Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului 2016, managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a creat numeroase controverse în spațiul public. Aceasta a fost acuzată de comportament abuziv față de subordonați, dar și de cheltuirea nejustificată a fondurilor destinate unității medicale. Tocmai de aceea una dintre temele conferinței de presă organizată de deputatul ialomițean Gheorghe Tinel a vizat situația dezastruoasă în care se află în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acesta a declarat public faptul că unitatea medicală are nevoie de verificări amănunțite din partea reprezen­tan­ților Ministerului Sănătății. Parla­mentarul a explicat faptul că va purta o discuție cu Victor Costache, actualul ministrul al Sănătății. «Mie mi se pare un lucru incredibil ceea ce se întâmplă la spitalul din Slobozia... Cred că managementul doamnei Iancu trebuie analizat printr-o verificare amănunțită, printr-un audit profesional al Ministerului Sănătății! Cred că aceste lucruri se vor petrece în perioada următoare. Suntem cu toții curioși să vedem ce se întâmplă și care ar trebui să fie parcursul în perioada următoare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia... Este foarte clar faptul că în aceste condiții nu se mai poate continua! Voi avea o întrevedere cu actualul mi­nistru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a precizat, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul liberal Gheorghe Tinel.

Demisia, singura soluție!
Mai mult, parlamentarul a explicat faptul că singura posibilitate pentru ca Spitalul Județean de Urgență Slobozia să poată depăși impasul generat de managementul deficitar al Marianei Iancu o re­prezintă schimbarea acesteia din funcție. De altfel, nu este prima dată când Gheorghe Tinel solicită public Marianei Iancu să renunțe la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. «După părerea mea, s-au adunat prea multe, s-a umplut paharul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, astfel încât doamna Iancu să mai poată rămâne în funcție... Cred că sunt aproape 2 ani de când cer în fie­care conferință de presă demisia sau de­miterea doamnei Iancu!» a mai spus de­putatul Gheorghe Tinel. Până la închiderea ediției, Mariana Iancu nu a putut fi contactată pentru a oferi o reacție cu privire la declarațiile publice făcute de parlamentarul liberal Gheorghe Tinel.

Concurs cu scandal la Spitalul Slobozia Maniera în care la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se organizează concursurile pentru ocuparea posturilor vancate atât pentru personalul medical, cât și pentru cel administrativ scoate la iveală numeroase nereguli. Pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat recent un proces prin care unul dintre candidații încriși la concursul pentru promovarea în grad, de la funcția de ecomomist I, la economist IA, acuză administrația unității medicale de faptul că nu a organizat testarea în mod legal. Bărbatul s-a arătat nemulțumit de modul în care a fost testat și a contestat rezultatul pe care l-a obținut. Comisia întrunită să-i analizeze contestația pe care a formulat-o a cosiderat că nu o poate valida. Pe cale de consecință, candidatul nemulțumit cere judecătorilor Tribunalului Ialomița anularea dispoziției prin care i-a fost soluționată contestația, precum și anularea procedurii prin care a fost constituită comisia pentru examenul susținut. De asemenea, acesta solicită și reorganizarea respecti­vei testări la care a participat. Ultimul scandal privind organizarea concusurilor la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost semnalat în vara acestui an. Repre­zentanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-fi­liala Ialomița au cerut anularea concursului desfășurat pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost acuzați că au realizat subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Imediat după ce situația a fost sesizată opiniei publice, reprezentanții unității medicale au anulat con­cursul. Fără să ofere prea multe explicații, aceștia au declarat public faptul că anularea testării a fost generată de «motive obiective»...

30 Decembrie 2019, 07:55 (6862 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei
Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

Comentariile cititorilor:


