orei 1,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:20
(3503 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Serviciul Pregătire Profesională din cadrul IPJ Ialomița desfășoară cursuri de prim ajutor adresate polițiștilor din Ialomița, organizate în colaborare cu personalul SMURD din cadrul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:10
(2777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29425, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de marți, 13 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 16:35
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,66%, rata șomajului în luna iulie 2022

La sfârșitul lunii iulie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3411 șomeri (din care 1603 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 13:40
(5831 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Slobozia și Urziceni

Două echipaje de pompieri din Fetești au intervenit la un accident rutier produs în comuna Făcăeni, în eveniment fiind implicate două autoturisme cu patru pasageri. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 12:50
(5071 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în cursul lunii august 2022, 660 misiuni de ordine publică și 785 de misiuni pe linie de pază instituțională. Dintre misiunile de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 17:00
(20409 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 13 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29413, fiind înregistrate 30 de cazuri noi față de ziua de luni, 12 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 16:15
(2345 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte și expoziții de pictură, la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 15 septembrie a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda a trei evenimente culturale. Este vorba despre vernisajul a două expoziții de pictură, dar și a unei lansări de carte. Artiștii care ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 12:30
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 14 octombrie 2022, ora 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment care va avea loc la sediul Centrul ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 17:10
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 174 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:40
(10337 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29383, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 11 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:20
(3185 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gheorghe Lazăr

Duminică, 11 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism și o autoutilitară, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:50
(3101 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Trei echipaje de pompieri din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o clădire dezafectată în municipiul Fetești. A ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ 600 de metri pătrați ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:35
(11934 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29374, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 10 septembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2022, 16:20
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29362, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de vineri, 9 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2022, 17:05
(1924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 9 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29348, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de joi, 8 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 16:15
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 septembrie 2022, termen limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea aplicării regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal care optează ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 14:30
(10294 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...