EXTERNAT:
(7 Ianuarie 2020, 13:34)
Abia iesit din spital..D+na managera prea blanda pentru spaga care se da in spital..si pentru incetineala angajatilor...inainte de spaga lucreaza ca melcul, dupa spaga ca sageata...Domnule Tinel poate propuneti pe cineva care se pricepe sa conduca o institutie a statului si sa elimine spaga din acest spital..
@@George:
(7 Ianuarie 2020, 12:09)
De la doctori si asistente nu trebuie sa inveti, doar sa fii multumit de ceea ce au invatat ei..Daca au invatat!!!
Don t disturb :
(6 Ianuarie 2020, 10:49)
La Constanta au inceput verificarile locuintelor sociale.In oras avem parcarile pline de autoturisme,unele de lux,ce fel de ajutoare sociale primesc bietele familii ? Bonuri de carburant pentru Audi?Sa identificati in parcarile bl.36, 55 si UGIRA dubite si turismele "asistatilor sociali".Audi A8 +dubite(paecate de peste 24 luni) ocupa locurile intre azil si morgă... Dar o razie completa cu legitimare dauneaza??Din blocul asistatilor s au aruncat petarde si artificii in 10 zile de "sarbatori" cât pentru 10 Revelioane.Ori petardele sunt in conservele de ajutoare date de primarie?Daca tot e moda cu controalele prin oras...Alooo primaria! Politia...!
@George:
(5 Ianuarie 2020, 21:35)
Suferim ,pentru ca nu te-ai făcut tu doctor(sau asistenta ,sau infirmiera) de la care sa învețe alții .
Cetățean :
(2 Ianuarie 2020, 20:20)
Schimbați la Casa de San Îl președintele și directoarea de contractați, nevasta lui Bebe de la Garda Financiară , asociatul lui țelina de la fisc și directorul și mai ales directorul economic de la Sănătatea Publica ! Ăștia sunt pilonii pe care se sprijină menajera noastră !
harap alb:
(31 Decembrie 2019, 20:15)
Primul control trebuie facut in amanunt in gestionarea fondurilor publice(utilizarea acestora prin metoda forfetarii),achizitiile publice precum si fondurile destinate chektuielile de personal(verificarea la singe a angajarilor facute inainte de organizarea concursurilor-valabile de ka ingrijitoare pina la asistente,orecum si personalul tessa din subordinea directorului economic).Apropo de concursul de angajare sau promovare in grad:"Cum se calculeaza baremul de corectare la intrebarile cu raspunsuri multiple,doamna manager sau doamna director economic?"Ar fi fost mai corect ca ambele doamne cu salariul de aproape 20000 lei sa dea concurs,asa cum dau medicii la rezidentiat si apoi sa fie angajate pe posturi de conducere.Pai directorul economic,cind are timp sa gestioneze institutia publica "SJU Ialomita" si firmele farmaceutice din apropierea sju?Cum stam cu conflictul de interese?Sint multe probleme de rezolvat,dar timpul le va elucida.
@ suporter::
(31 Decembrie 2019, 17:02)
La muulti ani!!!
vizitator:
(31 Decembrie 2019, 11:36)
Taxe peste taxe la spital. Auzi, taxa de vizita 30 de lei! Pai bai managera su...fletului, oamenii vin in "vizita" la bolnavi asa ca n-au ce face si se plictisesc acasa la ei?? vin sa le aduca tot ceea ce nu le oferiti voi, dar ar fi avut dreptul, incepand cu unele medicamente banale, seringi, pana la mancare si apa plata. Normal ar fi sa scoateti taxele si sa va cereti scuze ca nu oferiti un minimum de servicii decente. In spitalele de stat din occident (nu in clinici private) atat bolnavii cat si vizitatorii acestora au tot ceea ce le trebuie, inclusiv protocol (apa, ceaiuri, cafea, lapte) si nu este nicio taxa, dimpotriva, isi cer scuze dr sau asistenta daca deranjeaza vizita. Nu avem astfel de pretentii (desi poate ar trebui), insa cand cei internati in spital nu au nimic din cele minim necesare si trebuie sa le aduca vizitatorii (de la farmacie, de la alimentara), ii mai si penalizati? Salariul ala nesimtit de 200 de milioane se formeaza si din banii privati ai amaratilor. Sunteti precum corbii aia care se rotesc deasupra unui muribund.
Vali:
(30 Decembrie 2019, 23:36)
Cat de penibil sa fii sa declari asa ceva acum când s-au investit în 2 ani în spital mai mulți bani decât în ultimii 20 de ani. Încearcă și tinel dar este greu acum. Nu va mai jucați cu sănătatea noastră, ca o sa ne jucam și noi cu a voastră cât de curând.
Pacient:
(30 Decembrie 2019, 22:11)
D-n Tinel Gh sunteți intr- o stare de confuzie profunda.Un consult psihiatric nu v-ar strica. ( face-ti de râs partidul in care sunteti membru)D- na Iancu este primul Manager competent din istoria SJU Slobozia !La mulți ani d- na Iancu!
Vio leta:
(30 Decembrie 2019, 21:06)
@Boom cel de visezi partzuri, cu ajutorul golanilor cu legitimatie din statul paralel supravietuit. Sa te fereasca al de sus. Rama, vremea socotelilor inchise nu este departe, bro. Am mai vazut din astia de isi mancau singuri degetele de spaima, intro tara africana prin anii 96
@Boom:
(30 Decembrie 2019, 17:59)
@Boom(bun nume ti-ai ales, aduce a zgomot de partz), fa-te tartor politician, mare si tare, apoi opereaza unde stii tu ca bubuie coruptia si statul paralel..
George:
(30 Decembrie 2019, 17:54)
Spitalul județean se află într-o degradare fizica totala, nu numai ca și construcție cat și ca personal medical.In ultimii 25-30 de ani nu s-au făcut mari investiții, n-au nici măcar căldură și apă caldă,abia acum urmează, după zeci de ani sa se reabiliteze, Iar ca și personal trebuie verificate toate angajările din ultimii 30 de ani, nu numai de acum 2-3 ani, pentru că fiecare manager la vremea lui a luat șpagă din aceste angajări și a angajat persoane care nu prea au dat pe la școlile de specialitate.
Sunt medici în acest spital care nu știu să pună un diagnostic corect sau care nu te consultă până nu le bagi in buzunar, fara sa mai zic de o operație la care daca nu cotizezi ori mori ori pleci la Bucuresti, iar ceilalți angajați, asistente, infirmiere și brancardieri ar trebui instruiți și testați periodic din punct de vedere profesional și mai ales moral, că sa nu se mai plângă atâția pacienți de felul cum sunt tratați în acest spital.
Cat despre managera actuala, are într-adevăr un comportament nu numai neprofesional, cât și arogant, necivilizat, de mahala, fara respect pentru angajați,  un manager tipic pentru mediul privat, in care angajații nu suflă în fața patronului, dar noi, pacientii care am trecut prin acest spital ne-am lovit de același comportament din partea personalului medical, arogant ,cu aere de mici dumnezei, pe care trebuie să-i plătești de fiecare data când le soliciti ajutorul, pe lângă salariile pentru care trebuie sa muncească, ca noi toți ceilalți.

Asistenta:
(30 Decembrie 2019, 16:54)
Domnule ales, Tinel Gheorghe in primul și in primul rând aș lua cateva fotografii cu dumneavoastra din campania electorala pentru primari din anul 2016, atunci când iți insoțeai traseiști comunali scuipați din PSD. In comuna respectiva pe langă voi erau și vre-o doi, 5 ageami fripturiști tari in clanță si atât, deveniți peste noapte mari PNL.isti. Căței păduchioși, care pana in 2016 au lins clanțele murdare de rahat turcesc ale PSD.ului, dar hodoronc, tronc mari activiști de dreapta. Vere, Tinel acum paduchioși aia, slugi de profesie de ți-au ținut traista in băt si faceau strigaturi in campania electorala sunt angajati cu acte prin primarie in funtii bine plătite, cu toate că nu le face pielea două chiftele si tu vorbești despre incompetența și nepotismele managerei, Iancu. Unii dintre ei a facut gaură la primarie și pentru alte neamuri, acum și fă ce știi tu cel mai bine, Tinele bag-o in priză pe cucoana cu părul lins, bagăi-o tare cu controale, de peste tot, trimite ministru și tot ce dorești, ca tot o fiertură de șomoiage sunteți toți. Rotirea cadrelor ca la vechiul PCR, domnule Tinel ca tot nimic pentru, plebe! La anul care vine, pe pariu ca, Ialomita tot mai rău o gasim. Ce mă deranjază este, că toți care țipau cu și pro PSD iți tăia jugulara daca cineva chițaia contra, iar acum mușcă, înjură și ocărăște mâna care le-a dat de mâncare si i-a facut mari. La muți ani, Tinel Gheorghe și mai repede cu demiterea, înlocuirea unei roșii cu o pătlagică fripturistă de spală ouă cu apă de ploaie!
Medic:
(30 Decembrie 2019, 12:33)
In primul rind trebuie sa schimbe directorul dsp ialomita si sa ii ceara sa ia urma banilor ! Dar si directorul casei de sanatate !